ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.11.2015
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 06.03.12
JUL-2015

Cazare reconfortantă pe insula Petofi din orașul Baja, Ungaria

Cu ocazia sejurului efectuat în această vară în zona Carinthia, sudul Austriei, am rezervat o cazare în Baja, un oraș situat în sudul Ungariei pe brațul stâng al Dunării. Am găsit o pensiune de trei stele, la un preț convenabil, foarte aproape de centrul vechi și care avea pe site-ul booking o medie a notelor de 9,2 fiind încadrată la ”superlativ”.

Amplasarea și descrierea pensiunii

Unul din punctele forte ale pensiunii, și care a influențat în bine comentariile clienților, este fără îndoială amplasamentul. Aceasta este situată în interiorul unei insule formată de un braț secundar al Dunării numit Sugovica. Insula, ce poartă numele poetului romantic Sandor Petofi, este foarte frumoasă, are un parc mare pe mijloc cu copaci seculari și multă verdeață. Petofi Sziget este un mic paradis turistic al orașului și oferă numeroase opurtunități pentru petrecerea timpului liber.

Pe malurile canalului Sugovica sunt plaje cu nisip fin, servicii de închiriere caiac-canoe, un port al canalului fluvial Dunăre-Rin, iar în parc câteva terenuri de tenis și un camping. Pe unul dintre aceste maluri, cel nordic, se află amplasată și Kisviza Vendégház, pensiunea unde ne-am cazat și ne-am simțit foarte bine.

Dincolo de podul ce trece peste malul de est al insulei, la aproximativ 5 minute de mers pe jos, se află centrul vechi al orașului Baja, cu o piață foarte frumoasă și câteva obiective interesante ca Biserica Franciscană, Biserica Ordodoxă Sârbă, clădirea-palat ce adăposteștePrimăria (cea mai frumoasă) etc. Deasemenea, pe malurile de nord-est ale insulei sunt câteva terase și restaurante cu vedere la brațul-canal Segovica. Supermarket-urile Aldi și Tesco se află la 6-7 minute de mers cu mașina în nordul insulei.

Pensiunea este o vilă cu parter și etaj situată, așa cum am arătat mai sus, pe malul de nord al insulei, înconjurată de copaci verdeață și flori. În spate are o mică grădină cu un gazon impecabil și un mic teren de sport, iar în față o terasă ca un arc de cerc înconjurată de ghivece de flori. Din câte aflat, pe parcursul șederii noastre aici, pensiunea aparține unui cetățean de etnie germană. De altfel, în Baja, alături de unguri (majoritari), sârbi și croați, locuiesc, într-un procent deloc neglijabil, și cetățeni de etnie germană.

Camera

Pentru a nu știu a câta oară mi s-a întâmplat iar să plătesc o cameră dublă și să primesc una superioară de tip suită. La precedentul review prietenul meu de pe AFA, ms65, îmi punea întrebarea:”... sa inteleg ca atunci cand ati facut rezervarea ati anuntat de posibilitatea unei aprecieri pe AFA? poate daca v-ati fi dus ca un turist oarecare nu ati mai fi beneficiat de asa camera sau primire”

Ei bine, acum ”mi-a căzut fisa”: pe luneta mașinii am un poster mare, albastru (culoarea mea preferată), cu sigla site-ului ”Am Fost Acolo.ro”. Probabil că văzând sigla celui mai mare și mai iubit site turistic din România, recepționerii de la unele hoteluri și pensiuni îmi oferă mie cele mai bune camere. :)

Evident că am glumit (recepționerul neamț nici nu mi-a văzut mașina), dar așa mi s-a întâmplat de foarte multe ori excepție( aici).

Suita noastră a fost foarte curată, mobilă nouă, tv cu ecran plat, pat cu lenjerie proaspătă. dulap de haine încăpător, veioze rustice, mochetă peste tot. Semnalul Hi Fi foarte bun, liniște totală pe timpul nopții.

Baia

Nu prea mare, dar curată, îngrijită, articole de toaletă suficiente, instalațiile sanitare în perfectă stare de funcționare.

Parcarea

Pensiunea are suficiente locuri de parcare în fața intrării, dar mai sunt locuri și la umbra copacilor seculari din parcul situat la aproximativ 100 de metri. Din punct de vedere al securității parcării nici nu se pune problema; insula este un loc în care răufăcătorii nu prea dau ghes, nemții au camere video prin toate colțurile clădirilor.

Recepția

Ei, aici a fost punctul în care m-am necăjit un pic:recepția se află în restaurantul pensiunii (aflat la 50 de metri de aceasta) și până am găsit explicația de la intrarea în vilă am întrebat degeaba vreo câțiva localnici (doi unguri și trei nemți). Până la urmă l-am descoperit singuri (din mai multe încercări) grație schemei de pe o tăbliță metalică situată la intrarea în pensiune.

Restaurantul

Ceva de vis! Situat pe malul brațului Sugovica, cu o terasă frumoasă, umbrită de arbori seculari, a fost locul care ne-a plăcut cel mai mult pe această insulă. La ceas de seară nu am găsit nici un loc liber în restaurantul și terasa pensiunii; erau pline de cetățeni germani. Ne-am delectat totuși cu câte un suc ”la botul calului” pe una din băncile amplasate lângă local și deasupra canalului.

Personalul

Am plătit cu cardul la restaurant unui tânăr care avea copia nostră de pe Booking.com. Ca orice neamț nu ne-a ”stresat” cu amabilitatea, dar a fost exact în explicații și ne-a oferit o cameră superioară celei plătite de noi. Seara la restaurant ne-a reperat, a venit la noi pe terasă și ne-a întrebat în germană (așa am înțeles noi :) ) ce dorim.

Concluzie

Noi am nimerit la această pensiune din întâmplare (cazare de tranzit) și ne-a plăcut tare mult. O recomandăm pentru cei care merg în nord –vestul Europei și cărora, ca și nouă, nu le place să facă prea mulți km pe autostradă.

Vacanțe cât mai frumoase!

Trimis de traian.leuca † in 10.11.15 17:58:21
Validat / Publicat: 10.11.15 19:48:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1698 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Cea mai frumoasă clădire din orașul Baja, Ungaria, Primăria.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.00 EUR pe cameră

[10.11.15 19:16:13]

@traian. leuca - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

-- = * * * = --

Mutat în rubrica "Kisviza Vendeghaz, BAJA" (nou-creată pe sait)

traian.leuca †AUTOR REVIEW
    [10.11.15 19:24:58]

@webmaster70 - Este foarte bine!

• SOCIALs

• pagină generată în 0.070240020751953 sec