ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.03.2016
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 16.01.12
NOV-2015

Menton - orasul sufletului meu

Menton este un un oras de vis, cel putin asa l-am perceput eu.

Dupa cum bine stiti, inainte de a pleca undeva ma informez bine de tot. Sunt tipicara cand vine vorba de concediu si de ce am de vizitat. Ma uitasem eu pe harta si cautam sa imi fac un program pe zile cu ce pot vizita din San Remo. Bineinteles ca bifasem Nisa, Cannes, Monaco (cu Monte Carlo), San Remo dar stand 7 nopti in SanRemo am zis ca mai trebuie sa vizitam ceva... si mi-a sarit in ochi Menton.

Nu stiam mai nimic despre acest oras decat ca este primul din Franta, la granita cu Italia. Ok, ma uit pe google pe images si cand vad poze cu acest oras zic ” Oau, trebuie sa il vizitam”.

Planul era urmatorul :

Prima zi, joi, ajungeam seara deci nu aveam cum sa vizitam nimic

A doua zi, vineri, programasem San Remo apoi Ventimiglia apoi Menton

A treia zi, sambata: Nisa

A patra zi, duminica: Nisa plus Cannes

A cincea zi, luni: Monaco

A sasea zi, marti- odihna si lenevire in SanRemo

A saptea zi, miercuri:plecare spre casa.

Doar ca nu ne-am tinut exact de program s in ziua a doua ne-am lalait si lenevit si am uitat complet de Menton si am vazut doar San Remo...

Si am intrat in panica vineri seara, ca eu vreau sa vad Menton, cand ajungem, cum facem?

Dar... uituca de mine sau ma rog, la matematica mea am socotit prost... erau 8 zile, 7 nopti... deci mi s-a decalat totul cu o zi... deci, am castigat o zi... yupiii...

Asa ca, programul a fost exact ca cel de mai sus, doar ca in a doua zi am facut doar SanRemo, sambata am facut Nisa plus Cannes, iar in a patra zi, duminica :Menton. In a saptea zi, miercuri, am revenit in Nisa si in a opta zi, joi, era de fapt plecarea.

Si sa revin la Menton si la acea zi superba de duminica. Intamplarea a facut sa fie 8 noiembrie si anume Sf Mihail si Gavril. Si ce putea fi mai frumos decat sa imi serbez ziua de nume intr-un oras superb din Franta?

Cum am ajuns in Menton?

Cu trenul. Desi initial stabilisem de acasa ca vom calatori cu autobuzul datorita costului mai scazut, am revenit la sentimente mai bune si ne-am dat seama ca este mult mai convenabil, in reportul timp/pret sa calatorim cu trenul. Pierdeam mult prea mult timp schimband autobuze si ieseam poate cu 1-2 euro de persoana mai ieftin cu autobuzul.

Ok, zis si facut.

Plecam din SanRemo in Ventimiglia, ca deobicei, naveta noastra zilnica... 1.5 euro de persoana biletul de autobuz. Ajungem in Ventimiglia si ne luam biletele.

Cat costa un bilet Ventimiglia- Menton?

3.20 euro de persoana. Deci 2 persoane Ventimiglia- Menton 6.40 euro.

Retur: 3.20 euro de persoana. Deci, la fel ca la dus.

In gara din Menton am luat si o brosura cu mersul trenurilor.

Calatoria a durat aprox 20 de minute, poate chiar mai putin. Este primul oras din Franta, deci prima oprire a trenului. Noi am coborat la a doua statie pentru ca prima este Menton Garavan iar noi am coborat la Gare de Menton pentru a ajunge mai usor in centrul orasului.

Este o gara micuta, simpla dar curata.

Nu aveam harta orasului dar nici nu eram pe graba. Am decis ca de la 10 dimineata de cand am ajuns in Menton avem timp suficient sa descoperim orasul. Vremea era superba, un soare stralucitor, senin si se prevestea a fi o zi extrem de calduroasa. Norocul meu ca nu ma imbracasem gros si pe dedesubt aveam tricou.

Si am ajuns intr-o parcare direct din gara, apoi am mers pe Rue de la Gare si am ajuns in Place de Victoires. Un monument superb se ivea in fata mea. Dupa ce am facut bine meritatele poze am pornit la pas pe Avenue Eduard VII. La un moment dar vad o biserica draguta pe partea dreapta: Eglise du Sacré-Coeur. Biserica a fost contruita in 1910 in stil roman. La intrare erau si doi concetateni romani care cereau bani…. am evitat sa vorbim limba romana.

O biserica micuta dar care m-a impresionat in mod deosebit. Nici nu apucasem bine sa intram in biserica si a venit ingrijitorul care, intr-o franceza lenta pe care o puteam intelege si eu ne-a oferit cate un cadou: un medalion sfintit. Ne-a explicat ca acest medalion ne va proteja si ne va aduce noroc. Ni l-a daruit gratuit si am stat putin de vorba, ne-a intrebat de unde suntem si cand i-am spus a zis:”aaaa pai si cei de afara sunt tot din Romania”. I-am raspuns putin cam taios ca da, dar noi suntem turisti…. A zis ca da, e clar…

Am stat si am contemplat putin acea biserica mica dar care mi-a lasat o impresie deosebita. Dupa aceea am cotit stanga si am ajuns pe Avenue de Verdun. Citisem ca exista si o statie de autobuz acolo si am gasit-o. Dar cum nu aveam de gand sa calatorim cu autobuzul am trecut mai departe.

Am ajuns intr-un parc extrem de frumosm numit Jardins Biovès. Aici are loc Carnavalul din Menton - Sărbătoarea citricelor. Din pacate noi nu am “prins” sa vedem sculpturi din citrice, caruri alegorice toate create din lamâi și portocale deoarece festivalul are loc in luna februarie. Pentru cei care planuiesc sa il „prinda”, sa stiti ca in 2017 va avea loc pe data de 28 februarie.

Oricum, parcul arata minunat si fara portocale si lamai.

In fata parcului se afla Palais de l’europe. Palatul Europei, a fost construit in 1909 de arhitectul Hans-Georg Tersling, este fostul cazinou din oraș. Are o fațada impunătoare si este una dintre principalele clădiri din centrul orașului. Langa se afla oficiul de informare turistica. Din pacate, era duminica si nu era deschis, deci nu am putut lua nici o harta printata. In schimb am „experimentat” ceva deosebit. O harta mare, in fata oficiului de informare turistica. Daca apasam pe un buton imi arata din locul unde sunt cum pot ajunge la un alt obiectiv turistic pe care tot eu il alegeam. De exemplu de unde eram eu pozitinata daca apasam pe Musée Jean-Cocteau, ledurile se aprindeau si imi arata pe ce strazi trebuie sa merg pentru a ajunge la destinatie. Ingenios dar din pacate nu puteam lua in spinare acea harta... deci m-am bucurat doar sa ma „joc” putin cu ea si sa imi fac o idee cam cum arata orasul si cum sunt dipuse obiectivele turistice.

Dupa aceea am ajuns la St John Church, o biserica anglicana... Biserica de piatra se afla pe Carnot Avenue si a fost construita în anul 1867 de către localnici. Biserica este în prezent închisă pentru renovare.

Si asa, fara sa imi dau seama iesisem pe faleza... unde am avut o surpriza placuta. Ca nah, eu deobicei am parte de surprize cand merg pe undeva. Pe plaja avea loc campionatul de pescuit sportiv. Un afis cu „Club de peche Sportive Menton” m-a facut sa inteleg ca toti acei oameni insirati pe km cu unditele in mana sunt intr-o...competitie. Am stat si am privit acel „spectacol”, unii chiar prinzand ceva peste.

La un moment dat, pe faleza vad o cladire noua, care nu prea se incadra in peisaj. Era Muzeul Jean Cocteau. De fapt acest muzeu este divizat in doua parti. Noua colectie se afla in aceasta cladire recent construita.

Orarul de vizitare al muzeului este urmatorul :

Deschis zilnic de la 10:00 la 18:00, cu excepția zilelor de marți și 1 ianuarie, 1 mai, 1 noiembrie și decembrie 25, cand muzeul este inchis.

Prețuri :

Expozitia "Universul lui Jean Cocteau" și expoziția temporară: € 8

Preț redus: € 6 pentru studenți, profesori, familii și persoane de peste 65 de ani.

Prețul la jumătate: € 4 pentru parteneri profesioniști (birou de turism din Menton, comitete de întreprindere, hoteluri), precum și grupuri individuale de 10 persoane.

Gratuit: șomeri, persoane cu handicap,

Gratuit pentru toată lumea în prima duminică a fiecărei luni.

Sincer nu imi dadea mana sa dau 8 euro de persoana pentru a intra in muzeu, plus ca nu mi se parea foarte mare asa ca am spus pas.

Cel de-al doilea muzeu Jean Cocteau se afla in apropierea primului, intr-un bastion de langa port si este mult mai mic decat primul.

Pe mine m-a impresionat in mode deosebit parcul dintre cele doua muzee, aflat pe Promenade du Soleil. Un loc unde am putut sa stau pe o banca, sa ma bucur de razele soarelui, sa admir apa limpede si sa observ localnicii intr-o zi obisnuita de duminica. Parcul era animat, multi parinti cu copii, oameni iesiti cu cainii la plimbare... pentru o clipa m-am „incadrat” si eu in peisaj si nu m-am mai simtit turista.

Dupa ce am stat ceva timp pe banca am decis ca este timpul sa mai vizitam cate ceva.

Am descoperit intamplator o piata agro alimentara, aflata intr-o cladire cu influente maure. O cladire superba. Piata era extrem de aglomerata dar are si o toaleta din aceea inteligenta, care se spala singura, gratuita.

Am cumparat din piata socca, imi doream sa gust ceva traditional de-al loc... nu m-a impresionat in mod deosebit. Mai buna a fost felia de pizza achizitionata in acelasi timp cu socca, de la comerciantii din piata. Se vindea ca painea calda. 1.5—2 euro felia.

Am inceput urcarea pentru ca... da... si acest oras este ontruit pe deal si deci si prin urmare si aici aveam de urcat...

Am patruns adanc in inima orasului vechi, Menton Vieille Ville , am ajuns si in Place aux Herbes, un loc superb unde localnicii stateau la soare, mancand pizza si band espresso.

Tot urcand si iar urcand nu ne-am pierdut printre stradute. Parca am un al saselea simt, parca picioarele imi sunt ghidate catre locuri superbe. Grabindu-ne pentru ca se apropia ora 12:00 si stiam ca bisericile se inchid la acea ora am ajuns rapid la Basilique Saint Michel Archange, sau in romaneste, Biserica Arhanghelului sf. Mihail.

De jos, de pe faleza parea impunatoare, dar cand am ajuns in fara bisericii parca era si mai impunatoare. Pana atunci nu stiam nimic despre acea biserica, dar aceasta este vizitata anual de peste 100.000 turisti. Aceasta biserica este practic simbolul orasului.

De acolo, panorama este una deosebita: am admirat Plaja Garavan și coasta italiana în depărtare.

Constructia bisericii a început în 1640 sub domnia lui Honoré al II-lea, dar a durat mai multe secole pentru a fi finalizata. Fațada a fost renovata în secolul al 19-lea adăugându-se decoruri tipice perioadei.

Saint-Michel Archange a fost proclamata Basilica in martie 1999, prin decretul Papei Ioan-Paul al II-lea.

Cea de a doua biserică din piata este Chapelle des Pénitents-Blancs, numita de catre francezi si Chapelle de l'Immaculée-Conception. Aceasta biserica este aproape lipita de Basilica Saint-Michel Archange. Din pacate era trecut de ora 12 si am “ratat-o”…. poate data viitoare…

Dupa aceea aveam in plan ceva cu totul extraordinar... ceva ce nu mai facusem pana atunci… citisem tot pe internet si nu stiam daca sunt in stare sau nu, dar fiind ziua mea de nume am zis ca trebuie sa fac o nebunie… si ne-am dus in…. CIMITIR

Da, ati citit bine. In cimitir. Bine, nu este cimitirul nou al orasului ci cel vechi. Majoritatea mormintelor dateaza din 1800…

Orașul Menton a fost creat în 1807 pe ruinele vechiului castel al orașului, cocoțat la 78 m deasupra acoperișurilor vechi din Menton astfel ca cele mai multe morminte dateaza din secolul al 19-lea. Sunt ingropate atat familii locale amestecate cu cele ale comunității internaționale precum si presonalitati ale “Belle Epoque”.

În timp ce am ratacit printre aleile tăcute presărate cu copaci frumoasi, am admirat cateva morminte si mausolee frumos concepute, în special cupola ruseasca din aur, ce are vedere directă la turla Basilicii Saint Michel.

Am gasit si mormântul lui William Webb Ellis, cel care a fondat sportul rugby.

Inutil sa mai spun ca panorama asupra orasului si asupra marii este incredibila.

Nu mi-a venit sa cred… dar am facut-o si pe asta.

Dupa aceea, eram la vale deci coborarea a fost mai usoara.

Am ajuns din nou pe Promenade du Soleilsi am decis ca este timpul pentru relaxare. A vrut sa “testez” apa cu mana sa vad daca este calda pentru ca tare imi doream sa fac o baie in zilele urmatoare. Am intrat pe nisip, cu grja sa nu imi intre in adidasi (nu mai era decat pescarusii, competitia sportiva se terminase si eu din pacate ratasem castigatorul haha). De pe faleza, se “urla” la mine:” Ai grija sa…. ”… dar pana sa continue apa era deja in adidasul meu… si asa am facut o “baie” de toata frumusetea.

Am venit rapid pe faleza, lecuindu-ma de apa marii (care sincer, nu mai stiu daca era calda sau rece, asa de nervoasa eram hahaha). M-am asezat pe banca si am asteptat sa mi se usuce adidasii si sosetele.

Daca eram acasa in Romania a doua zi raceam. Dar slava Domnului nu am patit nimic… si nici adidasii… haha

Ne-am continuat drumul pe acea faleza splendida, am trecut si pe langa Casino Barrière de Menton si am mers si am tot mers. Traficul era orpit (nu stiu daca in fiecare duminica traficul este oprit sau doar pentru ca mersesem eu in Menton l-au oprit??!!!)

Pana sa ne dam seama, iesisem din Menton. Ajunsesem la intrarea in Roquebrune-Cap-Martin.

M-a bufnit rasul pur si simplu. Nu ne dadusem seama cand am mers atat. Dar si cand am privit in urma mi-am dat seama ca toata distanta aceea trebuia sa o parcurgem si inapoi... pe jos! Si era ceva de mers... si era mai mult decat m-as fi asteptat. Cand am ajuns la hotel m-am uitat pe harta si mersesem 4 km dus si 4 km intors. Ca sa nu mai punem la socoteala urcarea catre Basilica si catre cimitir plus celelalte obiective pe care le vizitasem. Mama mia...

Ok, din Cap Martin am decis sa ne intoarcem, era de ajuns cat mersesem. Am zis sa schimbam traseul si sa nu venim tot pe faleza ci sa mergem pe stradute.

Am descoperit Musée des Beaux-Arts, numit si Palais de Carnolès.

Intrarea este gratuita. Un loc spendid, care nu trebuie ratat. In primul rand m-au impresionat gradinile din jurul muzeului. Fiecare copac si specie de planta erau marcate si aveau o placuta, cu anul plantatiei si specia de planta/copac.

Fosta resedinta de vara a Printului de Monaco, Grimaldi, parcul botanic conține cea mai mare colectie de citrice din Europa.

Muzeul in sine este deosebit, am admirat multe tablouri si colectii de arta. Fotografiatul nu este interzis, doar ca nu aveti voie sa faceti poze cu blit.

Nu o sa intru in date istorice despre muzeu sau despre gradini ca sa nu va plictisesc. Cu siguranta daca veti ajunge vreodata acolo veti citi dvs placutele din fata muzeului si veti lua brosuri informative despre acest loc.

Era deja ora 16:00 si am decis ca este vremea sa mergem incet spre gara.

A durat ceva pana am ajuns la gara deoarece acei 4 km pe care ii parcursesem pe faleza trebuia sa ii parcurgem ca sa ne intoarcem spre gara.

Nu ne-a fost greu sa gasim gara deoarece exista multe indicatoare.

Pot spune ca Menton este un oras splendid, un loc unde mi-as dori sa ma intorc nu numai pentru o zi. Mi-as dori sa fac un sejur in Menton, sa stau la plaja acolo si sa descopar si mai multe locuri si stradute in acest oras magic.

Trimis de GabrielaG in 26.03.16 18:27:57
Validat / Publicat: 26.03.16 19:23:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 17303 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GabrielaG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 De sus din cimitirul vechi, o priveliste deosebita

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / FRANȚA
[26.03.16 20:16:57]

@GabrielaG - Când am fost noi la Menton era iunie şi plaja fusese curăţată de pietricele - era numai nisip, o plăcere! Ai făcut câteva fotografii forte reuşite. Şi mie mi-a plăcut mult Menton şi chiar merită să faci un sejur acolo, numai că fiind la graniţa cu Italia, e destul de departe de celelalte obiective must-see de pe Coasta de Azur, cu excepţia Nisei. Tu te-ai descurcat foarte bine cu transportul cu trenul sau autobuzul din San Rewmo şi ai văzut foarte multe locuri într-un răstimp scurt, dar cea mai bună soluţie de deplasare în zonă (inclusiv pentru a vedea superbele orăşele de sus, de pe dealurile ce domină marea) rămâne maşina. Cel puţin aşa cred eu...

gettyy
[26.03.16 20:37:06]

@GabrielaG: Frumoasă vacanță!

Ai văzut atâtea locuri minunate într-un timp record şi ai făcut niște fotografii superbe!!!

Felicitări!

mireille
[26.03.16 20:47:43]

Menton... orașul lămâilor... ce amintiri și ce senzații uitate îmi trezește articolul tău... revăd parca vacanța mea cu seniorii de la San Remo și toate excursiile franceze din acel sejur, în mare parte pe cont propriu, ca și tine. Am fost la Menton, odată cu trupa cu autocarul pe du-te repede înainte și a doua oară cu trenul, plecând din San Remo. Menton mi s-a părut un oraș provincial, cu aer boem... mă văd pe acea Rue Longue, o strădă comercială cu aer meridional, cu miros de citron sau lavandă ascuns în coșurile cu săpunuri, puse afară la vedere... am ascultat și eu simfonia mării, la o terasă... pozele sunt f reușite.

[26.03.16 20:49:42]

@Carmen Ion - Ahhh, sincer va spun ma batea gandul sa merg in Menton si sa stau acolo cel putin 7 zile. Cred ca am mentionat asta si in articol. Mi-a placut enorm de mult.

Nu mi s-a parut foarte departe. Trenul, desi este un fel de personal la ei si opreste in toate garile si haltele posibile se misca extrem de repede (nu ca la noi).

Da, cu ajutorul dvs si al site-ului am reusit din San Remo sa ajung bine in Ventimillia si sa imi fac un traseu bine stabilit. Desigur, ghida a fost extrem de suparata, nervoasa si chiar frustrata ca nu am mers in excursiile ei optionale dar sincer? Am vazut mult mai multe decat cei din grup. Prefer sa ma plimb in liniste, fara sa stau dupa altii... sa fac ce vreau cand vreau. Sa nu depind de nimeni.

Intr-adevar, o masina ar fi fost buna (cel putin ptr toate urcarile pe care le-am facut pe jos... pff, tare buna ar fi fost o masina).

Dar totusi nu as fi vazut atatea daca eram cu masina. Asa a fost cel mai bine... eu am fost extrem de fericita si am avut o multumire sufleteasca ptr ca am reusit sa apuc sa vad tot ce imi propusesem.

[26.03.16 20:52:23]

@gettyy - Va multumesc mult de tot. Ma straduiesc sa pun suflet in fiecare poza pe care o fac. Imi doresc sa "prind" cu aparatul foto cam tot ce "prind" cu ochiul liber. Consider ca pozele sunt suveniruri gratuite... si imi place nespus de mult sa privesc pozele cand ma intorc din vacante si sa ma gandesc:"chiar am fost acolo? "

Intr-adevar, am vazut multe intr-un timp scurt, dar sincera sa fiu, nu m-am simtit obosita deloc! A fost o placere!

Spor la vacante si abia astept sa va citesc articolele.

[26.03.16 20:55:18]

@mireille - Ma bucur mult ca va pot "repurta" prin Menton cu articolul meu.

Si eu tot cu seniorii am mers dar am preferat sa vizitez totul pe cont propriu si nu regret nici o secunda. Spuneam si mai sus ca deobicei nu merg cu grupul. Excursii scumpe si se viziteaza totul "industrial". Adica se viziteaza doar obiectivele turistice cele mai cunoscute si se merge acolo unde vrea ghida. Mergand singura m-am putut lasa "pierduta" printre stradute, am putut face poze in voie si m-am putut relaxa fara sa depind de cineva. Ma bucur mult ca am vazut cimitirul... nu credeam ca o voi spune vreodata dar a fost ceva senzational.

Va multumesc ptr apriecieri. In trecut articolul dvs mi-a fost de mare folos!

dorgo
[27.03.16 08:19:17]

@Carmen Ion - Carmen, cel mai ieftin e cand te duce un francez pe banii lui ca sa vizitezi coasta, care e scumpa rau.

Odata demult, din Bordeaux, m-a repezit cineva pe Promenade des Anglais, ca sa vizitez (pe dinafara) hotelul lui Mr. Negresco, (m-a speriat pretul, 320-410 euro camera dubla sau respectiv apartamentul).

Dar dorinta mea cea mai arzatoare a fost Marsilia, mai ales "Le vieux port", insula If, acolo unde a zacut Edmond Dantes multi, multi ani.

Chateau d'Íf m-a dezamgit, la fel cum te dezamageste orice obiectiv turistic sau sit pe care-l vizitezi dupa ce citesti romanul, ai informatii sau vezi filmul (Colosseum-ul din Roma, Amfiteatrul hipocratic din Thassos, Forum-ul roman, etc).

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / FRANȚA
[27.03.16 10:09:30]

@dorgo - Ai dreptate, Călin, cel mai ieftin o scoţi la capăt când te duce altul pe banii lui.

[27.03.16 12:49:45]

@dorgo - Hehe... da... dar nu orice francez... ar trebui sa avem "pile" pe acolo, prieteni, etc.

viorelpop
[27.03.16 13:02:43]

Gabriela, recenziile tale e o buna sursa de informare si inspiratie, numeroase detalii marunte dar esentiale... meriti fiecare punct acordat ca multumire pentru activitatea ta!

[27.03.16 13:19:53]

@viorelpop - Va multumesc mult de tot. Mi-a placut extrem de mult Menton-ul, parca mi-a ramas inima acolo.

M-a documentez deobicei foarte mult si inainte de a merge intr-un loc dar si dupa. Tocmai pentru a avea un articol cat mai complex si bine punctat.

Stiu si eu atunci cand caut informatii ce greu este sa le gasesc disparate, o informatie intr-o parte, una in cealalta, de aceea imi doresc sa scriu un articol bun, ca oamenii sa aiba majoritatea informatiilor importante intr-un singur articol.

dorgo, GabrielaG, gettyy, viorelpop
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Coasta de Azur: