ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2010
ÎNSCRIS: 20.12.09
JUN-2009

Varna – punct de cotitura spre litoralul bulgaresc

Nu numai statiunile binecunoscute si foarte cautate de pe litoralul bulgaresc sunt importante, cat si Varna, cel mai mare oras de pe coasta Bulgariei (al treilea dupa Sofia si Plodviv), el insusi fiind considerat o statiune si in acelasi timp reprezinta un important port maritim.

Si in Varna se poate petrece un sejur placut in multitudinea de hoteluri existente, plaja fiind destul de generoasa.

Din punctul de vedere al turistului roman in drum spre marea bulgareasca (care alege varianta Ruse), Varna se poate dovedi de asemenea un popas turistic destul de important.

Si asta pentru ca aici ne putem opri sa mancam de pranz inainte de a ne indrepta spre statiunea in care urmeaza sa ne petrecem sejurul: fie spre statiunile din Nordul Bulgariei (Sfintii Constantin si Elena, Sunny Day, Nisipurile de Aur, Albena, etc. ), fie inspre cele din sud (Obzor, Sunny Beach, Nessebar, Sozopol s. a. m. d. ), dar putem sa o si vizitam pentru cumparaturi in timpul vacantei noastre.

Odata ce ati ajuns in centrul Varnei, unde se afla Catedrala Mitropolitana, avand hramul Adormirii Maicii Domnului, cea mai frumoasa biserica din oras, va puteti indrepta spre piata (zona pietonala) unde se afla Teatrul Dramatic, acolo gasind atat banci unde sa va schimbati banii (cel mai bun curs, evitati sa schimbati la hotel) cat si numeroase localuri si terase. Noi am mancat foarte bine intr-un restaurant curat si destul de ieftin, desi, pentru cei obisnuiti cu KFC il pot alege pe acesta, fiind chiar in intersectia cu Catedrala (vizavi, pe partea dreapta). Aici se gasesc si numeroase magazine.

In afara de Catedrala, in Varna se poate vizita Muzeul Naval precum si gradina zoologica unde exista un observator astrologic.

Trimis de magdalena in 05.02.10 19:08:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3093 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Catedrala Mitropolitana din Varna

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[06.02.10 07:18:38]

Varna este un oras frumos, destul de aglomerat si asemanator cu Constanta noastra. Aici am schimbat mereu bani in drum spre Albena sau Balchik. Nisipuri. Eu mereu merg inainte intru in oras pana cand drumul inainte se opreste si nu mai poti face decat stanga sau dreapta. In acel loc e Catedrala frumoasa de care vorbeste Magdalena. Pentru Albena &co tb sa faci stanga si dupa aia noi o luam imediat pe prima straduta in dreapta si cautam parcare printre masinile bulgarilor cu mare grija sa nu fie semn de interzis ca astia ridica masinile imediat. Dupa care iesim in bulevard si ai la alegere case de schimb sau banci cate vrei, in weekend bancile sunt cam inchise si iti raman numai casele de schimb valutar unde de obicei stiu engleza cei de acolo, intotdeauna cursul din oras e mult mai bun ca in orice statiune si evident ca la hotel.

[06.02.10 09:08:24]

Ai vazut ce bine stim noi drumurile in Bulgaria? Deja merg fara harta acolo... parca sunt la mine acasa! Nu simt nici-o aversiune fata de bulgari, nu am plecat niciodata de la premiza ca mi se fura masina sau altele.

Intotdeauna bulgarii au fost politicosi cu noi si ii apreciez pentru asta.

Intr-adevar, in intersectie acolo alegi drumurile.

[07.02.10 09:38:05]

Acest link ilustreaza perfect reviw-ul meu: catedrala, zona pietonala, teatrul dramatic si locurile unde am mancat, daca webm il poate pune la inceputul lui... click aici

iar aici e catedrala click aici

[07.02.10 10:18:55]

dorinta indeplinita magdalena, vizionare placuta!

[04.05.10 22:43:33]

Mare atentie la schimbat banii la casa de schimb de langa banca Piraeus din pasajul pietonal! In aceasta zona de promenada toata lumea se opreste sa schimbe bani si sa manance inainte de a isi continua drumul spre statiuni.

Desi casa de schimb are un curs cotat la 1, 95 de leva/ 1 euro, iti da numai 1, 57, s-au pacalit niste romani care asteptau politia, nu vroia sa le dea banii inapoi fata de la casa, deoarece emisese chitanta.

Noroc ca ne-a avertizat, noi dadusem 100 de euro si nu mai vroia sa ni dea si cand ne-au avertizat conationalii nostri se facea ca intarzie, apoi ca ne da 1, 85, pana nu am "sarit" mai multi pe ea nu ne-a dat suta de euro inapoi!

Mare problema cu parcarea masinii in zona. Strazile sunt foarte inguste si multe cu sens unic.

ionescunic, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Varna și împrejurimile: