ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2015
ÎNSCRIS: 22.06.15
AUG-2015

Traseu alternativ prin Bulgaria spre Turcia

Ne-am reintors de cateva zile din vacanta petrecuta in Turcia si vreau sa scriu despre drumul prin Bulgaria.

Am iesit din tara pe 1 august avand surpriza neplacuta ca la Giurgiu la ora 6 dimineata sa ne intampine o coada de autoturisme inca de la intrarea in oras. Politisti deja erau depasiti de situatie si noi nedumeriti si plini de spaime ca nu vom traversa podul prieteniei in acea zi am facut calea intoarsa spre Bucuresti si apoi spre Calarasi reusind sa trecem cu bacul in Bulgaria in jurul orei 12.

Dupa cumpararea vignetei am purces la drum spre Shumen si apoi Veliki Preslav. Drum bun si fara probleme care s-a terminat brusc in localitatea Varbitsa fara nici un avertisment sau indicatoare de ocolire ca e drum in lucru si e blocat. Am fost nevoiti sa ne intoarcem si sa o luam pe un drum secundar care din fericire a fost practicabil spre Yablanovo, Malko Selo, Filaretovo iesind in soseaua principala spre Kotel la Ticha.

Drumul spre sud a continuat apoi fara probleme spre Yambol a carui sosea de centura a inceput sa fie plina de gropi dar la intoarcere deja erau echipe de muncitori si o reparau. Din pacate nu existau nici acolo panouri de avertizare si era imposibil sa nu dai in gropi din cand in cand.

La Elhovo soseaua de centura e noua in totalitate si pana la vama la Lesovo se circula perfect. Echipaje de politie mai apar din cand in cand dar sunt semnalizate din timp si stii de ele.

Vacante frumoase va doresc si drumuri bune!

Trimis de Meriflor in 15.08.15 23:39:32
Validat / Publicat: 16.08.15 00:32:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 8481 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Meriflor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster98 [16.08.15 00:01:30] »

@Meriflor: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

***

O alternativă interesantă care poate fi luată în calcul. Te așteptăm cu detalii și impresii despre hotel (urile) și locuirle vizitate. Mulțumim!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [16.08.15 16:12:15] »

@Meriflor -

De curiozitate: cât a durat în final drumul până la destinația turcească dorită și care a fost aceasta?

codrin [17.08.15 00:10:24] »

Duminica 16 august putin dupa ora 12.00 am ajuns la Calarasi Chiciu si am trecut cu bacul la Silistra. Pret 18 ron.

La ora 13.00 am plecat din Silistra spre Shumen, inainte de Shumen am facut dreapta, apoi stanga catre Targoviste, urmand apoi binecunoscutul drum prin Kotel. La ora 17.00 eram in vama la Hamzabeyli, am trecut intr-o ora desi nu era aglomerat deoarece am intrat in duty-free iar vamesii bulgari s-au iscat cu incetinitorul desi eram cateva masini.

Pe sensul de intoarcere coada destul de mare, se uitau in portbagaj la fiecare masina. Este prima data cand vamesul turc ne intreaba daca avem alcool si ne roaga sa deschidem portierele si portbagajul (doar sa se uite).

Centura de la Elhovo refacuta total, nu recomand centura de la Yambol, foarte multe zone de mici dimensiuni decopertate care te obliga sa faci slalom.

Drum foarte bun si liber intre Silistra si Targoviste. Nu am prins radar pe sensul meu de mers, am mers destul de tare.

Atentie in OMV din giratoriul inainte de Yambol cu 20 de km, foarte aglomerat, stati langa masina, o doamna cu un peugeot 206 cu numere de Bulgaria a dat cu spatele fara sa se uite in oglinda laterala dreapta si era sa acroseze masina mea de doua ori. Norocul mea a fost ca eram in fata masinii si i-am batut in geamul din spate. A dat in fata si fara sa schimbe directia a dat iar cu spatele, fiind in acelasi loc i-am batut din nou cu palma in geam. De fiecare data s-a oprit la o palma de masina mea. Dupa ce a parcat masina ei langa masina mea, a coborat din masina fara sa-si ceara scuze si s-a dus si a scuipat o alta doamna care se urca in masina ei tot cu numere de Bulgaria si voia sa plece din benzinarie. Cred ca o blocase, poate au avut un conflict verbal in prealabil.

Meriflor [17.08.15 17:19:08] »

@nicole33 -

Drumul prin Bulgaria la intoarcere [refacut integral la fel ca la dus] a durat in jur de 4 ore si jumatate cronometrat de la iesirea din vama turceasca pana in Silistra

dar la ducere am facut in jur de 6 ore datorita ezitarilor si studiului hartii pe marginea drumului.

Vacanta ne-am petrecut-o in regiunea Kusadasi optand pentru o noapte intermediara in Canakkale.

La Eceabat am ajuns in jurul orei 22 si la trecerea cu bacul am gasit o coada care traversa oraselul si ajungea pana dupa sensul giratoriu de la intrare.

Am mers in Kilitbahir unde am stat doar o ora si jumatate la coada.

Meriflor [17.08.15 21:42:09] »

@webmaster98 - : Multumesc si eu!

Folosesc de 4 ani informatiile din paginile AFA. Sunt importante si foarte utile.

Vacante placute tuturor

codrin, Meriflor, nicole33