ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.11.2015
ÎNSCRIS: 02.09.09
STATUS: CONSUL
OCT-2014

Un hotel convenabil

La sfârșitul lui octombrie anul trecut, am „aterizat” - la propriu și la figurat, printr-o împrejurare fericită, în Cipru. Aveam cinci zile la dispoziție, dar nu pentru plimbare, pentru că m-am aflat acolo în interes de serviciu. E drept, treburile de serviciu nu mi-au ocupat decât două zile și, cum programul de zbor era de așa natură încât trebuia să stau minim cinci zile, am avut la dispoziție trei zile pentru vizite.

Cum avionul ateriza spre seară, pentru prima noapte am ales un hotel din Larnaca, situat cât mai aproape de aeroport. S-a întâmplat să fie Costantiana Beach Hotel Apartments, situat la malul mării, în dreptul capătului nordic al plajei Makenzy și în imediata apropiere a Lacului Sărat, celebru pentru colonia de flamingo.

Ajunși cu un taxi, am fost întâmpinați cu amabilitate de personalul hotelului, care ne-a prezentat rapid cele două camere (venisem împreună cu niște prieteni) în care urma să ne petrecem o noapte. În seara aceea erau și niște meciuri din Liga Campionilor, așa că am coborât la barul hotelului să vedem și noi transmisia și să bem o bere. Surpriza plăcută a fost să vedem că tânărul barman vorbea românește. El ne-a explicat că e, după mamă, pe jumătate român.

Urcați din nou în camere, am avut mai mult răgaz să analizăm pe-ndelete locul unde poposisem. Camera era una foarte mare, cu două paturi alăturate (în care am dormit foarte bine) și alte câteva obiecte de mic mobilier: lângă pat, o măsuță de toaletă, cu oglindă, o altă măsuță la peretele opus și, alături de ea o alta, pe care se găsea un televizor cu tub și cu diagonală mică.

Pe peretele opus largii ferestre se afla „bucătăria”, pe care o puteți vedea într-una din fotografiile atașate. Aceasta cuprindea o plită electrică cu două ochiuri, un frigider, o cafetieră și un toaster. În dulapurile și sertarele de acolo se aflau o mulțime de vase, veselă și tacâmuri. Așa încât, camera se pretează foarte bine pentru un self-catering pentru un cuplu, eventual și un copil.

Baia nu era, ca dimensiuni, pe măsura camerei, dar era suficient de largă și era dotată cu cadă. Aici am găsit prosoape albe și pufoase și produse de baie: săpun, gel.

Camera dispune și de telefon și aer condiționat, centralizat, iar hotelul asigură accesul în camere și zonele comune la internet wireless, de calitate bună.

Nu am avut inclus micul dejun, dar dacă am fi dorit, l-am fi putut avea, contra sumei de 6 € pe zi de persoană. Pentru celelalte mese, se poate apela la restaurantele din jur, sau, eventual, la magazinele alimentare.

Peste stradă se intră direct pe plaja de nisip, destul de lată și cu intrare lină în apă. Pentru noi a fost o surpriză faptul că, la sfârșit de octombrie, apa mării avea 24 de grade, iar temperartura aerului depășea la prânz 30 de grade. Ne-am imaginat cum e în plină vară și rezultatul nu a fost prea încurajator... dar din septembrie, lucrurile devin mai suportabile, lucru de care aveam să ne convingem și anul acesta, în Creta.

Plaja Makenzy/Mackenzie este o plajă municipală, cu steag albastru, care se întinde până la aeroport. Apropo de acesta, trebuie să spun că are un trafic intens. Practic, la cinci minute decolează sau aterizează un avion, dar lucrul acesta nu s-a făcut simțit prea mult, mai ales că traficul aerian se reduce practic la zero în timpul nopții. În schimb, în timpul zilei e un adevărat spectacol să urmărești păsările de metal strălucind în soare, în timpul manevrelor de aterizare, sau decolare. De altfel, acest spectacol gratuit este vizibil foarte bine din orice punct din Larnaca.

În concluzie, Costantiana Beach Hotel Apartments este un hotel convenabil, potrivit atât pentru o noapte, în tranzit, așa cum a fost cazul nostru, dar și pentru a petrece un sejur plăcut, profitând de plaja de peste drum de hotel.

Hotelul nu are parcare proprie, dar dacă închiriați o mașină, o puteți lăsa în parcarea publică gratuită din imediata apropiere.

P.S. Ca peste tot în Cipru, cei care nu au mai fost aici trebuie să știe că lucrurile sunt ca în Marea Britanie: se circulă pe stânga, iar prizele nu sunt ca la noi, ci au o formă particulară, deci trebuie să vă luați un adaptor, dacă vreți să vă încărcați telefonul. :)

Trimis de Costi in 10.11.15 21:09:06
Validat / Publicat: 10.11.15 22:26:57

VIZUALIZĂRI: 2585 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P22 Alături de Costantiana Beach Hotel Apartments, se înșiruie și alte hoteluri. Cel mai mic și mai deschis la culoare este Flamingo Beach Hotel, care are pe fațadă desenat un flamingo.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂCostantiana Beach Hotel Aparts: