ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2016
PREȚ SEJUR 22 euro ?

Happy Ring Guest Rooms2

[fb]
NOU TIMP CITIRE: 4 MIN

O bună cazare de tranzit în drumul spre Grecia

Anul trecut nici prin gând nu-mi trecea să vizitez din nou insula Thassos. E drept că aveam de gând să mă întorc în Grecia, dar într-un loc în care nu mai fusesem. Dar cum niște rude din nord-estul țării m-au rugat să merg cu ei într-o insulă grecească, cât mai aproape și cât mai ieftină, nu am putut să-i refuz și așa am ales să vizitez pentru a doua oară această frumoasă insulă.

Pentru că distanța de la care ei veneau era cam mare, am ales o cazare intermediară în Bulgaria pe traseul ce duce spre noua vamă de la Makaza, traseu folosit de majoritatea celor care aleg să-și petreacă vacanțele în Grecia venind din Moldova și Muntenia.

După ceva căutări pe Booking.com am găsit o cazare în orașul Haskovo situat la aproximativ 100 de km de granița dintre Grecia și Bulgaria.

Amplasarea

Unitatea de cazare Happy Ring Guest Rooms se află la ieșirea din Haskovo, ușor lateral stânga din șoseaua națională, în direcția de mers spre Makaza. Este un pic cam departe de centru, dar pentru a vizita orașul se poate lua un taxi la un preț modic aș zice. Noi am mers pe jos până în centrul orașului și la statuia Fecioarei Maria (se spune că este cea mai înaltă statuie cu Fecioara din lume) și ne-am întors cu un taxi... Dacia Logan pentru care am plătit 4 leva.

Hotelul

Este o clădire gen vilă, cu două etaje și o arhitectură interesantă, oferă camere duble cu aer condiționat, balcon, canale prin satelit și tv cu ecran plat. Este încadrat la categoria 2 stele, iar media notelor este de aproximativ 9, fiind apreciat ca fabulos având în vedere serviciile oferite, la un preț excelent.

Hotelul are un restaurant propriu foarte frumos și o terasă modernă. Clădirea este înconjurată de verdeață și multe ghivece cu flori, așa cum se vede din fotografiile atașate. În curte și în parcare sunt plantați braduleți și molizi, unii din ei în niște ghivece mari. În curtea hotelului se află o spălătorie și un mic service auto.

Camera

Este destul de mare (40 de metri pătrați) și foarte curată. Mobila este nouă și îngrijită, patul confortabil și lenjerie de bună calitate . În cameră se află un mic birou și un fotoliu din piele de culoare albă. Pardoseala din parchet este acoperită cu o frumoasă mochetă roșie. Internetul a funcționat ireproșabil la etajul 1 unde am stat noi.

Baia

Nu chiar mare, însă este destul de modernă și curată. Are o cabină de duș, este dotată cu prosoape curate și articole de toaletă gratuite. Instalațiile sanitare sunt noi și în bună stare de funcționare. Apă caldă non stop.

Recepția și restaurantul

Recepția se află la barul din interiorul restaurantului, iar formalitățile de cazare au fost făcute de către una din lucrătoarele de aici. Restaurantul este foarte frumos, mese curate, scaune din piele de culoare albă și pardoseală acoperită cu gresie. Înainte de intrarea în restaurant se află un hol garnisit cu ghivece de flori.

O frumoasă terasă face corp comun cu restaurantul și este înconjurată de verdeață și flori. Partea negativă la acest frumos restaurant a fost micul dejun servit aici; unul din cele mai sărăcăcioase pe care le-am întâlnit de-a lungul călătoriilor mele și doar prețul mic al cazării îl poate justifica.

Parcarea

Se află în curtea hotelului, este păzită non stop și este mai mult decât suficientă pentru numărul de turiști care se pot caza aici.

Personalul

Fetele de la recepție, care serveau și la bar sau restaurant, au fost din cale afară de amabile, chiar le-am simțit oarecum stânjenite atunci când ne-au adus acel ”bogat” mic dejun, deși nu era vina lor.

Ca o concluzie, cred că Happy Ring Guest Rooms este o bună alegere pentru cei care aleg să-și petreacă vacanțele în Grecia și vor o cazare de tranzit în Bulgaria.

Vacanțe cât mai frumoase!

Citește și CONTINUAREA aici

[fb]
Trimis de traian.leuca in 24.01.16 19:21:11
Validat / Publicat: 24.01.16 20:15:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (traian.leuca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P07 Terasa vilei Happy Ring Guest Rooms din orașul Haskovo, Bulgaria.

Articol de elită, apreciat de suficienţi votanţi pentru a-i fi alocat, automat, ZUPERBONUSUL (în valoare de 20000 PMA).
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.00 EUR pe cameră

webmasterX [24.01.16 20:13:37] »

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Happy Ring Guest Rooms, Haskovo" (nou-creată pe sait)

traian.leuca [24.01.16 20:19:04] »

@webmasterX - Sunt perfecte!

mishu [24.01.16 21:27:02] »

Un superbonus binemeritat. Felicitari pentru review, concis, la subiect si cu o multime de amanunte utile. Votat cu placere.

traian.leuca [25.01.16 00:01:39] »

@mishu - Mulțumesc!

Mihai18 [25.01.16 18:10:48] »

O sugestie foarte bună și utilă mie.

Subscriu la tot de a scris și @ Mishu și vă mulțumesc.

Pentru mine iată care este avantajul. In vara care urmează Thassos este o variantă, pentru că nu am fost până acum iar fiica mea de fiecare dată a fost mulțumită.

Ca să ajung până se înserează, aș fi nevoit să plec din Ploiești la ora 4 dimineața, dar aceasta presupune să cobor din pat la 2,30, deci o noapte pe jumătate dormită, avînd în față un drum lung și obositor.

În cazul când voi merge, acum aleg varianta dv. și îmi permit să plec și eu în jurul orei 6-7 dimineața. Nouă de convine mai mult mersul pe timp de zi.

Urmează să aflu orarul vaporașelor care duc turistii pe insulă. Informativ doar, dv. pe la ce oră ați avut vaporaș pentru insulă (eu merg cu mașina)

Hotelul arată elegant și mai ales curat.

Din nou vă mulțumesc și să ne citim cu bine.

traian.leuca [25.01.16 19:05:51] »

@Mihai18 - Și eu mulțumesc pentru vizită!

Dacă alegeți să vă cazați aici, să cereți cameră cu vedere în curte. Nu vă faceți griji cu privire la orarul vapoarașelor, sunt foarte dese.

Noi am plecat de la hotel după ce am servit ”minunăția” de mic dejun și pe la orele 12/00 eram în Limenas.

ANILU [30.01.16 18:41:47] »

Foarte buna recomandarea dvs.

E bine de stiut aceasta locatie de cazare intermediara, in drumul spre Grecia.

Votat cu placere.

Toate cele bune.

traian.leuca [30.01.16 18:48:55] »

@ANILU - Mă bucur că v-a stârnit oarecare interes recomandarea mea de cazare. Vacanțe cât mai frumoase!

ANILU, Mihai18, mishu