ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2010
AUG-1991
DURATA: 4-5 zile
20-25 AD. + 3-4 COPII

Muzeul panoramic Borodino

Cine mai ajunge in Moscova in zilele noastre nu trebuie sa rateze acest spectaculos muzeu!

Muzeul a fost deschis in 1962 intru comemorarea faimoasei batalii de la Borodino dintre trupele lui Napoleon Bonaparte si cele rusesti, sub comanda generalului Kutuzov, al carui bust se afla la intrarea in muzeu, adapostind o pictura circulara fantastica de o lungime de peste 100 de metri si o inaltime de 15 metri - a pictorului Franz Roubaud, ce infatiseaza momente din timpul bataliei.

Ceea ce m-a frapat aici este nu numai unicitatea picturii in sine (picturi mari – dar nu dispuse circular - mai vazusem si la Muzeul Ermitaj), ci faptul ca acestea se continuau cu bucati de exponate, caci altfel nu stiu cum sa le spun, care completau pictura dincolo de ea si faceau un „corp comun” cu aceasta...

Ca sa ma fac inteleasa, privind pictura, in fata noastra, pe jos, erau bucati de lemne fumegande ramase din casele incendiate, fragmente dintr-o caruta si iarba arsa...

Plutea in aer un miros usor de fum, sau poate eram asa de intrati in atmosfera incat ne autosugestionam... , mai ales ca in timpul vizitarii existau si efecte de sunet...

Muzeul mai gazduieste uniforme originale si arme, piese de portelan si ceramica, dar si picturi, portrete si gravuri cu personalitati si scene din lupta respectiva.

Ca suvenir mi-am luat o tigara „aprinsa”, atat de reala parea, numai ca nu scotea fum...

Am mai vizitat atunci Piata Kremlin si mausoleul lui Lenin, unde este expus trupul sau imbalsamat, catedrala Sf. Vasile.

Moscova este un oras fascinant, extrem de frumos si de grandios, care, alaturi de Leningrad, Kiev si Petrodvoret mi-a lasat o amintire a unei vacante de vis.

Trimis de magdalena in 28.01.10 13:10:05

VIZUALIZĂRI: 15083 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Detaliu din fresca reprezentand lupta de la Borodino

magdalena [28.01.10 13:12:40] »

Precizez ca anul in care am fost este 1988-dar nu mi-a permis programul sa il scriu si in total am petrecut cam 3 saptamani in fosta Uniune. De asemenea, doresc sa adaug niste poze care nu imi apartin, pentru a isi face cititorii o idee mai clara despre acest muzeu si as vrea ca sa imi raspunda webmasterul cum procedez, le incarc si scriu sursele in ecou?

Diaura* [28.01.10 14:06:23] »

Am vizitat si eu acest muzeu....e deosebit ca mod de prezentare. Mi-ai amintit cum se mai laudau rusii cu victoria asta....care defapt s-a datorat iernii grele care i-a rapus pe francezi, nicidecum tacticii superioare a rusilor.( e vorba de batalia din 1812 ).

magdalena [28.01.10 14:26:10] »

As vrea ca admin sa incarce acest filmulet de pe you tube la inceput, se aude in fundal o uvertura in surdina... Observati unde incepe pictura si unde e decorul interior...

si daca vrem sa fim introdusi in atmosfera putem urmari acest videoclip

Costi [28.01.10 14:32:56] »

Acest muzeu, cunoscut printre turiştii români drept "Panorama de la Borodino" făcea parte în mod obligatoriu din lista obiectivelor turistice din Moscova pe vremea excursiilor "prieteneşti" în ţările socialiste.

L-am vizitat şi eu şi îmi aduc aminte că în faţa clădirii se află statuia mareşalului Kutuzov, cel care a condus şi (spun ruşii) a câştigat bătălia împotriva trupelor lui Napoleon.

Muzeul este construit chiar pe locul unde se spune că mareşalul Kutuzov a ţinut un consiliu de război înaintea bătăliei de la Borodino.

webmasterXY* [28.01.10 14:38:24] »

Mgdalena, am atasat "pictura" la impresiile tale si am creat un link catre recomandarea ta.

@all, ar fi foarte bine ca videoclipurile sa le alegem DOAR acolo unde se impun, unde sunt foarte elocvente pentru review, altfel ne indepartam de scopul AmFostAcolo.

Ramane in continuare valabila oferta de a atasa orice preferinta audio la impresii.

magdalena [28.01.10 14:39:41] »

ok, inteles!

webmaster77 [28.01.10 20:10:18] »

@magdalena, pozele atasate de tine, pe langa faptul ca sunt destul de (unele foarte) mici mai sunt si luate de pe internet, deci nu iti apartin, in concluzie nu trebuiau validate. am facut o exceptie avand in vedere ca ai depus un mic efort si le-ai atasat explicatii utile. asadar le-am validat insa ti-am retras PMA-urile aferente lor.

magdalena [28.01.10 20:23:14] »

pt webmaster:

am precizat in primul meu ecou ca nu sunt ale mele si intrebam dacal le pot pune!!! pentru a evidentia ceea ce am povestit eu

Din pacate, acum 20 de ani nu era moda aparatelor foto digitale, am poze in Moscova, dar ar trebui sa le scanez...si oricum nu sunt foarte reusite.

webmaster77 [28.01.10 20:25:51] »

ok, din cauza vitezei (si a volumului de munca) nu am vazut ecoul tau. dar pliz sa aveti asta in vedere pe viitor.

magdalena [28.01.10 20:29:11] »

Nici nu m-as fi incumetat sa pun poze care nu sunt facute de mine - cu precizarea aferenta, daca nu as fi citit ca e posibil si acest lucru.

Vizavi de volumul de lucru........, cate cafele bea webmasterul???

Admin [29.01.10 19:23:28] »

hei, de unde stii? intr-adevar beau foarte multa cafea, e un fel de combustibil pentru mine

geruladacul [03.08.10 23:31:35] »

@Diaura

Rusii nu se puteau lauda cu aceasta victorie. Nici o carte de istorie ruseasca/sovietica nu spune ca rusii au obtinut o victorie aici. Rusii au incercat sa invinga armata franceza si chiar s-au pregatit sa o urmareasca. In orice caz s-au pregatit de o lupta care sa apere Moscova, cu toate ca acest oras nu mai era capitala Imperiului Rus.

@Costi

Kutuzov a tinut consiliu de razboi inainte de a lupta la Borodino in satul Fili. Care acuma este cartierul Moscovei, unde se afla aceasta panorama/muzeu. Ai dreptate.

raduu1972 [13.10.10 19:33:30] »

frumos, interesant este ca desi au trecut ceva ani de cand ai fost acolo, iti mai mai amintesti si poti asterne asta in scris, felicitari

magdalena [14.10.10 07:57:07] »

@raduu1972, In viata traiesti anumite experiente pe care cu greu le poti uita, fiind mereu prezente in inima si in sufletul tau!

Costi, Diaura*, geruladacul, magdalena, raduu1972
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Moscova: