ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2015
DIN: Constanța
ÎNSCRIS: 30.09.10
SEP-2015

Alykes Park cazare la bungalouri

Salutare tuturor membrilor AFA dar si vizitatorilor interesati de plimbari si calatorii!

Planul de vacanta in Zakynthos a inceput sa se contureze prin primavara cand impreuna cu inca doua familii am decis sa ne incantam si noi ochii cu un albastru renumit de Zakynthos si sa bifam si aceasta mult laudata insula.

Odata stabilite datele de plecare alese in functie de concediul parintilor, vacanta copiilor dar si sa evitam caldura torida a verii noi am primit sarcina de a alege locatia.

Deoarece am vrut sa locuim impreuna in aceeasi vila, incercand sa cautam 3 camere (2 cu 4 paturi si una cu 3) am luat referinte de aici pe site pensiunilor recomandate de colegi si asa am inceput rand pe rand sa eliminam hoteluri si pensiuni care fie nu aveau 3 camere libere, fie nu aveau liber in perioada aleasa de noi.

Dupa multe studii, telefoane, emailuri, am gasit cazare disponibila in statiunea Alykes intr-un camping cu bungalouri (casute) si am luat legatura cu patroana/proprietara care avea afisate datele de contact.

Pretul stabilit a fost de 50 de euro pe noapte pentru un apartament cu 2 camere si pentru rezervare garantata ni s-a cerut un acont pe care l-am depus intr-un cont, primind mai apoi si confirmarea ca rezervarea este facuta in perioada 02 -10 sept.

Despre drumul pana pe insula puteti citi aici vezi impresii iar despre oprirea intermediara de la Meteore unde am ramas doua nopti aici vezi impresii deoarece votul majoritatii a contat a trebuit sa ne oprim pentru odihna.

Pentru a ajunge la destinatie, imediat la coborarea de pe ferry am urmarit indicatoarele Alykanas-Alykes iar gps ul ne-a dirijat la fix dupa coordonatele pe care i le-am bagat. La prima vedere de pe insula nu am fost impresionat nici eu si nici colegii de calatorie, peisajul era unul monoton, pustit parca iarba arsa, si uscata de soare, case parasite, constructii abandonate, gunoaie, ierburi si balarii crescute peste tot.

Am trecut prin Alykanas mai intai apoi imediat am intrat in Alykes si am avut un dejavu cu unele statiuni din Romania acum 15-20 de ani in urma.

Statiunile alaturate sunt micute, se desfasoara in in lungul strazii principale care este si drum de tranzit iar in zona centrala sunt insirate pe o parte si cealalta magazine de suveniruri, terase, restaurante., pensiuni.

Alykes Park era pozitionata vis a vis de lacul sarat si cam secat acum, receptia era la strada iar acolo am gasit-o pe doamna Elena, o rusoaica nativa de vreo 60 de ani care zambitoare ne-a inmanat cheile de la fiecare apartament, ne-a urat sedere placuta si daca avem nevoie de orice ne poate ajuta.

In lateralul locatiei era o alee ingusta pe care putea merge o singura masina, iar apartamentul nostru era chiar in spatele cladirii receptiei. Erau deja parcate doua masini inchiriate de niste rusi nesuferiti, au parcat si cei doi prieteni urmand ca masia noastra dupa ce am descarcat bagajele, fiind un pic mai mare sa o ducem putin mai sus, intr-o livada de maslini unde era destul loc de parcare.

Parerea unanima a fost ca ni se potriveste alegerea, mai ales ca era multa verdeata, arbusti exotici, casutele aveau cativa metri intre ele, fiecare casuta avand si propria terasa cu masa si scaune, ferite de ochii celorlalti atat prin asezare dar si printr-o perdea de arbusti.

Noi am avut apartamentul nr 16. Se intra intr-un hol micut, in partea stanga era baia, inainte dormitorul si in dreapta se afla un living mare cu doua paturi separate si o bucatarie deschisa.

Pe terasa puteam ajunge atat din dormitor cat si din sufragerie, usile aveau plase pentru protectie impotriva insectelor dar si niste usi pentru aerisire permanenta, iar draperiile groase odata trase faceau un intuneric imbietor la somnic.

Inauntru era racoare, numai bine de stat desi aerul conditionat nu fusese pornit am aflat ca trebuia sa platim 5 euro extra, dar nu a fost nevoie pe toata perioada sederii noastre, mai ales ca eram plecati aproape toata ziua si ne intorceam noaptea tarziu.

Camerele aveau mobilier vechi dar intretinut, in dormitor paturile noastre erau lipite, lenjeria curata si frumos mirositoare, mai aveam si un sifonier, o masuta cu sertare si oglinda, iar in living doua paturi separate, cam obosite si cu saltele subtirele.

Bucataria era separata de camera printr-un zid inalt de aprox1 metru, peste care era asezat un blat ca pentru un bar.

Pe partea opusa se afla o plita electrica si hota, ambele curate, chiuveta si frigiderul maricel.

Pe jos era gresie in tot apartamentul, iar in baie nu era nimic deosebit, mobilata modest dar curat, cu o cadita mica.

In apartament in fiecare zi intra cineva care golea cosul de gunoi atat din bucatarie dar si din baie si au fost schimbate si prosoapele si odata si lenjeria.

Plimbandu-ne prin curtea mare am observat ca erau mai multe case, fiecare cu cate doua apartamente pozitionate separat asa incat fiecare sa aibe oarece intimitate, in total erau 16 apartamente fiind separate printr-un gard viu destul de inalt.

Aleea urca un pic si mai in spate era inca o constructie mare cu etaj, la parter cu garaj si intr-o parte era intrarea catre locuinta proprietarilor si scari de acces catre etaj unde mai erau inca trei apartamente (erau si acelea libere and am facut noi rezervarea dar le-am refuzat in detrimentul celor din casute si bine am facut).

In fata acestei vile era o gradina plina cu maslini umbrosi, unde era semnalizat si spatiu de parcare, era si un mic loc de joaca pentru copii si undeva mai in spate ceva anexe unde erau niste gaste galagioase si un cocos care -i trezea pe colegii nostri cu noaptea in cap. (noi eram mai departe si nu il auzeam) i-au promis ca il vor face ciorba daca-i mai deranjeaza si in zilele urmatoare a fost mai liniste... : :))), dar incepusera cainii...

Continuind sa cercetam curtea, mergand pe aleea principala am ajuns la un gard care separa proprietatea dar ne-a atras atentia un afis indicator ‘catre piscina ‘si faptul ca oaspetii Alykes Park pot folosi gratut piscina care am descoperit ca facea parte dintr-un resort mai dichisit.

Au fost si copiii odata de s-au balacit in piscina de curiozitate si ne-au spus ca era ok, dar nu se compara cu imensitatea marii.

Semnal la internet gratuit nu era decat in zona receptiei, dar noi avand apartamentul lipit de receptie prindeam semnal fara probleme atat pe terasa unde stateau copiii pana tarziu dar si in living.

Plata restului de bani pe care ii mai datoram am facut-o cu o seara inainte de plecare, noi lasandu-ne loc de intors daca nu ne convine cazarea sa ne mutam in alta parte, dar la final am fost multumiti.

Distanta pana in centrul statiunii Alykes era cam 150-200 metri aprox 5 minute de mers pe jos, iar pana la plaja cam 350-400 metri, aveam langa noi si un supermarket micut, dar aprovizionarea o faceam din Alykanas de la un supermarket mai mare.

Ca si o concluzie, noi ne declaram multumiti de alegerea facuta, pretul a fost unul echitabil, conditiile de cazare satisfacatoare si daca cineva isi doreste liniste, verdeata, intimitate, si altceva decat apartament la bloc poate alege aceasta locatie, noi avand masinile ne-am deplasat rapid si usor pe toata insula facand plaja in multe locuri.

Va doresc concedii placute oriunde v-ati afla, iar celor care inca nu au ajuns, macar sansa de a visa...

Multumesc...

Trimis de alunelu69 in 24.09.15 20:05:17
Validat / Publicat: 24.09.15 20:51:06
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3846 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alunelu69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 un palmier ratacit dadea un aer exotic si placut ansmblului de bungalouri
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

[24.09.15 20:50:52]

@alunelu69 - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Alykes Park Bungalows & Apartments [Alykes], ZAKYNTHOS" (nou-creată pe sait)

DOINITA
[24.09.15 21:30:47]

@alunelu69 - Foarte util si bine detaliat (parerea mea!) Oricine citeste rw intelege la ce sa se astepte odata aleasa destinatia.

Si noi am stat mai demult in camping si era foarte frumos. Atmosfera din camping e intradevar de vacanta.

Felicitari! Voi reveni sa citesc si celelalte rw...

alunelu69AUTOR REVIEW
[24.09.15 22:06:26]

@DOINITA - va multumesc pentru apreciere! era interesant si de ajutor pentru mine daca ati fi scris cateva amintiri de acolo. Intradevar atmosfera de vacanta poate intereseaza alti prieteni care vor sa mearga acolo si le va fi de folos

alunelu69AUTOR REVIEW
[24.09.15 22:09:00]