ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.12.2015
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 06.03.12
MAY-2015
3 AD. + 1 COPII -- v: 1an

Două zile de excepție pe malul lacului Ohrid

Cu ocazia minisejurului petrecut în Serbia și Macedonia-FYROM (vezi impresii), la mijlocul lunii mai din acest an, am ales o cazare de două nopți în orașul Ohrid, un obiectiv turistic deosebit de frumos și interesant.Eu și soția, fiind însoțiți de fiică și nepot, am căutat o cameră pe măsură și am găsit un studio încăpător la Ristevski Apartments.

Amplasament

Ristevski Apartments este situat pe strada Kuzman Josifoski la numărul 2, la 50 de metri de lac și la 100 de metri de strada care urcă în orașul vechi. Un alt punct de reper pentru identificare este hotelul de vis-a-vis, Riviera. Strada Kuzman Josifoski este perpendiculară pe Kej Makedonija, strada paralelă cu malul lacului Ohrid. Din capătul străzii K. Josifoski începe și un frumos parc cu arbori seculari, alei cu flori și multă verdeață.

La nici 100 de metri se află două minimarketuri cu produse alimentare, dar și alte magazine pentru shopping. Zona este plină de restaurante și terase, unele din ele situate chiar pe malul lacului și au prețuri mult mai mici ca la noi. În unul din aceste restaurante, Galeo Restaurant Fish, am sărbătorit și noi un eveniment deosebit în familie, 40 de ani de căsnicie.

Unitatea de cazare

Această unitate de cazare nu este o clădire de sine stătătoare, ci un grup de apartamente situate la un etaj al unui bloc de locuințe. Sunt apartamente moderne dotate cu balcon, tv cu ecran plat, baie proprie, aer condiționat și chicinetă. Balcoanele au vedere atât la oraș, cât și la lac.

În aceeași clădire, la parter, se află un șnack bar și sediul unei bănci private, Stopanska Banka. Intrarea în clădire se face prin dreapta acestei bănci. Accesul la etajele superioare se face cu ajutorul unui lift modern, care poate fi folosit numai de persoanele care posedă un card special. Cum și accesul în clădire se face tot cu un card, este necesar, înainte de sosire, să se ia legătura telefonică cu proprietarul.

Camera

Pentru trei adulți și un copil am ales la această unitate de cazare un studio deluxe (32mp) cu vedere la lac și dotat cu chicinetă, balcon, aer condiționat, plită electrică, veselă de bucătărie, frigider și televizor cu ecran plat. Pardoseala are parchet din lemn și acoperită parțial un covor de culoare roșie. Mobila (minibarul, masa de televizor, duplapul de haine) este nouă și de bună calitate.

O parte din suprafața pereților camerei au un tapet pe fond roșu și decorați cu talouri rustice. Datorită culorii de roșu de la fotoliu, perdele, fața de masă, covorul, ornamentele dulapurilor etc. atmosfera în cameră este plăcută și odihnitoare. Internetul a funcționat fără nici un fel de problemă, router wireless-ul fiind montat chiar pe etajul unde se afla camera.

Parcarea

Este gratuită și este comună pentru toate clădirile aflate pe strada înfundată Kuzman Josifoski. Este destul de mare, am găsit loc liber ori de câte ori ne-am întors din plimbările noastre în jurul lacului Ohrid. Dincolo de stradă, în apropiere de parc, parcarea este cu plată, însă nu este așa de scumpă.

Baia

Curată și dotată cu articolele de toaletă trebuincioase.Instalațiile sanitare în bună stare de funcționare.Printre dotări și o mică mașină semiatomată de spălat rufe.

Personalul

Proprietarul acestor apartamente este un tânăr, Risevski, care ne-a așteptat la sosire pe strada K. Josifoski, ne-a condus în cameră și ne-a înmânat cardurile de acces. Cunoscător de limba engleză, a fost foarte amabil, ne-a dat unele detalii despre zonă am comentat împreună atacul terorist ce avusese loc în Kumanovo, oraș pe la periferia căruia tocmai trecusem. Ulterior ne-am mai întâlnit cu el, întâmplător, în zona orașului vechi, de unde am dedus că are și alte afaceri în orașul Ohrid. Tot el ne-a recomandat restaurantul de care aminteam mai sus.

Concluzie

Având în vedere poziția acestei unități de cazare, aproape de lac și de orașul vechi, consider că este o bună soluție pentru cei care vor să viziteze orașul istoric Ohrid. Pentru cei cu copii (mai mici sau mai mari) este chiar foarte bine.

Vacanțe cât mai frumoase!

P. S. Deoarece Macedonia arborase drapelul în bernă, ca urmare a atacului terorist amintit mai sus, nu am putut să mă pronunț la rubrica ”DISTRACȚIE șI RELAXARE”.

Trimis de traian.leuca † in 29.12.15 17:49:09
Validat / Publicat: 29.12.15 19:42:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MACEDONIA de NORD

VIZUALIZĂRI: 3542 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Imagine cu același parc in apropierea unității de cazare Ristevski Apartments din orașul Ohrid, Macedonia.

[29.12.15 18:38:06]

@traian. leuca - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Ristevski Apartments, OHRID" (nou-creată pe sait)

traian.leuca †AUTOR REVIEW
    [29.12.15 18:42:02]