ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2015
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 07.09.08
JUN-2015

Sejurul la Hotel Long Beach ORIBIL

Am fost in acesta excursie in perioada 10-21 iunie 2015.

Ziua 1.

la ora 6.30 am plecat din Bucuresti - Piata Agroalimentara, Gara de Nord (Calea Grivitei - gura metrou - Muzeul CFR) pe traseul Giurgiu - Bulgaria–Turcia. Am ajuns la Gelibolu in jurul ore 12 noaptea si am fost cazati la un hotel de transit. Micul dejun deplorabil.

Ziua 2.

La ora 6.30 am plecat spre Kusadasi. Am traversat stramtoarea Dardanele cu feribotul, apoi am vizitat Cetatea Troia si Calul Troian, Pe drum am vizitat exceptionalul Templul al ZEITEI ARTEMIS – una din cele 7 minuni ale lumii. Seara am ajuns la Kusadasi, neam cazat si am mers sa vizitam centru Kusadasi-ului.

Ziua 3.

Pe drumul spre Marmaris s-a vizitat Colonia antica EFES. Am ajuns Dupa ora 11.30 in marmaris si am fost cazati la Hotelul Long Beach. Totul a fost superb pana aici. Aici au inceput problemele. Hotelul este un hotel de apartemente. Are doua corpuri de cladiri si o piscine. Una din cladir nu are lift, in schimb are o scara in forma de melc abrupta, pe care iti este frica sa o folosesti, care nu respecta nici un standard de securitate. Noi am fost cazat in cladirea cu lift la masarda. La ora aceea a trebuit sa mergem la receptive si sa anuntam ca nu merge liftul, care s-a "reparat" in 30 min! . In camera cutia de la aerul conditionat era lipita cu banda adeziva de hartie. Am dat drumul la aerul conditionat, am inceput sa scoatem lucrurile din bagaje cand la un moment dat din cauza vibratiilor a cazut capacul de la aer, afacut scurt-circuit si am ramas fara lumina. Am mers la receptive si cu greu ni s-a dat o alta camera dar in aripa fara lift. Am impachetat facut bagajele la lumina telefoanelor mobile si am urcat cu greu pe scara pana la camera de la mansarda. Aici surpriza camera nu era deratizata. Am gasit niste cearsafuri curate si ne-am culcat. Dimineata la insistentele sotiei mele, care are handicap locomotor, ni s-a dat o camera la parter langa receptie. Personalul hotelier la nici una din mutări nu ne-a ajutat la bagaje, fiind chiar supărați că-i deranjăm și pentru curățenia care trebuia făcută zilnic (așa era afișat pe spatele ușii de la intrarea in cameă), eu îi înștiințam, altfel „uitau”. Clmea este ca acest hotel este inscris pe siteul TripAdvisor.com. In rest a fost bine mai putin frigiderul care nu intra in ofrta de demi pensiune hotelul avand si regim de all inclusive. Liftul NU functiona aproape 3 ore pe zi!! .

Ziua 4-9.

Plaja si vizitare Marmaris si inprejurimi.

Majoritatea plajelor sunt private. Sezlongul si umbrella nu costa nimic daca consume bauturi. Consumul minim pentru o persoana este de 10TL.

In centrul orasului se poate merge cu dolmus 2TL sau cu taxiul 12TL.

Deorece Turcia are taxa foarte mare pe fastfood, acest fel de mancare este destul de scump (un menu la Mc Donald 17-22TL).

In centru exista un bazar desul mare ca intindere.

Turunc Este un oras la 10 km de Marmaris, care ofera o plaja nisipoasa, sporturi acvatice si cateva restaurante si baruri. Se poate merge cu transportul municipal sa cu dolmus.

Mugla Se afla la 50km nord de Marmaris si este un oras care a pastrat intacta o mare parte a mostenirii sale arhitecturale. Are si o universitate renumita.

Icmeler Se gaseste la 10 kilometri de Marmaris, in partea de vest a

golfului, si este renumit pentru plajele sale cu nisip fin.

STATIUNEA ESTE SUPERBA SI SIGUR O SA MAI MERGEM SI ALTA DATA, DAR NU LA ACEST HOTEL SI NU CU AUTOCARUL CI CU AVIONUL.

Trimis de teodor11 in 25.06.15 14:44:29
Validat / Publicat: 25.06.15 17:42:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2641 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (teodor11); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.06.15 17:41:26]

La cca 7 ani de la inscriere, cu ocazia primului review @teodor11: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare.

Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazare - folosind linkul EDIT IMPRESII (afișat cu roșu mai sus, disponibil până la publicare).

După publicare, poți scrie eventual notele de la CAZARE sub formă de ECOU, le vom adăuga noi în caseta tehnică.

[25.06.15 17:42:31]

Mutat în rubrica "Long Beach Hotel, MARMARIS" (nou-creată pe sait) (sters rubrica eronata).

viviv
[25.06.15 18:37:21]

Pozele spun mult mai mult... vacante placute

mirmicu
[25.06.15 19:41:37]

"Culmea este ca acest hotel este inscris pe siteul TripAdvisor.com. "

Asta nu înseamnă și că hotelul respectiv este ok. Prezența pe tripadvisor, ca de asemenea pe AFA, nu înseamnă și garanția calității. Pe site-ul cu pricina își scriu impresiile despre locația respectivă, turiștii care au fost cazați acolo. Și când aproximativ 130 de turiști îl califică drept rău, teribil și folosesc expresii ca dezastru, dezgustător, "nu vom reveni niciodată", " nu mergeți că vă ruinați vacanța", toate acestea creionează o imagine de care ar fi trebuit să țineți cont. De altfel și pe booking are o notă slabă.

Îmi pare foarte rău pentru experiența dumneavoastră.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[25.06.15 21:52:23]

@teodor11 -

Care a fost prețul excursiei?

[27.06.15 11:09:52]

@webmaster70 - Coordinatele GPS sunt corecte.

[27.06.15 11:26:03]

@nicole33 - Pretul afost 360 €, compus din 325 € + 35 € (ghid local Istanbul, tur by night Istanbul, croaziera pe Bosfor). In pret au fost incluse:

A - Vizita la Cetatea Troia si Calul Troian - in ziua 2 (intrare 7 TL);

B - Excursiile la Colonia antica EFES (intrare 35 TL) si Templul ZEITEI ARTEMIS si vizita la Mausoleul din HALICARNAS (intrare 10 TL) - Bodrum – in ziua 3;

C - Excursie la Pamukkale (intrare 30 TL) - zua 10;

- Din partea agentiei gratis croaziera in RHODOS, in valoare de 25 € (s-au platit doar taxele portuare in valoare de 15 €.

Excursiile A+B+C sunt evaluate de agentie la 80 €.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[27.06.15 14:32:29]

@teodor11 -

Mulțumesc.

Pachetul de excursii este extrem de interesant. Păcat că din dorința de a menține un preț redus a fost ales un hotel atât de slab.

[30.06.15 21:01:57]

Buna.

Urmeaza sapt, viitoare sa merg si eu exact in aceasta excursie. Te -as ruga daca vrei sa imi lasi o adresa de e-mail daca se poate sa discutam mai multe detalii, as avea mai multe intrebari... sunt putin cam dezamagit dupa postarea ta...

In principal m ar interesa cum e mancarea la acest hotel, in special seara.

Multumesc.

[01.07.15 15:48:39]

@samalexandru - Masa de seara este destul de buna. Adica ai portie + multe salate.

Masa de dimineata este proasta, mai ales daca te duci sa maninci de la 9 la 9.30. Vezi ca sunt atasate pozele P05-P13. Pentru masa de pranz iti recomand restaurantul din fata hotelului. Ptronul da din partea casei ciorba de rosii pentru un fel de mancare cu pui - de ex. cauta rubrica unde este meniul de frigarui de pui 18 TL. Nu luati garnituri la mancare deoarece mancarea la turci se serveste in platou cu garniture in pretul mancarii. Poti sa iei la hotel meniu all inclusive 6 EURO/zi dar nu merita deoarece masa de pranz este proasta. De fapt 18 TL meniul de la restaurant este aproximativ 6 EURO. Cursul de schimb can dam fost eu era de 2.98 TL / 1 EURO.

[01.07.15 22:38:10]

@teodor11 - Multumesc de raspuns. Nici nu ma gandeam la varianta all inclusive la acest hotel, asa a fost oferta, altfel nu l as fi ales niciodata... As vrea sa te mai intreb ceva referitor la drum, ai spus ca ai ajuns la Gelibolu in jurul orei 12 noaptea, chiar atatea ore se fac pana acolo? 17 ore?? tinand cont ca sunt 570 km Bucuresti Gelibolu? La Istanbul se ajunge noaptea tarziu? La Pamukkale ai timp sa faci o baie in piscina cleopatrei sau e doar o scurta oprire?

[02.07.15 13:29:18]

@samalexandru - Atat dureaza drumul deoarece:

- se fac pauze de toaleta (minim 20-30 min.),

- pauza pentru masa de pranz la bulgari inainte de granita cu Turcia (aprox 1h)

- timpul pierdut la vama bulgara si vama turca

- sunt restrictii de viteza pentru autocare pe autostrazile din turcia

- se viziteaza Edirne (>1h) acum in prima zi de excursie pentru ca in ultima zi de excursie sa se ajunga in Bucuresti la o ora rezonabila (noi am ajuns in jurul orei 20). Vezi ca la Edirne chiar mai jos de parcaj, pe partea moscheii este un mic bazar cu preturi comparabile cu cele din Marele Bazar din Istanbul. Nu cumparati din Bazarul din Marmaris - este scump.

- se opreste in Turcia pentru masa de seara

- se mai face o pauza la iesire din Edirne la un hotel-minimarket pentru schimb valutar

La Pamukkale se sta numi 1h si se face o pauza la un restaurant cu pret fix 18TL orice meniu ales.

[02.07.15 17:56:36]

@teodor11: Am înțeles acum. Mulțumesc mult.

Ar mai fi ceva... a doua zi la Kusadasi si a treia zi la Marmaris tot asa tarziu se ajunge?

Marea in Marmaris este calda?

Am mai fost in Antalya... acolo apa marii era foarte calda.

[02.07.15 18:20:22]

@samalexandru

Am mai fost in Antalya... acolo apa marii era foarte calda.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

scufita.arad
[11.07.15 16:45:51]

@webmaster70 - buna, la fel ca domnul care a scris acest review, am petrecut si eu un sejur la acest hotel, si la fel ca domnul, am aceleasi impresii despre acest hotel, si despre mincarea de la restaurantul hotelului. in plus mai au si ceva insecte de la bucatarie, pot atasa poze. dar tinind cont de pretul platit pentru aceasta excursie, nu putea achizitiona firma de turism decat hoteluri de calitatea aceasta. In rest statiunea este frumoasa dar foarte agitata cu viata de noapte activa.

[11.07.15 17:03:46]

@scufita. arad - ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

mirmicu, nicole33, samalexandru, scufita.arad, teodor11, viviv