ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2008
    DIN: Constanta
    ÎNSCRIS: 20.06.08
    APR-2007
    [?] AD. + 1 COPII

O vacanta savurata din plin

Am fost in Tunisia la Port el Kantaoui la sfarsitul lunii aprilie si a fost super...Am fost cazati la El Mouradi Club, 4****, un hotel imens , in care inca se lucra in acea perioada in anumite sectoare. Prima impresie nu a fost favorabila: un spatiu imens, fara sare si piper. Dar in zilele urmatoare aveam sa ne schimbam parerea. In complexul hotelier aveai la dispozitie totul, de la telefoane publice si casa de schimb la discoteca, pizerie, etc. Si in definitiv, asta ne interesa pe noi.

Masa de la restaurant, excelenta; mancare foarte buna si diversa. Spre deosebire de celelalte hoteluri din jur eram serviti la mese (GRATIS) cu bauturi LA STICLA: bere, vin rosu, rose, alb, sucuri; totul la discretie pentru un bacsis de 2-3 dinnari tunisieni /familie. La mese servete de panza, fete de masa impecabile, lumanari, petale de trandafir. La Marina Palm beach, hotel invecinat, o apa la 1/2 l era 2 dinari iar o sticla mica de vin (250 ml) era 12 dinari. Ospatarii extrem de amabili si simpatici. Restaurant intr-adevar de 4 ****.

Camerele pe care le-am prins noi au fost bunicele; erau insa pline de praf si var in ziua in care am fost cazati. Am rezolvat problema cu un bacsis de 1 euro la femeia de serviciu care a facut curatenie. Prin urmare am decis sa nu mai schimbam camera. Camerele erau cam de 3 ***, cu frigider si televizor; mobilierul era cam vechi. Dar noi ne asteptam la acest lucru asa ca nu am luat-o in tragic. Pentru pretul pe care l-am platit (300 euro/persoana/saptamana) confortul camerelor era foarte bun. Lenjeria se schimba zilnic si arata impecabil (fara pete si alte cele). Ca erau pete pe mocheta, baterii putin imbatranite la baie, etc., nu ne-au afectat si nu ne-au stricat buna dispozitie. Oricum nu stateam in camera decat noaptea.

Am fost placut impresionati de numarul mare de animatori si de amabilitatea lor; veneau seara la masa si chemau copii la discoteca; in antrenau in tot felul de jocuri si dansuri. Pana si copilul meu care este foarte timid s-a simtit excelent. Dupa ora 10 urma programul pentru adulti.

Piscina interioara de care am beneficiat din plin (mai ales copii) este de nota 10. Pentru baia in piscinele exterioare era cam devreme (aprilie), desi unii s-au incumetat.

In apropierea hotelului se afla mai multe centre comerciale unde gasesti cam de toate; nu prea are rost sa cari din Sousse unde produsele sunt putin mai ieftine. Cumparaturile pentru acasa merita insa facute din Sousse. Pielea este foarte ieftina (genti, posete, serviete de piele, portofele, etc.) Am gasit la intrarea in bazar un magazin (nu Soula Center , care este scump) in care preturile erau putin mai mari decat in bazar si marfa mi s-a parut de calitate mai buna. In afara de pielarie si ulei de masline nu prea ai ce sa iei dupa parerea mea. Si piata lor este invadata de chinezarii; doar ca le gasesti mai ieftin decat la noi. Merita sa luati ulei de masline; va recomand Sfax Huile d'olive extravirgin la cutii de 1 l, ulei pe care l-am luat din piata din Metlaoui (4 dinari/l) in cursul excursiei pe care am facut-o in Sahara.

Va recomand excursia din Sahara si oazele din muntii Atlas. Nu mergeti insa cu copii mici pentru ca este o calatorie destul de obositoare (cam 1200 km/2 zile). Dar daca nu faci excursia in Sahara nu poti considera ca ai vazut Tunisia.

Va recomand de asemenea sa alegeti cazare in Port el Kantaoui, o statiune minunata, neasteptat de frumoasa si curata. In Sousse se ajunge foarte usor cu taxiul de la El Mouradi Club (5 dinari/calatorie). Daca ai vizitat odata orasul este suficient; eventual merita sa faci cumparaturile de aici (pentru acasa).

In concluzie, pentru familiile cu copii, recomand cu caldura hotelul El Mouradi Club din Port el Kantaoui. Bauturile servite gratis la mese si serviciile de calitate sunt atuuri care compenseaza aspectul deloc spectaculos al complexului hotelier. Recomand excursiile in Sahara si Tunis; restul excursiilor nu merita. Intre Sousse si Port el Kantaoui, alegeti a doua varianta fara sa stati pe ganduri. celor cu fite le recomand sa mearga in Emiratele Arabe, Caraibe...etc.

Am profitat din plin de impresiile de calatorie ale celor care au mai fost, lasand la o parte exagerarile. Am stiut la ce sa ma astept (cu bune si rele) si de aceea am putut sa ma bucur din plin de vacanta in Tunisia. Mergeti in Tunisia cu inima deschisa, incercati sa ii intelegeti pe tunisieni, sa comunicati cu ei, sa le cunoasteti cultura, sa gustati bucatele lor traditionale si vinurile lor (bunicele) si sa va bucurati la maximum de vacanta. Treceti rapid peste aspectele care v-ar putea strica vacanta. Eu ma voi intoarce intotdeauna cu placere in Tunisia.

Trimis de fagaras* in 20.06.08 05:46:37

VIZUALIZĂRI: 2736 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fagaras*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

elena
    [20.08.08 08:49:06]

cineva a fost la el mouradi skanes beach in moastir. sa-mi spuna si mie cineva impresii despre hotel, camere, mancare etc, tot

dragos.gros
    [30.08.08 00:12:24]

Elena,

Daca nu e prea tarziu, contacteaza-ma pe mess ca sa-ti dau amanunte; aici e spatiul altui hotel. ID-ul este ina_gros@yahoo.com

Fagaras,

Si celelalte excursii merita cel putin la fel de mult ca si Cartagina (pe care nu prea ai vazut-o pt. ca nu te-au dus decat la Termele lui Antonius). Dougga, Bulla Regia, Kerkouane sau regiunea ksour-urilor sunt excursii exceptionale si pe care e bine sa le faci, chiar daca nu se poate cu agentiile romanesti (unele le au pe hartie, dar doar acolo). Dupa ce o sa vizitezi, sa-mi spui daca merita sau nu.

NFlorin
    [20.02.19 22:10:44]

Buna seara. imi puteti da va rog mai multe detalii legate de camere si de plaja? Apa cum este?

dragos.gros, elena, NFlorin