ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2015
DIN: TIMISOARA
ÎNSCRIS: 22.12.10
JUN-2015

Rodos, o insula legendara

Anul acesta am hotarat sa vizitam Grecia, pentru a treia oara in ultimii sapte ani. Cum nu am fost pana acum pe o insula, am zis sa vizitam una anul asta. Aveam de ales intre Creta si Rodos, dar pana la urma am cazut de acord ca Rodosul pare mai atractiv. Stiam ca un sejur in insule nu seamana cu unul de pe continent (din diferite cauze), dar intotdeuna trebuie sa te astepti la orice.

Rodos este o insula scaldata de apele Marii Egee pe de o parte si apele Marii Mediterane pe cealalta. Vantul bate placut parca alinand caldura inceputului de vara. Exact ca in prognoza meteo, temperatura nu a depasit 26 de grade in aer, iar in apa se situa constant peste 20 de grade.

Faliraki este un oras aflat la 12-13 km. de capitala Rodos Town; iar aici am decis sa ne petrecem concediul. Iar hotelul pentru care am optat era Lyristis Studio.

Pentru inceput trebuie mentionat faptul ca aceasta unitate are doua corpuri de cazare cu camere mai ieftine si camere mai scumpe. Acest lucru nu l-am aflat decat la intoarcerea din Faliraki. Unul dintre corpurile de cladiri (cel vechi) este destinat romanilor si rusilor sau celor din spatiul ex-sovietic si cele mai bune camere, (la care de altfel si fac reclama) sunt destinate turistilor vestici.

Hotelul nu dispune de receptie si asta se vede in legatura dintre turisti si personalul hotelului. De fapt, cred ca de curatenie se ocupa nevasta patronului, iar el se ocupa de mentenanta locului.

Camera 101, unde am fost cazati, are undeva la 18 metrii patrati, cu doua paturi, un televizor, un frigider, un dulap de haine, doua noptiere. Ceea ce ma dezamagit in camera a fost mobilierul scorojit ce aduce cu turismul din motelurile anilor 1980- 1990. Balconul era destul de mare, undeva la 6 metrii patrati.

Baia este mica cu oglinda care nu are etajera, iar in stanga se gasea doar un pahar de sticla in care puteai sa pui eventual periutele de dinti. Cabinei de dus ii lipsea o etajera, iar para de dus era o piesa „antica” si putin infundata. Pe un cuier aveai cateva prosoape la dispozitie. Peste toate acestea din baie lipsea sapunul. Am solicitat patronului sa primim unul insa explicatia lui m-a lasat masca. Mi-a zis ca de 25 de ani nu pune niciodata sapun in baie deoarece costa.

Restaurant nu exista in hotel, doar langa piscina au o mica terasa.

Piscina hotelului era curata si oricine era binevenit avand intarea si sezlongurile gratis. De fapt, in Faliraki majoritatea hotelurilor aveau intarea si sezlongurile gratis.

Se asigura Wi-fi pe tot cuprinsul hotelului.

Orasul Faliraki este animat mai ales dimineata si dupa ora 18, cand majoritatea turistilor revin de pe plaja sau din camerele de hotel. Restaurantele te imbie cu meniuri diversificate. Am reusit sa evitam restaurantele de pe arterele principale si intamplator am dat de Taverna Toula. Aceasta este situata pe Kalithea Avenue, fiind o mica afacere de familie. Aici am servit o Moussaka delicioasa, stropita la final cu o carafa de vin rosu. Se mai poate servi si Pitaroudia (chiftele de cartofi), o specialitate specifica insulei Rodos.

Tot pe aceasta strada, la 200 de metri de aceasta taverna, se afla AB Market, un magazin gen Lidl cu preturi accesibile, in care se poate puteti face aprovizionarea.

Plaja din Faliraki este cu nisip fin si este intinsa pe cativa kilometrii. Se organizeaza zilnic calatorii cu vaporase catre orasul Lindos cu plecare dimineata si revenire seara, insa nu m-a atras oferta lor.

Intr-o zi am mers in Rodos Town pentru a vizita locul unde se presupune ca s-ar afla coloanele pe care era situata statuia Colosului din Rodos. Din discutia cu un localnic din Faliraki, nimeni nu stie exact locul unde era statuia uriasa, insa locul actual format din doua coloane, pare a fi mai mult comercial pentru a atrage turistii. Statuia din bronz s-a prabusit in mare cu mii de ani in urma si din spusele localnicului ar fi fost taiata si furata de straini (ce ironie). Oricum ramane cea mai apropiata de noi din Cele sapte minuni ale lumii antice.

Ca un rezumat, calatoria excelenta cu avionul a durat doar 90 de minute intre Timisoara si Rodos Town, dar m-a dezamagit camera de hotel si incapatanarea patronului in a gasii solutii pentru recomandarile mele. Orasul Faliraki merita vizitat, la fel si capitala insulei. Ca o precizare, insula este vizitata des de cetateni vorbitori de limba rusa. As reveni cu placere in aceste locuri in care oamenii te primesc zambitori atunci cand treci pragul magazinului lor. Cel mai mult apreciez la ei faptul ca stiu sa faca comert si nu specula.

Transportul cu avionul la doi adulti si un copil de 4 ani si cazarea(fara masa) au costat 740 de euro dus-intors cu taxe incluse.Acolo am mai cheltuit 310 de euro pe restul distractiilor.

Trimis de sorintm in 26.07.15 23:59:19
Validat / Publicat: 27.07.15 06:25:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2823 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sorintm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul, vazut din fata. In stanga se afla corpul de cladire cu camera in care am stat.

[27.07.15 06:24:16]

Mutat în rubrica "Lyristis Studios & Apartments [Faliraki], RHODOS" (nou-creată pe sait).

Pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[28.07.15 00:19:43]

@webmaster15: pozitionare corecta.

Am de facut precizarile ca hotelul este incadrat la doua stele, iar review-ul meu nu l-am despartit in sectiuni deoarece l-am gasit mai interesant asa, insa pe viitor sper sa reusesc delimitarea lui.

[28.07.15 00:28:34]

@sorintm - Mulţumesc, am setat clasificarea oficială la "2 stele"

Lyssys
    [28.07.15 13:15:54]

@sorintm - Nu am niciun dubiu că agenţia de turism de la care v-aţi luat biletul nu ştia ce locuri au contractat cu hotelul respectiv sau cu agenţia parteneră elenă! Şi sunt la fel de convinsă că nu sunt oneşti cu clienţii, să le spună franc: hotelul are două corpuri de clădiri, iar agenţia noastră are contractate locuri în corpul "X", unde mobilierul nu este tocmai nou etc... etc...

Pe de altă parte însă, 1) aţi făcut ceva gugăleli despre hotel înainte de a plăti? I-aţi întrebat ceva pe cei de la agenţie, referitor la vreun aspect pe care l-aţi fi vrut mai bine lămurit?!

2) Preţul la care aţi achiziţionat sejurul pare potrivit exact la cele 2 stele, având în vedere că vorbim despre un sejur cu avionul, şi are incluse toate taxele conexe. Acum, mai depinde şi în ce perioadă din iunie aţi fost şi dacă aţi avut EB...

3) La 2*, într-un hotel de sejur, chiar nu am pretenţii să am săpun... Deşi, câte două săpunele mici tot se cam găsesc şi pe la acestea (noi am stat astă vară la hotel de 2 stele şi am avut, ba chiar s-au completat pe la jumătatea sejurului, deşi se vedea că nu le folosisem nici pe cele iniţiale). Ce este cu adevărat importantă este curăţenia, iar din fotografiile ataşate pare că stătea bine la acest capitol. Dar piesa aia ruginită din P06, într-adevăr nu are ce căuta acolo, iar proprietarul trebuia făcut să acţioneze în consecinţă în această privinţă!

3) Cei 300 de euro cheltuieli extra au inclus şi mâncarea? Dacă da, eu zic că aţi avut o vacanţă mai mult decât rezonabilă de aceşti bani, căci se pare că aţi avut o plajă de 4*, şi asta chiar... face toţi banii (cel puţin pentru mine!)

[29.07.15 13:01:06]

@Lyssys - Buna ziua.

1) Bineinteles ca m-am documentat inainte de pe net, dar pe siturile de profil pozele sunt cele de la camerele bune, deci...

2) si 3) Am fost la inceputul lui iunie. Am achizitionat sejurul in mai si nu am beneficiat de early booking. Totusi, turistii in luna august pentru camera asta platesc aproape dublu (fara EB), dar piesa ruginita ramane, la fel si sapunul lipsa. Fratele propritarului are un magazin alimentar la 50 de metrii de hotel, deci trebuie cumparat de acolo, nu?

3) Da, incluzand si mancarea. Despre plaja cu nisip fin doar cuvinte de lauda, desi initial am fost informati ca plaja este cu pietris.

Per total minusul sejurului l-a constituit camera de hotel si nu altceva.

Lyssys
    [29.07.15 14:55:46]

@sorintm - Este interesant dacă cei de la agenţie v-au prezentat corect oferta? Eu asta spuneam: agenţiile ştiu ce au contractat, dar îşi induc în eroare clienţii!

Vă daţi seama care va fi reacţia celor care au sejururi în august!?!

Dacă nu v-a stricat senzaţia post-vacanţă, e bine, este ceeace ne rămâne pentru un an şi cu care va trebui să funcţionăm până la următoarea vacanţă!

Vă aşteptăm cu mai multe informaţii despre plajă şi atmosfera din staţiune! Chiar cu fotografii... Cum este intrarea în apă, se adânceşte brusc? Eu mi-am format imaginea unei insule aride, fără atât de odihnitorul verde vegetal...

Vă doresc vacanţe de vis!

[16.08.15 09:58:04]

@Lyssys - Atmosfera din statiune este de veselie, o atmosfera primitoare. Iar forfota ai sa gasesti dupa ora 17. Daca cauti odihna, nu cred ca in Faliraki te poti incadra la asta decat la pranz sau eventual dupa miezul noptii. Asta depinde si de hotelul ales.

Exact, intrarea in apa se adanceste brusc.

Insula Rodos merita vizitata pentru ca este reprezentativa pentru istoria Greciei. Iar cand iubesti Grecia este dificil sa te hotarasti asupra unui loc anume de vizitat din tara asta minunata.

Lyssys, sorintm