ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 16.06.09
AUG-2015

O tara de viitor... partea a II-a

Am decis sa continui descrierea drumetiei noastre prin Balcani. Mentionez ca acum 8 ani, citind impresiile inaintasilor mei de pe « Am fost acolo », am facut o prima calatorie in Muntenegru si de acolo unna de o zi in nordul Albaniei.

Acum cativa ani buni, citind impresiilea altora pe acest site, am fost im muntenegru, si de acolo, doar pentru o zi, m-am aventurat in nordul Albaniei.

Mentionez ca nu sunt dintre acei care vad concediul ca ceva care se opune conditiilor de acasa. Deci, nu sunt dintre acei care numara cearsafurile sau strergarele schimbate, care cauta nod in papura peste tot unde ajunge, vrand sa-si dea importanta. Acasa traiesc in conditii peste medie si am de toate. Pentru mine, calatoria are un unic scop-descoperirea frumusetilor naturii, dar si oamenilor de acolo.

Pornind din Durres, dimineata la 6 spre Fier, am circulat pe o superba sosea rapida cu 4 benzi, de cele mai multe ori separate. Soseaua nu prea era circulata, asa ca 130-1510 la ora nu era o problema. La intrarea in Fier am simtit um miros suspect in masina, si m_am speriat, ca numai de reparatii in tara straina, nu aveam nevoie. Am oprit si am facut verificarile de rigoare, dar totul parea normal. Fata a observat ca si afara e un miros greu. M-am interesat si am aflat ca si ei au o industrie chimica poluanta, asa ca la iesirea din oras, totul a revenit la normal. Pe o sosea normala dar buna. am ajuns la Vlore. Aici, spre deosebire de Durres, adancime apei e destul de mare la mal plaja destul de mare fara comercianti ambulanti. Pe tarm s-au construit foarte multe blocuri in care se inchiriaza apartamente cu 25-30 EU pe zi. Sunt mult mai multe terase pe malul marii printre satncile din apropierea lui. Se vede ca odata cu apropierea spre sudul Tarii, spre Grecia, spre ortodoxism, tara se europenizeaza.

Acuma a urmat drumul pentru care am hotarat sa merg in Albania, un drum de coasta, cu serpentine naucitoare la mare inaltime ca sa vezi albastrul marii de la mai mult de 1300 de metri. Se spune ca este unul dintre cele mai frumoase din Europa. Transfagarasanul sau Transalpina noastra sunt floare la ureche pe langa el, Se vede ca albanezii au investit mult pe acest drum tocmaI SA ATRAGA TURISTI. Din loc in loc incep sa apara hanuri si moteluri si mai ales locuri pentru belvedere. Spre surpriza mea tot drumul avea parapeti de protectie, asa ca chiar daca multe curbe in ac de par, trebuia sa le iei cu viteza intaia, nu era nici o problema pentru un sofer ceva mai experimntat. Mai greu era cu sotia, care s-a cam speriat la inceput, dar i-a venit inima la loc, cand ne opream sa admiram peisajul.

Tot din serpentina in serpentina. a continuat drumul prin localitatile Dhermi, Himare pana la Saranda/ La Primele se ajunge coborand de pe sosea, dar de sus am vazut ca si acolo erau multi turisti la plaja marii de un albasru inchis, cum am mai vazut in unele locuri din Grecia. Acolo inceop sa se construiasca multe vile.

Intrucat zilele de plaja de la Durres, m-au cam ars la piele, si tinand seama de varsta noastra cam inaintata, am hatarat sa nu mai intram in Saranda, despre care am citit multe aprecieri pozitive, si sa o luam la stanga spre Grecia la Metsovo. Sincer sa fiu, eu care- n cele cateva decenii de sofat, imi doream numasi serpentine, m-am cam saturat de ele si-mi doream o autostrada. Insa dorinta nu mi-a fost indeplinita, ca am luat-o spre est tot pe drumuri de munte de buna caliitatem care stabateau zone aride si mai ales stancoase cu un peisaj aproape selenar, care au incantat-o de data asta pe sotia mea, . Trecand pe langa Clitim, Mesopatam, Bistrica, am ajuns la granita cu Grecia, unde am trecut fara probleme, spunand ca vreau sa ma odihnesc doua zile la Metsovo.

Am auzit ca e o statiune montana, cautata si de romanii care vin din insula Corfu, Am intrat la Iaanina pe autostrada si dupa catva timp si cateva tunele lungi trecute, o iesire m-a scos la Metsovo. Acuma am inteles ca albanezii au urcat muntii prin serpentine, pe cand grecii, cu ajutor european, in anii trecuti I-au strapuns prin cele cateva zeci de tuneluri.

Metsovo e asezat ibtr-o vale cam la 800 de m. alt. si e inconjurat de muntii Pindului cu cei 1700 m. alt. Ne-au impresionat casela asemanatoare cu cele di Ohrid, dar care respectau arhitectura traditionala spre deosebire de cele de la noi care te obosesc prin chciul culorilor lor. Am comparat Metsovo cu Zakopane din Polonia cu casele lor din piatra si lemn.

Am negocciat un apartament cu 30 EU si am ramas acolo doua zile. Totul era curat in stil rustic, cu covorase pe jos, cu scoarte si icoane pe pereti cu conditii cau nu am prea vazut pe unde am umblat. Mentionez ca prima data am fost indrumat la hotelul Okimpic, unde pentru 35 EU mi s-a oferi o camera cu doua paturi si un fotoliu pat. localnicii oraseluluisunt vlahi, si spre buc uria noastra reciproca, am resit sa ne intelegem. Oraselul are niste platani seculari. biserici si manastiri, care intr-o zi pot fi vizitate. Din pacate si aici, criza din Grecia se observa- turistii vin, viziteaza si pleaca in aceiasi zi, restaurantele au ospatari afara care te invita cu insistenta. Nu am rezistat si, la insistenta fetei noastre, am comandat doua portii de mavaroane specifice locului pentru 17 EU, Sotia spune ca au fost reicalzite la microunde... Mai buna si satioasa, a fost o portie de saorma, cu 2,40 EU...

Mentionez ca la Metsovo am ajuns in jur de ora 5, asta ca sa va dati seama cat a durat drumul nostru de la Durres pana aici. La ora 6 am pornit spre Timisoara pe o autostarada sticla pana aproape de Salonic de unde am trecut spre nord prin Macedonia si Serbia cu Sanderica al nostru care a consumau 5,8 litri la suta, Ajunsi acasa sotia a afacut bilantul contabil, -534 EU, trei persoane, 10 zile si oua plinuri cu motorina la care se adauga si cel facut in taral Calculatorul de bord mi-a aratat 2450 km. parcursi, cu o medie orara de 80 de km, mentionand ca 70 la suta am circulat pe autostrazi notate ca la scoala cu nota 8-9, chiar daca unele au fost platite, cu exceptia Albaniei.

In concluzie pot spune ca nu-mi pare rau de drumul facut, ca in ultimii ani an strabatut toti Balacanii, ca imi doresc sanatate mie si familiei, ca numai asa im pot satisface placerea se a calatori

Trimis de turcu traian in 13.08.15 17:36:50
Validat / Publicat: 13.08.15 18:32:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBANIA.

VIZUALIZĂRI: 5983 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (turcu traian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.08.15 20:35:55]

Bună, noi suntem din Arad și am dori să mergem la anul în Albania. cazare se găsește la față locului, sau de pe internet? cu mâncarea cum ne putem descurcă (suntem cu 2copii sub 10 ani)? probleme la vamă? a-ti urmat cumva drumul prin Kosovo?

mulțumim anticipat pentru raspunsuri eventual detalii suplimentare la email: [...]

[13.08.15 20:41:57]

@galeanu gabriel - Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Bujie
[13.08.15 21:29:31]

Interesant si foarte utile informatii. Multumesc!

turcu traianAUTOR REVIEW
[14.08.15 09:17:29]

@galeanu gabriel - Noi am gasit cazare la fata locului la Durres, unde stau oameni cu cheile in mana pe soseaua care strabate statiunea. Am avut navigator cu GPS. Mancare am avut de acasa, am preparat-o noi foarte repede. La vama nu am avut probleme. Din Durres am cumparat doar fructe, lactate, toate cu preturile cam ca la noi. Totusi trebuie sa tinem cont ca Durres, dupa Saranda, e cea mai scumpa statiune pentru albanezi, cam ca Mamaia fata de Eforie. Am vrut sa ne intoarcem din Durres spre Timisoara, mai ales ca sunt doar 760 km. Sotia a vorbit cu un kosovar care i-a spus ca nu sunt probleme datorita nerecunoasterii noului stat de catre Romania, Ca trebuie so platesti o taxa de tranzit de 15 EU. de la altii am auzit ca kosovo nu recunoaste asigurarile noastre, ca trebuie facute acolo pentru inca 30 35 EU. Am auzit ca unii vamesi se poarta urat cu romanii, si tot kosovarul mi-a spus sa evitam sa circulam noaptea in nordul Albaniei si Kosovo, deci am cosiderat ca nu merita sa riscam.

[14.08.15 10:03:04]

@turcu traian: sa înțeleg ca a-ti ajuns în Durres prin muntenegru? (ulcinj), cât a durat drumul ca noi am fost acum 5ani în ulcinj și am făcut 16 ore.

Case de schimb valutar se găsesc ușor sau doar în orașele mari?

Pe la terase (restaurante) cam ce prețuri afișează?

Mulțumim.

turcu traianAUTOR REVIEW
[14.08.15 11:44:20]

@galeanu gabriel - daca ati citit cu atentie, v-ati dat seama ca la Durres am aj=uns prin serbia si macedonia. De la Smeredovo in Serbia se intra pe aotostrada pana la Nis si de acolo pe o autostrada in reparatii se ajunge la Skoplje, capitala republicii Macedonia. De aici numai pe autostrada foarte buna se ajunge la Ohrid, Acolo am stat la vila Marija, unde mi-amfacut rezervare telefonica cu cateva zile inainte. Peste tot erau camere libere. Acum cativa ani am fost si eu la Ukcinj, dar drumull l-am facut in doua zile. In Muntenegru. pe atunci nu era nici un km. de autostrada. Pe terase, pretuile sunt cam ca la noi. In apartamentul inchiriat de mine in Durres erau sase paturi confortabile si aranjate. Multi albanezi cu multi copii stateau acolo. Spuneam ca ei sunt cam saraci, asa ca seara la terase vedeam doar cativa cu apa minerala sau o doza de bere in fata. In Durres nu am prea vazut case de schimb valutar, Schimbul se facea la minimarketurile lor. Noi am schimbat cam 75 EU. Sotia a cumparat ulei de masline. pepeni foarte buni, struguri din magazine. Se vand si pe plaja, dar dublu la pret, La Ohrid se cumpara ieftin margele de perle cu 5EU bucata, Toata cazarea in cele trei tari le-am platit in Euro. trebuie sa a i bani ches, cardurile nu iti sunt de prea mare folos. Am plecat din Timisoara la ora 6, am ajuns la Ohrid in jur de 16, Din Ohrid, prin Tirana pana la Durres am facut cam 5 ore cu tot cu opriri. Restul am scris in partea a doua a impresiilor mele.

[14.08.15 17:34:40]

@turcu traian: mulțumim de răspunsuri, sunt de un real folos, sper din suflet ca la anul să putem vizită această țară"exotică"pentru mulți dintre noi prin faptul ca puțini au curajul de a vizită ceva despre care se știu foarte puține lucruri. Mulțumim de răspunsuri, poate ne vom mai scrie pentru alte lămuriri.

danstancioiu
[17.08.15 17:43:14]

Foarte interesante si pertinenta postarea dumneavoastra! Acum ca am revenit din Albania si am trecut prin aceleasi locuri parca simt mirosul descris de d-voastra de la intrarea in Fier. Multa sanatate si la cat mai multe concedii reusite!

Bujie, danstancioiu, gabi.77, turcu traian
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Albania: