ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2015
ÎNSCRIS: 13.04.13
JUL-2015

LIKE!!!

Ca sa nu va tin in suspans prea mult o sa spun de la bun inceput ca daca alegeti sa mergeti la acest hotel nu o regretati! Noua ne-a placut si am reveni cu placere daca nu ar fi si alte locuri pe care am dori sa le vedem! E adevarat ca fiind prima oara cand calatorim in Turcia nu avem cu ce compara, dar review-ul meu se va adresa in continuare tocmai persoanelor care au emotii la primul concediu in Turcia.

Am plecat pe 2 iulie (2 cupluri), zborul a decurs ok (1,5h) iar transferul de la aeroport deasemenea (2h).

Hotelul este fix ca in pozele de pe site-urile agentiilor de turism. Odata ajunsi in receptia hotelului am ramas placut impresionati. Ghidul ne-a prezentat receptionerului si de aici am ramas pe cont propriu. Citisem 1001 review-uri despre Turcia, deci stiam ca pentru a avea o camera “mai buna” era bine sa oferim o atentie la receptie si parca cel de acolo ne citise gandurile... ne-a cerut insa 200 euro (negociabil spunea el) pentru camera sea-view lucru pe care nu l-am acceptat asa ca am primit camere la etajul 6, vedere laterala.

Am fost indrumati in camere si atunci nu am mai avut niciun dubiu ca vacanta noastra va fi buna: camere spatioase, un pat dublu si unul single, asternuturi curate, baie curatata, prosoape apretate, minibar, seif, tv (care prindea si tvr international, nu ca ne-am fi uitat prea mult) aer conditionat perfect functionabil, balcon maricel cu un mic uscator. Desi se mentioneaza ca prosoapele se schimba la 3 zile, la noi s-au schimbat zilnic in urma unei mici atentii pentru camerista (era aceeasi in fiecare zi). Prosoapele de plaja se inchiriau, 5 euro de prosop pe care ii primeai inapoi la plecare, si se schimbau la 3 zile.

Ghinionul nostru a fost ca am ajuns intre mese si pana ne-am dezmeticit si explorat imprejurimile, nu am apucat sa mancam decat la cina (intre 17-19 nu puteai servi decat prajituri). In rest, mic dejun variat, fresh-ul era contra-cost 1 euro, la pranz si cina puteai gasi lejer ceva de mancare pe gustul tau: aveai legume, branzeturi, carne cu sos sau pe plita incinsa, peste, 2 tipuri de supe, paine, lipii, dulciuri, baclava, fructe. Ca si bauturi erau la cutie si pet, limonada, suc de ananas, capsuni, ice-tea local dar si nestea. Cola, fanta, sprite erau la dozator in restaunt, la piscina si la barul de langa plaja. Ca si gustari aveai snack-bar la piscina si langa plaja, gozleme, gaufre, inghetata (programul il voi afisa in poza).

Piscina principala era de 1,4 m si incapatoare, la topogane avea 1,2m (cu program, 11-12 si 16-17 daca am retinut bine) si cea de bebelusi 0.2m (si era acoperita).

Plaja desi la prima vedere pare mica noi am gasit mereu sezlong, foarte multi optau pentru piscina. Nisipul nu era cel mai fin dar oricum nu puteai merge fara slapi. Inainte si imediat dupa intrarea in mare erau pietre, dar dupa 1m era nisip. Desi apa se adance destul de repede 1,5 m la cca 3 m de mal aveai loc de balaceala (noi nu stim sa inotam si totusi nu am avut probleme).

Gradina hotelului era un mic colt de rai, foarte ingrijita, cu bancutze, hamace si erau si 3 baldachine loc de joaca pentru copii, cu mini-disco, si un amfiteatru unde seara de seara tineu un mic spectacol.

Ca program de animatie au avut karaoke, ghiceste filmul, melodia, concurs de miss, mister, party pe plaja, seara turceasca (nu am participat la toate). Ca si jocuri aveai volei, darts, tenis, ping-pong (nu am avut probleme cu accesoriile pentru jucat) si biliard (nu am incercat).

Desi in review-urile citite inainte de ajunge acolo se specifica faptul ca in in Turcia veti gasi rusi si nemti galagiosi noi nu am avut parte de ei (poate am fost mai norocosi). Mai mult decat atat, in primele zile hotelul nu parea a fi ocupat mai mult de 40% insa la plecare era full.

Langa hotel aveai 2 supermaket-uri si la aproximativ 500m de hotel era si un bazar (nu va recomand sa cumparati dulciuri, ale noastre au fost stricate).

In concluzie, concediul nostru a fost asa cum ne-am dorit. Nu regretam deloc alegerea facuta si cu atat mai mult, niciun leu cheltuit pentru aceasta vacanta!

Trimis de georgy.petre in 19.07.15 15:47:27
Validat / Publicat: 19.07.15 19:04:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3715 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (georgy.petre); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 vedere din lobby
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 100.00 EUR pe cameră

stefanbuzatu [19.07.15 20:18:03] »

Sunt de acord cu tine ca se practica datul unei atentii (10-20euro sau mai mult) pt o camera mai buna, dar din pacate asta este un lucru facut doar de catre romani. Suntem singurii care dam tips la receptie pt o camera mai buna.

Eu niciodata, dar chiar niciodata in 6ani de mers in Turcia nu am dat tips la receptie. Chiar daca am primit aluzii.

Din pacate, ai fost invatat gresit.

Din cauza celor care au senzatia ca daca dau tips primesc o camera mai buna s-au invatat si turcii sa ceara.

Sa te uiti la cei din europa de vest daca procedeaza asa. Eu iti spun ca nu.

Singurii carora le-am dat tips sunt belboy sau chelnerii.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [19.07.15 23:23:17] »

@stefanbuzatu -

Perfect de acord cu tine, dar, din păcate, mult prea puțini procedează așa. Nu ai idee cât mă enervează când îi văd că se mai și laudă cu isprava lor, neavând măcar curiozitatea de a vedea că primesc aceeași cameră și fără să cotizeze.

georgy.petre [20.07.15 08:57:28] »

@nicole33: tocmai, am mers pe instinct și nu am dat nimic, lucru pe care nu-l regret

nitul [17.10.15 22:21:57] »

@stefanbuzatu - daca vrei 3 camere alaturate la acelasi etaj chiar trebuie sa dai tipsul, si dupa ce l-am dat am primit camerele cu vedere la mare in apropierea lobby bar de unde imi luam cafeaua la ora 7. E ceva ireal sa-ti bei cafeaua in liniste privind cum se inalta soarele oglindindu-si razele in apele Mediteranei. Spun despre alt hotel si chiar a meritat tipsul dat!

georgy.petre, nicole33, nitul, stefanbuzatu
    Alte impresii din această RUBRICĂSaphir Resort & Spa [Okurcalar]: