ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2015
DIN: Călăraşi
ÎNSCRIS: 12.09.15
AUG-2015

Cu pasi mici, dar repezi pe Caminito del Rey

Nu ştiu alții cum sunt, dar eu când ma gândesc la Andaluzia, îmi aduc aminte şi de Caminito del Rey. Primele imagini ale acestuia le-am văzut (ca mulți alții) pe internet.

Cum cu trecerea anilor am devenit doar mai bătran, nu şi mai înțelept, m-am gândit imediat: trebuie să merg acolo. Reveria mi-a fost curmată brusc de către soție, care cu calm şi tact (vezi uvertura de la Wilhelm Tell), mi-a atras atenția că vârsta mea, valoarea asigurării de viață pe care o posed şi mai ales creditul bancar nu recomandă trecerea canionului pe lista cu obiective de vizitat în Andaluzia.

Dar minuni se întamplă şi în viața de zi cu zi. Spania, cu fonduri europene, a reuşit reabilitarea drumului prin canion, inaugurarea fiind în primavara aceasta (29 martie). Astfel, Tanger a ieşit de pe lista mea de prioritați, fiind înlocuit de Caminito del Rey.

Lăsând literatura la o parte, trebuie să spun că era necesară o rezervare prealabilă, pe site-ul Caminito del Rey.

Intrarea în canion se poate face prin două locuri:

1. El Chorro - din gară sunt indicatoare până la locul de pornire, unde se verifică rezervarea, actul de identitate şi eşti echipat cu cască de protectie. Urmeaza un foarte interesant instructaj (pentru cei care citesc Cervantes in original, sau măcar n-au nevoie de subtitrare la telenovele). Oricum, chiar dacă nu ai citit regulile pe site, tot înțelegi (sau deduci) că n-ai voie sa fumezi, să te urci pe balustrade, să deviezi de la traseu, etc. Apoi se parcurg aproape 2 km până la intrarea efectivă în canion. Acolo mai este un control al actelor (deci nu aruncați rezervarea).

2. Alora - din gara El Chorro se coboara pe sosea aprox. 50 metri şi se aşteaptă autobuzul. Drumul cu acesta este spectaculos (pentru cei care n-au fost in Himalaya sau Anzi) şi se termină la un han. De aici se trece printr-un tunel, apoi la ieşire se urmăresc indicatoarele (primul va arata spre dreapta). Se parcurg 2,5 km prin pădure, până la intrarea în canion (acelaşi instructaj, acte, cască, etc).

Ca opinie personală, plecarea din El Chorro a fost o alegere inspirată.

Eu şi şefa am pornit vijelios (ca doi oameni trecuți de prima jumatate de secol) din El Chorro la ora 10, deşi aveam rezervare pentru ora 10.30. Am parcurs canionul cu viteza permisă de vârstă, am făcut poze (evident) şi fără să ne grăbim, la ora 12.00 (mai punctuali decât trenurile de acasă, şi nu numai), am terminat traseul.

Am predat casca, continuînd pe o potecă spre Alora (stația de autobuz), pe drumul de costişă. Asemeni sergentului lui Alecsandri, drumul ni s-a părut mai lung (45 min), iar când am văzut că s-a terminat am sărit direct în autobuz. Greşeală. Locul merita, dacă nu o partida de înot, măcar câteva poze.

La capitolul "Nu-mi da sfaturi, pot greşi si singur" mi-aş permite (datorita experientei "vaste" in domeniu) să recomand, în gara El Chorro, evitarea "restaurantului" gării. La 50 de metri se afla "La Garganta", hotel, restaurant, bar, etc. Am mâncat acolo foarte bine, într-o atmosferă placută. De asemenea, nu cumpărăți cărți poştale din restaurantul gării, ci de la cel din Alora (unde-i stația de autobuz).

Pentru cei care doresc să vină cu maşina proprie, locuri de parcare sunt şi la intrările pe traseu şi în gara El Chorro. Pentru ceilalți exista tren. Aici însă atenție. Din Malaga este un tren la 10.05 care ajunge la 10.47, în El Chorro, teoretic. Când am mers la Ronda, trenul a ajuns în El Chorro cu 45 minute întârziere! Pentru a ajunge mai devreme se ia trenul din Malaga spre Sevilla până la Bobadilla (7.40 - 8.35), apoi trenul spre Malaga până în El Chorro (9.18 - 9.32). Probabil situația va fi mai buna în viitor, relativ la trenuri. Era foarte simplu ca trenul Malaga - Sevilla să oprească şi in El Chorro. Dar este bine sa verificați pe site-ul căilor ferate spaniole (Renfe).

Despre canionul propriu-zis voi spune doar că este spectaculos şi sigur. Traseul este uşor de parcurs, fără un efort extrem. Dar să priviți şi la un metru sub pasarelă. Veți vedea în multe locuri vechiul drum, ceva cu infinit mai multă adrenalină, dar din păcate pentru unii, cu "one way ticket".

Bucurați-vă de traseu, iar pentru cei cu data naşterii mai îndepartată: poate va veți simți mai puțin ruginiți.

La desparțire, recunosc ca am folosit multă vreme informațiile de pe site (multumesc membrilor AFA) şi am considerat că trebuie să dau şi eu ceva înapoi. Astfel a apărut review-ul meu. Conştient de lipsa talentului literar, sper ca măcar o parte din date sa fie folositoare.

Trimis de Radu Tudoran in 12.09.15 12:47:30
Validat / Publicat: 12.09.15 15:50:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 7704 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Intre cele doua parti ale canionului este o portiune pentru relaxare, cu diferenta de nivel mica. Priviti spre culme si daca aveti noroc veti vedea capre salbatice.

[12.09.15 15:50:30]

Fain review de debut!

@Radu Tudoran: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

gettyy
[12.09.15 17:17:39]

Wow, ce locuri superbe!

Pozele sunt minunate ca şi articolul, de altfel!

Felicitări şi... bine ai venit în marea familie AFA!

traian.leuca †
[12.09.15 17:57:00]

Ce locuri minunate ați vizitat, ce poze frumoase ați atașat review-ului! Foarte bune și textele atașate pozelor!

Felicitări!

puiutea
[12.09.15 18:22:05]

Un review frumos, documentat! Un traseu de vis pe care l-aș face în fiecare zi Bun venit în marea și inteligenta familie AFA! (Eu fac excepție!)

amero
[12.09.15 18:29:16]

Felicitari si multumiri pentru un rew. interesant, frumos dar si pentru drapelul ridicat de sefa, pe... obiectiv.

crismis
[12.09.15 19:23:40]

@Radu Tudoran: Wow! Si zici ca dupa ce faci expeditia asta ti se pare ca ti s-a mai scuturat putin rugina?! Garantezi? Ca ma tenteaza, mai ales ca planuiesc "Andaluzia - second part" pt primavara viitoare. Dar cu raul meu de inaltime ce fac?

Oricum, extraordinar traseu!

Carmen Ion
[12.09.15 19:41:18]

@Radu Tudoran - Foarte frumos! Bravo!

michaela_1961
[13.09.15 20:11:12]

Foaaarte tare! Mi-a placut mult relatarea aceasta in care nu lipseste simtul umorului. Peisajele sunt magnifice, va admir!

alinaro CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA
[14.09.15 10:24:10]

@Radu Tudoran - Bună dimineața. Ce să vă zic? Recunosc cu strângere de inimă că până acum nici n-am auzit de acest drumuleț, nici măcar anul trecut când am fost prin zonă; chiar nu am auzit!! Acesta e semn că sunt atâtea de văzut peste tot...

Drept să spun... nu știu dacă m-aș încumeta, văzând pozele. Am ceva probleme cu înălțimile văzute așa, de pe un pod sau o potecă.

Pozele cu steagul mă dau gata, o fi din cauză că și mie îmi place acest obicei?

În ultimul rând, povestiți atât de frumos încât ar fi păcat să vă opriți aici. Eu vă încurajez și mai aștept și alte impresii de vacanță.

danita
[15.09.15 09:43:00]

@Radu Tudoran - F faine locurile! super! Vacante faine!

[30.09.15 16:23:27]

@alinaro: Sefa are si ea mare frica de inaltime. Si totusi zambeste in poze. Deci mult curaj si vreme buna.

[30.09.15 22:43:18]

@gettyy: Multe multumiri pentru incurajari.

[30.09.15 22:47:53]

@traian. leuca: Am avut noroc cu vremea. La Haga am fost de trei ori si mereu vreme urata. N-am nici o poza mai serioasa.

[30.09.15 22:57:16]

@puiutea: Traseu frumos, dar pe care l-am dorit cu adevarat. Multumesc pentru urare. Nu ma prea caracterizeaza un IQ ridicat, dovada este ca vroiam sa plec acolo inainte de reamenajare. Cred ca Sefa imi lua doar bilet dus

[30.09.15 23:05:22]

@amero: Sefa si-a cumparat drapelul anul trecut, dar in Spania l-a adus in prim-plan pentru prima oara. Nu cred ca se vede in poze, dar la mana avem niste bratari cu Romania.

[30.09.15 23:19:29]

@crismis: A doua zi dupa traseu ma simteam asa de tanar, ca dimineata mi-am intrebat sotia daca si-a facut tema la matematici aplicate. Rau de inaltime nu exista atat timp cat este ceva interesant de fotografiat. Si eu doresc Andalusia dos.

[30.09.15 23:25:04]

@Carmen Ion: Doar "Bravo"? Eu speram sa se faca si un film, sau macar un serial cu cinci, sase sezoane

[30.09.15 23:30:30]

@michaela_1961: Peisajele sunt excelente deoarece sunt 100% naturale, fara ingredienti artificiali ca: réclame la Coca Cola, McDona...

[30.09.15 23:42:06]

@danita: Locuri faine, dar si autorul barbat fain, inalt cat Danny de Vito si frumos ca Louis de Funes,

mogly
[09.02.16 22:00:53]

Traseul este superb si fotografiile la fel. Dar cel mai mult ma bucur ca am vazut-o si eu in sfarsit pe sefa ta, e foarte draguta. Va doresc multe calatorii frumoase impreuna!

In Corfu la o terasa la inaltime in Bella Vista , am luat impreuna pranzul eu, sotul si cei trei copii, banii erau la mine ca numai eu aveam poseta si am zis ca sunt mai in siguranta decat in buzunar. Asa ca atunci cand a venit ospatarul am platit eu, iar acesta dupa ce a incasat plata s-a dus la sotul meu, l-a luat pe dupa umeri si aratandu-i spre mine spunea razand: boss, boss. A fost simpatic, eu m-am amuzat, primul om care imi spune ca sunt sef, in concluzie l-am gratificat cu 5 euro, ca sa par un boss darnic.

[10.02.16 00:15:04]

@mogly - Saru' mana pentru aprecieri. Caminito del Rey merita cu prisosinta o excursie de o zi. Si pe Sefa o mai scot in fata, din cand in cand. La Bella Vista am fost si noi, si mi-am cautat 10 minute banii, ca aveam 'spemii de buzunare la bermude. De aceea imi place sa tina Sefa banii, ea sa plateasca, ca eu sunt cam ametit. Va doresc multe calatorii, ca incepe sezonul. Eu deja am facut-o pe prima, la Brugge.

[24.09.19 22:18:59]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «La pas prin Caminito del Rey» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: La pas prin Andaluzia]

alinaro, amero, aurelia44, crismis, danita, gettyy, michaela_1961, mogly, Radu Tudoran
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Caminito del Rey: