ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2015
DIN: Constanța
ÎNSCRIS: 30.09.10
SEP-2015

Zozas Rooms simplu si prietenos

Salutare tuturor membrilor AFA dar si vizitatorilor interesati de plimbari si calatorii!

Pentru ca drumul nostru pana in Zakynthos era prea lung si obositor (vezi aici jurnalul traseului) am stabilit de comun acord impreuna cu ceilalti prieteni cu care voiam sa mergem ca ar fi interesant daca am poposi cel putin doua nopti si la Meteore.

Am selectat de aici de pe AFA pensiuni si apoi am inceput sa verificam disponibilitatea de cazare in perioada aleasa de noi (31 august-2 sept). Marea problema o constituia faptul ca ne doream sa fim impreuna cu totii, adica ceream 3 camere cu cate 4 paturi, ceea ce ne-a redus foarte mult numarul de pensiuni si minihoteluri.

Conditiile noastre de cazare le-a intrunit intr-un final pensiunea Zozas Pallas din Kastraki si nu am regretat deloc.

Adresa: Kastraki, Kalampaka 42200 Grecia

Prin booking am facut rezervarile pentru perioada aleasa de noi, am primit confirmarea promt si nu ni s-a cerut nicio suma de bani in avans. Pretul a fost de 55 euro pe noapte pentru camera cu 4 paturi si de 45 de euro camera de 3 persoane, in acest pret fiind inclus si mic dejun.

Eu eram cel care facuse rezervarea de aceea aveam si ceva emotii cand am ajuns dupa amiaza obositi in jurul orei 18.30, am trecut prin Kalambaka si m-am felicitat pentru inspiratia de a alege Kastraki in locul aglomeratului si mult mai animatului Kalambaka.

Pensiunea se afla chiar la intrare in satucul Kastraki, pe partea stanga din directia de mers dinspre Kalambaka, exact langa un camping, iar privelistea catre mirificele stanci ale Meteorelor era uimitoare.

In fata pensiunii se afla o terasa plina de verdeata umbroasa unde erau cateva mese cu scaune, noi am parcat masinile in spatele vilei si apoi ne-am dezmortit picioarele si ne-am clatit ochii incantati foarte placut de peisaj.

La intrare in holul racoros si frumos mirositor ,,zambind amabil ne astepta patronul vilei, domnul Dimitri (sau Dimitrios), care ne-a si aruncat cateva cuvinte romenesti de parca ii eram ceva rude care veneau din America si pe care nu le vazuse de o gramada de ani...

Asadar in partea dreapta se afla biroul -receptia, in stanga era un mic spatiu de odihna cu canapea si fotolii si fix inainte era holul catre camere dupa ce se urcau cateva trepte.

A inceput sa ne turuie ca el are multi prieteni in Romania printre cuvinte romanesti amestecate cu grecesti si chiar are niste fini pe undeva prin Pitesti al caror copil l-a botezat cu numele lui si ca urma sa mearga si el in spetembrie in Romania sa ii viziteze si uite asa printre povestirile grecului ne-a inmanat cate o harta a zonei cu manastirile, incercuindu-le cu marker si subliniind programul de care sa tinem seama sa le putem vizita pe toate. Chiar ne-a fost de folos harta... Masa de dimineata (aveam mic dejun inclus) se servea in sala de mese a carei intrare era in spatele receptiei iar programul de servire era incepand cu ora 07.00 pana la 10.00.

Am primit fiecare dintre noi cheia de la camera si ne-a condus la camerele noastre mandru, amabil si prietenos.

Camera noastra de 3 persoane era la etajul 1 cu vedere catre laterala dinspre aleea de acces si spre campingul de langa pensiune si se afla deasupra micului oficiu unde avea calculatorul.

Aveam in camera tot ce ne era necesar pentru o scurta sedere in pelerinajul nostru la manastirile din Meteora si chiar pe durata sederii noastre am aflat de la patron ca media sederii in pensiunea lui este de o noapte, doua, majoritatea oaspetilor fiind in tranzit catre alte destinatii, multi dintre ei fiind romani.

La ora cand am ajuns noi acolo era cald de aceea am dat drumul la aerul conditionat, unitatea externa era cam zgomotoasa, dar la cat de obositi am fost noi... nu ne-a deranjat.

Baia era mica, pentru cineva mai pretentios poate prea mica, iar perdeaua de la dus nu proteja prea bine impotriva stropirii de aceea toata apa se scurgea in baie. Prosoape curate, sampon si sapunele pentru fiecare persoana.

In camera aveam doua paturi (de cate o pers.) lipite pentru noi parintii, ceea ce nu este foarte confortabil si un pat separat pentru fetita.

Ceilalti prieteni au avut unii o camera de 4 paturi la parter, chiar in capatul scarilor cu vedere catre curtea din spate, iar alta familie, la etajul unu, tot o camera de 4 paturi cu vedere tot inspre spatele pensiunii, deci toate camerele linistite.

Dupa o sumara inspectie a camerei si un dus pentru racorire, am pornit cu totii sa exploram micutul satuc de la poalele Meteorelor si sa cautam sa mancam ceva.

La intoarcere la pensiune am mai zabovit pe terasa si apoi cu planul zilei urmatoare ne-am luat la revedere urmand sa ne intalnim dimineata pentru micul dejun pe care il aveam inclus in pretul pe camera.

Dimineata ne-am mobilizat si rand pe rand am facut prezenta si ultimul apel asa incat la ora 09.00 eram prezenti in micutul hol de la intrare in pensiune pentru a merge sa servim micul dejun.

Pana sa ne asezam la masa am admirat sala de mese decorata rustic cu peretii pur si simplu ticsiti cu de toate de la machete de veliere la trofee de vanatoare, colectii de monede si bancnote, icoane, medalii, fotografii vechi de familie, arme vechi, tablouri, masini de scris si cate si mai cate. Barul era si el plin cu o colectie de cutii de bere si sticle surprinzator la cat de incarcati erau peretii dar si vitrinele, nu era obositor ochiului, dar nici fir de praf nu am vazut.

Deja patronul ne pregatise o masa mare ‘for the big family’ne-a spus zambitor si voios miscandu-se rapid printre noi si aducandu-ne bunatati care s-au dovedit indestulatoare: fructe, sucuri, ceai, cafea, lapte, cereale, ceva mezeluri, feliute de cascaval, unt, miere, dulceata, cateva produse de patiserie, completate cu buna dispozitie pe care o radia Dimitri ajutat de dupa bar de catre mama sa.

A fost intr-adevar mic dejun dar satisfacator, de calitate si satios pentru toti cei 11 membri ai gastii noastre.

Conform programului de vizitare pe care il aveam pe acea harta /pliant cu reclame si urmarind sfaturile patronului am pornit sa vizitam complexurile monahale, dar aceasta este alta poveste...

Ca si concluzie, fie ca ramaneti o singura noapte, in trecere fiind, sau ca doriti sa explorati mai bine zona si sa va relaxati, puteti printre alte zeci de pensiuni din zona sa aveti in vedere si Zozas Rooms din Kastraki, un loc retras, linistit, spatios, cu curte mare, terasa pentru discutii seara la un pahar, loc de parcare, balcon cu vedere la Meteore (puteti cere acest lucru la rezervare).

Chiar patronul ne-a aratat cu mandrie ca primise note mari ca si apreciere de pe booking: nota 9 in 2014 si 8.9 in 2012, note care reflecta pe deplina atat ospitabilitatea gazdelor dar si multumirea si aprecierea clientilor care ii trecusera pragul.

Va doresc concedii placute oriunde v-ati afla, iar celor care inca nu au ajuns, macar sansa de a visa... Multumesc...

Trimis de alunelu69 in 23.09.15 21:22:09
Validat / Publicat: 24.09.15 00:03:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Halkidiki, Atena,

VIZUALIZĂRI: 2019 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alunelu69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 vedere dinspre intrarea in pensiune catre drumul principal si aleea de acces catre parcarea din spatele pensiunii
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 25.50 EUR pe cameră

amero
    [24.09.15 10:26:32]

bun articol de cazare si poze frumoase, de luat in seama pentru o viitoare calatorie, . Felicitari

alunelu69AUTOR REVIEW
    [26.10.17 13:34:53]

@amero: Chiar si cu intarziere si scuzele de rigoare, multumesc!

alunelu69, amero
    Alte impresii din această RUBRICĂZozas Rooms [Kastraki]: