ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.04.2016
ÎNSCRIS: 08.07.11
SEP-2015

Chessington Park - distractie pentru toata familia

Daca vizitati Londra si sunteti cu copiii, va recomand sa faceti o plimbare pana in parcul de distractii Chessington (Surrey). Pe langa parc (Chessington Theme Park) aici gasiti o gradina zoologica (Chessington Zoo), Sea Life Center si doua hoteluri (Safari si Azteca). Te poti “caza” si la cort daca vrei sa ai parte de o aventura de neuitat!

Parcul se afla la aproximativ jumatate de ora de mers cu trenul (South West Train) pornind din Londra. Eu am luat trenul din gara Waterloo din Londra pana la statia Chessington South, dupa care am mers pe jos 10 minute pana in parc; biletele de tren le-am cumparat din gara. Atentie: in cazul in care va cumparati biletele de tren de pe internet, la rezervare veti primi un mesaj cu detaliile calatoriei, biletele urmand sa le ridicati din gara, de la un automat. In acest automat trebuie sa introduceti codul rezervarii si cardul cu care ati achitat biletele, deci sa nu uitati nici codul si nici cardul acasa!

Bilete pentru parc le-am cumparat de pe site-ul parcului chessington.com.

Mentionez ca la intrarea in parc am ridicat biletele de la casa speciala si mi s-a cerut cardul cu care am platit biletele.

Biletele luate in avans au un pret mult mai bun decat cele cumparate direct din parc.

In cazul in care in ziua in care aveti bilete pentru parc ploua mai mult de o ora, va puteti intoarce in alta zi fara sa platiti;

Pe site mai gasiti o multitudine de variante de bilete si facilitati; de exemplu: copiii sub 3 ani au intrarea gratuita; poti sa cumperi bilet pentru doua zile si platesti doar 7 euro in plus; poti cumpara bilete combinate pentru copii si parinti; bilete cu pret mai mic valabile dupa ora 3 pm si acestea nu sunt toate ofertele. Toate aceste informatii le gasiti detaliate pe site-ul parcului.

In afara de biletele de intrare in parc am cumparat de pe site-ul parcului, doar pentru fiica mea, un bilet (15 lire) pentru a hrani girafele (Giraffe Feeding); locul unde s-a desfasurat aceasta actiune se afla in spatele hotelului aflat pana in intrarea in parcul de distractii; rezervarea pentru Giraffe Feeding se face pentru anumite ore si pentru fiecare perioada aleasa se formeaza un grup care este insotit de un ghid spre tarcul unde se afla girafele. Aici le pot hrani si pot afla o multime de informatii legate de aceste mirifice animale. Recomand sa faceti rezervarea din timp pentru ca locurile si orele sunt limitate. Noi am facut rezervarea cam cu o luna inainte si am gasit liber la jumatate de ora dupa ora de inchidere a parcului.

Biletul cumparat de pe site a avut inclusa si o masa pe care ti-o puteai lua de la cateva restaurante: un suc sau o cafea, un sandwich la alegere si o gogoasa, totul pentru 5 lire.

Pentru 2 adulti si un copil de 13 ani, cu o masa inclusa pentru fiecare si un bilet la girafa am platit in jur de 111 lire.

In plus, la intrare in parc am ales in schimbul a 5 lire sa luam o cana de plastic pe care o puteam umple toata ziua cu suc fara sa mai platim, doar aratam bonul si dadeam cana la punctele care ofereau acest serviciu (erau foarte multe in parc, nu a fost nevoie sa pierdem timpul sa le cautam).

In parcul tematic, pe langa obisnuitele distractii dintr-un parc de acest gen, au loc o multime de spectacole din care am reusit sa vizionez doar o mica parte, pentru ca am stat o singura zi in parc: spectacolul cu pinguini si lei de mare, am ajuns si la masa de pranz a “greilor” – leii;

Fiind luna septembrie nu am prins cozi imense ca in alte parcuri. Am stat toata ziua, de la ora 10 am la 6 pm si am reusit sa ne dam in tot ce ne-am propus.

Parcul este impratit pe zone, fiecare avand atractii pentru toate varstele.

Pentru iubitorii de adrenalina recomand in zona Mexicana Scorpion Express, in Transylvania ne-a placut Vampire, in Forbidden Kingdom nu ratati Rameses Revenge si mai sunt si altele, dar va las sa le descoperiti.

Si aici sunt restricii legate de inaltime, ca in toate parcurile.

Bineinteles ca sunt o multime de magazine de unde poti cumparat souvenir-uri. Am luat o girafa de plus... daca tot a fost copilul sa hraneasca girafa!

Noi am fost cam in fuga, mi-a parut foarte rau ca nu ne-am cazat macar o noapte la unul dintre hoteluri. Hotelul Safari am vazut ca are si piscina, in spatele hotelului se afla o gradina zoo, un mic lac unde poti hrani pestii (au un atomat in care introduci fise - lire si primesti mancare speciala pentru pesti); este foarte interesant cum este gandit acest hotel.

Daca treceti prin Londra, poate aruncati o privire pe site si s-ar putea sa va faca cu ochiul o mica excursie pana aici. Noi am fost INCANTATI de ceea ce am gasit aici, de copil nici nu mai vorbesc!

Trimis de PISICAANA in 10.04.16 21:05:14
Validat / Publicat: 10.04.16 21:49:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAREA BRITANIE

VIZUALIZĂRI: 6536 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (PISICAANA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂChessington World of Adventures Resort [Chessington, Surrey]: