ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2010
ÎNSCRIS: 04.10.09
NOV-2008
single

Iskenderun- Frumos!

Am sa scriu cateva randuri despre un oras foarte frumos din Turcia, pe care l-am vizitat de foarte multe ori pana acum, in calatoriile mele cu nava. Este vorba de Iskenderun, cel mai mare oras al provinciei Hatay – Antakya, si unul dintre cele mai mari porturi turcesti de la Marea Mediterana, de unde se importa/exporta produse si materii prime pentru una dintre cele mai mari otelarii din Turcia, cea de la Isdemir. Desi s-ar putea crede ca otelaria polueaza foarte mult aerul orasului, nu este asa, dataorita muntilor Amanos care domina zona.

In Iskenderun intalnim numeroase hoteluri si restaurante foarte frumoase, magazine importante ale unor celebre case de moda din lume, terase foarte frumoase pe malul Marii Mediterane, dar mai ales mult spatiu verde, strajuit de palmieri foarte inalti.

Iskenderun este in principal un oras al comertului, dar si un oras turistic, cu plaje lungi, cu nisip fin, cu o mare foarte curate si foarte calda. Noi in noiembrie am facut baie in mare si apa era foarte calda.

Exista multe cafenele de-a lungul falezei, multe restaurante unde se servesc preparate specifice zonei, de la binecunoscutul doner-kebap, pana la mancarurile pe baza de legume. Pestele este nelipsit din meniul restaurantelor, aici gasindu-se preparate diverse, foarte bine preparate, la preturi foarte mici. Langa portul pescaresc, am descoperit o imensa piata de peste, unde se puteau cumpara cele mai diverse sortimente, de la calamari, pana la fructe de mare.

Bulevardele largi, cu sens unic din oras, sunt strajuite de foarte multe magazine cu marfuri diverse, de la arme pana la tesaturi, confectii, mobila, care afiseaza foarte multe reduceri, multe magazine cu obiecte din aur, unde se negociaza totul. Preturile acum cativa ani au fost bune, insa acum s-au marit foarte mult si nu se mai merita a se cumpara aur de acolo.

Hainele de firma sunt ceva mai scumpe, insa cele turcesti, de mai proasta calitate, uneori suporta si reduceri semnificative de 50%.

Foarte multe sali de internet si foarte multe de schimb valutar. Este bine sa schimbati din dolari in lire turcesti, decat din euro, cursul la dolar fiind mai bun.

Mancarea si sucurile sunt ieftine, mai rau este cu berea care se gaseste in anumite locuri unde se vand numai bauturi alcoolice, dar foarte scumpe. Nu toate terasele de pe malul marii servesc bauturi alcoolice, iar daca doriti sa mergeti intr-un restaurant pentru a manca ceva, asigurati-va ca acel restaurant serveste un vin sau o bere buna. Apa plata rece este nelipsita de pe mese, este nevoie de ea, in general cam toate preparatele turcesti sunt foarte foarte condimentate, si atunci este nevoie de apa.

In oras exista foarte multe parcuri, mai ales pe faleza, locuri de joaca pentru copii dotate cu tobogane, balansoare, leagane facute de firme de renume, in general am observat o grija pentru copii in fiecare parc prin care am trecut.

Multe terenuri de tennis, de fotbal, piste pentru biciclisti si pentru alergatori. Pacat totusi ca au o mentalitate mai invechita, nu accepta o alta religie si desi acolo traiesc si foarte multi cetateni straini, foarte multi catolici, peste tot se intalnesc numai moschee, cu o arhitectura foarte frumoasa. Mai exista grupari de tineri cu influenta puternica siriana, care se tin de prostii, dar daca iti vezi de treaba ta nu se intampla nimic.

Turcia este patria baclavalelor, dar aici gasim zeci de preparate care mai de care mai gustoase, care se vand la kilogram si care nu costa foarte scump. Mereu luam si pentru acasa, cu vaporul facand 5 zile din Iskenderun pana in Constanta, deci se mentineau foarte bine la rece.

Este un oras frumos, foarte aproape de statiunile din Antakya, unde inca n-am reusit sa ajung si de cele de pe muntele Amanos.

Daca veti ajunge nu uitati sa gustati calamarul preparat excelent aici udat cu un Efes rece si original pe malul Mediteranei si minunatele baclavale, care nu sunt nicaieri mai bune ca aici.

Voi atasa si cateva fotografii, am foarte multe, din diferite perioade, an de an ajung aici de cate 7-8 ori.

Deci: calatoriti in Iskenderun!

Trimis de pepsi70ro in 17.01.10 18:39:16

VIZUALIZĂRI: 3478 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P21 Aici n-aveam burta. Faleza din Iskenderun

ileanaxperta*
[17.01.10 19:10:56]

Asa e! Frumos loc dar si frumos scris...puncte de la mine catre tine, pepsi70!!!(no pct. ec)

baranci
[18.01.10 17:01:56]

ne spui ceva despre hoteluri ,preturi.

pepsi70roAUTOR REVIEW
[19.01.10 14:00:24]

Din pacate despre preturile hotelurilor nu-ti pot spune nimic, eu am fost cu nava, deci aveam cazarea "gratuita". Insa exista hoteluri si de 2 stele si de 4 stele, nu cred sa coste prea mult, dar daca te intereseaza cu adevarat iti promit ca in primavara, cand voi ajunge din nou acolo, sa ma interesez de preturi, oferte si eventual sa obtin carti de vizita.

Camelia X
[02.02.11 21:29:47]

Super!

Am vazut filmul "Asi" si m-am indragostit de zona Antakya, abia astept sa merg anul asta.

Multumim pt. descriere si poze.

baranci, Camelia X, ileanaxperta*, pepsi70ro