ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2010
ÎNSCRIS: 30.07.09
FEB-2010
2 AD. + 1 COPII

Vizitarea statiunii El Gouna

Excursia costa 45 dolar/pers prin agentia de turism si dureaza de la 8. 30 pana la 17. 30.

Drumul pana in El Gouna l-am facut cu autocarul agentiei, ajungand in statiune s-a vizitat acvariul (un acvariu mult mai mic decat m-am asteptat) cu specii de pesti (cam 20) din marea Rosie, vizita a durat aproximativ 30 min.

Dupa acvariu ne-am indreptat spre un restaurant din fata debarcaderului cu barcute unde se putea merge la toaleta sau servi ceai sau suc (contra cost)... aici am stat alte 30 de min.

Apoi ne-am imbarcat in barcute cu motor si am facut o plimbare pe canalele statiunii, o mica Venetia. Statiunea se vrea a fi un stat in stat, are un proprietar pe nume Suarez, el detine terenul statiunii, cu ani in urma cand aici era numai desert l-a cumparat cu 0. 5 pounds (0. 3 roni) km patrat si cu timpul l-a transformat intr-o statiune luxoasa si scumpa, are guvernare proprie, televiziune si radio propriu, vor sa faca pana si moneda lor proprie. O statiune frumoasa cu hoteluri si resorturi din ce am vazut din afara as recomanda Movenpick si Steinenberger (un hotel cam exclusivist pentru nemti si cei care practica golful). Pe canalele statiunii iahturi impunatoare care se puteau chiar inchiria cu 300 Euro/ora si de o parte si de alta vile luxoase aviz amatorilor aproximativ 400. 000 dolari / vila cu 5 camere fara teren (terenul nu se vinde).

Dupa plimbarea de aproximativ 1 ora ne-am imbarcat pe vapor si am facut o plimbare pe mare cu doua opriri: snorkeling + pescuit (bineinteles nimeni nu a prins nimic). Daca te grabeai la urcarea in vapor si prindeai loc sus pe punte in fata puteai face plaja pe durata plimbarii cu vaporul. Pe vapor s-a servit si masa care a fost destul de gustoasa cred ca si din cauza aerului de mare.

Dupa 4 ore ne-am intors iar in statiunea El Gouna de unde ne-au preluat iar barcutele si ne-au dus la acelasi debarcader. De aici am mers pe jos cam 5 min pana la autocar si apoi acasa spre hotelurile noastre in Hurghada.

Trimis de ghecamelia in 08.02.10 16:23:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 3496 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ghecamelia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 acvariul din EL GOUNA

miha_t [01.08.10 12:05:30] »

Panorama Bungalows chiar asa se cheama, ca nu am gasit.

Un vot de la mine pentru ca mi se pare foarte util reviewul

miha_t
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă El Gouna: