ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2015
ÎNSCRIS: 28.06.13
AUG-2015
2 AD. + 2 COPII

Un hotel peste așteptări

Am ales acest hotel citind recomandările celor care au scris aici și care mărturiseau că au fost încântați de serviciile oferite aici. Și nu am greșit, serviciile oferite fiind peste așteptări, iar majoritatea celor citite confirmându-se la fața locului.

Ajuns la hotel, am fost întâmpinați de parcangiu/ hamal/ omul-bun-la-toate, care ne-a indicat insistent un loc de parcare, îngust, blocând vreo 3 mașini. Ciudat este că, în cele 2 zile până s-a eliberat un loc bun de parcare, nimeni nu a părut deranjat/ încurcat, iar omul continua să îndrume și alți turiști către locuri de parcare într-o logică ”personală”, eficient. Atenție, omul vorbește foarte bine românește!

Al doilea contact a fost cu celebrul ”tatuat”. Dat fiind că am ajuns înainte de 12, omul a spus că ne cazează după 14.00 (de altfel, asta este politica hotelului), dar pentru o mică atenție ne-a cazat pe loc, într-o cameră curată, cu vedere la mare (partea cu parcul pentru copii). De altfel, cutia pentru ”tips-uri” este pe ”tejghea”. În rest, omul a fost foarte amabil cu noi. Ca observație: am văzut și turiști, nordici în special, care au așteptat cazarea, în holul din fața recepției, de la ora 09.00 până după 14.00…

Camerele: curate, modest mobilate și utilate (TV și răcitor). Am apreciat curățenia serioasă ce se făcea zilnic în camere, schimbarea zilnică a prosoapelor etc. Și aici, ”tips-urile” sporesc simțitor calitatea serviciilor (fără a o condiționa, însă).

Mâncarea este bună, variată. Bufet, zilnic cel puțin un fel de pește, grătar (pește, porc, pui, cârnați etc.). Un plus ar fi faptul că vegetarienii au de unde alege un meniu, ba chiar au o zonă specială pentru legume la grătar. Ca minus: sucurile sunt foarte departe de a fi naturale, cafea doar instant. Între mese: pizza, înghețată, băuturi la discreție…

Distracție: se organizau concursuri pentru copii și adulți, seara au fost spectacole, programul era afișat în holul de la recepție.

Turiștii: români, bulgari, ruși, nemți, olandezi, maghiari. Identificarea românilor prin farfuriile imense cu mâncare este un mit… de fapt o greșeală de tactică/ PR: românii/ rușii/ bulgarii cară tot, o dată, pe aceeași farfurie, în timp ce alți turiști fac mai multe drumuri…

Plaja este superbă. Șezlonguri, umbreluțe, turiștii grupați în două ”tabere”, unii aproape de bar alții de mare. ”Rezervarea” șezlongurilor aproape de mare este inutilă pentru că multe dintre familiile cu copii (ca și noi) ne instalam cât mai aproape de mare, pe prosoape (castele de nisip etc.), iar în plus în față erau postate grămezi de șezlonguri fără umbrelă pe care le puteai așeza unde doreai, bănuiesc că tocmai pentru a tăia cheful celor care se trezeau cu noaptea în cap pentru a lega câte 2 șezlonguri cu prosoape/eșarfe. Oricum, faptul că din hotel ieșeai direct pe plajă este un mare plus.

Am aflat la fața locului și aș fi vrut să știu dinainte: copii sub 7 ani sunt cazați gratuit (neavând informația am plătit 3 locuri pentru adulți), taxa de parcare/ stațiune se poate achita la recepție (implicit prin card).

Am rămas cu nelămurirea: hotelul are 2 (booking.com) sau 3 stele (brățara de la hotel)? Oricum, pentru 2/3 stele, condițiile sunt excelente. În ce mă privește, Dobrotitsa rămâne o opțiune serioasă pentru un sejur, cu copii, în anul care vine.

Trimis de Mircea P in 29.08.15 23:36:45
Validat / Publicat: 30.08.15 00:04:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2205 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mircea P); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.08.15 07:45:22]

@Mircea P - Să-ți lămuresc nelămurirea: inițial, hotelul a fost cotat cu 3*, dar, în timp, din cauza multor plângeri, a fost declasat. Doar că oamenii și-au învățat lecția și și-au îmbunătățit servicile.

Treaba cu copilul era a agenției. In marea majoritate a hotelurilor din Albena, copiii sub 12 ani au intrare gratuită. Aici, agenția trebuia să-ți spună.

Acum lămurește-mă și tu: ce-i cu ”celebrul” tatuat? Că vă tot aud p-aici cu el.

Mulțumesc.

cosminap
    [30.08.15 08:42:37]

@Zoazore - "Tatuatul" e recepționerul care, inițial, mi s-a părut super-acru, dar, dacă-l iei cu vorbă bună, e băiat bun!

Tatuat am observat că e în timpul lui liber pentru că "la serviciu" e îmbrăcat decent, cu cămașă cu mânecă lungă ce nu-i fac vizibile tatuajele!

Mircea PAUTOR REVIEW
    [30.08.15 09:24:54]

@Zoazore - Am făcut rezervările prin booking.com, iar referirile la cazarea copiilor nu erau foarte clare, așa că nu am riscat și am luat cazare pentru 3 persoane (în condițiile în care eram 2 adulți și 2 copii). La Dobrotitsa mi-au spus că politica legată de cazare gratuită se aplică numai copiilor cu vârstă mai mică de 7 ani.

Tatuatul a devenit ”celebru” pentru că toată lumea îl menționează pe aici. Omul se îmbracă decent (”office”, chiar), dar când i se termină tura iese pe ușa principală, îmbrăcat în tricou, etalându-și tatuajele.

Nu am avut probleme cu el, a fost chiar amabil, dar, în ce îl privește, politica ”tips-urilor” este o condiție pentru calitatea serviciilor (regulă generală la recepție/ cazare).

În altă ordine de idei, după ce am plecat de la hotel ne-am întâlnit cu el prin Balcic, ne-am salutat... Omul este OK, dar a devenit ”celebru” pentru că se pare că este un reper de neevitat la cazare.

[30.08.15 11:03:38]

@All - Mulțumesc mult!

fanespoitorul
    [30.08.15 11:06:34]

@Zoazore - Cineva care a fost in iulie la Dobrotitsa mi-a spus ca in trecut avea 3* si a fost depunctat ca nu are lift. Daca avea si lift ar fi avut 3*.

[30.08.15 11:10:04]

@fanespoitorul - Aiurea! Nici. COM n-are lift si are 3*.

Amintește-ți că Dobrotitsa a fost depunctat aici, pe AFA. Prin 2009 sau 2010.

Aia cu liftul e vrăjeală. Asta cred eu.

Mircea PAUTOR REVIEW
    [30.08.15 11:44:15]

@Zoazore - Cred că personalul/ masa/ amplasarea/ curățenia/ divertismentul îl propun pentru 3 stele. Camerele (dimensiuni, acces, mobilier, aerisire) îl recomandă pentru 2 stele.

[30.08.15 12:52:07]

@Mircea P - Acum da! Dar până de curând (un an-doi...)

Cred că se va reclasifica. Oricum, sistemul de de / re-clasificare a unui hotel/restaurant diferă de la țară la țară.

fanespoitorul
    [30.08.15 13:23:53]

@Zoazore - Are camerele cam micute ca sa fie de 3*. Este un hotel OK pentru cate stelute are, ce ofera si ce pret cere. Este si super amplasat, pe plaja.

[30.08.15 14:38:04]

@fanespoitorul - Păi d-aia mă bate și pe mine gândul să-l încerc la vară! Să verific eu cât de nașpa sau ok e! Că prea-s împărțite părerile! Oricum, tot vor exista controverse.

Lexxxxx
    [01.09.15 13:56:04]

Salut la toata lumea. Si eu consider ca hotelul este unul ok ca servicii si cazare, si l-as clasifica la 3* din pc meu de vedere, asta raportandu-ne si la pretul platit vs. ceea ce primesti, raport care este corect spre foarte bun.

Din punct de vedere al amplasarii, distantei fata de mare, peisaj, distanta fata de centru, zone de promenada sau cumparaturi, aglomeratie, e foarte foarte ok, nimic de reprosat.

Cat despre "tatuat" asa cum au mai confirmat si cei dinaintea mea, este cel de la receptia hotelului. Ziua este la pantaloni si camasa cu maneca lunga (tinuta business), seara este in tricou si pantaloni scurti si se vad niste tatuaje pe ambele maini. Asta e tot. Intelege foarte bine romana si o vorbeste binisor. Omul este chiar ok daca stai de vorba cu el si ii vorbesti frumos. Cred ca nu ii plac astia plini de figuri si ifose care se cred dumnezei in vacante. Sincer sa fiu, nici mie nu imi plac.

In cazul in care aveti nemultumiri, sa stiti ca exista si un birou al managerului hotelului chiar in zona bucatariei ca amplasare. Este un tip pe la 35-40 de ani, foarte ok si receptiv la nevoile turistilor. Am avut ocazia sa il vad cum rezolva niste nemultumiri si a fost jos palaria. Am reusit si sa schimb cateva vorbe cu el si mi s-a parut ca omul e in regula si chiar foarte implicat.

Pentru cine vrea sa incerce acest hotel, mai ales familii cu copii, chiar il recomand cu incredere.

cosminap
    [01.09.15 14:20:35]

@Lexxxxx: Managerul și-a făcut foarte des simțită prezența (și anul trecut, și anul ăsta) în zona recepției, a piscinei sau în restaurant!

PS:Mi se pare mult mai tinerel ????

Lexxxxx
    [01.09.15 14:57:56]

@cosminap - Poate ai dreptate, posibil sa aiba vreo 30 sau 30 si un pic de ani; daca era femeie, probabil apreciam mai bine varsta (oare???

Oricum, mi-a placut de el, era prezent si asta e foarte important din punctul meu de vedere.

cosminap, fanespoitorul, Lexxxxx, Mircea P, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Mare (ex Dobrotitsa) Hotel: