ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2010
DIN: Brașov
ÎNSCRIS: 04.05.09
DEC-2009

La ski in Bansko .... si la piscina in Mountain View

Ma apuc a 2-a oara sa scriu acest review, pentru ca... ce am scris acum cateva zile si nu am copiat... (asa cum era recomandat: "N. B: poate nu ar fi rau, ca masura de siguranta, sa copiati textul scris [selectati-l si apasati CTRL+C] - in caz ca ceva merge rau, il aveti in memorie! "s-a dus pe... deci in perioada 27. 12. 2009-03. 01. 2010 am fost in BANSKO impreuna cu sotul si cu 2 f. buni prieteni. Am fost cazati la Mountain View -aparthotel. Apartamentul compus din 2 dormitoare, 2 bai, 1living, 1 bucatarie complet utilata, 2 balcoane, iar ca facilitati incluse in pret: piscina acoperita (temperatura apei a oscilat de la 31 la aprox, 25 grade C), sauna, jacuzzi, ne-a costat pentru 7 nopti 550 E. Observatie: s-ar mai fi putut caza 2 persoane, pentru ca in living mai era o canapea extensibila! Dormitoarele nu sunt mari, dar pentru cei care merg la schi si ocupatia principala nu este aceea de a sta toata ziua in pat, e OK. Preturile probabil ca acum s-au mai diminuat pentru ca noi am fost chiar de revelion cand sunt cele mai mari preturi atat la cazari cat si la ski-pass: 5zile /persoana/in intervalul mentionat au costat 266 leva in timp ce din 10. 01. 2010 pentru aceesi perioada se platesc 242 leva. Eu nu am schiat, dar sotul si prietenii s-au bucurat de zapada care era pe partii si de calitatea f. buna, in timp ce in oras nu era nici un pic de zapada. Apropo ei (adica bulgarii) aveau 55 de tunuri de zapada care chiar functionau non-stop cand temperatura permitea iar noi... in Poiana Brasov avem... 5? ! tunuri, si au in planul foarte apropiat sa mai instaleze numai in Bansko inca 130! De partii si instalatii doar atat: aprox. 70 km iar in Poiana aprox. 12 km. 1zi in P. B. (Ski-pass) 120 ron, 1 zi in Bansko dupa 10. 01. 2010 aprox 100 ron. Despre ce pot eu sa scriu ca experienta personala: piscina f. curata, apa OK, sauna cred ca noi am inaugurat-o si a fost perfecta, ca si obiectele de uz casnic (noi am rupt etichetele, erau toate noi) in schimb nu ne-am putut apropia de jacuzzi... pentru ca din camera in care era amplasata ieseau niste miasme de iti mutau nasul. Cred ca au avut ceva probleme tehnice cu aerisirea, ventilatia sau... nu stiu ce altceva, ... ca nu am avut nasurile infundate ca sa putem suporta si aceea experienta.

Nu am avut masa asigurata dar ne-am descurcat foarte bine. Prietenul nostru este si un bucatar excelent, care in timp record iti tranteste niste bunatati... de te lingi pe degete! (O sa atasez si catava poze mai tarziu... adica nu astazi) si am mai mancat in taverna (mehana) la deja apreciata locatie a lui Mitko si Tania despre care am mai scris la impresiile de la reviewul de la Momini Dvori. Vreau sa va scriu ca le-am aratat pozele atasate la respectivul review si au fost foarte incantati ca am scris despre restaurantul lor si ne-au primit ca pe niste vechi prieteni si am beneficiat si de o tratatie gratuita (un fel de palinca de-a lor, bunaaaaaaaaa! ). Iata inca un beneficiu pentru faptul ca am accesat si scris pe site-ul "amfostacolo" pe langa celelalte, multe: obtinerea de informatii despre diverse locatii, impresii deosebite scrise de oameni cu talent, schimburi de pareri, si... lista e prea lunga (sa nu se supere webmasterul) ! .

M-am raportat la Poiana Brasov, pentru ca pot fi comparabile ca destinatii turistice (din pacate pentru noi suntem in dezavantaj... Bansko a inceput sa devina statiune turistica, am inteles cam din 2002, cand au inceput sa se faca investitii straine masive din Anglia si nu numai (oricum multi englezi si-au cumparat apartamente in hotelurile nou construite, pe care le dau spre inchiriere) si ce mi-a placut in mod deosebit este faptul ca arhitectul principal... sau primarul... sau nu stiu cine a impus un anumit stil (fara a restrictiona) ci doar cat a da o nota de unitate cladirilor nou construite care sa se armonizeze cu cele vechi: ... nu o sa vezi cladiri: roz, verde, bleu... cu termopane albe. Este adevarat ca o parte este un santier, si din pacate criza si-a pus amprenta si la ei... si totusi... jos palaria pentru ce au facut pana acum! Mi-as fi dorit si pentru noi o astfel de investitie facuta cu cap si cu simt estetic! Asta e, poate o sa excelam in turism si noi... la altceva! Din pacate nu-mi vine nimic in minte!

Dar pentru ca nu este totul "roz" nici la ei sa scriu si despre ce nu mi-a placut: pana ajungi la destinatie la dus sau intors probabilitate ca sa fi oprit de politistii bulgari si sa ti se ceara spaga pentru o infractiune legata de circulatie, de cele mai multe ori imaginara a fost in cazul nostru de75% adica: din 4 drumuri in 3 am dat "peschesul, tainul, ciocolata, contributia "... sau cum s-o mai fi numind. Fata de anul 2008 cand s-au multumit cu 5, max. 10 euro anul acesta "contributia " a crescut la 20 euro. Urat!

Dar pentru ca nu vreau sa inchei intr-o nota care nu a caracterizat sejurul nostru va relatez si un happy end:

Intr-una din zile vine la usa apartamentului nostru receptionera care ne intreaba daca nu cumva am pierdut un portofel? ! . Eu convinsa fiind ca nu am pierdut nimic ii spun si ii mai si arat cu gesturi evazive ca la noi nu lipseste nimic... dar totusi ma duc sa-mi verific rucsacelul, ... dupa ce am inchis usa... si... ia portofelul de unde nu-i! Alerg sa o mai prind pe duduie, ... care imi spune ca cineva de la apartamentul 22 a gasit un portofel, ... deci nu e la ea!

Il i-au pe barbatul meu pe sus sa mergem la 22, unde o familie de tineri englezi imi predau obiectul "fara nici un fir de par atins" adica cu tot continutul lui: euroi, leva, ron, carduri pe care fireste era numele meu, pe care de altfel l-am si rostit pentru a putea identifica "propretarul". Cu mii de multumiri spuse si aratate prin gesturi, il remorchez pe al meu consort sa mergem sa cumparam o atentie englezilor. Zis si facut! Cand ne-am intors cu o sticla... care cred ca era de aceeasi nationalitate cu OAMENII, si le-am oferit-o cu iarasi aceleasi multumiri exprimate... prin maini... picioare... ranjete si mai stiu eu, au fost miscati de gestul nostru: nu se asteptau la asa ceva! Lor li s-a parut ca au facut un gest absolut normal. Sotia britanicului era asa de bucuroasa de cadou si nu-i venea sa creada ca ei sunt destinatarii... ca a tras un zambet mai ceva ca la dentist, ... unde se verifica dantura dupa o operatie de albire a dintilor.

Nu-i asa... ce usor pot sa fie oamenii bucurosi? ! Eu... bucuroasa ca mi-am recuperat "averea", ... barbatul meu bucuros... ca nu o sa fiu ca o mita plouata din cauza pierderii, ... englezii bucurosi de atentia primita! Sa le dea Dumnezeu sanatate si subsemnatei mai multa vigilenta: cand scot cheile din geanta... nu este cazul sa mai fac mizerie pe jos cu portofele!

O zi buna in continuare, si cine merge la ski: partieeeeeeeee!

Trimis de edith simon in 11.01.10 18:20:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Bansko:-Snowplough apartments

VIZUALIZĂRI: 10328 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (edith simon); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 in vale se vede orasul BANSKO, fara pic de zapada

molko* [11.01.10 18:33:03] »

buna edith, eu plec la ski pe 26 Ianuarie, tot in Bansko... intrebare: cum stateau cu zapada?? Am inteles ca totusi nici la ei nu e deschis tot resortul de ski, pe mai toate partiile e mai mult zapada artificiala, unele partii sunt inchise (de ex partia Tomba.. cea mai faina) si mai ales cabluri care nu functioneaza inca. pe prognoze de vreme spune ca va ninge curand, sper sa nu ma duc degeaba.

PS cu sigurata ii voi vizita si pe Mitko si Tanja.. iar palinca aia a lor este rachiu de struguri cred..

edith simon [11.01.10 19:23:18] »

Buna Molko,

Ai dreptate, si sotul si prietenii mei mi-au spus ca nu toate partiile au fost deschise in perioada in care am fost noi: intr-o zi din cauza vantului, nu mergea instalatia pe cablu pana la 2600 m, dar cu toate acestea in fiecare zi au schiat pe partii de dificultati diferite: albastre (usoare), rosii (medii) si negre (ridicata), si au fost multumiti!

Observatie: enumerarea dificultatii pe culori nu am scris-o pentru tine sunt convinsa ca stii!

Cat despre restaurant (mehana) pot sa vin cu o informatie suplimentara legata de pret si meniu: noi (4 persoane) am platit 95 leva pentru un meniu care a inclus 4 ciorbe, 1 salata (ca fel distinct de mancare) 2 fripturi de miel (este mai scumpa... dar buna... un platou cu legume si carnuri ptr. 2 persoane, desert, cafea, bere, apa minerala (adica sifon)

Daca te duci, sa intrebi de romanii (2 tantele si 2 nenea : avem cam 45 de ani fiecare, care le-au aratat poze pe internet de la un chef din 2008. Poti sa le spui ca ai citit review-ul si asa ai aflat de ei. Cine stie poate beneficiezi si tu de un tratament "special" cu rachiu de struguri din partea casei ? !

molko* [11.01.10 19:30:09] »

mersi de amanunte... voi trece pe acolo macar pt un "sprit de iarna".. de data asta chiar mi-am luat demipensiune, pretul a fost atat de mic incat am zis hai.. ( de obicei aleg mic dejun si atat).

rinaldoparaipan [20.04.10 14:54:34] »

Credeam ca numai eu sunt oripilat de pestritimea constructiilor si lipsa de unitarism a arhitecturii din statiunile noastre. Am remarcat si eu chestia cu cladirile stil din Bansko.Si comparatiile Poiana-Bansko.

Foarte util reviewul, ai votul meu.

webmaster13 [05.06.10 15:00:07] »

edith sper sa-ti placa melodia atasata, o putem si schimba daca doresti!

edith simon [08.06.10 09:40:19] »

Multumesc, e Suuuupeeeerrrr !!!

adryana [16.02.11 12:09:42] »

frumoase impresii, intr-adevar de revelion sunt cele mai mari preturi in Bansko, si asta am simtit-o personal pe pielea mea, dar in general si mie mi-a placut statiunea, cladirile, balcoanele cu modele grecesti, chiar daca are si terenuri pustii, mi-a placut acel frumos orasel, partiile, telegondola si mai ales peisajul de sus.

iriss27 [25.09.11 10:53:03] »

care este distanta fata de partia de ski? se poate merge pe jos sau asigura ei transportul?

adryana [25.09.11 18:00:35] »

@iris27, daca vrei sa fii aproape de telegondola si de partie cauta cazare undeva in centrul statiunii: Royal Towers, Dumanov, Vihren Palace , Emerald Spa- de astea imi amintesc acum. Ar mai fi foarte aproape Kempinski Grand Arena 5* dar e scump aici.

viorelpasca [20.02.21 04:58:26] »

Mulţumesc mult pentru informaţii. Am fost anul acesta la ski, cazaţi la Mountain View (vezi impresii), după ce am citit articolul tău. Suntem mulţumiţi la maximum. Am primit exact ceea ce ai povestit!

Vacanţe faine în viitor!

edith simon, iriss27, molko*, rinaldoparaipan, viorelpasca