ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2015
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 07.09.12
AUG-2015

Mardan Palace cu bune si rele in 2015

Sa scrii un review despre Mardan este o sarcina grea. Pentru ca experienta este greu de descris in cuvinte, si chiar mai greu de surprins in imagini. Mirosul, senzatia, sentimentul inspirat, starea generata, muzica si sunetul sunt elemente imposibil de descris. Mai mult, 7 zile la Mardan sunt insuficiente pentru a trece macar superficial in revista tot ce are de oferit acest mini-orasel. Deseori, incercand sa explic prietenilor ce este acolo m-am regasit cu surprindere limitat de limba romana care pare ca nu are cuvinte destule pentru a descrie senzatii si trairi in suficiente nuante. Pentru ca sunt multe de spus, povestea va fi una lunga. O sa incerc sa o structurez atent pentru a nu deveni si plictisitoare. Astfel, o sa imi organizez ideile in cateva capitole principale: PREGATIREA VACANTEI, DATE TEHNICE, SCURT ISTORIC NEOFICIAL SI ANALIZA COMPARATIVA, MARDAN: MITURI SI REALITATI, DESCRIEREA COMPLEXULUI SI A SERVICIILOR. Astfel o sa poti sari la zona care te intereseaza mai mult evitand detaliile irelevante pentru tine.

Inca de la inceput, cateva lucruri care imi vin in minte :

•20 imagini nu imi vor fi suficiente sa va arat macar partial lumea din spatele portilor Mardan,

•Cred ca Mardan are cea mai mare concentratie de asiatici/mongoloizi pe metru patrat. Foarte multi din Kirdistan : angajati sau clienti. Limba oficiala : turca si rusa.

•am descoperit rapid limitarea indusa de fotografia standard deoarece cadrele sunt extrem de bogate si largi, astfel ca uneori am fost tentat sa folosesc imaginile panoramice si tentative de imagini surround. Pentru poze/filmari am folosit un Samsung 6 care isi va arata de-a lungul ilustratiilor povestii mele atat limitarile cat si avantajele. Au fost generate materiale foto/video/sunet in total cam de 30 Gb (da, am fost un mic chinez)

•In cadrul vacantei noastre nu am reusit sa vizitam toate facilitatile oferite de acest ansamblu

•Cel mai probabil voi uita multe lucruri asa ca nu va sfiiti sa intrebati. Daca stiu si am testat va voi raspunde cu placere. Subiectul Mardan este unul extrem de vast.

•Imaginile nu sunt prelucrate in niciun mod si reprezinta forma lor direct descarcata din telefon. Da, pozele superbe sunt facute in balcon seara fara a fi deloc prelucrate sau editate. Rareori se intampla sa iti doresti sa pui poza de desktop o poza neprelucrata. Ei bine, asta se intampla cu banalele poze facute pe balconul camerei in Mardan.

PREGATIREA VACANTEI :

Deoarece 2500 eur a reprezentat o presiune puternica pentru bugetul nostru de vacanta, inainte de a ne decide asupra acestei locatii am incercat sa aflam cat mai multe informatii despre acest loc : internetul, in speta tripadvisor s-a dovedit a fi o sursa buna de informare. Din nefericire pe amfostacolo nu am reusit sa regasesc detalii suficiente, povestile existente pana acum fiind extrem de generice si non-tehnice. Finantarea acestei vacante am realizat-o folosind metoda mea preferata : cardul de cumparaturi in 12 rate egale fara dobanda. Astfel am folosit bugetul deja disponibil, diferenta urmand sa fie acoperita folosind acest instrument. Foarte important, agentia de turism care a oferit pretul cel mai avantajos nu specifica pe site ca accepta plata in rate, iar telefonic au negat acest lucru. Interesant, cand am ajuns la casieria dansilor, pe masa am observat ca au vreo 10 POS-uri. Am intrebat casierita intr-o doara daca accepta si plata in rate si culmea, am aflat ca da, in 12 rate pe vreo 3 carduri de cumparaturi cunoscute. E bine de intrebat si de verificat personal. In realitate nu exista credit fara dobanda. Dobanda este suportata de comerciant din marja proprie ca si stimulent pentru vanzare, si acesta nu este intotdeauna fericit sa afiseze acest lucru, mai ales vara cand oricum vacantele se pot vinde foarte usor si fara acordarea de avantaje financiare. Inainte de a alege o agentie au fost contactati vreo 7 operatori cu care am avut negocieri destul de stranse, chiar pana a ne certa si la abuzivul procent de 2% rezerva de risc valutar, care in mare e tot un fel de marja suplimentara ascunsa pentru agentie. Mai mult, toti ofera ca varianta de transport in aceasta perioada compania aeriana Pegasus, care are un program de zbor dezavantajos in unele perioade. Mai exact pleaca din Romania la pranz iar la revenire pleaca din Turcia pe la 8 dimineata. Astfel platesti 7 zile dar in realitate stai 5. Putina presiune pusa pe agentie i-a stimulat sa gaseasca un transport cu program foarte avantajos cu Tarom (care ofera un baton cu 3 felii de cascaval la mijloc+o frunza de salata-numarate de mine, si un pahar cu suc/vin pe post de masa). Colaboratorii turci ai agentiilor romanesti, mai exact ghizii tai locali, care te vor prelua, consilia si oferi suport pe parcursul vacantei par sa fie foarte des cei de la [turoperator - edit by wm] care sunt destul de corecti si rigurosi. Indiferent cu ce agentie am plecat in Turcia de-a lungul anilor ei ne-au preluat mereu.

DATE TEHNICE, SCURT ISTORIC NEOFICIAL SI ANALIZA COMPARATIVA

Inainte de a trece la descrierea serviciilor si a cazarii este neaparat sa va prezint cateva cifre precum si cateva “barfe neoficiale” pentru a va ajuta sa va faceti o idee despre ce se intampla acolo. Nu voi insista pe datele generale pe care le puteti citi pe orice site ci voi merge un pic pe date obtinute local pe cai neoficiale chiar de la angajatii ansamblului cu care ne-am imprietenit.

Hotelul cu cele 560 camere si proprietatea sunt deservite de aproximativ 1200 angajati pe timp de vara si aproximativ 800 angajati in sezonul de iarna, activitatea acestora desfasurandu-se in trei schimburi. Asta inseamna, daca estimam doi ocupanti de camera, un raport de aproape 1 angajat la un oaspete. Si asta se traduce in servicii de calitate si atentie dupa cum veti vedea mai tarziu in descrierea mea. Suprafata totala de 180.000 mp ofera o multime de moduri de petrecere a timpului liber si activitati. Ca sa va faceti o imagine despre ce inseamna aceasta suprafata, ganditi-va ca mall-ul AFI are o suprafata inchiriabila de 81.000 mp. Desi este deschis recent, adica nu mai mult de 5 ani si ceva, hotelul a traversat destul de greu perioada de criza (din fericire pentru noi) si a schimbat deja pana acum 3 proprietari, schimband de fiecare data si abordarea sau segmentul caruia I se adreseaza. Dupa cum spuneam, din fericire, noua abordare include mai nou si segmentul mass-middle de consumatori. Initial acest hotel a fost destinat elitelor. Se pare insa ca abordarea elitista nu a functionat prea mult, astfel ca urmatorul proprietar s-a indreptat catre segmentul rus elitist si semi-elitist. Din nefericire nici acest lucru nu a garantat succesul ne relateaza un angajat de la barul piscinei. Incepand cu 2014 si mai ales in acest an 2015 a fost implementat sistemul all inclusive, in versiunea lor, numit luxury (un fel de ultra-all inclusive) iar segmentul abordat este foarte general, preturile pentru camerele de baza si superioare fiind foarte apropiat de segmentul hotelurilor turcesti de 5 stele. Desigur au in continuare si preturi pe masura pentru variantele superioare de camere/vile. Spre exemplu apartamentul cu cea mai mare suprafata pe care o ofera hotelul este de 600mp, adica mult mai mare decat suprafata construita a casei+gradina unora dintre noi. Am fotografiat pagina cu pagina meniul cu variante de camere pentru cei ce vor fi curiosi. Va anunt de acum ca optiunile sunt foarte multe si desigur costisitoare financiar. Ma voi opri aici cu detaliile tehnice insa am fotografiat mai toate documentele furnizate in mapele de prezentare din camera asa ca daca aveti intrebari si stiu sa va raspund va stau la dipozitie in masura timpului.

MARDAN: MITURI SI REALITATI

Am tinut special sa vin cu acest capitol deoarece eu am in obicei ca atunci cand aleg un hotel sa intru pe diverse site-uri si sa incep intotdeauna cu cele mai rele review-uri astfel incat sa stiu cel mai rau scenariu posibil si sa fiu pregatit. Astfel ca am plecat la Mardan pregatit si pentru lucruri mai putin bune. Dintre care multe nu s-au confirmat. Scriu acest capitol pentru cei ca mine.

1. Celebrul gard aurit : este de fapt vopsit in alb si exista doar o mica floare forjata aurie la mijloc dupa cum veti constata si din fotografii. Am analizat de aproape, ne indoim ca este vorba de ceva aurit. Poate a fost asa in trecut. In 2015 cu siguranta gardul nu este aurit.

2. Worn out : pe diverse site-uri, inclusiv pe tripadvisor am gasit review-uri ale unor strainezi care se plangeau ca au aparut semne de uzura (worn out) pe mobila si pe teritoriul proprietatii. Din nefericire asa este, se confirma. Mobila cat si teritoriul proprietatii arata semne de imbatranire si ceva remedieri efectuate cu buget redus. Desi nu pot demonta acest zvon care se dovedeste a fi adevarat, va pot asigura ca uzura mobilei este superficiala si restul arata chiar bine. Piscina pe ici pe colo este peticita, insa sincer o piscina cu asemenea suprafata nu cred ca poate fi peticita eficient in vreun mod. Aceste semne de uzura nu stirbesc insa absolut deloc experienta si numai un spirit mult prea critic se poate declara deranjat. Multi au spus ca pe asemenea proprietate si la asemenea bani nu se accepta asa ceva. Am cunoscut acolo o rusoaica maritata in America, care traieste si munceste acolo de multi ani. Si ea se plangea de acest worn out. Am intrebat-o cat a dat pe bilet. Suma era apropiata de ce am platit noi. Cand platesti 1300 euro pe un bilet ma indoiesc ca te poti plange de worn out si ca iti zgarie retina o patratica de gresie sarita pe marginea unei piscine care este a 3-a ca marime in lume. Atata timp cat un hotel destinat elitelor, unde in mod normal un sejur pleaca de la cateva mii de euro in sus, hotelul primeste clienti care platesc 1300 euro pe un bilet este clar ca nu sta bine cu banii. Semne de rugina si uzura a vopselei se vad si pe pilonii pontonului de pe plaja. Deci da, worn out se confirma insa garantez ca aceste elemente nu vor afecta experienta absolut deloc.

3. Personalul nepoliticos si care nu stie engleza : nu stiu ce au patit altii insa nu am identificat picior de personal nepoliticos. Dimpotriva cred ca am cunoscut cel mai minunat personal cu putinta. Si am vizitat suficiente locatii in cadrul acestui hotel. Se confirma faptul ca nu prea stiu multi engleza. In general la receptie engleza este impecabila, chiar si la masa cei ce servesc au cunostiinte minime. Mai sunt intr-adevar baietii care duc bagajele sau mecanici, instalatori de care te mai lovesti si da, nu stiu engleza, insa te poti intelege foarte bine prin semne ori imediat vor scoate un telefon mobil si vor dori sa sune un coleg care stie engleza pentru a le traduce ce spui tu. Personalul este bine dispus mereu, nu cere spaga, o vor accepta insa cumva incurcati si bucurosi daca le-o oferi. Te vor trata zambitori si cu o dorinta sincera de a ajuta. In sala de mese au fost si momente cand am fost imbratisati si pupati pe obraz atunci cand la randul nostru am intors simpatia care ni se arata. Nu mai vorbim de vesnica pomenire a lui Hagi si Filipescu atunci cand aflau ca suntem din Romania. Ca si paranteza, constat ca Hagi a facut mai mult decat toti politicienii din ultimii 15 ani pentru imaginea Romaniei.

4. Am mai citit inainte de a pleca, review-uri care pomeneau de mancarea putina sau de slaba calitate : dupa experienta de aici din 2015 ma bucur sa pot demonta acest zvon. Mancarea este absolut impecabila si de o diversitate covarsitoare atat la all inclusive cat si la restaurantul frantuzesc a’la carte pe care am apucat sa-l testam. Impecabil si extrem de divers sunt termenii care pot descrie foarte bine ce se intampla la masa. Imaginile vor confirma ceea ce am scris aici. Va veti convinge singuri. Poate in anii anteriori sa fi fost probleme. 2015 cu siguranta reprezinta un triumf al calitatii la capitolul asta. Este de departe cel mai bun UAI de care am avut parte si va reamintesc ca am experienta destul de mare cu hoteluri de 5 stele din diverse colturi ale lumii.

5. Miros de canalizare : din nefericire confirm. In vreo doua zone, uneori apare un iz de canalizare. Totusi mirosul se duce destul de repede, este in functie de cum bate vantul cred si nu persista. Se confirma acest zvon.

6. Camere mici : pentru noi oamenii de rand, si intr-un buget de pana la 1300 euro sunt disponibile doua tipuri de camere : premium room si superior room. Premium room este de fapt camera lor de baza cea mai mica, si da, este mica... undeva la 33mp. Cea superioara aleasa de noi are 45mp. Si desi a fost o camera grozava si bine echilibrata nu pot spune ca a fost extrem de mare. Recomand cu caldura superior-ul. Deci da, intr-un buget de pana la 1300 eur de persoana camerele sunt aproximativ mici. Deja ce este peste inseamna suite si pleaca de la 60mp pana la 600mp. Desigur cu pretul aferent. Ca si pont, nu va zgarciti la cativa euro si alegeti neaparat pool/sea side. Camerele de pe partea opusa au vedere la un camp cu buruieni. Pe camerele cu poolside ai o vedere de exceptie care efectiv iti schimba starea si pe care o poti folosi cu incantare pe post de walpaper asa cum vei constata din pozele mele de pe balcon. Mai mult, seara ai parte de muzica lounge/jazz live care se aude intr-un mare fel. Daca inchizi usa balconului insa inauntru nu mai patrunde deloc zgomot. Eu personal intarziam special intrarea in camera si ma delectam cu continutul frigiderului in atmosfera de vis de pe balcon. Mix-ul de imagine/sunet sunt pur si simplu hrana pentru suflet. Chiar imi este greu sa descriu in cuvinte ceea ce vei simti acolo.

7. “There is no entretainment, no fun” : sincer imi este imposibil sa inteleg pe cel ce a scris asta. Voi atasa chiar si o poza cu programul zilnic. Acolo petrecerile, spectacolele si reprezentatiile live de calitate se tin lant. L-au avut de la Tarkan live pana la circul rusesc, cantareti de jazz din statele unite sau alte formatii locale, spectacole laser 3D, seri de club cu scene imense scoase afara si dansatoare de club dansand pe cuburi suspendate. Au acoperit genuri de la jazz, house, muzica de club, muzica turceasca, americana, spectacole cu dansuri traditionale, streetdance, etc. Si toate astea programate una dupa alta din ora incepand cu ora 9 seara zilnic. Deci pe bune? Oameni buni vorbitim despre Mardan? Acolo au program astfel incat sa nu se suprapuna si sa poti trece pe rand pe la toate. Nu stiu despre ce vorbesc domnii in cauza dar sigur nu e Mardan 2015. Am avut parte de cea mai buna animatie dintre toate hotelurile turcesti. 10/10 cu multiple felicitari si o tona de wow-uri. Sunt incantat sa demontez acest zvon.

8. Tematica turceasca este prea incarcata, nu arata ok camerele: asa ai putea crede privind poze. Ei bine, eu pot spune ca tematica europeana este austera si lipsita de farmec (am vizitat aripa europeana si am vazut si o camera). Tematica turceasca are un farmec aparte si desi e relativ incarcata, este pur si simplu incantatoare. Va voi lasa pe voi sa trageti concluziile din imagini. Si ma opresc aici cu demontarea sau confirmarea miturilor si zvonurilor pentru ca sunt sigur ca va doriti elemente concrete si sa cititi toata experienta cap-coada.

DESCRIEREA COMPLEXULUI SI A SERVICIILOR. POVESTEA COMPLETA

Am lasat in mod special la final cea mai consistenta parte a review-ului meu. Am preferat ca pana acum sa pun mici piese de informatie care se vor conecta intre ele abia acum si vor intregi povestirea mea. Un review pentru un asamblu de o asemenea amploare necesita in mod clar o abordare mai tehnica pentru a reda cat mai fidel experienta. Stiu ca sunteti nerabdatori, asa ca voi intra direct in subiect fara alte introduceri.

SOSIREA si CHECK IN-ul:

Zona delimitata a hotelului se remarca de la inceput prin panoul mare publicitar pe care scrie Mardan, situat imediat in spatele gardului metalic, alb nu auriu ce apare pe stanga. Se merge cam un km pana se ajunge la intrare. Gradina este foarte mare si nu vezi mare lucru printre perdeaua deasa de copaci. Pare un fel de padure neingrijita printre gratiile gardului de fier forjat. Pe masura ce ne apropiem, zidurile sunt de piatra, groase si inalte, albe. La intrare poarta arata ca un arc de triumf, alba si impodobita generos cu tot felul de arabescuri specifice. Oamenii de paza urmaresc vigilenti din spatele ochelarilor negri de pilot, autocarul nostru. Au uniforme impecabile : pantaloni bleumarin, camasi albe cu epoleti precum politistii, iar oamenii sunt solizi. Marea fantana din fata nu functioneaza momentan si nu a functionat tot sejurul. Statuile superbe de pe marginea bazinului par fiinte vii, preocupate de scenele din care sunt desprinse. Afara e tare cald. Imediat ce coboram din autocar se infiinteaza masivul sef al echipei bellboys. Din nou o tinuta si o uniforma impecabila. Suntem fascinati de exteriorul hotelului. Am citit pe net ca decoratiile fatadei sunt acoperite cu foita de aur dar nu ma prind exact unde ar trebui sa fie zona aia. Combinatia de alb si auriu in lumina amiezei sunt fascinante... Baietii preiau rapid bagajele si ajungem in receptie. Ok, acela a fost momentul in care ne-am rupt de realitatea cotidiana si usa masiva de lemn greu, sculptata, inalta de vreo 5m a fost portalul de intrare pe un alt taram, unul magic care iti taie rasuflarea. Primul gand care mi-a venit a fost ca seamana oarecum cu interiorul Casei poporului. Ca si spatiu, ca si cantitate de marmura, da seamana. Opulenta insa nu poate fi redata in cuvinte sau sa sufere comparatie cu nimic altceva. Covoarele a caror model se regaseste in tavanul cu mii de arabescuri aurite, candelabrele enorme ce plutesc greoaie, ferestre uriase, lumina usor difuza, aerul parca a unei alte lumi te fac sa privesti dezorientat in toate directiile fara sa stii ce sa admiri mai intai. Aerul e mai rece si umed si are un usor iz de statut, de mobila veche. Maiestuozitatea locului impune respect si vorbim soptit in sala enorma cu scari regale. Suntem indrumati catre receptie unde ne spunem pasul. O fata zambitoare ne indruma catre unul din divanele imense, pline de perne, si ne invita sa asteptam acolo imediat ce ne sunt preluate pasapoartele. Inca cascand gura in toate directiile ne asezam pe pernele moi insa nu avem prea mult timp sa ne dezmeticim deoarece o turcoaica draguta in costum national apare si ne intreaba daca dorim ceva de baut si daca am mancat la pranz. Observam mese cu fructe, bomboane, rahat, sticle de vin si sampanie unde vizitatorii se pot servi. Ghidul nostru de la [turoperator - edit by wm] stie deja povestea si ne-a insotit in hol. Si-a facut si el drum pe la raftul cu bomboane. Ne-a amuzat chestia si in zilele urmatoare ca de fiecare data cand trec pe acolo ghizii isi umplu buzunarele cu bunatati din hol pe care apoi le impart generosi cu soferul autocarului si celalalt ghid ce ramane in masina. Scoatem transpirati telefoanele si incepe clickaiala. Nu suntem singurii. Spatiul enorm arata ca un muzeu gigantic si toti fac poze insotiti de zambetele intelegatoare si prietenoase ale angajatilor hotelului care deja s-au obisnuit cu aceste reactii. Nu mai prididim sa pozam fiecare colt, insa de fiecare data gasim ceva si mai frumos si ne dam coate. Ramanem cu gura cascata zarind enormul tavan de sticla colorata care arata ca un vitraliu interminabil si supradimensionat, cu bolta. Avem rasuflarea taiata, insa suntem distrasi de o domnisoara zambitoare care ne roaga sa completam un formular cu datele personale si ne solicita vocherele. Apare imediat si turcoaica draguta de adineaori cu bauturile noastre pe care ni le ofera insotite de un zambet fermecator si ne intreaba daca mai dorim altceva. Dupa inca cateva minute suntem insotiti catre camera de fata care ne-a returnat pasapoartele si ne inmaneaza cartelele de acces. Pe drum spre camera ne explica pe scurt tot ce ar trebui sa stim despre complex si activitatile de acolo. Adauga ca “ne-au pregatit o camera foarte foarte frumoasa care o sa ne placa cu siguranta”. Pentru ca am suficienta experienta cu Turcia, recunosc imediat acest text care cred ca le este impus celor de la receptie pentru ca absolut toti repeta papagaliceste cuvant cu cuvant acest text in fiecare an. Nu pot sa imi stapanesc un zambet ironic iar ea atenta remarca acest lucru si ma incredinteaza ca exact asa va fi. Si da, exact asa a fost. Camera noastra este 6034, aripa cu tematica turceasca. O camera care iti da inca din prima secunda o stare de confort, de acasa, de lux relaxant. Este ceva in aer care te face sa te simti intim, in largul tau, acasa. Privim surprinsi camera. Este extrem de frumoasa si cocheta. Domnisoara de la receptie imi analizeaza multumita privirea si ii citesc in ochi remarca “ti-am spus eu! ”  Despre camera nu va voi spune prea multe, va voi lasa sa va faceti voi o parere din imagini. Ne da ultimile lamuriri si se pregateste sa plece insa eu imi dau seama ca s-au omis niste chestii. “Hey, where are our bracelets? And the cards for the towels? Well there are no bracelets or towel cards, you won’t need such things sir” aflam noi cu surprindere. Exact. Nu au nevoie de bratari all inclusive si de carduri pentru prosoape. Totul e pe incredere. Poti accesa orice zona si lua mancare de oriunde sau prosoape oricate. Nimeni nu te intreaba nimic. Nu cer nimic. Nu au nevoie de dovezi. Totul e la liber. Ne-a pus la dispozitie si numarul 5555, trecut si pe card holder daca mai avem intrebari... Si pana sa ma dezmeticesc, fata dispare si realizez ca asta a fost check-in-ul... original!

CAMERA:

Nu voi insista mult pe detalii deoarece voi lasa imaginile sa vorbeasca de la sine. Noi am avut camera superioara cu sea/pool view. Am remarcat in mod special spatiul destinat baii. Mascat in lemnul si oglinzile dulapului. Usile duble de la mijlocul dulapului, acoperite cu oglinzi decorate cu arabescuri aurii mascheaza intrarea in baie. Acesta este formata de fapt din trei incaperi. Una mare cu cada, ghiuveta superb decorat, podeaua de marmura cu insertii de placi aurii si bineinteles cu tablou mare pictat in ulei. Apropos, au o chestie cu tablourile. Mari, in ulei, cu sutele, prin camere pe holuri, in bai. Sunt foarte frumoase. Am pozat multe din ele. Din camera principala de baie in dreapta este o usa catre o alta mica incapere unde este vasul de WC. Totul : butoane de tras apa, perie de wc, suport de hartie igienica este auriu. In stanga este o alta usa care deschide spatiul destinat dusului. Deasemenea orice este auriu. Ai cap de dus cu fir si din tavan o palarie mare daca vrei sa curga din tavan apa. Tot auriu desigur. Tavanul in sala de dus este fals si iluminarea este discreta cumva din spatele tavanului fals suspendat. Lumina difuza galbena-aurie. Capul de dus auriu. Ma indoiesc ca si aurit. Peretii si podeaua din marmura crem. Canalul este la nivel cu podeaua si e format din fante in marmura de pe jos. Nu exista cabina de dus. Mica salita in sine este cabina de dus. Usa este de sticla si pe exterior are un maner lung pe care sta prosopul imaculat. Deci baia e de fapt un mic apartament in sine cu 3 camere care ocupa o buna parte din cei 45mp. Revenim prin dulap in camera. Peretii de sticla spre balcon au 4 straturi de perdele: protectie termica, blackout, o perdea fina si inca ceva decorativ. La deschiderea usii balconului, aerul conditionat se opreste. Atat luminile cat si aerul conditionat au controale pe pereti cat si o telecomanda dedicata care controleaza luminile din camera, separat luminile din bai cat si intensitatea lor, deoarece becurile pot fi setate din buton sa lumineze mai intens sau mai slab, functie de ce ai nevoie. Aceeasi telecomanda controleaza si temperatura aerului. S-a intamplat in a 5-a zi sa se termine bateriile. Un apel la 5555 si a sosit cineva de la tehnic care a remediat imediat problema. Pe o masa in camera gasim deja celebrul platou de bun venit cu fructe. In sertarasele superbe ale masutei gasim farfurie, cutit si tot ce mai avem nevoie. Nu mai mentionez halatele de baie, papucii, seturi de periute de dinti, pasta de dinti, tampoane, prezervative, set de cusut pus intr-un suport de matase bleumarin, bordat cu auriu, cu fundita pe care scrie ca e cadou pt tine. TV-ul stie deja cine esti si pe ecran apare numele tau si meniul cu selectia limbilor, programele platite sau cele standard, etc. Cam ce te-ai astepta la un 5 stele. Desigur continutul frigiderului e complet gratuit. Avem asa : 2 sticle de bere Carlsberg, 2 de capy, 2 de cola fara zahar, 2 de cola cu zahar, fanta, 4 de apa plata particularizata de producator cu recipiente de sticla inscriptionate “special pentru Mardan”, 2 sticle de apa minerala, ciocolata troblerone, cutie cu lapte. O sa vorbesc tot aici si despre consumabile. Se completeaza zilnic cu o promptitudine enervanta. Spre marea mea multumire am gasit si eu un hotel unde iritantele minisapunuri de hotel sunt inlocuite de un sapun sigilat, in marime aproape naturala care nu poate fi consumat in 7 zile. Asta nu i-a impiedicat sa adauge zeci de recipiente cu gel de dus si alte produse pe care numai o femeie le poate intelege si folosi corespunzator. Desi am ascuns sapunul care era logic ca nu putea fi consumat peste noapte, au insistat sa-l inlocuiasca mereu. Daca nu le dadeai voie in camera sa faca curat, tot prindeau un moment cand lipseai si umpleau la loc frigiderul si inlocuiau consumabilele. Holurile din aripa turceasca au un farmec aparte: lumina difuza, covoare bordeaux, lumini ascunse in pereti, e o senzatie ciudata de semi-intuneric in care vezi foarte clar. Ai o senzatie de somputos, pretentios. Nu exista bilete “do not disturb “sau “clean up my room” ci e un sistem electronic incoprporat in briz-brizuri si arabescuri sub forma de semafor. Langa usa se aprinde un led rosu sau verde. Usa are sonerie si suport de piele pe perete unde ti se pune zilnic ziarul daca doresti. Room service-ul si fetele de la curatenie vor veni 24/24 daca sunt solicitati. Acest orasel nu doarme niciodata!

SURPRIZE IN CAMERE :

Cu o zi inainte de plecare cineva bate la usa si iti da o tava superba, din oglinda curbata, plina cu prajituri din partea hotelului. Apoi intr-o alta zi s-a intamplat sa fie ziua cuiva din noi. Soneria ne anunta ca e cineva la usa. Un valet cu un tort mare pe un carucior, farfurii, cutite si servetele ne ureaza La Multi ani si intra pentru a ne aseza pe masa tacamuri, servetele si tortul. Tortul arata impecabil si foarte gustos, de calitate, nu din acelea la kilogram cum suntem obisnuiti de pe la alte hoteluri all inclusive. Asa sunt si restul torturilor si prajituirilor la masa. Si pentru ca am ajuns la acest capitol, voi continua cu masa.

MASA : CONDITII, CALITATE SI PE UNDE SE POATE MANCA.

Despre mancare nu voi da multe detalii deoarece e de prisos. Uitati de mancarea de calitate medie in cantitati industriale de la all inclusive. Se pastreaza doar cantitatea industriala aici. Fiecare portie cat de mica de manare este pregatita minutios si da, desenata minutios. Efectiv portiile de mancare sunt desenate din mancare. Fiecare bucatica de mancare este extrem frumoasa si de gustoasa. Abundenta de torturi arata si au un gust impecabil, sunt torturi din acelea scumpe de calitate. La fel si prajiturile. Baclavaua este total diferita de porcariile pe care le mancam prin Romania. Este extraordinara. Rahatul este din acela scump din toate formele si modelele. Desigur au si traditionalele prajituri insiropate turcesti care mie nu mi-au placut niciodata. Totul de o calitate impecabila. Nu voi insista asupra mancarii in sine pentru ca nu pot descrie gustul. Diversitatea nu isi are limite: in fiecare seara reusesc sa schimbe aproape in totalitate oferta deoarece aplica o metoda isteata : seara de peste, seara japoneza, seara frantuzeasca, turceasca si specialitatile difera aproape zilnic desi este un all inclusive. Tot in sistem all inclusive este si restaurantul care tehnic se afla pe nisipul plajei nu langa ea. Acolo gasesti aproape toata ziua mancare, cam ca la restaurantul principal. Datorita spatiului mai mic varietatea de mancare expusa este mult redusa. Insa aici regasim o noua surpriza : frigidere ALGIDA cu toata gama de inghetata Algida. Da, acele inghetate la cornet in hartie, pe bat, cu alune, la cutie, cu lingurita, etc (o sa vedeti in poze). Deci toata inghetata pe care voi o cumparati din oras pe bani, aceea sigilata in hartie, da, la ei este free pe plaja. Desigur au si traditionala inghetata din vitrina pe care ti-o dau ei cu lingura, asa cum siti de la alte all inclusive. In locuri cheie pe plaja gasesti dulapuri si vitrine frigorifice cu apa imbuteliata sigilata si Ayran sigilat pe care o poti consuma in cantitati nelimitate. Si da, fara bratara, fara nimic. Exista deasemenea mai peste tot standuri cu prosoape de unde te servesti singur. Ca veni vorba de ayran. Cel de la masa este extraordinar de bun si nu se compara cu niciun alt ayran baut pe undeva. (Nu se compara nici macar cu cel turcesc pe care l-am cumparat cu 4USD (da, 4!) paharul in excursia de la Pamukkale si care era o apa chioara pentru miile de turisti ce cumparau produse de proasta calitate la suprapret. Orice acolo era scump si de calitate indoielnica – nu recomand sa cumparati nimic din fast-food-ul din oaza Pamukkale. Tot in paranteza fie spus, acea excursie e cam timp pierdut. Bifezi si asta, sunt cateva imagini frumoase si cam atat. Si nu va bazati pe cele doua mese oferite in sistem bufet suedez de organizator. Sunt cele mai mizerabile bufeturi posibile. Din fericire nu ne-am imbolnavit dar mancarea e cel putin de calitate indoielnica si are un gust dubios. Deasemenea pentru bauturi va vor cere bani, tot la suprapret. Exemplu : 4 USD o sticla de 0,33 de cola si 2 usd o sticla de 0,5 de apa plata. O sa inchei aici offtopic-ul cu excursia si revin la hotelul nostru care face subiectul prezentarii mele).

Inafara de restaurantul all inclusive mai exista si alte restaurante tematice a la carte : rusesc, frantuzesc, turcesc, celebrul restaurant subacvatic, etc. Pentru acestea trebuie insa facuta cu cateva zile inainte o rezervare si acolo mancarea se plateste. Noi la venire am primit un voucher de gratuitate pentru un restaurant la alegere : frantuzesc sau rusesc, cu conditia sa rezervam cu 2 zile inainte. Am ales pe cel francez unde servirea cat si mancarea au fost la un nivel de excelenta ce frizeaza absurdul. La inceput ne-au intrebat daca avem voucher si cand am confirmat ni l-au solicitat, apoi ne-au dat meniul. In meniu am vazut preturile. Aproximativ 20 eur o portie de fel principal, 12 eur un desert, 7 euro un aperitiv. Celelalte restaurante nu am apucat sa le vizitam sau sa mancam in ele. Ne-am fi dorit in cel subacvatic unde am inteles ca se consuma de minim 100 euro, insa timpul nu ne-a permis si nici nu am dorit sa irosim banii.

Nu mai continui cu descrierea mancarii. Personalul era extraordinar de serviabil si prietenos. Majoritatea lor sunt din Kirdistan, deci sunt asiatici, au ochi lungi. Asta da un farmec aparte. Sunt toti zambitori si prietenosi pana la a deveni indatoritori. Ne-am imprietenit repede cu ei si nu ezitau sa te ia in brate si sa te pupe, sa rada bucurosi cand te vedeau ca apari si sa vina la tine sa te intrebe ce ai mai facut azi si pe unde ai mai umblat. Servirea cu bauturile solicitate se face rapid. Nu asteapta sau solicita bacsis. (Singurele locuri unde s-a solicitat bacsis a fost in autocare unde exista si un cosulet dedicat. Ghidul iti explica ca e un obicei local si daca vrei si esti multumit ar fi bine sa dai ceva. Nu este si cazul acestui hotel.)

La masa foarte multi rusi. Predomina rusii, sunt si destui turci, deh, la ei acasa, si putini strainezi: germani si englezi, dar foarte rar. Am mai vazut si romani, cam 5-10% din clienti sunt romani.

PENTRU COPII :

Exista psicine dedicate, cu arteziene frumoase, supravegheate de salvamari dedicati. Apa are o adacime de 40 cm in aceste locuri. Exista si o constructie speciala, palatul copiilor unde lasi copii sa se joace supravegheati de oamenii lor daca vrei sa ramai liber un timp. Mini-baldachine speciale pentru copii pe marginea piscinelor mici, astfel incat acestia sa fie protejati de soare.

Exista terenuri de tenis, de fotbal, de tir cu arcul. Nu voi insista mult asupra acestor facilitati deoarece nu au prezentat interes pentru noi si nu au reprezentat obiective pe care mi-am propus sa le analizez in mod special. Voi raspunde insa la intrebari daca doriti mai multe amanunte. Apa din micile piscine, din piscina mare si din SPA este apa normala, nu apa de mare, cu o temperatura mai scazuta decat apa marii.

Exista o gradina zoologica pe care tot din lipsa de timp nu am mai apucat sa o vizitam. Din declaratiile angajatilor, aceasta nu mai are foarte multer animale : mai au ponei, niste gaini, iepuri si cateva oratanii mai mici. Spun ei ca s-ar afla undeva in fata hotelului in zona portii de intrare. Noi ne-am uitat dupa ea intr-o zi insa nu am reusit sa o gasim. Deasemenea nu a reprezentat un scop principal al analizei noastre.

SPA, PISCINA, GONDOLA, BAZINUL PENTRU INNOT CU PESTII. PLAJA

SPA-ul despre care voi vorbi putin este extraordinar de bine pus la punct, Mare, bine dotat. Cred ca imaginile vor compensa lipsa mea de detalii. Au o piscina interioara olimpica care contine pe o parte si un fel de jacuzi. In aceeasi sala se afla piscina de 40cm mai mica, pentru copii. E construita pe un sistem asemanator cu ideea celor de la Mall Plaza. Cei care alearga pe benzi se uita de la etaj la strada prin peretele de geam. Aici, cei de sus din sala, se uita prin geam la piscina imensa de jos, de la etajul inferior. O sa va pun si imagini cu sala. La parter, peretele din dreapta al piscinei este de sticla, si pe el curge apa tot timpul ca un fel de cascada, care se varsa intr-un raulet de pe podea, doar la cativa centimetri de nivelul podelei. E greu de descris, veti vedea in poze. Au sali de relaxare, vreo cateva tipuri de sauna, hamam, sali de masaj, etc. Preturile pentru masaj si hamam sunt destul de mari. Barul din Spa ofera gratuit cafea, fresh, apa, etc. Daca ar fi dupa mine, as scrie vreo cateva pagini numai despre SPA. Este de o frumusete ireala. Designerul a facut o treaba mirifica acolo.

Toate piscinele : interioare sau exterioare au adancimea standard de 1,40m. Apa nu este de mare ci normala si mai rece decat apa marii. Piscina exterioara este imensa si sparta in doua componente. Are si un bar din acela ingropat in apa, astfel ca poti sta in piscina in apa si sa bei ceva. In piscina mai din spate., in mijlocul ei se afla o cladire care seara isi schimba mereu culoarea datorita luminilor proiectate pe ea. Baza acestei cladiri, este formata dintr-un acvariu urias cu pesti care inconjoara fundatia cladirii. Aceasta fundatie-acvariu are pereti de sticla care dau in piscina. Astfel stai si innoti in piscina cu pestii pe langa tine. Acum imaginati-va cum e sa dai innot o tura de cladire. Credeti-ma e greu, mi-a scos sufletul din mine. Mai mult, in timp ce dai innot tura de cladire, pe langa tine inoata pesti care te privesc impasibili sau se opresc uneori curiosi sa te cerceteze. Pur si simplu proiectantii aici si-au dat frau liber imaginatiei si cred ca nu au primit limite la finantare ci li s-a spus doar sa creeze ceva original indiferent de cost. Altfel nu imi explic cum au putut sa vina cu atatea chestii. Sincer nu ma mir ca afacerea asta merge cam in pierdere. Imi e greu sa inteleg cum poti recupera o asemenea investitie, mai ales ca mentenanta este o avere pe pariu.

In jurul piscinei principale exista un rau artificial tot de 1,40m in care nu ai voie sa innoti si este destinat doar plimbarilor cu gondola. Veti citi eronat pe diverse site-uri ca un tur complet cu gondola dureaza 30 minute. Este o informatie eronata. Dureaza aproximativ 10 minute un tur complet. Gondola are motor electric, circula intre orele 20:30 si 21:30, evident pentru a nu se suprapune cu programele de divertisment. O sa atasez cateva poze cu gondola. Exista si un bazin special unde poti innota cu pestii contra sumei de 25 euro. Nu te vor taxa pe loc pentru ca nu au voie sa primeasca bani ci te vor intreba numarul camerei. Acolo e o tipa din Kirdastan foarte simpatica si prietenoasa care are rabdare cu tine si iti explica tot ce trebuie. Pisica de mare este extrem de prietenoasa si se comporta intocmai ca o pisica normala, ii place sa se apropie de tine si sa se frece cu burtica de tine. Nu te lasa impresionat de gura cu dinti zimtati si multi, nu musca. Este foarte prietenoasa. Iar rechinii aia micuti sunt inofensivi, si daca ai noroc poti sa ii atingi. Ti se da un costum si masca de snorkeling. Bazinul are intre 1m si aproape 5m, nu cum veti citi eronat pe alte siteuri doar 2m. Din informatiile exclusive pe care ni le-a furnizat cu amabilitate angajata acvariului am aflat ca inainte apa din acvariu era adusa din Marea Rosie deoarece acolo sunt multi psti colorati care incanta ochiul. Deoarece era foarte costisitor sa mentina o asemenea concentratie de sare si nutrienti in apa, s-a renuntat la apa si pesti de red Sea si s-a trecut la apa de Mediterana, mai ieftin de intretinut ca doar marea e la doi pasi, insa are dezavantajul ca pestii de Mediterana nu sunt atat de viu colorati si frumosi. Mai mult, sau mai rau, fiind un mediu artificial, desi superb aranjat, mare, cu corali naturali adusi, multe specii nu au rezistat in captivitate si au murit. Mai au doar cateva pisicute de mare si o specie de rechin foarte interesanta. A fost o experienta unica sa innotam impreuna cu pestii si sa putem interactiona cu ei. Atentie, pentru persoanele grase sau inalte nu au echipament de protectie acea marime. Va trebui sa suportati temperatura foarte scazuta a apei. Temperatura este mentinuta artificial de aparate la 18-21 grade. Este un must try!

Poate cea mai mare dezamagire pentru mine a fost plaja. Nu va faceti impresia ca e rea. Nu, nu este, insa m-am dus eu cu expectatii foarte ridicate. Plaja este destul de ingusta. Incap doar patru – cinci randuri de umbrele. Chiar si asa vei gasi mereu un sezlong liber daca mergi la final de august cand am fost noi. Nu este aproape integral acoperita cu lemn asa cum puteti citi eronat intr-un review aici pe site. Sunt doar poteci facute dintr-un fel de covoras de lemn care se poate rula. Celebrul nisip alb din Egipt… s-a cam dus nu mai e asa mult. E alb, e zgrumturos, nu mai ocupa toata suprafata. Este totusi o plaja ingrijita si pusa la punct, cochetica. Sezlongurile de calitate, gratuite evident. In mare se intra destul de abrupt. Cam la 15-20m de mal apa deja iti trece peste cap, insa mai in larg spre geamandura sunt locuri unde poti sa atingi fundul apei daca esti mai inalt. Pana la geamandura sunt cam 200m si poti innota linistit deoarece merge in paralel cu docul de lemn. Zona este extrem de bine protejata si curentii sunt foarte slabi catre inexistenti. Poti innota linistit. Un dezavantaj al protectiei cu diguri este ca apa este impiedicata sa circule in rotmul ei normal, se exclud curentii insa apa la mal e cam jegoasa si unsuroasa mereu deoarece nu se reimprospateaza usor.

Daca vorbim de cam orice gratuit, nu acelasi lucru se intampla si cu baldachinele care sunt contra cost. 100 eur este pretul si include si un platou cu fructe si bautura. Nu pricep avantajul deoarece oricum bautura si fructele erau free la barul de langa sau restaurantul de pe plaja si se pot consuma nelimitat. Rezumand, plaja nu prea mi-a placut. E frumusica dar nu e genul meu. Exista si cabine unde te poti schimba pe plaja, si dusuri, este foarte civilizata. Si totusi mie nu mi-a placut. De ce? Nu stiu. Nu e genul meu de plaja, desi ingredientele pentru a fi o plaja corecta le are. Aici se gasesc si cele mai multe semne de worn out, mai ales la stalpii docului.

DIVERTISMENT, ACTIVITATI PE PLAJA, ACTIVITATI DE DIMINEATA SI SEARA

Despre activitatile de aici sunt foarte multe de zis. Le voi prezenta condensat si voi dezvolta in comentarii daca doriti detalii. Exista activitati de dimineata : aerobic, antranamente organizate in sala sau aqua gym. La masa de dimineata prin sala se plimba fete imbracate sport care te invita zambitoare sa te alaturi si tu activitatilor de dimineata.

Despre divertismentul de seara am mai scris deja in capitolul anterior “mituri si realitati”. Foarte pe scurt, exista in fiecare seara 3 activitati principale. Acestea incep numai dupa terminarea orelor de masa, adica dupa 21:30. Prima activitate este cea din amfiteatru unde deobicei sunt dansuri tematice pentru copii, dansuri traditionale, streetdance, opera sau minispectacole. Dupa 45 minute incepe spectacolul cu laser. Dupa finalizarea acestuia, functie de seara incepe concertul vreunui artist local sau din alte tari, ori seara de club cu fetele in chiloti dansand pe cuburi si tineretul rupand ringul. Totul tine pana pe la 12 noaptea. In paralel se desfasoara sesiuni de muzica live lounge sau jazz in lobby-ul principal. Am sa pun si cateva imagini de la asemenea evenimente. Mentionez ca am filmat si secvente lungi de la mai multe spectacole si daca o sa ma pricep sa fac un colaj o sa le incarc pe youtube. Nu stiu daca e permis sa pun aici link catre youtube. Dintre activitatile din amfiteatru amintesc doar cateva : Papusile Mupets, Personajele din Madagascar, circul rusesc, spectacol Istoria pastratorilor cheilor timpului (am incercat sa traduc destul de aproape de ce ziceau ei), streetdancers, etc.

Pe tot terenul ansamblului in cutii de lemn mascate se afla boxe care emit continuu muzica in surdina sau diverse sunete cu tonalitati diferite care au un efect pozitiv asupra psihicului. E prima oara cand vad conceptul de influenta sunetelor asupra psihicului aplicate la o scara larga, extraordinar! Stiam doar din teorie ca se poate asa ceva insa am patit asta pe pielea mea. Chiar reuseai sa ai o stare pozitiva, euforica sau relaxata.

MAGAZINE INTERIOARE SI PRETURI

Exista in interior magazin de bijuterii, ochelari de soare, sau articole de plaja ori suveniruri. Eu personal am fost atras de o pereche superba de ochelari si am intrat sa cer detalii. Vanzatorul a zis ca sunt cam scumpi. Eu am insistat sa intreb cat. Am aflat astfel ca nu am gusturi rele. Sunt marca Maybach... eu stiam ca astia fac doar masini, insa am alfat ca fabrica si ochelari. Costau doar 2500 euro. Cei mai ieftini din magazin plecau de la 500 euro perechea. Existau insa si mai scumpi de 2500.

In aceste conditii am trecut mereu pe partea cealalalta a holului de magazinul de bijuterii desi am fost invitati inauntru cu caldura cand ne-au vazut ca privim vitrina. Modalitatea de prezentare precum si bijuteriile erau wow. Nu am avut insa curaj sa intrebam de preturi. Este recomandat sa faci cumparaturi inafara complexului. E de inteles ca preturile sunt calibrate acolo pentru segmentul principal tintit de hotel.

IN LOC DE INCHEIERE

Spre final am incercat sa prezint din ce in ce mai condensat informatiile deoarece textul meu a devenit foarte lung. Totusi daca sunt intrebari, pentru ca sunt sigur ca am omis multe, va rog sa nu ezitati sa intrebati.

A fost o perioada de vis, o experienta unica. Daca o vom repeta? Cu siguranta DA! Este un loc unde TREBUIE sa revenim. La plecare, o chestie amuzanta. Pe hol, la intrare, il vezi doar daca esti aproape de iesire si ai chef sa te uiti pe pereti, se afla un portret al lui Mardan tatal. Nu stiu daca stiti sau ati citit, Mardan este numele tatalui celui care a construit acest hotel. Acest hotel este construit dupa moartea tatalui, in cinstea lui. Unul din noi oprit in fata tabloului sta, face o poza, ne cheama si pe noi sa privim apoi exclama ca in fata unei icoane: “Mardane sa iti dea Dumnezeu sanatate pe unde oi fi tu acum ca uite asa am ajuns si noi astia mai din prostime sa vedem asa ceva. Uite ma unu’care in loc sa bage banii in droguri bombe sau curve a facut si el ceva bun pentru oameni. ” Evident ca faza ramane memorabila si voi incarca si poza cu tabloul lui Mardan in cinstea lui :) Ca deh, a fost si el om bun. Sper sa imi permita adminul sa incarc mai multe poze pentru ca 20 e clar prea putin pentru aceasta aventura.

In speranta ca informatiile prezentate de mine va vor fi utile, va doresc tuturor vacante placute!

Trimis de axel114 in 04.09.15 20:15:05
Validat / Publicat: 05.09.15 05:22:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: bodrum : medclub, antalya :sealife, antalya: miracle, etc

VIZUALIZĂRI: 5081 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (axel114); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P39 gondola noaptea

[04.09.15 22:23:04]

@axel114: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

axel114AUTOR REVIEW
[04.09.15 23:09:23]

@webmaster69 - pot confirma doar dupa pozitionarea fata de hotelurile de langa ca da, e langa kremlin ala. In rest nu pot da mai multe detalii. Am fost dusi cu autocarul de la avion si nu m-am concentrat la drum pentru ca nu am condus eu.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[05.09.15 07:51:16]

@axel114 -

Interesant, complet, votat. Totusi am avut senzatia ca a fost scris initial intr-o alta limba.

bullet123
[05.09.15 09:54:41]

Nu pot spune decat WOAUW! Acum as pleca si eu acolo. Un review extraordinar. ! Multumim pentru rabdare si timpul petrecut pentru a asterne aceste impresii si dorinta de a impartasii si noi aceasta experienta minunata!

elisav
[05.09.15 11:05:57]

@axel114 - Un vot bine meritat pentru un review complet si complex!

cosminap
[05.09.15 11:29:03]

Meritai un superbonus și mă bucur că l-ai primit o dată cu votul meu! ????

[05.09.15 16:21:59]

Foarte, extrem de rar obişnuim să selectăm (şi) articole de tip "de cazare" în această "clasă" de reviews-uri, dar acesta de faţă merită

marocanu21
[05.09.15 16:26:47]

@axel114 - Excelent review, bine documentat! Prin 2008 mă aflam la Topkapî Palace, care e gard în gard cu Mardan, iar la acesta se lucra de zor! Eram curios ce-o să iasă (am fost pe plaja lor în curs de amenajare!), dar când a fost gata preţurile prohibitive şi impresiile amestecate despre hotel ne-a ţinut departe de acesta, în anii următori preferând Bodrum şi Kuşadasi! Acum se pare că e mai abordabil după cum spui tu şi se pare că merită!

sunflower
[05.09.15 18:30:47]

O data in viata as merge si eu acolo, sincer! Foto, sunt uimitoare, ma ia cu lesin de la atata lux! Sa va fie de bine vacanta!

Coca Dosky
[06.09.15 01:50:49]

Da, cu siguranța si eu as merge. Felicitări pentru alegerea făcută, dar si pentru review!

rentea
[06.09.15 13:45:18]

Probabil cel mai bun review pe care l-am citit pe acest site. Felicitari!

ct64cas
[07.09.15 22:02:08]

@axel114 - excelent review! ma uitam cu jind la acest loc minunat, dar citind un review recent din 2014, m-am cam dezumflat... inainte nu aveau AI, dar probabil s-au aliniat la cerintele pietei. Acum ma gandesc serios la un concediu aici. Poti sa-mi spui pana cand e deschis hotelul sau mai precis merita sa merg acolo pe la sfarsitul lui septembrie adica prin 20 -25 sept. Mentionez ca n-am fost niciodata in Antalya si nu stiu cum e vremea in sept. Nu-mi plac locurile unde sunt foarte multi concetateni din motive lesne de inteles... poti sa-mi trimiti pe privat numele agentiei de unde ai luat biletele? Multumesc

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[07.09.15 22:46:46]

@ct64cas -

Din câte știu, hotelul este deschis și pe timpul iernii, însă conceptul acestuia este mai limitat în extrasezon.

Perioada 20-25 septembrie este considerată încă sezon pentru o vacanță în Antalya. Vremea este excelentă în această perioadă, apa mării este foarte caldă, mai caldă decât Marea Neagră în august. Singurul dezavantaj la sfârșit de septembrie ar fi acela că ziua este mai scurtă.

S-ar putea să ai o surpriză și să găsești mai mulți conaționali decât ți-ai dori. Turcia este o destinație din ce în ce mai populară pentru turiștii români, iar, prin trecerea la sistemul all inclusive, Mardan-ul a devenit mai accesibil și pentru români.

axel114AUTOR REVIEW
[08.09.15 08:16:19]

Am întrebat și eu. La ei pana prin octombrie este bine deși intr-adevar au deschis și iarna. De fapt am un coleg care se duce acolo în luna de miere tot cam în aceeași perioada cu tine. Cel mai probabil va veți întâlni acolo. Eu l-am convins ca e o idee buna, și după ce a văzut și pozele și filmele făcute de mine deja s-a dus și a finalizat cu biletele.

Pe 3 sept când am plecat eu de acolo era cald rău și apa era foarte calda.

Îmi amintesc ca ne-au dus la bodrum intr-un team Building la clubmed pe la jumatea lui octombrie. Am plecat cu geeci pe noi iar acolo era cald și am făcut și baie.

În sept pe la jumate ma voi duce și eu la anul. Sfârșit de august e prea cald. Și exact asa a zis și un angajat de la ei in tr-un alt context, ca ziua e mai scurta.

axel114, bullet123, Coca Dosky, cosminap, ct64cas, elisav, marocanu21, nicole33, rentea, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂTitanic Mardan Palace Resort (ex Mardan Palace) :