ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.01.2016
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 03.05.11
OCT-2015

Despre hotel și nu numai

Hotel Bella Vista din Qawra. Aceasta a fost singura ofertă pentru destinația Malta, disponibilă la sfârșit de septembrie. Inițial mă gândisem la o altă stațiune, poate Mellieha despre care citisem că are cea mai bună plajă, dar cum în octombrie nu plaja constituia principalul scop al excursiei, am acceptat fără ezitare. Pe AFA, din cele 11 review-uri, doar două erau total nefavorabile, așa că am plecat convinsă că nu voi regreta șederea la acest hotel. Și așa a și fost.

Am decolat de pe aeroportul Otopeni la orele 13,15 cu avionul(by wm) și la 14,20 aterizam pe aeroportul Luqa din Malta. Ne-au întimpinat un cer senin și căldura mediteraneană, după ce părăsisem temperaturi mult prea scăzute pentru începutul lui octombrie. Primul gest: ne-am dezbrăcat hainele groase ca să primim cum se cuvine soarele maltez.

Ghidul agenției ne-a preluat, și ,pe traseu până la hotel, ne-a pus în temă cu date despre insulă, așezarea geografică, istoria, dar și prezentul, informații utile și foarte bine prezentate, urmând ca la hotel să avem o întâlnire în care să ne prezinte excursiile oferite de agenție. Cum am mai scris, toate aceste excursii au fost foarte scumpe, făcute pe cont propriu, prețul era cu mult, foarte mult mai mic.

Repartizarea în camere s-a făcut repede. Am primit o dublă la etajul 5, camera 504. Prima impresie când am intrat: îmi place. Comparând și cu alte camere de hotel din peregrinările mele, aceasta era destul de spațioasă. Mi-a plăcut și mobilierul: două paturi separate, cu lenjerie curată, cuverturi albastre, noptiere, măsuță rotundă cu două fotolii, o masă tip toaletă sub care se afla un mini-răcitor, o oglindă mare, lângă care, în dreapta era un foehn, iar în stânga, pe o policioară, am găsit un fierbător de ceai, cu două căni aferente. Nu și ceai. Televizor plasmă pe care nu l-am deschis. Prizele necesită un adaptor. Noi am avut unul, așa că nu știu cum se procură. Pe jos gresie, iar lângă pat câte o mochetă de culoare albastră. Aer condiționat și un ventilator. Am folosit mai mult ventilatorul.

Balconul din fier forjat este suficient de lung. Mobilierul din plastic: o măsuță și două scaune. Nu le-am folosit. Ce lipsea: un uscător de rufe. Norocul nostru că mi-am adus cu mine o sfoară și niște cârlige (nu-mi lipsesc din bagaj, lecție învățată și însușită de pe vremea când frecventam litoralul românesc). Cârligele sunt absolut necesare pentru că vântul este foarte puternic. Chiar și prinse, m-am trezit cu hainele pe jos, ața ruptă, iar un obiect vestimentar zburat și fără întoarcere. Nu l-am mai găsit.

Balconul dădea spre curtea interioară, spre piscină. Dincolo de zid, se întindea șoseaua, circulația intensă însemnând și mult zgomot pe care l-am simțit chiar dacă am stat la etajul 5. Am rezolvat problema stând cu ușa închisă și cu ventilatorul pornit.

Ce nu mi-a plăcut: baia. Era mare, dotată cu o cadă cu duș, o oglindă mare cât peretele, dar, marele „dar,”nu avea aerisire. După un duș, aburii te scoteau afară urgent, simțeai că nu mai poți respira.

În rest, legat de curățenie, nu am ce reproșa. Lenjeria a fost schimbată de trei ori, prosoapele zilnic, prin metoda lăsatului pe jos.

Desigur, hotelul este dotat cu lifturi. Mi-a plăcut că aveau monitoare pe care se derulau imagini din Malta și o muzică în surdină te însoțea până la ieșire. Aceeași muzică te învăluia plăcut și pe culoarele hotelului.

În hotel, nații diferite. Mulți englezi. În holul hotelului sunt fotolii, de obicei ocupate de acești turiști. Televizoare, bar, iar lângă recepție un mic magazin cu suveniruri, apă, răcoritoare, articole de plajă. Prețurile nu erau mai mari decât cele din oraș. Interesant modul în care se făcea plata: puneai banii într-un automat care avea afișată suma și tot acel aparat îți dădea și restul.

Despre mâncare, numai de bine. Regimul de masă a fost DM, tip bufet suedez. Mâncare suficientă și diversificată.N-am ce reproșa, doar faptul că la cină orice băutură, chiar și apa, trebuia plătită.

La intrarea în hotel, în partea stângă, o mașină de epocă. Mi-a plăcut ideea. Eu n-am văzut decât una, dar am aflat că la subsol ar fi o expoziție cu ele.

Există și un punct de informare turistică, mai bine -zis o agenție de turism, de unde se pot achiziționa excursii, dar la prețuri mari, utilă însă pentru pliantele pe care le oferă.

În fața hotelului se află o terasă, unde poți savura o cafea sau o băutură răcoritoare, dar care este chiar la șosea.

Vis-a-vis de hotel se află Parcul Național Salini, un loc de plimbare pe aleile străjuite de arbori, unii rari, cactuși, măslini, loc de odihnă și relaxare. Este o rezervație naturală, dată în folosință nu cu multă vreme în urmă, dacă nu greșesc, în 2014 . Dacă nu vrei să explorezi insula, dacă ești obosit după o zi de vizite prin frumoasa Malta sau pur și simplu vrei să stai la umbră, în liniște și să te bucuri de frumusețea din jur, Parcul Național Salini este o soluție.

Aproape de hotel se află stația de autobuz. Prețul unui bilet este 2 euro și este valabil două ore. Cu doi euro poți vedea mult. Poți merge în Valletta, poți, în acel timp de două ore cât este valabil biletul ,să vizitezi și Catedrala din Mosta, așa cum am procedat eu. Din stație, autobuzele te duc spre Valletta, capitala insulei, spre Mdina-Rabat, spre Sliema, Mellieha, St. Juliens sau la Golden Bay, o plajă cu nisip fin, unde ajungi după aproximativ 15 minute. De reținut faptul că traseul autobuzelor nu este același la dus și la întors. Și încă un amănunt de care trebuie să se țină seama: autobuzele nu vin întotdeauna la timp, iar șoferii nu opresc dacă locurile pe scaune sunt ocupate. Acest lucru se întâmplă mai ales la sfârșit de săptămână când afluxul de turiști este mai mare și când localnicii ies și ei din casă.

De la hotel până în centru se fac aproximativ 15 minute pe jos. Cele două stațiuni, Qawra (se citește Aura, în limba maltază litera „Q” nu se pronunță) și Buggiba sunt unite. O promenadă lungă de-a lungul mării leagă orașele, în stânga, iar în dreapta strada duce, la fel ca promenada de-a lungul mării, în același loc: Squarul Buggiba, un punct de reper animat la toate orele .

Despre oraș am scris (vezi impresii)

Dacă ar fi să revin în Malta? Da. Dacă ar fi să mai stau la acest hotel? Da.

Trimis de Rodel in 03.01.16 13:53:01
Validat / Publicat: 03.01.16 15:55:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALTA

VIZUALIZĂRI: 7164 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rodel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Un colț din Parcul Național Salini, aflat vis-a- vis de hotel.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.32 EUR pe cameră

[03.01.16 15:01:13]

@Rodel -

Eşti user cu vechime.

[03.01.16 15:23:29]

@Rodel - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

[03.01.16 15:55:54]

@webmaster45 - Îmi cer scuze... M-am gândit că nu e agenție românească.

[03.01.16 16:00:45]

@Rodel -

ESTE, motiv pentru care referirea respectivă a fost ştearsă din textul articolului.

Radu Tudoran
    [03.01.16 21:52:58]

Cum este temperatura apei marii in septembrie? Poti inota si daca esti mai friguros? Dar temperatura apei la piscina?

Preturile excursiilor difera mult de la o agentie la alta? Am Malta pe lista scurta si in septembrie cred ca temperatura este mai suportabila decat vara.

iulianic
    [03.01.16 22:41:32]

@Rodel - Despre Bella Vista Hotel – Qawra îmi amintesc foarte bine pentru că acolo am fost cazați și noi în ultimul sejur din Malta. Nu este cel mai elegant hotel din zonă, dar nici prost nu este. Oferă tot confortul pentru o persoană fără pretenții exagerate.

… la cină orice băutură, chiar și apa, trebuia plătită.

Pentru a rezolva problema mai simplu, noi am folosit un card care se cumpăra de acolo, de la recepție (erau de 20 sau 50 de euro). Cu el plăteam nu doar la bar, ci și la micul magazin de la parter. La plecare, dacă nu era cheltuită toată suma, se primea restul cash, iar dacă soldul era zero, se primea bonus 1 euro de fiecare card.

Da, Bella Vista Hotel – Qawra este frecventat în special de englezi. Ghidul ne-a spus că în periada rece englezii vârstnici - bineînțeles, cei cu oarecare posibilități materiale - stau acolo și câteva luni.

[04.01.16 12:43:30]

@iulianic - Deși ți-am citit înainte de plecare review-ul tău despre hotel, pur și simplu am uitat că se poate achiziționa acel card, iar ghidul nu- mi amintesc să ne fi spus ori n-am auzit eu. Oricum, eu n-am simțit nevoia să beau ceva la cină, poate doar apă, dar setea se rezolva după.

Hotelul, așa cum ai remarcat și tu, nu este unul luxos, dar e decent, cu un raport calitate / preț, bun. Programele de seniori nu prea includ hoteluri de lux sau n-am găsit eu așa ceva pe destinațiile alese de mine prin acest program.

[04.01.16 13:00:14]

@Radu Tudoran - Eu cred că ți-am mai răspuns la întrebări pe aceeași temă.

Referitor la temperatura apei mării, în octombrie a fost așa și așa, adică dacă ești înotător, n-o simți rece, pentru că te miști, dacă nu, trebuie să te acomodezi până s-o simți bună. În septembrie cred că este mai caldă.

În piscină nu am intrat, prea mirosea a clor, dar alții care au făcut-o au zis că temperatura e potrivită, nu rece gheață, dar nici prea caldă.

Prețul excursiilor diferă de ceea ce oferă agenția touroperatoare. De exemplu, în croaziera în insula Gozo, cu o agenție locală, am plătit 20 euro, plus încă 3, pentru turul insulei cu un microbuz. Din 40 de turiști de pe vaporaș, doar 10 am ales să facem acest tur, pe care îl recomand. Aceeași excursie, dar care includea și un prânz, cu agenția care ne-a preluat, costa 60 euro.

Dacă ești pregătit și știi ce trebuie să vizitezi, adică ești bine informat dinainte, Malta se poate vizita ieftin pe cont propriu. Avantajul este nu numai prețul, ci și libertatea de mișcare, nu depinzi de grup, de ghid, de ceas. Stai cât vrei, vezi ce vrei.

iulianic
    [04.01.16 13:40:42]

@Rodel - Despre cardul cu pricina noi am aflat dintr-un anunț postat lângă lift. Ghidul nu a pomenit nimic despre el, iar eu – chiar dacă știam – nu aș fi fost interesată de card.

Pentru că restaurantul avea în acea perioadă niște vinuri foarte bune, spaniole, la sticlă de 0,75 l și pentru că a descoperit acest aspect chiar la începutul sejurului, soțul meu a apreciat ca fiind util un astfel de card. A luat unul de 20 de euro, dar la câteva zile a repetat figura.

Tot cu cardul cumpăram și apa (și alte mărunțișuri) de la magazinul aflat la parter.

calatorul
    [23.01.16 17:01:10]

Am retinut relatarea pentru mai tarziu, daca ma tin puterile incercam si noi vara asta o vacanta in Malta, pe care nu am vazut-o inca si, ca de obicei, informatiile si impresiile sunt binevenite. Multumim si vacante frumoase!

[23.01.16 19:06:19]

@calatorul50 - Din câte știu, vara este foarte cald și aglomerat în Malta, perioadele cele mai bune fiind aprilie-iunie și septembrie-octombrie. Malta este în primul rând pentru vizitat și mai puțin pentru plajă. Îți doresc să ajungi acolo, nu vei regreta.

[24.01.16 10:44:06]

Se vede experienta in relatari, amanunte utile pe care sigur le voi mai citi cand voi alege aceasta destinatie. Votat cu placere

[24.01.16 18:04:09]

@mishu - Mulțumesc pentru aprecieri și vot. În Malta m-aș întoarce oricând.

calatorul
    [25.01.16 16:16:40]

@Rodel - Multumesc pentru raspuns, sfaturi si informatii. vacante frumoase!

calatorul, iulianic, mishu, Radu Tudoran, Rodel
    Alte impresii din această RUBRICĂBella Vista Hotel & Aparts [Qawra]: