ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.05.2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit
    Extrem de nemulțumit

la PMM* = 365 USD

Pomul laudat... :-(

Noi suntem "calatori profesionisti". Ne place sa ne plimbam (cui nu-i place?) si am avut ocazia sa o facem din Asia, pana in America Latina, avand parte de diferite tipuri de vacante si in resorduri de 5 stele si pe cont propriu cu rucsacul in spinare, mancand ce apucam. Dar aceea a fost alegerea noastra.

Visez la Caraibe de cand ma stiu. Tot timpul am trait cu senzatia ca acela ar fi locul meu pe pamant! Tot din "drag" de Caraibe, acum 3 ani, eu si sotul meu am inceput sa luam lectii de salsa si bachata. Am avut noroc de un cuplu de instructori, grozav si de un grup minunat de tineri"colegi" (eu si sotul meu avand 50 de ani) care ne faceau sa ne dorim sa treaca zilele mai repede, sa vina joia cand era seara latino la clubul din Braila unde mergeam dupa antrenamente.

De ce v-am spus toate acestea? Ca sa intelegeti ca stim sa apreciem /evaluam un resord. Deasemenea, putem sa intelegem cat de rapizi sau cat de lenti sunt oamenii functie de zona unde ne aflam si nu avem asteptari nerealiste si ne place, in mod special sa incercam cat mai multe lucruri locale mancare, bautura, vestimentatie.

Aceasta vacanta ne-o doream cu dans, cu mult dans! Sper ca am putut sa transmit cat de mult am dorit sa ajung in Rep. Dominicana si sa dansez bachata acasa la cei care au inventat-o. Am citit toate impresiile de pe site-ul acesta si de pe alte site-uri de calatorii, mi-am facut "temele", am cautat hotelul si pe 8 mai ajungeam in Punta Cana.

Precizez ca biletele au fos cumparate de la turoperator german prin reprezentantul din Ro, care, pentru ca am luat 2 excursii de le ei ne-au oferit transfer privat aeroport/hotel, dus-intors, plus asistenta on-line pe toata durata sederii, desenat harti pentru iesit din resord, reprezentantul din Ro avand "la activ" 7 ani de stat in RD, asadar oameni seriosi.

Am ajuns la hotel, bratari/camera/20 -30minute de plimbat acomodat - totul parea asa cum ne-am dorit asa ca am trecut la executat program de somn pentru adaptarea cu noul fus orar.

Camera nu are sens sa o descriu, s-a scris deja despre ce fel arata camerele la Palladium Royal Turquesa, ce nu s-a scris... despre cum erau usile la dus si wc. Pai... de sticla mata si mai scurte decat "prevede legea", adica mai erau necesari vreo 25 cm de geam ca sa ajunga la tavan. Iar ventilatia nu mergea. Rezultatul... vi-l puteti usor imagina. Parteneri, parteneri dar nu e nimic romantic cand o usa de toaleta e mai mica decat ar trebui cu sau fara ventilatie. Si cand ma gandesc la cuplurile ventite in luna de miere :), aveau ocazia sa se cunoasca mult mai intim decat au crezut initial :P !

Am trecut peste, oricum nu stateam prea mult in camera, eu vroiam sa dansez :) !

Are rost sa va mai spun ca nimeni nu dansa nicaieri? 'Lectiile" de bachata/merenque care erau anuntate la receptie ca tinandu-se de doua ori pe zi, se tineau doar o data pe zi si nu zilnic ci cand aveau chef animatorii, la ora 15, cu soarele in cap si durau 10 minute.

In rest... animatorii erau un grup de vreo 4 persoane, care indemnau turistii la bingo, darts sau concurs de baut bere! Si aceste lucruri se intamplau pe plaja sau la piscina de la Bavaro, in conditiile in care resordul avea 4 hoteluri si era imens.

Am incercat sa inteleg de ce ar calatori cineva din Spania, de exemplu, in RD ca palmieri, soare, nisip si apa turcoise exista si in Lanzarote sau Fuerteventura?

Ca sa o citez pe VIRGINIA61, a carui comentariu l-am urmat cand am ales Kamala Beach in Thailanda (multumesc Virginia):

In ce priveste hotelul propriu-zis, desigur foarte placut si destul de luxos, dar in Thailanda toate hotelurile sunt cu dotari si facilitati deosebite, asa ca pentru conditiile locale o e un hotel normal nici prea-prea nici foarte-foarte.

Asadar, din punctul meu de vedere, nu cred ca are rost sa stai 10 ore in avion doar pentru un resord sau altul. Aceleasi plaje sunt in Mexic, de exemplu si acolo poti si vizita niste locuri speciale, poti iesi din resord, etc.

Macar daca aflam ce gust are mancarea dominicana, tot era ceva. Nici asta nu s-a putut :(! Sa ai restaurant japonez, mediteraneean, steak house dar sa nu ai macar un coltisor cu mancare domininicana?

Am intalnit 3 cupluri de tineri romani care lucrau in Anglia si venisera prin turoperator englez si erau la fel de plictisiti ca si noi.

Daca vreti DOAR sa stati la soare, sa beti niste coktailuri, sa mancati si atat, atunci puteti merge in RD, la fel de bine cum puteti merge in Egipt, Antalya, Creta, Thailanda, etc.

Si acolo, cu siguranta curata algele de pe plaja, ceea ce aici nu s-a intamplat. In primele 4 zile am putut sta pe plaja, dar apoi, dupa cateva pale de vant care au adus multe alge pe plaja, a trebuit sa renuntam, pentru ca nu mai puteai intra in apa, era prea multa iarba de mare care ti se infasura de picioare.

Personalul este cat de cat zambitor in restaurantele a la carte. In cel de la plaja, unde era f. multa lume la pranz, mai putine zambete ca nu e timp de frivolitati :). De viteza lor de miscare nu are rost sa povestesc ca nici egiptenii nu mi s-au parut mai rapizi, poate o idee in Mexic sau Thailanda, parca se miscau mai cu talent si erau si ceva mai zambitori.

Nici macar fructe de mare sau peste nu aveau decat f. f. putine. Sa servesti mere si pere importate cand ai mango si ananas, mi se pare ceva de necrezut. Si un tanar dominican tocmai despre asta ni se plangea, ca parintii sai raman cu fructele nevandute in timp ce marile lanturi hoteliere prefera sa importe fructe. Am avut parte de ananas, bananae (platane parca se cheama soiul de la ei) si fructul pasiunii, f. bune, de mango - doar 4-5 zile si in rest, pepene galben si rosu-niciunul copt. Si cartofi... muuulti cartofi :) !

Revenind la dans...

Poate am nimerit noi o echipa de animatori care nu stiau sa-si faca treaba, dar, in cele 4 excursii pe care le-am facut, am vorbit cu un cuplu american si un altul mixt ea turcoaica, el american si nici in hotelurile lor nu dansa nimeni. Doar daca era vreu turist mai exuberant sau cu prea mult rom la bord.

In schimb, animatorii ne imbiau sa mergem la Coco Bongo, o discoteca pentru turisti unde se asculta/danseaza pe muzica house :) !

Nu era tocmai motivul pentru care venisem in Dominicana!

Categoric nu alegeam RD daca stiam ca tot ce pot face e sa admir apa, plaja, palmierii - care sunt frumoase, dar nu merita sa stau 10 ore in avion. Pana in Antalya fac 2 ore si am acelasi lucru, plus mancare turceasca foarte buna. Asta o puteam face in alte 100 de locuri pe pamantul asta.

Trimis de Silvia Iulia* in 26.05.15 22:26:00
    Validat / Publicat: 26.05.15 23:52:34
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE. A mai fost în/la: Mexic Iberostar Paraiso beach Playa del Carmen

VIZUALIZĂRI: 5531 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Silvia Iulia*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P12 La sfarsitul excursie in La Romana, plimbare pe rau...
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 365.20 USD pe cameră

[26.05.15 23:17:08]

@Silvia Iulia: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mulțumiri și pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

luciaoradea
    [27.05.15 07:12:28]

@Silvia Iulia - "resordul "la care te referi este de fapt resort. ????

[27.05.15 08:25:58]

Vaaaaaaaaaaaaaai! Cum se poate asa ceva? Am votat maxim pentru ca mi-a placut stilul in care a fost scris, chiar daca nu are poze, sint sigura ca doamna autoare o sa ne dea si noua citeva imagini chiar daca nu foarte placute pentru imortalizatoare.

Draga doamna, se pare ca ati avut ghinion. La resortul la care am fost eu cazata, e drept ca baile erau asa cum spuneti dumneavoastra dar eu venisem pentru peisaj si nu pentru camera. E drept ca plaja nu era prea curata in zilele in care erau furtuni, insa am avut parte si de plajele alea din pozele consacrate. Cit despre dans, animatorii mei mergeau doar in pasi de bachata, seara la show-rile lor, nu incepea un spectacol fara sa ia niste spectatori pe scena cu care sa faca vreo citiva pasi de dans. Iar mincarea, da... nu imi amintesc sa fi vazut ceva specific dominican. Parca ca a fost o seara dominicana la restaurantul cu autoservire, insa nu prea mi s-a parut pe gustul meu. Nu imi amintec nici macar ce era. Eu eram chitita pe mango si ananas, papaia si alte exotice de-ale lor. Din cele 10 zile pe care le-am petrecut acolo, cred ca in doua zile nu am avut mango, dar ananas am mincat o plantatie, singura!

Ce sa spun? Vorba presedintelui, Ghinion!

[27.05.15 09:26:21]

@luciaoradea: Corect :-)

iulianic
    [27.05.15 09:27:11]

@Silvia Iulia - Bine ai venit printre noi!

N-am fost la Punta Cana şi tocmai de aceea am citit cu mare interes articolul tău. Nu ascund faptul că şi titlul m-a incitat. Mi-am zis: "Pom lăudat la Punta Cana? "

Apreciez sinceritatea şi imparţialitatea celor relatate şi am votat în consecinţă. Sunt de acord că oamenii în general au mari aşteptări de la o vacanţă, cu atât mai mult cu cât este vorba de una petrecută în ţinuturi îndepărtate, exotice.

Ne-am fi bucurat dacă ataşai câteva imagini. Ştii că pe AmFostAcolo se spune că o poză face cât 1000 de cuvinte? Şi chiar face, mai ales pentru noi, cei care nu am ajuns la Punta Cana şi nici nu ştim dacă vom ajunge vreodată.

[27.05.15 09:47:59]

@adri-nico Nu pot sa nu amintesc cat m-a incantat poza pusa de dvs. la reintoarcetea din Dominicana. Ma refer la cea care ilustra gluma animatorului si anume cum arata albii dupa ce stau la plaja... betisoarele carbonizate :-) !

Sper sa nu fac o confuzie, am citit toate parerile de atatea ori... si ma si vedeam acolo. Fara ananas i-am lasat cu siguranta :-), a doua plantatie am mancat-o eu :-) !

[27.05.15 09:56:01]

@Silvia Iulia - vai, ce ma bucur ca va aduceti aminte de mine si e pozele mele! Sa ii lasam pe dominicani fara ananas!!! (si fara mango, cind acestea exista).

Si va rog, pentru mine, lasati deoparte pronumele de politete!

[27.05.15 10:05:10]

Imi aduc aminte si de Vasilica:-) si de palmierul cocosat. Realizezi cat mi-am dorit destinatia asta, daca eu tin minte ce am citit dedpre ea acum 2-3 ani :-) ! Pacat ca nu ma pot lauda cu experienta mea minunata de acolo. Am sa incep sa pun poze.

[27.05.15 10:19:25]

@Silvia Iulia - wow! ce amintiri frumoase am de acolo...

[27.05.15 21:28:22]

Foarte bun articolul, obiectiv. Imi place foarte mult. Cu toate acestea imi doresc sa ajung, candva, acolo, in Republica Dominicana.

Un sfat pentru tine. Mergi inca o data! A doua oara, poate, iti vei implini toate asteptarile

[27.05.15 21:32:12]

@silvia iulia

Imi pare rau ca ai fost dezamagita de sejurul in Punta Cana.

Eu nu m-am dus acolo sa dansez astfel ca nu mi-au lipsit lectiile lor de dans catusi de putin. Animatorii erau mult mai multi de patru.

Nu exista restaurant a la carte cu specific dominican, insa atat la Tores cat si la restaurantul de la Bavaro se organizau seri tematice din care una pe saptamana era seara dominicana. In total la un sejur dublu prindeai patru astfel de seri suficient pentru a cunoaste bucataria lor traditionala.

Iubesc la nebunie Turcia, sunt in Antalya acum cand scriu, dar nu poti compara plajele turcesti cu cele din Dominicana sub nicio forma. In opinia mea, merita cu prisosinta efortul unui zbor de treisprece ore pentru a ajunge acolo. Eu abia astept sa revin.

[27.05.15 21:37:35]

@nicole33 - Nicole, ce ma bucur pentru voi! si ma bucur si ca ai plecat in Punta Cana citind reviewurile mele.

Si eu imi doresc sa mai ajung. Inca nu am gasit ceva cu care sa pot compara plajele alea... nisipul ala... apa aia... mango-urile alea... (ananas am mai gasit )

[27.05.15 21:44:05]

@nicole33: Vacanta de vis sa ai, Nico!!!

[27.05.15 21:53:59]

@dana mandache

Multumesc mult de tot.

@adrinico

Ananas, chiar mai bun si mai gustos, am mancat in Spania, insa banane la fel de gustoase nu am gasit nicaieri altundeva, sau fructul pasiunii sau star fruit sau...

Am vorbit serios cand ti-am zis ca tu esti de vina pentru microbul Punta Cana. Poate in octombrie il voi cunoaste si pe Vasilica

[27.05.15 22:01:39]

@nicole33 - nu imi amintesc sa ma fi atins de banane. eram "fiarta" pe mango!

cit despre Vasilica, sa ii tragi o palma la fundulet pentru ceea ce mi-a facut!

[27.05.15 22:15:36]

@danamandache: Multumesc pentru apreciere. Va doresc o vacanta minunata si cu putin noroc o sa o aveti, mai ales daca nu mergeti pentru dans, cum am facut-o eu :-) ! Alegeti hotelul in care a fost Adrinico, poate e mai bine!

[27.05.15 22:22:41]

@nicole33: Ma bucur ca v-a placut! Eu m-am "setat" pentru cateva lucruri care erau prezentate ca fiind de exceptie, nu le-am gasit si de aici... dezamagirea.

Nici macar de plaja nu am avut parte decat in primele zile pentru ca in ultima saptamana au fost extrem de multe plante pe care nu le curata nimeni si nu mai puteai sta pe plaja sau face baie.

Data viitoare voi alege Mexicul. Am fost acum vreo 10-11 ani, mi-a placut, sper sa pot repeta experienta.

[27.05.15 22:24:49]

@adri-nico: Incearca Thailanda sau Sanya-China, insula Hainan. Am fost ultima data acum 6 ani! Pentru cei care iubesc Asia, merita incercat!

[27.05.15 22:27:23]

@Silvia Iulia - dupa Punta Cana! trebuie sa o revad, sa imi iau "adio" pentru ca la plecare, data trecuta am zis "la revedere! "

[27.05.15 22:28:21]

@adri-nico: :-)

[27.05.15 22:42:26]

@Silvia Iulia:

Mie mi-a indeplinit aproape toate asteptarile, motiv pentru care voi reveni dupa doar un an chiar in acelasi resort, acelasi care pe tine te-a dezamagit, iar eu nu am avut bani de Turquesa. Am vazut la plecarea in excursii si alte hoteluri si nu vreau sa risc, la Palladium macar merg la sigur si stiu la ce sa ma astept.

Mexicul este o varianta chiar mai buna decat Punta Cana

@adrinico

Eu am costum intreg asa ca nu am nicio emotie

[27.05.15 23:00:00]

@Silvia Iulia: Constat ca ai o bogata si interesanta experienta turistica! M-am abonat la articolele tale! Astept cu nerabdare sa le scrii!

[27.05.15 23:47:57]

@nicole33: Nu merita diferenta de bani ptr. Turquesa. In afara de homarul de la rest. Real Gournet, care a fost de tot rasul, l-au gatit prea mult si era o guma si nefiind sezon ptr. homari in luna mai nici nu era cine stie ce voinic :-), un crevete mai rasarit, nu e nici o diferenta.

Oricum e acelasi meniu si camere similare, doar putin mai mari si nu cred ca e nevoie de o camera sa rotesti caruța, doar daca nu vreti sa dati un party la interior :-) !

sirbuvio CONS. ONORIFIC AFA / CARAIBE
    [28.05.15 09:45:51]

Pacat ca nu ti-ai implinit visul complet.

Pentru dans ar fi o explicatie: daca din 1000 de turisti vin doar 10 la lectiile de dans pe plaja, mi se pare normal ca animatorii sa o lase mai moale. Si eu am fost surprins sa vad cit de putini amatori erau la acele activitati. Discoteca, la fel ca si centrul acvatic si cazinoul nu sint ale hotelului, si vind ce se vinde...

tripadvisor.com/ProfileGa ... -i19416498.html

Ar mai fi un lucru de considerat. Dominicana e una din cele mai ieftine destinatii exotice. Cind am fost eu AI-ul era cam 30 de dolari pe zi... Nici in Bulgaria la 3 stele nu gasesti asa AI ieftin, asta explica multe.

[28.05.15 13:20:07]

@sirbuvio: Buna ziua, v-am citit postarile :-), cred ca ati fost tot la Palladium :-) !

Pai 10 oameni la o lectie de dans e ok. Mai ales daca le-ar fi facut :-) ! Eu nu de lectii in mijlocul zilei ma plang, ci de faptul ca seara, animatorii nu erau "la datorie" macar in una din receptiile resort-ului, sa danseze intre ei, sa antreneze turistii la dans. In Club med in Kemer, Bodrum-Turcia, in Santa Tereza-Italia, asa se intampla. Bineinteles, era muzica de diverse feluri si dansau 60 la suta dintre turisti.

Acum preturile nu mai sunt la fel, cu siguranta, dar e posibil sa fie si asta o explicatie.

Cele mai multe comenturi negative aveau o concluzie, pacat de plaja, apa, palmieri, etc., serviciile lasa de dorit.

Asta este, am incercat, am dansat 10 minute pe catamaran :-), am realizat ca animatorii, pacat ca au ritmul in singe, nu stiau scheme cat noi si ne-am amuzat si... gata. Tipa care a dansat cu sotul meu si-a cerut scuze ca nu stia sa execute comenzile si ne-a intrebat de la ce scoala de dans venim :-) ! Probabil doar noi albii invatam sa dansam la scoala, ei au dansul in sange, dar pacat ca nu danseaza.

Flor1njim
    [28.09.15 07:30:58]

@Silvia Iulia:

Te-ai intrebat macar cati dintre turistii care viziteaza Republica Dominicana o fac exclusiv pentru dansurile traditionale?

In opinia mea, cei mai multi aleg cea mai ieftina destinatie exotica din Caraibe o fac mai mult pentru plaja de vis, oentru un regim all inclusive multumitor comparabil cu al resorturilor turcesti de top sau pentru excursiile optionale, scumpe dar interesante.

Imi pare rau ca asteptarile nu ti-au fost indeplinite, dar multi se intorc fericiti din Dominixana si cu dorinta de a reveni cat mai curand.

adri-nico, danamandache, Flor1njim, iulianic, nicole33, Silvia Iulia*, sirbuvio
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Suites Turquesa by Palladium Hotel: