ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2010
ÎNSCRIS: 16.01.09
JAN-2008
team-building
21 AD. + 3 COPII

Mariazell - orasul de turta dulce

Iata-ne in fata unei decizii grele: unde ducem managerii ce au castigat excursia? Austria e mare, statiunile de ski sunt nenumarate... pe ce criterii ne axam?

Pana la urma am ales un loc pitoresc (din ceea ce agentul nostru de turism ne povestea), un orasel micut, insa cu posibilitati de ski pentru toata lumea, si incepatori si instructori.

Ne-am dat punct de intalnire la Timisoara, caci eram... din orase din toata tara. La ora 2 noaptea, pe o ceata imposibila, 5 masini "goneau" catre vacanta asteptata cu sufletul la gura, cu o gasca dementa in adevaratul sens al cuvantului.

Ne-a luat ceva sa ajungem acolo, cam 10 ore, in conditiile de ceata din Romania, cu 20km/h, cu opriri de cafelute, vama, etc.

Odata ajunsi acolo, am fost inmarmuriti. Oraselul era cu adevarat o minunatie, cu cladirile sale vechi, renovate si colorate toate diferit, imposibil sa nu iti smulga un zambet. Ne-am cazat la Magnus Klause, un minihotel dragut, curat si primitor.

Dezamagiti ca nu aveam zapada, ne-am burzuluit putin la agentul de turism, pana cand am aflat ca sus... aveam ce skia... fara probleme.

Asa ca, ne-am echipat complet si... am fugit sa inchiriem echipamente. Doamna de acolo era numai un zambet, numai un suflet, gata sa ne faca orice moft si sa ne ajute cu orice am fi avut nevoie.

Aveam ski pass, asa ca ne-am putut plimba pe toate mijloacele de "urcare" de acolo, fara prea mult stres.

Sus, privelistea era grozava. Iar partiile, erau chiar asa, pentru toata lumea, de toate culorile. La propriu. Verde, albastra, rosie, neagra. Cred ca asta e ordinea corecta a gradului de dificultate.

Tot sus era o cabana, unde puteai sa te incalzesti daca inghetai, sa bei un ceai, o cafea, o ciocolata calda, sau sa mananci.

Din varf puteai cobora in alt orasel, avand in vedere ca partia deservea 2 orasele. Urcai cu acelasi ski pass.

Langa hotelul nostru, se afla o catedrala impunatoare, ce noaptea era luminata atat de frumos, incat ti se oprea rasuflarea. Nu am apucat sa intru (pacatoasa de mine), insa am admirat-o de multe ori de la geamul hotelului.

Din cate citisem despre Mariazell, este renumit pentru turta dulce ce se face acolo, dar cum mie nu imi place, nu m-a tentat sub nici o forma.

Ne-am plimbat de cateva ori de-a lungul si de-a latul oraselului, caci fiind micut, il strabateai in maxim o ora de mers la picior. Imi placeau nespus cladirile lor, casele perfect alineate, perfect in armonie una cu cealalta, si toate cu natura. Aveau casute pentru pasarele in fata caselor, nu aveua garduri, si... lasau in fiecare seara in fata caselor sua blocurilor, lucrurile de care nu mai aveau nevoie, unele chiar noi noute. Spre exemplu, am vazut echipament de ski pentru copii, nou nout!!! Dar si multe vechituri, desigur.

Ce am mai apreciat: piscina interioara pe care o aveau si care... avea geamurile afara. AM avut noroc de o schimbare de vreme brusca, pentru ca va spusesem ca nu era zapada deloc in oras (doar sus). Asa ca, in timp ce noi ajunsesem la piscina pe ploaie, aceasta s-a transformat treptat in zapada, si... am avut sansa sa ne balacim in apa calduta, cand afara zapada se depunea in cantitati impresionante. A fost ceva unic!

Ca impresie fantastica, trebuie sa va spun despre doamna de la inchiriat echipamentul de ski. Unul dintre noi, incepator in ale skiatului, a inchiriat echipamentul pentru 4 zile. Din acele 4 zile insa, 2 a skiat asa si asa, si 2 deloc. I-a spus asta doamnei, iar ea... i-a rambursat parte din valoarea pe care o platise!!! Ati pomenit asa ceva in Romania???

Aprovizionarea cu dulciuri, bere, sucuri, diverse pentru poftele fiecaruia, pentru copii, o faceam la o Billa de langa Hotel, la niste preturi de tot rasul. Sincer, am dat o nimica toata de fiecare data si... ieseam cu cosul plin de... toate fitele si mofturile! Care mai de care.

Imi aduc aminte de ciocolata calda de la hotel. Dumnezeule, pe langa faptul ca era ruiasa (tot fac comparatie cu... cele de la noi...), era... ciocolata calda in adevaratul sens al cuvantului. Cana era cat fata mea:)))))))). Iar servirea de acolo, ireprosabila.

Am fost o gasca mare, deci galagia era pe masura. Niciodata nu ne-au spus nimic. Asta, mi-a placut.

Recomand Mariazellul pentru cei care vor un orasel linistit, si mai ales celor care skiaza. Pentru ca nu sunt foarte multe de facut. Putina plimbare, ceva cumparaturi... mai mult pentru suveniruri.

Noua ne-a placut si la o adica, ne-am intoarce acolo oricand.

Trimis de ramonav23 in 24.01.10 22:12:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 3322 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramonav23); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Ciocolata calda, un deliciu binevenit oricand.

TORA INGRID
[14.01.11 20:06:04]

Am fost la Mariazell tot in 2008, in vacanta intersemestriala a copiilor, adica 1-8 febr. Oraselul e tipic austriac, la 110km de Viena, strans precum cochilia unui melc in jurul impresionantei catedrale aflata fix in mijlocul orasului. Intr-adevar, se poate strabate cu pasul in cele doua mari directii, in cca 10 minute. Una din statiile de telecabina porneste de pe strada principala chiar din oras, la 25m de invocatul Billa. Dar pentru accesul la alte partii, mai mari si mai indepartate, cam 7-8 km fie hotelurile pun la dispozitie un microbuz, fie exista unul cu circuit fix si cu plecare sau statie din jumatate in jumatate de ora. Acum ca mi-ai trezit amintirile cu Mariazell-ul, voi scrie un scurt review, pentru ca merita.

TORA INGRID