ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2016
ÎNSCRIS: 06.03.16
JUL-2015

încărcat de pe telefon!

Luna de miere in Kefalonia

Frumoasa mea experienta cu inedita insula Kefalonia a incepul anul trecut la incepul lui Iulie. Am ales sa merg acolo impreuna cu proaspata sotie la recomandarea unui prieten care avea experienta in explorarea insulelor Grecesti.

Am mers la o agentie de unde am rezervat o camera la o vila (Grand View Hotel) cu doar 180 euro 6 nopti. Sincer la banii acestia nu ne asteptam sa fie ceva wow dar noi ne duceam pt peisaje, apa si plaja, la hotel doar dus si somn.

Am plecat seara din Curtea de Arges si a doua zi seara eram la la portul Vasiliky de unde urma sa luam bacul pt Kefaloni pe care nu l am mai prins dar a fost mai bine, am innoptat in port, o zona foarte frumoasa. Taxele de autostrada nu au fost mari, cateva bariere la care plateam pana in 2-3 euro. Dimineata am luat bacul, parca 55 euro noi 2 si masina, calatoria durand aproximativ o ora.

Ajunsi la vila am avut frumoasa placere sa constatam ca este mult mai ok decat ne asteptam, camera mare, bucatarie, baie, afara curte destul de mare imprejmuita cu palmieri si o piscina foarte curata care noapte era luminata. Micul dejun il luam in fiecare dimineata la o taverna din apropiere, destul de ieftin si foarte bun, intre 5-8 euro portia. Ne am imprietenit imediat cu ospatarita care in fiecare dimineata ne dadea sfaturi unde sa mergem, de altfel toti grecii ni s au parut foarte ok si toti vorbeau engleza.

Recomand celor care se duc in Kefalonia sa se duca cu masina deoarece Kefalonia nu este un loc unde sa te duci la un hotel all inclusive si sa te plafonezi la o singura plaja si o singura zona.

Recomand plaja Myrtos singura la care am fost de 2 ori, peisajul te lasa fara grai, atunci chiar am simtit ca am facut cea mai buna alegere. Pe Myrtos ne am dat si cu parapanta, ne a facut reducere de la 80 la 50 euro de cuplu cand a auzit ca suntem romani, un grec simpatic care de altfel vorbea si el destul de bine romaneste.

O alta plaja faina este Skala, cea mai limpede apa din Kefalonia si daca nu ma insel singura cu nisip fin, in rest neaparat sa va luati ceva slapi pt ca in loc de nisip veti gasi niste pietricele foarte incomode daca umblati desculti.

Mancarea destul de buna, am mers pe bucataria greceasca si nu ne a dezamagit. Preturile sunt destul de ok, 20-30 euro o masa copioasa, insa orcand poti opta pt o pizza sau ceva mai rapid. O alta atractie sunt testoasele gigant din Argostolion care ies doar la o anumita ora dimineata, manastirea crestina Sf Gherasim, in Sami pestera Dragorati si lacul subteran Melissani.

Pt mine a fost o experienta mai mult decat placuta, acum depinde si de gustul fiecaruia. In speranta ca v-am fost de ajutor cu ceva nu pot sa va urez decat distractie placuta pe unde urmeaza sa va duceti.

Trimis de BamseTeo in 07.03.16 01:03:36
Validat / Publicat: 07.03.16 07:01:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4925 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (BamseTeo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Plaja Myrtos. Cuvintele nu si mai au rostul.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 29 voturi)

[07.03.16 06:58:03]

@BamseTeo: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 21&ridAnt=67384

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Kefalonia, KEFALONIA" (deja existentă pe sait)

... am rezervat o camera la o vila (Grand View Hotel) cu doar 180 euro 6 nopti.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[07.03.16 09:51:45]

Ca sa incep de undeva, in primul rand si cel mai important, Casa de piatra! felicitari pentru pasul facut si la cat mai multe aniversari, in al doilea rand bine ai venit in randul povestitorilor deoarece vad ca este primul articol si ma gandesc cum ti-ai facut curaj sa-l scrii si mai ales sa il postezi, continua sa povestesti tot, asa ii ajuti pe ceilalti sa descopere uneori lucruri pe care nu le stiau. Mi-a placut articolul si pe langa experienta personala sfaturile oferite. success in continuare.

ebirsan
[07.03.16 13:57:16]

Casa de piatra!

M-ar interesa citeva impresii privind aglomeratia in iulie: gasit loc de parcare lânga plaja, sezlonguri libere, seara in localitate, etc.

Merci.

calatorul
[11.03.16 15:34:38]

Felicitari pentru frumoasa vacanta, in Kefalonia am vazut doar portul Fiskardo intr/o croaziera din Lefkada, dar se pare ca este o insula minunata. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

[11.03.16 23:51:54]

@mishu: multumesc frumos pt vorbele frumoase.

[12.03.16 00:23:11]

@ebirsan: Multumesc pt urare. Referitor la intrebarea ta pot sa iti spun ca nu am resimtit nici un pic atmosfera de la noi de la mare, adica acea aglomeratie sufocanta oriunde te duci. Loc de parcare am gasit am gasit peste tot pe unde am fost adica pe toata insula. Sezlonguri am gasit si gratis la 2-3 plaje si unde se platea era destul de convenabil, cam 2 euro. Noi am stat in Lassi, exact langa Argostolion si seara aveam pe unde sa ne plimbam, magazine de vizitat, localuri unde puteai sa servesti o gama variata de mancare sau doar peisaje faine de facut poze din care bineinteles nu puteau lipsi palmierii. Eu sunt de parere ca daca va duceti cu turismul nu conteaza unde o sa va cazati pt ca o sa apelati destul de des la el, sunt destule de vizitat. Sunt total anti alcool la volan, eu de fapt fiind dependent de permis, dar dupa cum mi s a spus de prietenul care mi a recomandat insula si fiind intr-un concediu mai special nimeni nu are treaba cu tine, de fapt un singur ofiter de politie am vazut in toata perioada stata in conditiile in care am vizitat cam toata insula. Daca esti bautor de bere poti sa iti iei ceva la pachet de acasa acolo media unei beri fiind de 2.5 euro, apa indiferent de cantitate 50 centi. Sper ca ti am fost de ajutor si daca te mai pot ajuta cu ceva nu ezita. Multa bafta.

[12.03.16 00:31:09]

@calatorul: Multumesc. Sincer dupa cum am mai spus intr un comentariu pt noi a fost cea mai buna alegere si recomand 100% tuturor cititorilor care vor sa experimenteze ceva frumos. Bineinteles ca gusturile nu se discuta si fiecare are dreptul de a si exprima propria opinie. La fel iti doresc si tie si sper ca vacanta de anul acesta sa fie cel putin la fel de faina cu toate ca asteptarile sunt ceva mai mari.

Stima.

[12.03.16 00:43:16]

@mishu: Adevarul este ca am vrut sa-mi scriu impresiile despre vacanta pt a putea fii de folos si altor AFA-isti asa cum mi-au fost si mie inainte sa plec insa imi era teama ca o sa iasa destul de prost redactat, teama a disparut cand am inceput sa ma interesez pt noua destinatie si anume Phuket in Thailanda si am vazut cat de important este fiecare sfat dat de cei care au fost deja acolo. Odata ce ai primit este important sa oferi mai departe. Asta te face om.

Stima.

[12.03.16 10:03:20]

[12.03.16 10:47:24]

@webmaster21: cu placere. O sa mai urmeze o serie.

[12.03.16 12:00:22]

Am vazut si pozele, sunteti doi tineri frumosi, bucurati-va unul de altul si de tot ce va inconjoara. Astept noi articole si noi poze, acestea sunt minunate

Mădălina7
[31.07.16 01:41:42]

@BamseTeo: Buna! Imi poți lasă o adresa de email pt ca vreau si eu sa merg in kefalonia si am câteva întrebări.

[31.07.16 07:40:52]

@Mădălina7 - Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

BamseTeo, calatorul, ebirsan, Mădălina7, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kefalonia: