ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2015
ÎNSCRIS: 02.09.13
AUG-2015

Descoperă Platamonas și împrejurimile

O vacanta reusita

Am ales anul acesta Platamonas ca si destinatie de vacanta. O statiune micuta aflata la 40 km de Katerini dar nu atat de vizitata de conationalii nostri.

Am ales ca si cazare Vaya apartments, o pensiune aflata la 350 m de port administrata de o familie in varsta de greci, foarte primitori si muncitori. Pensiunea are si curte unde se poate face gratar si o sala de mese.

Primele zile am facut plaja in Nei Pori deoarece Platamonas nu are plaje mari. Nu recomand Nei pori deoarece plaja este intesata de negrii care te agreseaza din minut in minut cu diverse produse si pe care trebuie sa-i refuzi pe fiecare in parte.

Dupa 4 zile de plaja in Nei Pori am hotarat sa mergem in Platamonas unde gasesti plaje mici cu pietricele dar in apa este nisip. O alegere excelenta, liniste si niciun fel de comerciant.

In ultima zi am mers intr-un sat aflat dupa Nei Pori, se numeste Kastri unde am gasit o imensitate de plaja cu foarte putina lume si o apa incredibila. Pranzul l-am luat in sat la o taverna unde erau numai localnici si unde am mancat foarte bine. De pe plaja poti ajunge la o mlastina unde poti pescui crabi. Am regretat faptul ca numai in ultima zi am descoperit acest loc.

Platamonas este destul de cochet, poti vizita satul Paleo Panteilimonas, castelul venetian dar pentru plaja recomand Kastri.

Trimis de silvanasolomon in 03.09.15 21:41:39
Validat / Publicat: 04.09.15 08:02:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvanasolomon); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmasterX [04.09.15 08:02:18] »

@silvanasolomon: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=3215

Am ales ca si cazare Vaya apartments,

ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[În plus, dacă vreodată vei solicita informaţii aici, pe sait, cei care îţi vor răspunde o vor putea face cât mai adecvat "profilului" tău turistic (funcţie de locurile în care ai fost, unde ţi-a plăcut şi unde nu, din ce motive etc)]

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Platamonas și împrejurimile, NEI PORI / PLATAMONAS" (deja existentă pe sait)

paulmpopescu [31.01.17 20:11:30] »

@silvanasolomon: Daca puteti detalia accesul la plaja Kastri. Multumesc

silvanasolomon [31.01.17 20:18:37] »

@paulmpopescu: Din Nei Pori se merge pe un drum secundar pana in Kastri, nu pe drumul national. Intre Nei Pori si Kastri este o mlastina si drumul este mai lung decat daca ai merge pe plaja. Anul trecut am descoperit si ne-am cazat in Nea Mesangala cam la 3 km de Kastri chiar pe plaja la vila Yianna. Plaja e superba. Sper ca v-am fost de folos. O seara buna!

paulmpopescu, silvanasolomon