ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2015
DIN: Moldova
ÎNSCRIS: 14.07.09
JUN-2015

Foarte nemulțumit

Richmond - bun, dar nu de 5 stele.

Am decis dupa experienta de anul trecut de la hotelul Club Turban din Marmaris (vezi impresii - by wm) sa optam tot pentru o statiune din Turcia, Am avut in vedere in primul rand ca statiunea sa fie la marea Egee stiind ca apa e limpede si calda. Am ales Kusadasi si dupa nopti intregi de cautat pe Amfostacolo si pe ofertele agentiilor de turism, am ales hotelul Richmond Ephesus, un factor decisiv fiind clasamentul pe prezentul site. Pentru ca anul trecut am optat pentru cazare in hotel privind insa destul de curioasa la micile vilisoare raspandite prin resortul din Marmaris, anul acesta am ales cazare in bungalow din dorinta de a experimenta altceva.

Dar sa incepem cu "inceputul". Am ajuns undeva in jurul orei 15, astfel ca nu a durat mai mult de 5 minute si am primit bratarile si cardul de la camera si insotiti de baiatul cu bagaje ne-am deplasat catre vila E in care primisem camera. Vila e situata in imediata apropiere a parcarii si foarte aproape de corpul principal. Camerele nu sunt foarte generoase ca spatiu iar noi am avut doua paturi in camera, unul matrimonial si unul de o persoana, astfel incat spatial ramas era destul de mic. Camera avea balcon chiar daca era situata la parter. In camera, televizor plat pe perete, frigider cu 2 sticle de Fanta, 2 de Cola si 2 de apa plata, inlocuite zinic, gratis. Camera renovata, cu aer conditionat individual, baia spatioasa, cu produse de ingrijire inlocuite zilnic.

Prosoapele curate si schimbate zilnic. Despre camera nu pot spune ca am fost nemultumita, poate doar daca avem in vedere suprafata.

Despre resort, mare, cu parcare suficienta, cu o gradina foarte frumoasa in care predominau palmierii.

Piscina, desi initial ni s-a parut cam mica, am constatat pe parcursul sejurului ca era in regula. Sezlongurile de la piscina erau mai mult decat suficiente si nu a fost nevoie sa ne trezim cu noaptea in cap pentru a pune prosoapele pe ele asa cum era nevoie sa facem in Marmaris.

Un punct forte si pentru care resortul primeste o bila alba au fost animatorii, veseli, implicati, dar nu insistenti, asa cum am vazut in alte resorturi, sa traga practic de turisti pentru a participa la diferite activitati. Te invitau dar daca refuzai zambeau politicos si te lasau in pace. Dimineata incepand cu ora 10 incepeau activitatile cu aquagim, trasul cu arcul, volei pe plaja, zumba. De la ora 15 era programat meciul de polo.

Tot o bila alba primeste si divertismentul de seara de la amfiteatru, cam la doua seri aveau invitate trupe de profesionisti cu spectacole de buna calitate, intr-o seara a fost o trupa de acrobati din Kenya, foarte buni, in alta seara a fost un spectacol Fire Show, o trupa de tineri care au dansat si au facut acrobatii cu faclii aprinse, deosebit de bine realizat, cred ca a fost cel mai bun show pe care l-am vazut intr-un resort. In alta seara s-a organizat seara turceasca, aceasta insemnand atat cina cu bucate traditionale, cat si spectacol cu dansuri turcesti si la final o dansatoare traditionala de dans care fara indoiala ca facuse scoala in acest sens, pentru ca a avut un numar deosebit de frumos si sensual, domnii aplaudand frenetic miscarile din solduri ale dansatoarei. Frumos.

In alta seara a fost Miss Richmond, cu participante din randul doamnelor din fiecare tara prezenta in resort. A fost deosebit de simpatic momentul cand pentru departajarea concurentelor dupa probele de dans si mers pe scena, au fost invitate sa adune in 5 minute fiecare cat mai multe tricouri de la domnii prezenti in amfiteatru. Barbatii s-au prins in joc si si-au cedat tricourile pentru a castiga favorita. La final fiecarei concurente i s-au numarat tricourile stranse si a castigat o tanara din Belarus. Dar si mai amuzant a fost momentul restituirii tricourilor cand domnii la bustul gol si-au trimis copii sa le recupereze hainele, insa prezentatorul a spus ca nu merge asa si ca toti domnii sunt invitati pe scena sa danseze impreuna cu concurentele si animatorii melodia Bangir, Bangir, o melodie ce face furori in Turcia in aceasta vara. A fost distractiv si de bun gust.

Singurul capitol la care trebuie sa depunctez resortul este cel legat de masa.

Micul dejun, pranzul si cina se serveau in restaurantul hotelului si pe teresa acestuia. Locuri au fost mereu suficiente, nu a fost nici un moment in care sa stai cu farfuria in mana si sa nu te poti aseza.

In schimb aspectul care m-a deranjat a fost legat de faptul ca la micul dejun omletele, ouale prajite si gofrele se pregateau pe loc la cererea turistului, insa cum ele se pregateau de o singura persoana de fiecare data se formau mici cozi inacceptabile pentru un hotel de 5 stele. Admit multe in concediu, dar sub nici o forma sa stau la coada pentru un ou prajit. Aceeasi poveste se repeta si la cina, cand pe terasa se pregatea gratarul din pui sau peste. Am renuntat de cateva ori descurajata de coada formata.

In rest mancare multa, gustoasa, dulciurile destul de variate, nu atat de multe ca la Club Turban, dar se gaseau mereu doua trei prajituri din cele cel putin zece feluri care sa fie pe gustul oricui. Seara nu lipseau fructele, pepene rosu, galben, mere, piersici, cirese, in cateva seri-capsuni.

La pranz se servea vin alb, roze, rosu, bere si sucuri, la barul din restaurant.

In meniu predomina puiul, curcanul si pestele, doar de cateva ori miel.

Tot in apropierea piscinei exista si o terasa unde dupa ora 15 se serveau gustari, nu am prea trecut pe acolo, dar am vazut kebab, platouri cu gustari, dulciuri si de la 15-17, inghetata.

Dar cu siguranta cea mai mare dezamagire a fost plaja si marea. Desi motivul pentru care am ales statiunea Kusadasi a fost marea Egee, marea de la hotelul Richmond nu are legatura cu marea mai sus mentionata.

In primul rand plaja nu este amenajata mai deloc, in sensul ca in afara de cateva sezlonguri cu masute si o copertina departe de mal nu am vazut altceva. In al doilea rand, de o parte si alta a hotelului sunt terenuri virane, astfel incat totul pare pustiu si abandonat. Iar ca dezamagirea sa fie totala, marea are o culoare maro, plina de alge si gunoaie, motiv pentru care nu am vazut prea multi turisti pe acolo. Toata lumea statea la piscina si din cand in cand dadeau cate o fuga, facea o baie in mare si revenea la piscina. E adevarat ca plaja e cu nisip, dar acest aspect nu este suficient pentru a compensa peisajul dezolant, deci iubitorilor de mare nu le recomand acest hotel.

Deci, incercand sa concluzionez, hotelul este bun, dar nu de 5 stele asa cum am spus si in titlu, am inteles abia acum ca de fapt in Turcia nu numarul stelelor conteaza in calitatea serviciilor oferite, ci pretul platit pe bilet, fiecare euro in plus aduce servicii suplimentare, in cealalta locatie din Turcia respective Club Turban, chiar daca hotelul era clasificat ca fiind de patru stele, pretul platit pe bilet a fost mai mare decat la hotelul Richmond de 5 stele si acest lucru s-a reflectat in grija pentru detalii. De exemplu la celalalt hotel apa plata era imbuteliata in sticle de 0,5 litri si pusa in frigidire imprastiate prin tot resortul, aici apa era la dozator, seara in Marmaris se organiza discoteca pe plaja unde se serveau la bere, alune, popcorn si porumb prajit nelimitat, aici totul se sfarsea la ora 11, dupa acea ora nu mai aveai de unde sa iei macar apa plata. La Club Turban, gozlemele se faceau non stop de la 11 la 17, aici in aceeasi nota, doar la comanda clientului, probabil din dorinta de a a fi calde si pe gustul fiecaruia, insa cand veneau 10-15 persoane in acelasi timp, dura atat de mult incat multi renuntau. Un alt aspect care nu mi-a placut, la piscina se foloseau pahare de plastic refolosibile, care mi s-au parut spalate cam din fuga.

Una peste alta, a fost un concediu placut, ne-am simtit bine, ne-am odihnit, am incercat sa trecem cu vederea micile neajunsuri si sa ne bucuram de vacanta.

Un amanunt, hotelul nu este in statiune ci la 15 km, se poate ajunge doar cu masina sau microbuzul in oras, unde parcarea costa 7,5 lire si unde taxatorii te vaneaza fara mila oriunde incerci sa parchezi.

Inchei cu o singura concluzie, turcii stiu sa faca turism, gasesc ei cu ce sa te atraga, compenseaza intr-o parte ce pierd din vina lor sau nu in alta, sunt primitori, veseli, mereu bine dispusi, saritori, nu am vazut in personalul lor oameni nervosi, morocanosi, acri si acest lucru conteaza enorm in vacanta, un gest uneori iti poate strica intraga vacanta, ori la hotelul Richmond politetea ramane un atu, motiv pentru care il recomand, cu micile scapari pe care le-am prezentat mai sus.

Va urez vacante placute si reusite si nu uitati, informati-va temeinic atunci cand alegeti destinatiile, faceti un sumar din parerile turistilor, pentru ca fiecare are propria scara de evaluare si multumire, dar atunci cand pe Amfostacolo, mai mult de 2-3 turisti spun NU, refuzati oferta oricat de tentanta ar parea. Cu bine!

Trimis de Lisa in 16.07.15 00:40:50
Validat / Publicat: 16.07.15 07:36:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Marmaris, Club Turban.

VIZUALIZĂRI: 3436 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lisa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La piscina hotelului, dimineata-aquagim.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 41.60 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂRichmond Ephesus [Pamucak]: