ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2015
DIN: jud. Ilfov
ÎNSCRIS: 11.06.14
MAY-2015

Deja mi-e dor

Nu are rost sa descriu si eu sejurul aici, au facut-o @costi si @sunflower foarte, foarte bine, de fapt ei au fost cei ce m-au convins ca este cea mai buna alegere pt cazare. Am dorit Kastraki pt ca de acolo drumul este mai scurt catre Marele Meteoron, este foarte multa liniste si intr-adevar pensiunea foarte curata, foarte atenti cu turistii, pe hol am gasit harti cu zona, informatii in mai multe limbi despre traseu si transport, despre programul manastirilor, despre tinuta vestimentara obligatorie pe care de altfel o cunosteam (eu mi-am luat de acasa un fel de "capotel" nesifonabil si asa am impacat umerii acoperiti si pantalonii, plus ca nu am stat nici la rand pt acele fuste-saci trecute peste atatea trupuri); am parcat in fata vilei pt a da jos bagajele si apoi in stanga cum se iese din curte au parcarea lor, langa casa unde incap multe masini. Curatenia se face zilnic, doamna super draguta si atenta, de asemeni si barbatii familiei, discret prin preajma cu sfaturi daca e nevoie, micul dejun suficient pt oameni normali, chiar s-a mirat tanarul ce ne servea ca a doua zi i-am spus sa nu ne faca si oua ca deja este prea mult, desi imparteam cu felina lor simpatica feliile de sunca si cascaval, checul foarte bun, la el nu am renuntat ci l-am luat la pachet. Nu va faceti griji cei ce mergeti acolo ca nu gasiti pensiunea, intrebati un localnic de "Bloutsos " si imediat te indruma, nici nu e nevoie sa adaugati rooms sau altceva.

Wi-fi foarte bun, n-am avut probleme. Pozele de aici si de pe booking.com corespund intocmai cu realitatea, poate doar albul prosoapelor este mai intens acolo.

Noi am stat din 24 la 26 mai si vila a fost destul de aglomerata.

Asa cum le-am lasat si lor la micul panou cu biletele in multe limbi, deja mi-e dor de acel loc din care priveam colosii. Daca mergeti sa vedeti Meteorele cititi cat mai mult de acasa, duceti-va cu lectiile oarecum stiute, noi ne-am lipit de un autocar cu credinciosi, romani, dar in afara de scurta rugaciune de la una din bisericile Marelui Meteoron n-am aflat nimic nou, am renuntat sa fim coada grupului pt ca erau pe mare fuga si informatiile erau mai putine decat stiam noi. Am cautat pe "sfantul" internet seara cand ne-am intors la Bloutsos sa ne completam ce stiam cu ce vazusem.

Spectacolul uriasilor de piatra este uimitor, macar odata-n viata sa mergeti si sa stiti ca nici urcusul nu este prea obositor daca plecati din Kastraki pe la 8.30 am., recomandare valabila pt zilele calde si noi am prins calduri, plus ca dupa ora 9 incep sa curga turistii cu autocare si parcarea deja se aglomereaza.

Va recomand daca puteti sa aveti si un binoclu, este foarte bun, eu l-am imprumutat unui japonez care s-a distrat teribil sa urmareasca cum trece nacela peste hau cu calugarul in ea, plus ca inaintand incet pe scari am putut privi si-n alte directii ametitoare.

Drum insorit si cazare placuta celor ce mergeti acolo!

P. s. : la coborare veniti prin Kalampaka si mancati in centru la terasa cu multi papagali, imi scapa numele acum dar o identificati, au un lamb teribil de bun iar bunica familiei este superba in traditionala rochie neagra a femeilor "trecute" dar este si deosebit de vigilenta!

Trimis de elviramvio in 23.06.15 19:10:41
Validat / Publicat: 23.06.15 20:11:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thasos, Katerini

VIZUALIZĂRI: 1742 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

webmaster98 [23.06.15 19:16:44] »

elviramvio [23.06.15 22:22:04] »

@webmaster98 -

E bine, la imaginea pe satelit se vede si parcarea mare.

calatorul [24.06.15 17:58:22] »

Felicitari pentru vacanta reusita, ma bucur sa votez pentru suprebonus.

elviramvio [24.06.15 21:57:00] »

@calatorul50 - Multumesc, chiar reusita a fost de data aceasta, nu mereu se intampla. Pt Bloutsos ca l-am ales, meritul este al colegilor de aici de pe afa.

calatorul, elviramvio
    Alte impresii din această RUBRICĂBloutsos Rooms [Kastraki]: