ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.01.2010
DE Alb
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 16.01.10
JUL-2008

Livezi de maslini, cantecele greierilor si farmec rural

Zakynthos este o insula micuta, fermecatoare, aparte. Desi preponderent rurala, va va cuceri din prima clipa. Nu va asteptati sa gasiti aici hoteluri inalte, lux orbitor sau high-life pretios... Asteptati-va insa la cel mai incantator si minunat mod de a va petrece o vacanta reusita intr-un colt profund rural cu parfum de lavanda si dealuri inverzite.

Gandindu-ma la Zakynthos aud sunetul greierilor dintr-o zi torida de vara, undeva in niste livezi de maslini indepartate... mergand agale pe drumul pietruit fierbinte!!!

Sau ma vad inotand in apa clara timp ce la cativa metri un localnic cu masca de snorkell pe fata pescuieste ceva pe fundul apei!!! Pace, liniste, rural!!!

Hotelul Tsamis este pozitionat intr-o localitate izolata intre Tsilivi si Alykes,in Kypseli, este un hotel bun de 4 stele, il recomand in special cuplurilor, deoarece este relativ departe de orice alta locatie, nu familiior cu copii. Camerele au vedere frontala la mare, sunt mari, spatioase, si au un balcon generos.

In Zakynthos este imperios sa va inchiriati o masina sau o motoreta, ptr ca aveti ce vedea pe insula, desi distantele sunt relativ mici.

O excursie la Navagio merita cu siguranta, si de asemenea va puteti achizitiona si o excursie catre Kefalonia.

Daca va inchiriati o masina duceti-va si pe coasta de vest la Limnionas, Porto Vromi.

Am petercut o zi intreaga la Porto Vromi inotand in apa azurie!!! La Porto Vromi (vest), care este un fel de fiord - nu este plaja de nisip, dar senzatia de a sari de pe niste stanci si de a face baie intr- apa stravezie si ireala este fantastica!!! Trebuie sa incercati, ptr ca este un colt de rai, in care sunteti numai voi, nu va deranjeaza nimeni!!!

Mergeti si la Makrias Gialos si la Stenitis. In sud ajungeti la Keri, Dafni Beach, plaja Gerakas, Marathias si Porto Zoro. Acolo in sud sunt mai multe plaje micute dar incantatoare... Bineinteles alaturi de cunoscutele Laganas si Kalamaki, in sud sunt numai plaje cu nisip fin, galben.

Pe coasta de est Tsilvi este o localitate mica, dar cu multe vile ptr cazare. Alykes-Alykanas sunt ceva mai rurale, dar au un farmec aparte.

Nu va asteptati sa vedeti in Zakynthos cladiri imense, all inclusive, hoteluri mari, lux nesfarsit. Repet, Zakynthos este o minunata si relaxanta vacanta la "tara", vile mici, cochete, hoteluri de familie.

De aceea, sa va luati maxim demipensiune, cel mai bine este sa va luati doar mic dejun, ptr ca exista o varietate de taverne.

Zakynthos-este insula unde puteti avea si self-caterig-sau va puteti inchiria impreuna cu niste prieteni niste vile micute si acolo va organizati problema cu mancarea.

Despre circuitul insulei... In Laganas si toata zona de sud predomina englezii, in special adolescentii englezi, care desi galagiosi, isi vad de treaba lor...

Nu va grabiti, acordati-va timp pentru toate localitatie.

In partea de nord am observat ca predomina scandinavii. In special la hotelul Tsamis sunt multi scandinavi si deloc englezi. In incursiunea voastra cu masina opriti-va si in satul Volimes si in Zante town-capitala, desi de mici dimensiuni si modeste arhitecural -sunt 2 localitati fermecatoare.

Zakynthos este ca o vacanta la tara in cel mai minunat mod cu putinta, localitati mici, liniste, pace, relaxare... cum am mai spus, deci aveti nevoie de o anumita stare sufleteasca!

Partea de nord este ceva mai deluroasa, acolo sunt si niste porturi micute dar minunate gen St. Nikolas. In Sr. Nikolas se pot inchiria barci care merg la Navagio si la Blue Caves. Sunt si barcute cu fund de sticla- si cu siguranta veti vedea pestisori si alte vietati marine zburdalnice in apa azurie!!!

O plaja si cu apa "sulfuroasa" este Xigia, in nord-est, o puteti vizita, este cu pietris, dar apa este calda si curata.

Inchiriati o barca si mergeti la Navagio, sau luati-va o excursie de grup cu barca catre Navagio si insula vecina Kefalonia.

Si bineintels in nord se afla celebrul Navagio. Nu pot descrie in cuvinte ce am simtit atunci cand am vazut din barca acest colt de rai!!! Acei pereti albi de calcar, inalti si care incadreaza intr-un decor minunat o plaja perfect alba si o apa ireal de stravezie si de o culoare intensa!!! Este un moment emotionant si aproape veti scoate un sunet de uimire!!!

Daca va permiteti inchiriati o maisna decapotabila-toata insula este plina de niste jeep-uri micute Suzuki Jimmy sau Vitara dar care se incadreaza perfect printre dealurile inverzite si drumurile inguste din Zakynthos!!! Asa puteti auzi valurile, fosnetul copacilor si chiar va puteti bronza putin in mers ptr ca acolo nu se merge cu viteza mare!!! Oricum, este foarte placut sa strabati satele retrase, si parca uitate de lume, dar absolut incantatoare!!!

O vacanta in Zakynthos este acea reintoarcere la natura, la lucrurile simple, dar care conteaza cu adevarat!

Trimis de Alb in 31.01.10 01:54:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7311 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alb); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pe coasta de nord-est zakynthos

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[31.01.10 02:13:45]

cand am citit aceste randuri am avut acea senzatie de parca m-as privi in oglinda 100+++

[31.01.10 04:01:57]

Probabil asta au simtit majoritatea celor care au vizitat Zakynthos-ul. Este un colt fermecator daca exista acea intelegere a vietii rurale, a lucrurilor simple pe langa care trecem dar care sunt atat de pline de semnificatie!

[31.01.10 09:25:31]

Am gasit si site-ul hotelului:

http: //www. tsamis-zante. com/en-index. html

Si vroiam sa te rog sa ne spui si un pret pe nopte sau cat ati dat voi pe cazare aici. Noi suntem in cautare de cazare in insula, Tsamis e de 4 stele cred ca ne depaseste ca si valoare si cum era pus hotelul fata de plaja, daca exista plaja cu nisip acolo sau cum se prezenta malul apei in zona? Noi tb sa mergem cu oameni mai mofturosi care au pretentia sa fie cazarea de orice fel dar cat mai aproape de mal nisipos, iar noi avem pretentia sa fie cat mai ieftin si pozitionat oriunde deci e greu de ales ceva si ieftin si pe malul marii.

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[31.01.10 12:15:44]

Alb ce zici merge ceva atmosfera greceasca aici

pepsi70ro
[31.01.10 18:01:02]

Un 100 cu plus si de la mine, chiar sunt impresii care iti merg la inima, iar pozele...superbe! Felicitari si asteptam noi impresii scrise in acelasi ton!

Spune-ne ceva de preturi la cazare, la inchirieri de masini sau ambarcatiuni

[31.01.10 18:54:11]

Ptr ionescunic: Va recomand atunci sa mergeti in Lagans sau Kalamaki. Eu am calatorit cu agentia ............., sejur cu avionul, am fost multumiti. Hotelul Tsamis este intr-adevar ceva mai scump, are o panorama frumoasa la mare, construit in trepte, dar acolo relieful este ceva mai inalt, asa ca plaja este mai departe.

De aceea, mergeti mai bine in sud si economisti si niste bani. Nu ratati insa excursia cu barca la Navagio, si eventual cea inspre insula vecina Kefalonia care este superba.

Pentru pepsi70: Preturile la inchirieri masini si ambarcatiuni variaza dar se pot negocia.

Din portul St. Nikolas puteti inchiria un vaporas catre Navagio (se ajunge doar cu barca) si pretul este mai mic daca ati cumpara excursia de la un revanzator. Dar asta inseamna sa ajungeti pana la zona St. Nikolas beach cu o masina.

Cel mai bine luati-va o harta de la o benzinarie sau un agent care inchiriaza masini, hartile sunt free.

Ptr ambii: inchiriati o masina si mergeti pe coasta de nord-dincolo de Alykanas-sper Volimes, dar neaparat ajungeti si in vest-la Limonias si la Porto Vromi. Este altceva.

Succes!

Ptr Christian-h: Melodia este foarte frumoasa si autentica. Este o idee buna.

webmasterXY*
[31.01.10 19:13:52]

La cate s-au spus deja despre aceasta destinatie, nu imi ramane decat sa va spun: auditie placuta!

georgiana
[01.02.10 09:09:34]

Felicitari pentru acest review!

Ai scris atat de frumos, cu foarte multa sensibilitate!

Imi incep saptamana... cu zambetul pe buze, citind randurile tale!

Ca si Cristian, si eu sunt o mare iubitoare de Zakyhthos!

Am incercat in mai multe randuri sa gasesc o explicatie ce e atat de ''magic'' acolo, de tot ma atrage, ma tot invart pe harta Europei si tot acolo imi vine sa ma intorc? !!!

Are un acel ceva care te face mereu sa te intorci acolo, de parca acolo ti-ai fi uitat sufletul...

Cei care nu au calcat pe pamant zakyntian, vor crede ca, desigur, sunt exagerata, dar ceilalti, vor fi in asentimentul meu!

Doar cine a vazut un apus de soare la Keri sau la Kampi, sau... cine a pasit pe plaja alba de la Navagio, poate intelege pe deplin emotia ce te incearca, de fiecare data cand te intalnesti cu natura si tot de a creat Domnul acolo!

Si melodia atasata e nemaipomenita, nu poate decat sa-mi rascolesca amintirile de acolo si sa-mi amplifice sentimentul de doooor!

Cu mult drag, 100 de pma!

[01.02.10 09:41:16]

Multumesc mult pentru raspuns , ma gandeam ca e ceva mai scump decat media , noi mergem de multe ori pe an in grecia in general si cautam cazare mai ieftina mai ales pe criza asta nebuna. O sa mergem cu masina pt ca nu suport avionul am rau de inaltime , defapt o sa fie doua masini deci nu inchiriem acolo , inca la varsta mea nu am inchiriat niciodata o masina . Am gasit o vila ieftina in Kalamaki la 200m de mal , care are si masina de spalat , mare avantaj pt ca prietenii nostri vor sta 2 saptamani si e necesara. Multumesc inca odata pentru raspuns si daca are cineva datalii despre plaja din kalamaki as fi foarte fericit.

[01.02.10 17:03:51]

Plaja Kalamaki se afla in sud, foarte aproape de Lagans, este o plaja lata, nisipoasa iar intrarea in apa este lina. Ati ales foarte bine locatia. Vacanta placuta.

dianabzs
[02.02.10 19:37:48]

felicitari! frumoase impresii, superbe fotografii! sigur vom merge pe aceasta insula in viitorul apropiat! 100 PMA

[09.03.10 23:14:05]

Multumesc ptr aprecieri.

lauraruxi
[06.05.10 16:07:31]

eu voi merge vara asta in Zakynthos pentru prima oara si citind acest review mi-a tresaltat inima de bucurie. . ne-am gasit cazare in Alykes si acum facem planuri pentru cele 10 zile (de vis, sper eu ) pe care le vom petrece acolo... am fost anul trecut in Thassos si a fost foarte frumos si acolo ....

[19.05.10 11:23:43]

Va doresc vacanta placuta.

Sa va inchiriati o masina si sa va plimbati prin sud dar si pe coasta de vest.

Laganas, Limonias, Gerakas, Porto Vromi, Keri merita vazute.

Nu ratati excursia la Navagio.

In nord aproape de Alykes mergeti si la plaja Xigia si la Agios Nikolaos. De acolo va puteti inchiria o barcuta sa mergeti la Blue Caves si Navagio.

Agios Nikolaos este aproape de Alykes in nord.

[19.05.10 11:29:54]

Ptr ionescu:

Plaja Kalamaki este nisipoasa si foarte draguta. Intrarea in apa este lina.

Este in imediata apropiere a zonei Laganas.

Va recomand sa vedeti si celelalte plaje din sud gen Gerakas, Keri. Nu ratati Agios Nikolaos in nord, Porto VRomi si Limonias in vest. Nu ratati ocazia de a merge la Navagio.

Optional puteti merge si in Kefalonia.

Succes.

catmaya
[20.07.10 01:56:41]

Hotelul are review-uri foarte bune pe cam toate site-urile de profil. Descrierea ta mi-a confirmat odata in plus ca este o alegere foarta buna. As avea totusi o intrebare: studiind mai multe poze precum si mapele google am vazut ca hotelul are si acces pe niste scari pe tarm si vroiam sa stiu daca se poate face baie (pentru un adult) in mare acolo si anume daca intrarea este posibila sau tarmul este stancos si inalt si este relativ greoi accesul in apa. Multumesc anticipat pentru raspuns.

[26.07.10 20:17:31]

Se poate face baie in apa la hotel, bineinteles.

Acolo in Kypseli la hotelul Tsamis releieful este deluros, iar hotelul este mai izolat, dar se poate face baei. In apropiere aveti plajele Alykes si Tsilvi. Zakynthos este o minunata si reconfortanta excursie la tara, dar care te incarca pozitiv.

[17.05.11 05:49:31]

Buna tuturor,

tocmai ne-am cazat si noi la acest hotel. Rezervarile le-am facut direct pe pagina hotelului, bazandu-ne pe review-ul tau si nu ne pare rau. Pentru 5 nopti, 2 persoane si demipensiune, tariful este de 284 eur/sejur/ambele persoane. Revin cu un review detaliat

[17.05.11 05:57:50]

@Danieltanase : te rog , daca poti sa ne spui cum e vremea? ce temperaturi sunt afara si in apa?

Se poate face baie? avem prieteni care pleaca in cateva zile acolo si sunt foarte speriati de vreme!

Multumesc!

[17.05.11 06:13:57]

trebuie sa recunosc ca vremea ne da si noua emotii. noi am ajuns aici dupa 2 zile de stat la Meteore unde am avut o vreme excelenta. Initial ne-am dorit sa mergem in Corfu dar pe site-urile de specialitate era anuntata vreme destul de proasta si de aceea am ales in cele din urma Zakynthos. Noi verificam de cate ori avem ocazia pe yahoo weather si se potriveste de cele mai multe ori. Ieri, 16.05 cand am traversat cu ferryboat-ul nu se putea sta afara din cauza vantului. Atentie pentru cei care vin in perioada asta pe insula. Nu va bazati pe ferryboat-ul din Killini de la ora 14.45 pentru ca nu circula. Plecam spre casa sambata dimineata, deci revenim cu vesti proaspete.

Salutari!

dorgo
[25.05.11 16:01:49]

@Alb... de-abia acum descopar acest superb review al tau, felicitari!... Zakynthos e genul de insula care-ti aprinde imaginatia si te-ndeamna sa inmoi pana in calimara...

giogio
[01.06.11 11:27:33]

salut,

cateva intrebari legate de hotel:

1. cat costa parcarea pe zi?

2. cam ce preturi au la apa/cafea/bauturi?

multumesc anticipat

[01.06.11 11:36:21]

Salut!

Parcarea propriuzisa este destul de mica dar nu costa nimic si nici nu este necesara rezervare. Noi am fost in luna mai si nu am intampinat nici un fel de dificultati in a gasi loc de parcare. Ideea este ca hotelul este destul de izolat de zonele frecventate de catre turisti si nu este greu sa gasesti loc de parcat in siguranta (sunt multe proprietati private in zona). Cei mai multi turisti pe care i-am vazut cazati in hotel erau nemti si englezi adusi de chartere si nu pareau foarte interesati sa se plimbe asa ca parcarea era mai mult goala. In sezonul de varf... poate se mai agita treaba.

Noi am avut un sejur cu demipensiune si in afara meselor incluse nu am consumat de la restaurant nimic, fiind plecati toata ziua. Din lista de preturi de la minibar pot spune totusi ca preturile erau decente. Singurul serviciul suplimentar solicitat a fost internetul 15 eur/1 saptamana dar conexiunea este foarte proasta.

Alb, catmaya, Cristian_h*, danieltanase*, dianabzs, dorgo, georgiana, giogio, ionescunic, lauraruxi, pepsi70ro
Alte impresii din această RUBRICĂTsamis Zante Spa Resort [Kypseli]: