ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.02.2010
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 30.06.08
JUN-2008
2 AD. + 1 / 8 ani COPII

Recomandarile mele ptr excursii optionale cu plecare din Antalya

O zi la Pamukkale

Dupa un drum, lung, (din Antalya) am ajuns in sfarsit la Pamukkale. Din pacate, datorita orarului, nu am putut sta atat cat am fi vrut si cat ar fi meritat locatia, dar a fost bine.

Este unul din locurile care merita vazut, mai ales ca se degradeaza de la an la an si nu se stie cat timp va mai putea fi vizitat. Prin degradare inteleg disparitia izvoarelor calcaroase care dau aspectul unic regiunii. Se poate intra (contra-cost) si la baile termale (strandul) in care se zice ca s-ar fi scaldat si Cleopatra... 8 sau 9 euro intrarea (la strand).

Daca stai mai mult in zona, merita, dar cum am avut doar 2 ore la dispozitie, am decis ca e deajuns o privire din afara... in schimb, orasul antic si terasele acoperit de calcar merita toti banii.

RAFTING / Experienta de neuitat

Continui cu o postare despre excursia optionala la rafting - Managvat pentru ca a fost o experienta deosebita. Atat pentru adulti cat si pentru copii. Am plecat prin tour operator Ali-Baba, pretul fiind pe masura (parca 35 Euro) dar a meritat.

Comportamentul celor de la compania care se ocupa de rafting a fost super, mai putin mancarea oferita (dar mergi pentru rafting, nu pentru mancare, asa-i? )... aaa, si sa nu uit... echipamentul de protectie nu e tocmai curat... cam miroase a ce a purtat cel de dinaintea ta (asta daca ai noroc) sau a transpiratie (daca esti ghinionist)... noroc ca mai faci ceva baie pe traseu (ca te stropesc cei din celelalte barci, sau are grija careva sa cazi in apa...)...

In rest, o experienta pe care o voi repeta cand voi mai avea ocazia (cu mentiunea ca-mi voi alege mai cu grija echipamentul...)

FIRE OF ANATOLIA[SIDE] / O seara superba

A fost o seara care a inlocuit cu mult succes seara turceasca oferita de hotel. O trupa de dansatori profesionisti, care au facut seara magica. Pacat ca in zona se ajunge oarecum greu (din parcare pana la teatrul antic ai de mers pe jos cateva minute, prin praf si aglomeratie). Recomand tuturor... Nu ratati spectacolul.

Trimis de rodik in 02.02.10 17:37:31

VIZUALIZĂRI: 3112 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rodik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pamukkale - strandul Cleopatrei (asa se spune ca venea pe acolo...)

ileanaxperta*
[02.02.10 17:58:29]

Merita intr-adevar toti banii pt. ca este un loc unic acest Pamukkale. Si eu l-am vizitat vara trecuta pe o caldura infernala, dar nu ne-am lasat si am coborat tot dealul, in timp ce ne-am scaldat si "racorit" vorba vine (pt. ca apa era atat de calda!...) in apele si rauletele ce se prelingeau la vale. Am stationat tot vreo 3 ore cu totul, cu vizitarea ruinelor si a piscinei Cleopatrei, dar ne-a parut rau cand am parasit acele locuri parca rupte dintr-un loc ireal...de film SF.

[02.02.10 18:10:07]

NOTA: reveiw-ul de mai sus a fost recompus de mine printr-o operatie de chirugie "plastica" din trei seturi de impresii distincte postate de autoare astazi.

In opinia mea rezultatul INTRECE in utilitate suma celor trei luate distinct!!!

[11.02.10 13:50:27]

mutat in sectiunea nou creata 'De vazut/vizitat in/din Antalya', rubrica ce va grupa toate impresiile 'de calatorie' din regiunea Antalyei

anytha29
[19.04.10 17:38:40]

rodik &ileanaxperta: ma bucur, ca am mai gasit pe cineva care a vazut Pamukkale si a ramas cu acelasi gand: un loc unic ce trebuie neaparat vazut, care merita toti banii.

danutb
[23.05.10 20:10:58]

interesant, poate vom ajunge si noi la pamukkale

anytha29, danutb, ileanaxperta*
Alte impresii din această RUBRICĂDe văzut / vizitat în regiunea Antalya: