ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2015
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 27.08.14
JUL-2015

Un hotel care te face sa te simti ACASA!

Pentru prima data in Grecia, pentru prima data in Platamonas, Nei Pori (normal :)))

Am ales Hotelul Zefyros dupa indelungi cautari (saptamani bune chiar!) pe booking.com si pot spune ca am facut o alegere mai mult decat inspirata.

Hotelul este o afacere de familie, asa cum sunt multe alte hoteluri in Grecia, insa o afacere intretinuta cu mult suflet din partea gazdelor. Are numai 3 etaje insa are lift! si ce lift!! foarte spatios si modern.

Hotelul este situat CHIAR langa mare, la doar 5-6 m de mare (il desparte de mare doar o strada si un trotuar cu banci pe care poti sta seara sa privesti marea...). Noi am stat la etajul 1 si am avut camera cu vedere la mare, asa incat ne-am putut bucura in fiecare dimineata de spectacolul grandios al rasaritului :) SUPERB!!

La fel si sa dormi noaptea cu usile deschise si sa auzi marea cu valurile spargandu-se de dig... - momente de neinlocuit!

Cum am ajuns, in 2 minute (cel mult!) am si fost cazati, Lia (fata gazdelor) asteptandu-ne deja cu camera pregatita, desi am ajuns la 10 dimineata, iar cazarea era undeva dupa 13. Am platit pe loc si gata, ne-am facut comozi in camera, un dus rapid, dupa care am coborat jos, pe terasa hotelului pentru a servi ceva (eram destul de obositi si flamanzi dupa un drum de 8 ore pe caldura mare!). Am luat o salata greceasca si o pizza Zefyros - reteta casei. Am primit o apa plata mare si niste painici foarte bune din partea casei, de apreciat :)

Hotelul are un restaurant propriu cu specific italian (deci multe tipuri de pizza si paste), dar si ceva preparate cu specific grecesc (nu foarte multe, recunosc). Atata salata greceasca (6.5 EUR) cat si pizza (10 EUR) au fost fooooarte bune si nu cred ca a fost doar din cauza faptului ca ne era intr-adevar foame, insa restaurantul hotelului este pe locul 3 in Tripadvisor, deci au fost si altii inaintea noastra de aceeasi parere!

Plaja am facut in 2 zile, din cele 3 din care am stat la acest hotel, in Nei Pori, o statiune mai mare, la 5 minute fix cu masina de Platamonas. Aici am facut plaja la Venus (are si terasa unde poti lua pranzul, cina) si apoi la Isla, care este atat de laudata atat aici, cat si pe alte forumuri. Plaja este SUPERBA!!! absolut SUPERBA!!! cu nisip fin, fin, cu apa lina la intrarea in mare, se adanceste treptat si foarte foarte curata si calda! Sper sa nu va obosesc cu descrierile mele extaziante, insa va rog sa ma intelegeti, am fost pentru prima data in Grecia!! iar inainte de asta nu am mai vazut apa asa curata, fara valuri DELOC si atat de calda, cu o culoare turcoaz ametitoare :))

Pe plaja se plateste doar consumatia - 3 eur o cafea/frappe, 7 eur un cocktail, insa primeai apa la 1/2 l din partea casei, la orice alta comanda facuta, plus sezlongul gratuit. Destul de rentabil, zic eu.

In Platamonas nu am facut plaja pentru ca plaja era cu pietricele si micuta tare, nu incapeau multi oameni pe ea... insa apa era foarte curata si aici.

Am spus ca am facut plaja in Nei Pori 2 zile din cele 3 de toate cate am stat, pentru ca in cea de-a 3a zi am fost in vestita croaziera in Skiatos cu una din cele 3 barci/yacht-uri Elisabet Cruises, cu vestitul capitan Costas :) care sunt 3, toti 3 au aceeasi pretentie: ca el este adevaratul capitan Costas :) o nebunie de croaziera care merita review separat! Mentionez doar costul aici: 30 EUR.

Pentru aceasta croaziera a trebuit sa ne sculam la 5.30, pentru ca plecarea s-a facut la 6.30 din fata bisericii din Nei Pori, cu autocarul pana in portul Achillion de unde am luat vasul. Asta a insemnat ca nu am putut lua micul dejun la hotel, insa mama Liei ne-a pregatit 2 sandwich-uri (enorme!! cu un fel de pita facuta in casa, cascaval, felii de diferite carnuri si salata), pe care le-am putut savura tocmai sus la biserica Sf. Nicolae din Skiatos, admirand panorama extraordinara de sus de pe platou. Dar asta face parte din alta poveste, alt review.

In rest, micul dejun pe care l-am servit in celelalte dimineti in lobby-ul hotelului au fost foarte foarte bune. Pur si simplu atmosfera din locul de luat masa este atat de intima si tot aranjametul atat de cu bun gust, incat iti doresti sa te scoli dimineata chiar si numai pentru a petrece un timp in lobby sa savurezi un ceai, o cafea, un suc natural de fructe... oiiii, ce amintiri frumoase! :)) Am sa pun cateva poze pentru a ilustra cam ce am vrut sa spun mai sus.

Micul dejun este stil bufet suedez si are de toate: cascaval, felii de carnuri (care este amator), unt, gemuri, cornuri, omleta, oua fierte, sucuri natuale, cafea, apa plata, ceai, orice ceri ti se aduce. Iar Lia este ca o furnicuta printre mese eliberand si aducand tot timpul din produsele care se termina. Face fata cu brio si este de apreciat!

Camera dubla a fost cum am spus la et. 1, cu vedere la mare, balcon cu masuta, 2 scaune si uscator de rufe, baia echipata cu tot ceea ce este necesar (sapunuri, gel de dus, sampon, prosoape, hartie igienica) si erau si 2 halate in dulapul din hol (nefolosite de noi, insa poate este demn de mentionat pentru cei interesati).

Statiunea Platamonas nu este foarte mare, insa este un adevarat furnicar cum se face seara, cu o mare de oameni care ies la plimbare sau la taverne. Am pus poze spre edificare :)

De mancat am mancat la Taverna To Limanaki, unde am comandat un platou cu fructe de mare pentru 2 persoane (20 EUR) si am primit apa plata (sticla mare) si desert din partea casei (2 felii de pepene galben si 4 cupe mari de inghetata) - extraordinar de bun totul!!

Singura problema, daca pot spune asa, a fost cu locurile de parcare. Hotelul nu are locuri proprii de parcare, insa chiar in fata lui pe strada se poate parca CU CONDITIA sa gasesti un loc, ceea ce este absolut imposibil seara cand ne intorceam de la plaja, insa dimineata era mai liber. Masina am lasta-o pe aceeasi strada (care este luuunga si se poate parca pe o singura parte pe toata lungimea ei), insa la ceva departare de hotel, iar alta data tocmai in port. Aha, am uitat sa mentionez portul! Asa mica statiune cum e, Platamonas are si un port! cu iahturi care mai de care, o nebunie de facut poze, mai ales seara :) cand te poti plimba linistit pe faleza portului si poti admira/fotografia yacht-urile in toata splendoarea lor!

La plecare din Platamonas spre Kassandra, Kallithea, am facut o oprire de 1 ora la Castelul din Platamonas, caruia am sa-i fac un review separat.

Per ansamblu, cele 3 zile petrecute in Platamonas si Nei Pori nu sunt deloc de-ajuns pentru a te bucura din plin de tot ce poti face si tot ce poti vedea in aceasta zona, iar Hotelul ales - "Zefyros" merita mai multe laude decat i-am adus eu aici :)

Multumesc celor care au avut rabdarea sa parcurga amintirile pe care le-am asternut aici si sper sa va fie de folos atunci cand veti alege hotelul unde sa va petreceti urmatorul concediu! :) Daca sunt intrebari suplimentare (imi dau seama ca nu am acoperit chiar tot) raspund cu mare placere!

Trimis de eliana77 in 10.08.15 14:42:33
Validat / Publicat: 10.08.15 15:20:06
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3233 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eliana77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 O parte din plaja imensa din Nei Pori
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.05 EUR pe cameră

[10.08.15 14:49:57]

@eliana77 - Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=13999

[10.08.15 15:29:56]

@webmasterX - Da, este ok! Am uitat sa pun si poze desi am promis! Acum ma execut!

adynutza26
    [10.08.15 16:45:01]

@eliana77 - Foarte bun reviewul. Mai ca imi vine sa imi fac bagajele si sa plec spre Zephyros. Insa, constrangeri de natura materiala si fizica ma opresc. Apropo de constrangeri, te superi daca ne dai si niste amanunte financiare de genul: cat a costat camera? Oricum puncte multe de la mine!!!

[10.08.15 16:49:07]

@adynutza26 - Camera a fost 70 EUR pe noapte cu mic dejun inclus! Eu sincer recomand acest hotel din toata inima! oamenii aia chiar pun suflet in business-ul lor si asta se vede si mai ales se simte!

calatorul
    [14.04.16 17:43:24]

Felicitari pentru vacanta frumoasa si cazarea inspirat aleasam relatarea si pozele sunt convingatoare. Singurul lucru care m/ar fi retinut la rezervare este strada din fata balconului si galagia din strada, dar asta pentru ca noi ne/am obisnuit sa stam in pensiuni cu vile si case izolate prin gradini. Asemenea variante sunt si in Thassos, in cele doua statiuni ingemanate Skala Panaghia si Skala Potamia. NOi am ales/o pe prima datorita amplasarii vilelor pe panta muntelui, de unde se vede tot golful marii si litoralul de la Golden Beach. Ce/i drept prea multe distractii nu am cautat, dar ne/am plimbat cu masina prin toata insula, am povestit deja pe AFA. Alegere inspirata si vacanta frumoasa.

[15.04.16 17:20:48]

@calatorul -

Da, intr-adevar, vacanta a fost la superlativ! Acum caut ceva pentru Thassos, dar se pare ca inca nu gasesc nimic care sa fie la inaltimea vacantei de anul trecut... dar nu ma las, mai caut!

Noua ne place harmalaia, asa ca am fost multumiti de hotel ca era chiar pe straduta de promenada, iar seara era super fain sa stai pe balcon si sa vezi ca nu esti singurul nebun care a ales statiunea!!!

calatorul
    [16.04.16 18:22:02]

@eliana77 - Am vazut cautarea pentru Thassos dar mi/a fost greu sa dau un raspuns caci noi am cautat opusul, adica liniste, un loc retras si lume putina, ceea ce am si gasit, am relatat pe AFA vacanta si frumusetile insulei. Sper sa gasiti ceva pe masura cautarilor, Thassos e o insula minunata si care merita vazuta, alegere inspirata si vacanta frumoasa!

[18.04.16 14:26:24]

@calatorul - Multumesc din suflet pentru raspunsuri si pentru ca mi-ai citit review-ul! Ma bucur sa fie cuiva de ajutor pentru ca si eu am primit mult ajutor pe acest site!

adynutza26, calatorul, eliana77
    Alte impresii din această RUBRICĂZefyros Hotel [Platamonas]: