ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.01.2010

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică
Sub orice critică

Ocoliti acest hotel

08. ianuarie 2010, ora 17. 00.

Ajungem dupa 1000 km, pe o ploaie marunata, la acest hotel situat nu departe de centrul Vienei, pentru a ne caza. Mentionam ca am avut rezervare prealabila - 58 euro/noapte. , urmand ca a doua zi sa plecam spre Songen la ski. Dar, la preluarea camerei ramanem STUPEFIATI!!! O bomba care FACE RUSINE VIENEI!

Cand deschidemi usa (cu cardul ce e drept) intram direct in camera, aprindem un bec chior si constatam ca mai era unul la o aplica dar din toata aplica mai ramasese doar abajurul si un fir suspendat; la dulap lipsea un sertar ale carui lemne erau aruncate in interior; camera nezugravita, putea a tutun, si cu teama ne-am indreptat spre baie... aici era bine! Dar apoi am tinut sa studiem patul; confortabil ce e drept, dar radioul incastrat in el nu functiona.....

Cand am cerut schimbarea camerei ni s-a spus ca intreg hotelul e full;

Apropo! Nu eram singurii nemultumiti.

Dimineata un mic dejun de 2 lei cum se spune. Pai in Romania daca ai mic dejun inclus ai si ceva cald pe masa, nu numai salam, cascaval si unt cu gem ca la astia. Socant! Si zici ca in Austria te astepti la ceva mai de soi; Am cautat la revenirea in tara, pe net, cazare la un pret asemanator in Viena si am gasit inclusiv camere de 3 stele la un pret aproximativ (60 euro/noapte), iar la pensiuni pe langa Viena si mai ieftin

Dar asa se intampla cand lasi pe altii sa-ti faca rezervarea (am plecat in grup).

In rest Viena e Superba, Superba, Superba...

Vom reveni in aceasta capitala minunata in septembrie, dar cu siguranta vom ocoli Hotelul Cirus.

Trimis de mirelutza in 20.01.10 12:18:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 2642 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Costi
[20.01.10 12:56:10]

@mirelutza

Din detaliile pe care le dai, nu văd de ce aprecierile sunt atât de drastice.

Nu ai spus nimic de servicii, dar ai dat 12,5%

La micul dejun, totuşi spui că aţi avut ce mânca (salam, caşcaval şi unt cu gem), totuşi aici ai dat 0%

Ţinând cont că este un hotel de doar 2 stele, cred că ai fost mult prea exigentă cu acesta.

Apropo, când se face rezervarea, dacă te deranjează mirosul de tutun, există şi opţiunea pentru cameră de nefumători.

Concluzia ai tras-o singură:

"Dar asa se intampla cand lasi pe altii sa-ti faca rezervarea".

[20.01.10 13:10:03]

Nu am dat prea multe detalii vizavi de mancare... pt. ca nu aveam ce; am plecat mai mult flamanda. Doua masute prapadite pe care incercam sa gasesc ceva mai comestibil; crede-ma, si nu sunt pretentioasa.

Asa ca si nota pe masura.

Eram in Austria Costy, nu in Albania. Cauta de ex. la Pensiunea Lucinel (pe google) unde vom "trage" in septembrie! Suporta comparatie? Cauta pe booking la hoteluri Viena si la cca 60 euro, dupa revelion, gasesti la 3 stele pretul acesta si cu siguranta conditii bune.

Un hotel pe care vreau sa-l uit cat mai repede, ... dar de, pustiul care a facut rezervarea, la criticile noastre a spus " da, dar are internet! " Asta era problema; Nu mai plec in viata mea in grup si in masina altora, sa fiu la cheremul lor. Dar cat traim invatam.

Cat priveste serviciile - am vazut o cucoana care se chinuia sa aspire , un receptioner dupa care am strigat ca nu era acolo ..... vrei mai mult ? Da , era curat , dar eram in tara super pretentiosilor in materie de curatenie .

O zi excelenta!

Mirela.

[20.01.10 13:20:46]

mirela, te-as ruga sa te uiti peste Birg-Cyrus Vienna si sa-mi spui daca nu cumva e vorba despre acelasi hotel.

Dragoș_MD
[20.01.10 13:45:49]

am si eu cam aceeasi remarca: mult prea aspru depunctat. desi experienta este din categoria "asa NU", mi s-ar parea corect sa existe ceva mai multa obiectivitate. cine stie, poate sunt unii pentru care nu conteaza din cale afara micul dejun. (eu sunt unul dintre acestia), sau poate altii prefera parcarea si/sau internetul disponibile si sunt de acord sa le fie incluse in pretul camerei (ca altfel nu inteleg acel pret pentru o cazare de 2*)...

danoradea
[20.01.10 16:41:07]

Nu prea imi sta in obicei sa contrazic parerile altora referitoare la sederea intr-un hotel, chiar daca am stat si eu la acel hotel, dar...

1. Mai mult ca sigur este vorba de Hotel Cyrus (fost pana anul trecut Hotel Birg-Cyrus), deoarece Hotel Cirus nu exista in Viena.

2. Din cate mi-am dat seama, ai facut rezervarea pe booking. com (poti sa ma contrazici daca nu e asa), eu am urmarit acest hotel si pe alte site-uri de booking si pe toate exista optiunea de a rezerva camera fumatori sau nefumatori, noi am facut-o si nu am avut probleme (apropo in ce perioada ai fost, poate fumul era de pe coridor, de la mine ca trebuie sa recunosc ca am mai stat seara pe coridor la o tigara...)

3. Este adevarat ca ai fost in Austria si nu in Albania (apropo in Albania ai fost? ), dar sa nu uitam - ai platit 58 Euro pentru o camera cu 3 paturi, deci 20 de Euro pe persoana, plus 3 Euro pentru mic dejun - asta in conditiile in care preturile la un hotel/pensiune de 2/3 stele in Viena incep pe la 33 de Euro de persoana, iar acest hotel este situat destul de central.

3. Ai avut probleme cu personalul: la receptie oride cate ori m-am adresat receptionerului (indiferent care era) acesta a fost foarte dragut, incercand sa-mi explice cat mai pe larg posibil ce doream; femeia de servici si-a facut treaba in fiecare zi, inclusiv ne-a aruncat cutiile de pantofi, si alte ambalaje de la cumparaturi, pe care nu am mai reusit sa le inghesuim in masina; iar persoana care se ocupa de sala de mese avea grija in permanenta sa aprovizioneze in permanenta platourile cu mancare si sa faca curatenie dupa cei care terminau.

4. te-ai plans de mancare - daca imi aduc aminte 3 feluri de mezel (sunca, parizer si salam), cascaval, branza topita, 2 feluri de pate, gemuri, miere, unt, paine neagra, chifle albe, cafea, fresh de portocale, lapte, 4 sortimente de ceai, a probabil ca ti-a lipsit ciorba...

5. referitor la curatenie, pot sa spun ca se putea mult mai mult, dar sunt de acord cu tine ca peretii sunt nezugraviti de mult, iar perdelele cam murdare - dar sa nu uitam ca daca te uitai un pic pe net la review-uri ai fi stiut de toate astea din timp

6. apropo ai putut tine mana pe calorifer?

7. acum referitor la note, consider ca le-ai dat la botul calului (va rog sa-mi scuzati limbajul), si pe viitor nu vor face altceva decat sa bulverseze pe cei care vor dori sa opteze pentru acest hotel.

8. Apropo zici ca mai erau si alti nemultumiti?

Concluziile pe care eu le-am tras (sunt doar ale mele) :

- ori de cate ori vei merge la un hotel de 2 stele lasa FITZELE acasa, in ultima instanta compara un hotel de 2 stele la noi (daca ai fost) cu acesta;

- ori cat de suparata ai fi pe un hotel incearca sa fii obiectiva, e cel mai important;

- incearca pe viitor sa nu mai denigrezi alte tari (vezi Albania).

Multumesc

[20.01.10 16:53:16]

danoradea: sunt de acord cu multe din argumentele tale, dar gasesc prea agresiv tonul cu care care au fost scrise. Chiar neobisnuit, avand in vedere ca te "cunosc" de mult, din activitatea de pana acum pe site.

danoradea
[20.01.10 17:01:33]

Web, recunosc am afost agasat cel mai mult de referirea aceea la alta tara, gasesc cam deplasata atitudinea asta chiar pe un site despre turism, in rest sa nu uitam ca am fost si eu in urma cu doar o saptamana la acest hotel..., in rest este adevarat, nu-mi sta de loc sa fiu agresiv, poate doar un pic ironic.

[20.01.10 17:06:04]

Desi nu sunt in masura sa ma pronunt, inclin sa cred ca e posibil sa nu fi fost cea mai inspirat aleasa exprimare.

Dar mi-ar place sa stiu ca pe acest site exista TOLERANTA fata de orice opinii, oricat de nepotrivite cu perceptiile proprii - atata vreme cat sunt exprimate civilizat. Mai ales din partea membrilor vechi ma astept la acest lucru.

[21.01.10 10:35:29]

Dragi baieti, hai sa clarificam problemele si nu va mai certati!

1) Nu eu am facut rezervarea, deci nu stiam ca exista camere de fumatori/nefumatori; eu cu sotul meu am fost dusi de grup la acest hotel... si gata.

2. Posibil, dragul meu Dan, sa am anumite fitze; eu merg numai la 3 - 4 stele, la 2 stele imi aduc aminte ca am fost in Sinala la Hotel Caraiman si sincer mi-a placut, am prins si festivalul toamnei, muzica, dans, mancarea dimineata a fost buna; (apropo, eu mananc mult dimineata, mai putin la pranz si deloc seara... ca sa arat bine); intelegi, sunt femeie si doresc sa ma mentin cat mai atragatoare. De aceea sunt pretentioasa vizavi de masa de dimineata unde niciodata nu-mi lispeste ceva cald (fie lapte sau o omleta) ; cum asa ceva nu am avut la Cirus, m-am suparat si acum vad ca te-ai suparat tu pe mine.

3) Scuza-ma daca am atins "ceva"... zicand Albania;

4) Sa-l ia naiba de hotel cum s-o fi numind, noi aveam ochii iesiti din orbite ca la melc pe un GPS ca sa gasim numarul si strada; in tel ni se tot repeta Cirus; si asa scria si pe hotel; ca mai era un cuvant inainte? Nu stiu. Posibil.

5) Mai Daniel, nu te mai supara asa pe mine. Nu mi-a placut si GATA. Am fost 8 familii si 3 s-au vaitat; inseamna ca si aceia erau absurzi? Tie ti-o fi placut, mie nu. Eu una respect parerea ta.

6) In septembrie, dupa ce venim de la mare, revenim la Viena, la pensiunea Lucinel! Poate veniti si voi cu noi - cu 39 euro/zi si mic dejun adevarat stam la o familie de romani fff primitori; au si pagina net; si nu e scump dar ma simt respectata. Imi plac camerele cu neaparat luxoase, dar sa vad o zugraveala proaspata, mobila buna, nu jeg pe pereti ca la Cirus.

POATE AM NIMERIT NOI O CAMERA NASPA! POSIBIL.

7) Da webmasters , acum am vazut ca este acelasi hotel indicat de tine ; am citit si impresiile baietilor care s-au napustit pe mine si au dreptate , pozitia hotelului este super , cu acces rapid la obiectivele turistice .... , dar eu m-am vaitat de conditiile din interior ! Deci poti parera mea sa o postezi la acel hotel la care a mai scris si stancosty si danoradea si sa stergi pagina separata pe care scrie simplu Cirus.

Sa ai o zi excelenta Daniel si multa sanatate pentru a clatorii cat mai mult pe aceasta planeta fantastica!

Iar tie webmaster, la fel dragule!

Va pup si vb cu sotul... poate vin la intalnirea aia de la Poiana Brasov. Sa vedem cum stam cu timpul.

Mirelutza.

[21.01.10 12:55:53]

Multumesc - mutat impresiile la rubrica hotelului 'Birg-Cyrrus'.

magdalena
[21.05.10 07:30:37]

Si adriang a punctat aspecte negative. Tocmai de aceea am spus ca depinde la ce te astepti.

Dupa citirea celor doua review-uri (si multumesc mirelutza ca m-ai redirectionat si la tine), constat ca nu ar fi pe placul meu.

Asa ca raman sa merg unde am hotarat mai demult si o sa si scriu de locatia aleasa de mine, sper sa fie bine.

Eu voi pleca la finele lui iulie.

Pentru amanunte despre Viena o sa vad mai incolo, mai aproape de data plecarii.

[25.05.10 11:36:06]

@magdalena - Recomand Pensiunea Lucinel ...nu am fost , dar daca maine as pleca la Viena acolo m-as caza ( vezi review-urile postate ) .

Costi, danoradea, Dragoș_MD, magdalena, mirelutza
Alte impresii din această RUBRICĂBirg-Cyrus Hotel: