ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2015
ÎNSCRIS: 23.06.10
JUN-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 11,16

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Nici grozav, nici foarte rau

Am fost cazati la Vila Elisabeth (pe unele site-uri grecesti apare Elizabet House) in Sarti, din 20 pana in 30 iunie. Am avut un studio cu un pat dublu si doua paturi single pentru care am platit 35 euro/noapte (pret negociat in ianuarie 2015, avans de 80 euro platit tot atunci). Studioul nostru era la etajul II si avea vedere la mare.

Ce mi-a placut: pozitia - fix pe malul marii, in sensul ca nu trebuia decat sa coboram din vila si sa traversam strada si eram deja pe plaja. Vila se afla in zona Sarti Sud, cu plaja nisipoasa, apa care se adanceste treptat, foarte buna pentru cei care nu sunt inotatori prea buni (cum e fiica-mea). De la balcon am avut ocazia sa admir niste rasarituri superbe...

De asemenea, mi-au placut paturile (cu saltele extrem de bune, noi, o placere sa dormi pe ele), frigiderul (mare, cu 3 rafturi si congelator), faptul ca am avut mereu apa calda la dus, indiferent de ora la care ne trezeam ca vrem sa-l folosim. Detalii despre dus, mai tarziu... :)

Camera era mare si avea (la iesirea pe balcon) o usa mare glisanta, plus plasa de tantari tot glisanta. Avea si obloane, dar nu le-am folosit, fiindca eu dormeam pe partea dinspre balcon si-mi placea sa simt primele raze de soare pe fata, la 6 si un pic dimineata :):)

Baia nu era cine stie ce ca dimensiune, dar aveai loc sa faci dus fara sa te lovesti de chiuveta si de vasul de toaleta. Am fost in alte locuri in care am avut parte de experiente mult mai triste...

Era si o plita cu doua ochiuri langa chiuveta, n-am folosit-o decat de vreo doua ori, sa fac "supa la plic" (!!! m-au innebunit copiii, n-am scapat!!!), functiona foarte bine. In dulapuri (apropo, mobilierul era nou) am gasit cam tot ce mi-ar fi trebuit, de la oale pana la tacamuri si farfurii. E drept ca n-am utilizat prea mult chicineta, fiindca am mancat frecvent prin statiune sau la alte plaje pe care le-am vizitat. Dar avea strictul necesar pentru incropirea unui mic dejun sau a unui pranz frugal (adica supa...).

Ce nu mi-a placut, din pacate: lipsa interesului gazdei pentru curatenie. Am gasit camera curata, nu ma pot plange, dar prosoape nu. Am intrebat si mi s-a spus ca nu sunt "available". Nicio problema, oricum aveam aduse de acasa, dar m-am cam mirat. Apoi am constatat ca nu se face deloc curatenie in camera (asta a treia zi). Aveam matura, faras, mop si galeata pe balcon, nu m-a deranjat sa fac eu curat, nu mi-a picat niciun galon ca am dus si gunoiul, dar m-am cam mirat. Adica... nu ma intelegeti gresit, va rog, n-am avut pretentii wow la pretul platit, dar in toate locurile din Grecia unde am fost (doar pensiuni de 2-3 stele, nu ne-am permis mai mult) se facea curatenie in camera si aveam prosoape... Repet, nu m-am crizat din cauza asta, in fond nici acasa nu-mi face nimeni altcineva curat, doar m-am mirat. Si e unul din lucrurile care nu mi-au placut, cu riscul de a fi considerata fitoasa.

Lenjeriile de pat ne-au fost schimbate dupa 5 zile, in sensul ca am primit in brate lenjeriile noi de la o doamna care nu vorbea decat greaca (mama proprietarului, din cate am vazut) si cam atat. Le-am schimbat eu, repet, nu mi-a picat niciun galon, chiar am facut misto de situatie cu sotul :) Lenjeriile folosite i le-am inmanat in acelasi mod, iar sotul radea de mine ca poate ma pune sa le si spal... :) A fost o rautate gratuita, desigur! :)))

Am fost pana acum in multe locuri din Grecia, am avut parte si de cazari ireprosabile, si de unele mai putin reusite, dar aici aveam o senzatie de "ba, esti prost??? ". Scuze pentru limbajul neacademic... Adica paturile noi, saltelele noi, mobilierul din camera idem, in schimb furtunul de la dus de nefolosit (iesea apa doar din furtunul propriu zis, nu si din para). Aici s-a enervat sotul din prima zi, l-a rugat pe proprietar sa faca ceva, ne-a dat altul (l-a schimbat sotul) si, dupa doua zile, aceeasi poveste... iar curgea dusul doar pe furtun. Stiu, veti spune ca suntem nesimtiti si i-am stricat omului instalatiile sanitare. I-am certat pe copii, convinsi ca ei au tras de furtun si l-au stricat, dar m-am convins pe propria piele intr-o dimineata cand am dat drumul la dus (cu furtunul proaspat "reparat" de sot cu banda izolatoare) ca nu au avut ei nicio vina, pur si simplu pocnea membrana din interiorul furtunului metalic si gata, iesea apa doar intre furtun si para. Pana la urma, a reusit sotul sa-l carpeasca cat de cat, l-a demontat, a taiat putin din membrana aia extrem de friabila... ce mai, a fost "Instalatorul-Gel", cum l-am complimentat noi!!). Ideea e ca am facut dus doar cu mana tinuta ferma intre para si furtun :)))) Dar, cand am plecat, in ciuda garniturilor consistente de banda izolatoare aplicate, era mai functional decat atunci cand am venit :)

De-asta spun ca am ramas surprinsa: au fost investiti cu siguranta multi bani in mobilier, saltele etc. Ce Dumnezeu n-au dat alti cativa euro pe un furtun de dus care sa fie OK??? Noi chiar am cautat prin statiune sa cumparam unul, dar n-am reusit sa gasim un magazin specializat, ca sigur luam.

Cam asta a fost. Nu ma pot plange ca a fost rau de tot, la pretul platit probabil era chiar super-OK, nu pot spune ca am vrut sa ne mutam de acolo, doar ca a fost o experienta... Nu stiu daca m-as mai caza acolo din nou, poate da, pentru privelistea superba din balcon si apropierea de plaja (desi am stat prea putin pe plaja respectiva, am preferat sa bantuim pe toata coasta estica si sa vedem zilnic ceva nou), poate nu, din cauza dusului (am idei putine si fixe!!), sincer nici nu stiu daca as fi in masura sa recomand aceasta vila altor persoane. Dar, cum sunt o optimista de felul meu, imi place sa cred ca proprietarul a si remediat micile probleme de care ne-am lovit noi si altii care vor alege sa se cazeze acolo nu vor mai avea surprize neplacute.

Despre statiunea Sarti si plajele din apropiere, doar cuvinte de lauda, am ramas extrem de placut impresionata! Dar asta intr-un alt review.

Si trebuie sa va multumesc tuturor si mai ales Danei pentru sugestiile voastre privind alegerea Sarti ca destinatie pentru concediul de anul acesta, a fost intr-adevar de vis!

Trimis de cristina1972 in 10.07.15 22:27:41
Validat / Publicat: 11.07.15 08:16:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Lefkada, Corfu, Thassos, Parga, Halkidiki-Kassandra

VIZUALIZĂRI: 3034 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Rasaritul privit din balcon

[11.07.15 08:15:42]

Mutat în rubrica "Vila Elisabeth, SARTI [Sithonia]" (nou-creată pe sait).

[11.07.15 20:00:33]

Aceasta este localizarea, multumesc frumos!

calatorul
[14.07.15 15:58:36]

@cristina1972 - Multumim pentru informatii, opiniile despre cazare si detalii mi se par foarte corecte si justificate. Pana acum am avut norocul sa gasim la greci cazari bune si foarte bune la preturi excelente, majoritatea. Foarte bine amplasata si la pret la fel de buna, pacat de micile neajunsuri. relatate. Succes si vacante frumoase in continuare.

fra
[22.01.16 17:42:34]

Cam cum erau apa si vremea (ca temperaturi ma refer) la sfarsit de iunie?

[22.01.16 21:41:27]

@fra - In dupa amiaza in care am ajuns (19 iunie, parca) era o caldura insuportabila. A doua si a treia zi a plouat in draci pana la amiaza, deja intrasem in panica, fiindca nu aveam haine groase la noi. Apa marii, in schimb, a fost foarte calda. Chiar si pe ploaie! Iar dupa ora 14 a iesit soarele si era cald, de parca n-ar fi plouat deloc.

E prima oara cand merg in Grecia si prindem ploaie (mereu mergem in ultima decada a lui iunie).

La fel am prins si in ultima zi (30 iunie), o ploaie torentiala care ne-a tinut din Grecia pana-n Serbia. Eu tot mai sper ca a fost un accident

fra
[25.01.16 10:20:43]

Multumesc pentru detalii. Ploaia in sine nu ma deranjeaza, cat ma intereseaza sa nu fie frig. Am fost dupa jumatea lui septembrie intr-un an si a plouat aproape in fiecare dimineata si tot a fost o vacanta frumoasa. Dar daca e si frig sau apa e rece, chiar e nasol. Noi cam in septembrie am tot fost in vacanta, dar anul acesta nu as vrea sa mai astept asa mult. Sufar toata vara si ma gandesc numai la vacanta. Si de asta am un pic de emotii. Multumesc pentru incurajare.

chrisa
[08.12.16 01:54:59]

Nu exista un site oficial???

[11.12.16 16:50:29]

@chrisa: Nu, din pacate nu are site.

baby eyes
[10.04.18 13:53:57]

@cristina1972: cum ati comunicat cu proprietarii? va rog sa imi trimiteti un mesaj privat daca mai aveti adresa de e-mail sau mijlocul de comunicare folosit.

efflorin
[16.07.19 07:05:54]

@cristina1972: Cum ati comunicat cu proprietarii? Va rog sa imi trimiteti si mie un mesaj privat daca mai aveti adresa de e-mail sau mijlocul de comunicare folosit.

baby eyes, chrisa, cristina1972, efflorin, fra