ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.12.2015
DIN: Romania
ÎNSCRIS: 16.04.14
AUG-2015

Excursie de o zi în Laguna Albastră

Anul acesta am ales Malta pentru vacanța de vară, iar Comino a fost una din atracțiile cele mai așteptate de noi în acest concediu fiind insula care găzduiește Laguna Albastră. Comino e o insulă cu suprafața foarte mică (în jur de 3 km), cea mai mică din arhipelagul maltez. Sincer cred că există foarte puține persoane care să viziteze Malta și să nu meargă și în Laguna Albastră, care poate fi văzută și din avion la decolare sau aterizare.

După multe concedii cu treziri matinale pentru a acoperi cât mai multe atracții turistice, în ziua destinată insulei Gozo n-am mai respectat regula și ne-am pomenit plecând din cameră pe la 8 jumătate. A urmat o așteptare de o jumătate de oră în stația foarte aglomerată din St. Julian's a traseului 222. După consultarea orarului din stație și confirmarea faptului că există doar unul-două trasee pe oră și văzând că autobuzul venea arhiplin și nu oprea, am hotărât să ne încercăm norocul cu alt traseu, astfel am ales x1. Am luat din St. Julian's un traseu care să ne ducă într-o stație prin care trece autobuzul express x1. Am ajuns într-un final în portul Cirkewwa, de unde pleacă feriboturile către celelalte insule locuite din arhipelagul maltez, dar era prea târziu pentru Gozo, unde erau mai multe atracții de văzut, așa că ne-am îndreptat atenția către Comino și am lăsat Gozo pentru a doua zi. După această întâmplare, a doua zi am plecat din cameră la 7 și am evitat toată situația de mai sus, întrucât traseul 222 a venit fără întârziere și aproape gol. Deci sfatul meu este să plecați cât mai devreme către Comino.

Cu precizările de mai sus, se poate ajunge în Comino și pe cont propriu. Există câteva trasee pe insulă care fac legătura cu portul Cirkewwa, mai exact traseele 41,42 (din Valletta), 101,102 (din Mellieha/ Golden Bay), 221 (din Bugibba, Qawra), 22 (din Sliema), 237 (de la Popeye) sau x1 (de la aeroport).

Odată ajunși în portul Cirkewwa, există mai multe firme care asigură transportul către Comino. De exemplu, feriboturile de la Comino Ferries pleacă din Cirkewwa de la 9.10 dimineața până la 15.40 după-amiaza, din jumătate în jumătate de oră și se întorc către insula principală începând cu 9.30 dimineața până la 18.00 după-amiaza, din oră în oră. Biletul costă 10 euro dus-întors și are inclusă, la întoarcere, o plimbare pe lângă Cominotto, peșteri și turnul Santa Maria. Această plimbare a fost printre momentele mele preferate fiindcă stâncile scobite de vânt sunt fabuloase. Pentru cei interesați să vadă și Comino și Gozo în aceași zi menționez că există și 3 trasee pe zi din Comino către Gozo la orele 12.15,14.15 și 16.15.

Se poate ajunge în Comino și prin excursii organizate. Înainte de vizitarea insulei Comino am făcut o investigație asupra acestor excursii pentru a vedea dacă merită să achiziționăm vreuna. Astfel am descoperit că o croazieră în Comino pornește de la 20 euro și poate include și prânzul, iar o croazieră Gozo + Comino costă între 40 și 50 euro și de obicei include transferul de la hotel, bufet la prânz și comentarii pe parcursul excursiei. Programul este foarte strict la o astfel de excursie și în Comino se petrece relativ puțin timp așa că nu am optat pentru niciuna.

Deși peisajul e spectaculos în Comino sau poate din cauza acestui fapt e foarte aglomerat. Frumos, dar înghesuit cred că ar descrie cel mai bine zona. Am înaintat în căutarea unui loc unde să ne așezăm și am văzut că se poate sta la plajă și pe prosop, dar mi se pare cea mai incomodă variantă fiindcă relieful e stâncos. Se pot închiria șezlonguri, dar să nu vă imaginați un șezlong comod în toată puterea cuvântului, mai degrabă un fel de scaun rabatat. Un scaun foarte scump, pentru care trebuie să plătiti 10 euro. Dacă doriți să fie în primul rând și să vă răsfățați stând cu picioarele în apă mai puneți 5 euro. Cred că insula trebuie luată ca atare, un colț de rai care atrage foarte multi turiști, cu precădere în luna august.

Cei care știu să înoate sau cei care plătesc transportul cu barca se pot bucura de fâșia de nisip de vizavi, numită Cominotto. Există un serviciu intitulat water taxi, care are în ofertă transportul către Cominotto (5 euro/persoană dus-întors) și către Santa Maria Bay (8 euro dus-întors). Plaja din Cominotto e singura cu nisip din zona cu Laguna Albastră. Santa Maria Bay e tot o plaja cu nisip, dar puțin mai îndepărtată, prin urmare are avantajul de a fi mai liniștită. Aici, ca obiectiv turistic menționez Santa Maria Tower, noi nu am mers, doar l-am văzut de pe barcă.

Nu lipsesc nici sporturile acvatice, cum ar fi plimbarea cu banana (10 euro/persoană), ski acvatic sau plimbarea pe langa peșteri (10 euro/persoană).

Deși este o insulă mai mult salbatică, daca intenționați să petreceți o zi întreagă aici veți găsi buticuri cu sandvișuri cu cartofi (5 euro), dulciuri, băuturi (o doză de bere 3 euro). Se pare că există și un hotel pe insulă (l-am găsit când căutăm cazare pentru Malta) care are și un restaurant.

Un alt aspect frumos legat de Comino este unul de natură cinematografică - aici au fost filmate scene din filmele Troia și Contele de Monte Cristo.

Comino merită văzută și admirată, pentru Laguna Albastră și nu numai... pe mine pot să spun că m-a cucerit definitv!

Trimis de DepartureGate7 in 20.12.15 17:39:33
Validat / Publicat: 20.12.15 19:59:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MALTA.

VIZUALIZĂRI: 9578 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DepartureGate7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

traian.leuca †
[20.12.15 21:05:00]

Frumoasă destinație! Pozele sunt deosebite, albastrul (culoarea mea preferată) din P19 uluitor de frumos!

Felicitări!

• Alte impresii din această RUBRICĂExcursii în Comino: