ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2015
JUL-2015
2 AD. + 1 - 10 ani COPII

încărcat de pe telefon!

Hotel Sirines, Potos - o excelenta impresie

Nu am găsit revue despre acest hotel asa ca voi prezenta sumar câteva aprecieri.

Mai întâi, hotelul Sirines este clasat cu 2 stele, dar cred ca merita 3. Este situat central, cu o arhitectura frumoasa, curat, liniștit, fără prea multe camere, acestea sunt mari, spațioase, paturi normale pentru copii (al treilea pat din camera), schimbul prosoapelor se face zilnic, curățenie in camera zilnic, TV si aer condiționat, wi-fi cu viteza decenta in camere si in restaurant si piscina, aceasta este curată, plăcuta pentru Adulți si copii, bar la piscina cu prețuri simbolice: 1€ o sticla de băutura nealcoolica si 1,5€ o sticla de bere, micul dejun suficient de variat, gen bufet clasic, cafea expreso buna, cina decenta cu multe legume si mai putine produse cu carne (nu veți găsi clasicele fripturi sau prăjeli, dar veți găsi paste si legume).

Si liniște, multă liniște cu oameni normali care nu urla iar copiii se joaca in limitele decentei.

Desigur ca Potosul este plin de taverne, plaje, spații de plimbare si oamenii le freventeaza, așa ca stau mai puțin in hotel.Distanța pana la plaja este 200 m. Cum este plaja in alt revue si alta secțiune.

Parcarea este aglomerata in plin sezon, pe laturile străzilor si in câteva spații virane. Oricum, turiștii sunt civilizați si nu am avut probleme.

In concluzie nu ocoliți acest hotel dacă aveți ocazia sa rezervati locuri. Miroase a curat si proaspăt si este cochet si primitor. Nota 10.

Sunt avantajoase camerele de la parter (de fapt un hoch parter) si etaj care au vedere spre piscina.

Aici nu se simte criza. Personalul din hotel si grecii cu care venim in contact sunt amabili si nu arată ca ar avea probleme. Sunt mulți turiști, inclusiv români. Prețurile sunt ok, la fel ca anul trecut, comparabile cu cele din România.

Toate cele bune.

Trimis de Valeriu Gh in 22.07.15 11:19:09
Validat / Publicat: 22.07.15 12:19:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos- Skala Potamia, Ouranopolis, Creta, Atena

VIZUALIZĂRI: 4597 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Valeriu Gh); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 La câțiva Km de Potos se afla un loc de atracție celebru in Thassos: piscina naturală Giola
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 16 voturi)

[22.07.15 11:39:38]

@Valeriu Gh - Deşi de multe ori nu publicăm impresiile scrise "live" din sejur, în cazul de faţă vom face o excepţie, în scopul facilitării luării legăturii cu voi — de către alţi turişti, care probabil vor ajunge acolo, unii în scurt timp! — cât sunteţi încă în sejur, pentru posibile "Q&A" (întrebări şi răspunsuri), de multe ori foarte utile, în direct, de la "faţa locului".

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=17073

Valeriu GhAUTOR REVIEW
    [22.07.15 12:05:30]

@webmasterX: Poziționarea GPS este ok

elygeo
    [12.08.15 11:30:19]

Buna,

Imi poti spune, te rog, distanta de la hotel la plaja amenajata este chiar de 200 m? Tot gasesc diverse variante pe alte site-uri.

Cat costa sezlongurile? Plaja era cu pietre?

MUltumesc!

Valeriu GhAUTOR REVIEW
    [13.08.15 02:54:17]

@elygeo: În spatele hotelului, cu acces pe o alee, găsește o plaja mică cu pietre, nerecomandabilă (este doar pitorească). Pentru plaja trebuie mers insa pe jos pe aleea comercială care începe puțin mai jos de hotel si coboară la taverne. Găsești renumita patiserie si un Market. După 5-7 minute, probabil 300 m, apar tavernele. De aici, de la dig spre nord se întinde plaja lunga de peste 2 Km, cuprinzând plaja Thassos si plaja San Antonio. Trebuie sa traversam tavernele si ieșim pe plaja. Dar aceasta plaja este aglomerata cu șezlongurile unul lângă altul, si îngusta. Nisipul si apa sunt bune si putem face plaja aici. De altfel aici fac mai toți plajă. Au tavernele la 10 m si pot lua prânzul foarte comod. Dacă mergi pe plaja dincolo de terase (taverne) adică încă 100m găsești plaja larga cu nisip si apa la fel de bune, in dreptul unor minihoteluri gen vila (de ex. Anna Hotels, care are dușuri, grup sanitar și piscina) Acolo este mai lejer iar sistemul de închiriere a scaunelor si umbrelelor este același, consumație de 3 € de scaun. Deci ar fi de mers pe jos 10-15 minute, dar lejer, pe alee pietonala comercială și pe plajă. Aceea este plaja pe care o folosesc toți din Potos (in dreptul teraselor si in dreptul vilelor " la steaguri "). Există și varianta de a merge pe jos in continuare pe plaja încă 500 m pentru a ajunge la plaja San Antonio, foarte buna (vezi revue in Forum Thasos). Acolo se poate ajunge și cu mașina la 2 km de Thasos exista indicator (spre nord). Am fost la mai multe plaje in apropiere dar cel mai comod, mai ales pt cei care au copii mici, ar fi aceea din dreptul minihotelurilor dincolo de taverne. Pentru alte lămuriri vezi forum Thassos unde am scris revue.

elygeo
    [13.08.15 07:29:39]

Multumesc pt raspuns

Din pacate n-am mai gasit locuri la Sirines... asta e, ne-am hotarat cam tarziu unde mergem in concediu...

nadgob12
    [24.01.16 19:34:53]

@Valeriu Gh - Buna seara. Mergem si noi anul asta la hotel SIRINES. Este al 3-lea an cand mergem in grecia. dar as vrea cateva informatii despre hotelul SIRINES.

Ma intereseaza camera, daca este spatioasa, mancarea este buna? Bufet suedez sau nu? ma gandesc daca sa iau doar mic dejun sau sa iau si cina, de aceea va rog sa-mi spuneti cam ce este de mancare dimineata si seara.

orice alta informatie e binevenita. va multumesc.

[24.01.16 19:37:51]

@nadgob12

Este al 3-lea an cand mergem in grecia

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

elygeo, nadgob12, Valeriu Gh
    Alte impresii din această RUBRICĂSirines Hotel: