ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.01.2010
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 08.01.10
JUN-2009

Tot ce va puteti dori de la 3 stele!!! Multumit!

Am fost placut surprins de toate conditiile de aici: mancare destul de variata, foarte gustoasa, curatenie in fiecare zi (desi am spus femeilor de serviciu sa nu faca intr-o zi curatenie, ele tot au venit).

Curtea hotelului este incantatoare: trandafiri, palmieri, diverse flori, alei, chiar si pauni care se plimba pe alei fara teama de oameni.

Dispun si de parcare privata cu paza non-stop, gratis.

La prima masa servita am fost putin dezamagit. Dupa masa, la o plimbare cu sotia, ne-am gandit ca de fapt suntem la un hotel de 3 stele, la un pret infim (99 euro- 7 zile cazare + demipensiune) si nu in Tunisia, la Sousse Palace la 4 stele. In consecinta am inteles ca nu avem de ce sa ne plangem.

Piscina este micutza, insa foarte curata si dragutza. Daca aveti chef sa inotati mai mult, doar treceti strada si aveti acces gratuit la imensa piscina si sezlongurile de la hotelul de 4 stele Pallini Beach care face parte din acelasi grup hotelier, G-HOTELS, cu Macedonian Sun.

Plaja este la vreo 300 metri, insa pana la plaja poti merge printr-o livada de maslini, apoi pe o alee strajuita de palmieri. Plaja este superba: este destul de lata (cred ca peste 60-70 metri) spre deosebire de plajele din multe alte statiuni din Grecia; nisipul este foarte curat, si apa... extraordinar de clara. Este mult mai usor de inotat pentru ca este mai sarata apa, si poti chiar adormi facand pluta!!! Umbrela si sezlongul costa cate 1 euro fiecare pentru o zi intreaga (cat era la noi la Mamaia vara asta, adica 2009??? ).

Poze nu postez pentru ca nu sunt un bun fotograf si nu am reusit sa surprind adevarata frumusete a locului. Insa pozele pe care le vedeti pe site-urile turistice sunt foarte reale.

Daca va pot fi de folos ma puteti contacta: marius_vici@yahoo. com

Trimis de marius_vici in 08.01.10 16:29:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: de la KAVALA pana la NEOS MARMARAS, cu niste prieteni greci.

VIZUALIZĂRI: 3724 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marius_vici); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 curtea interioara a hotelului - vazuta din camera in care am stat eu.

[08.01.10 17:58:58]

buna,

sunt curioasa cu ce agentie ati mers sau daca ati facut asta pe cont propriu,

merci,

vio

[08.01.10 18:53:34]

Pt. Vio: Am mers cu agentia MAREEA (www. mareea. ro) - nu are in Craiova birou, dar mi-au trimis prin e-mail voucherul, si cand am ajuns la hotel (am cam intarziat pt ca am fost sa platesc o amenda de viteza in Grecia), cei de la receptie mi-au zis ca ne asteptau, ca eram ultimii. Asta m-a facut sa inteleg ca erau bine informati cu privire la turisti.

Cristina67
    [08.01.10 19:29:59]

La ce etaj ai stat? Pentru ca stiu sigur ca unele camere sunt la demisol cam trist!!! Despre parcare pot sa iti spun ca poti sa ai maserati rosu ultimul model si sa-l lasi cu usile deschise nu se va uita nimeni la el decat turistii poate, grecia e o tara foarte sigura si mai ales zonele turistice.

baranci
    [08.01.10 19:39:10]

nu am inteles pretul,cum99euro?

[08.01.10 20:07:41]

Fratilor,e simplu: 99 (nouazeci si noua) euro!!!!

Chiar asa!

EU eram hotarat sa iau bilet la hotel Gerakina Beach de pe bratul Shitonia, pt ca citisem ceva review-uri despre hotel, si cand am sunat sa iau bilet nu au mai fost disponibile. Chestia asta m-a ambitionat, pt a am crazut ca e chiar foarte tare hotelul, asa ca am intrat pe net si am sunat la toate agentiile din tara care aveau sejururi la Gerakina Beach, insa nu am mai gasit nicaieri.

Atunci am hotarat sa merg la Macedonian Sun, pentru ca am zis: la 99 euro nu-i nici o problema daca nu e ce-mi doresc. Pot sa merg la alt hotel, sau, daca se poate dormi la Macedonian, atunci o sa stau acolo, dar o sa mananc in oras.

Surprise!!! Nu am putut manca nimic in oras pt a NU IMI MAI ERA FOAME dupa ce mancam la hotel. Asa de mult am vrut sa mananc un GYROS (un fel de shaorma), dar tot nu am reusit, ca eram plin!!! Si eu am 100 kg, si mananc tare mult!!

Am cam deviat de la subiect, dar mi-e tare drag sa-mi amintesc, mai ales ca acolo a fost conceput maimutzelul meu (se va naste in februarie)!!!!

Ideea este urmatoarea: daca cumperi mai devreme biletele de vacanta, ti se ofera o reducere de x%.

Dar daca astepti pana in ultima clipa, poti avea surpriza sa prinzi un last minute si sa ai cel mai bun pret posibil. Asta este si in functie de perioada in care mergi, pt ca daca e full sezon poti sa nu mai gasesti nici un loc liber.

Oricum, eu recomand (cel putin in Grecia si Tunisia) lunile iunie si septembrie. In 2008 am fost n Grecia intre 7-20 august si efectiv am murit de cald. La ora 23, stateam pe scaun si transpiram din greu!!

Anul trecut (2009) am fost in perioada 30 mai-6 iunie. Am plecat la risc (credeam ca o sa fie frig), insa a fost super. In Kalithea gaseam la orice ora loc de parcare, fata de august 2008, cand ma plimbam 30-60 min pana gaseam un loc.

Revenind la pret: eu am cumparat biletele cu 2 zile inainte de a incepe sejurul: ma uitam pe net de vreo 1,5 saptamani, si tot vedeam ca scad preturile: de la peste 200 euro (219 cred) cu 2 saptamani inainte de a incepe sejurul, a scazut la 189, apoi la ~ 150, apoi 120, si intr-o buna zi (repet: cu 2 zile inainte de a incepe sejurul), vad 99 euro. Atunci m-am hotarat: ma pot lipsi de 99 euro (de persoana) daca nu e ce-mi doresc(apropo: am dat grecilor 175 de euro pentru o amenda de viteza - doar 135 km/h).

[08.01.10 20:16:46]

pentru Cristinela76:

Si eu am auzit ca si tine ca la parter sunt camere care au igrasie, de aceea am cerut la receptie camera la etaj, pe care mi-au dat-o fara nici un ban, si fara sa fiu nevoit s insist (poate ca au fost impresionati de povestea cu amenda de circulatie!!! )

In zilele ce au urmat m-am tot uitat sa vad si eu camerele acelea insalubre despre care auzisem. Nimic, mai ales ca acolo ne-am imprietenit cu alti romani care stateau la parter, si am fost la ei in camere si totul era ok.

Mai tarziu insa am observat ca intr-adevar mai sunt niste camere, dar la demisol-subsol. Adica nu aveau fereste spre curtea interioara, ci aveau fereastra pe partea cu usa, adica spre dealul in spatele hotelului. Practic, camerele de la parter erau efectiv la nivelul solului, chiar nu urcai pe nici o treapta, iar camerele de la subsol aveau accesul prin spatele cladirii. Nu am intrat in nici o camera sa vad cm se prezinta, insa chiar nu as vrea sa stau intr-o astfel de camera, pentru ca nu-ti ofera nici un fel de priveliste.

Toate celelalte camere au vedere spre curtea interioara, despre care am spus deja ca este super, si conditiile sunt excelente.

SA NU UITAM TOTUSI CA VORBIM DE UN HOTEL DE 3 STELE!!!

[11.01.10 08:49:43]

Multumesc pt raspuns.

Referitor la aspectul cu scaderea pretului la oferte este adevarat am vazut si eu anul trecut acest lucru eu luand biletele pt DUNI resort cu plata integrala pana la data de 30.04.2009 anul trecut si am cam luat teapa, dar una peste alta as vrea sa mai stiu referitor la mancare mai multe detalii si la preturile din exteriorul hotelului unde poti manca, in genere preturi la bauturi si mancare.

A... si 99 euro a insemnat doar cazarea sau si masa cumva?

[11.01.10 10:56:38]

rectific am citit din nou postarile deci 99 euro +demipensiune in perioada 30iunie... 7 zile... ok...

totusi vreau sa stiu insa preturile la bauturi, sucuri, mancare deoarece parerile sunt impartite, am amici care au fost in grecia si mi-au spus ca sunt destul de mari comparativ cu noi. Vreau sa ma lamuresc, poti cumpara de undeva la preturi rezonabile fara sa platesti 4 euro pe-o bere sau 4 euro pe o sticla de apa minerala este ff mult dupa parerea mea. Si inca ceva la mancare am inteles ca ajungi sa platesti in jurul a 12-15 euro pt o masa... fie ea de pranz sau cina... daca vrei sa mergi in alta parte si care reprezinta un singur fel??? ... sunt nelamurita si as vrea sa stiu parerea mai multor persoane...

[11.01.10 11:33:59]

Vio, depinde de perioada in care mergi. Este ca si la noi: in varf de sezon este foarte scump. Dupa cum am mai scris, eu am avut inclus demipensiune tip bufet suedez (pentru cine nu stie, poti manca atat de mult cat te tine burta, fara sa platesti nimic in plus), asadar chiar nu am putut manca nimic altceva in oras.

Este adevarat ca la hotel nu era inclusa nici apa minerala, ci doar la cina erau 2 feluri de suc la dozator (puteai sa le bei doar daca iti era intr-adevar sete).

Ospatarii te tot bateau la cap sa iti aduca ceva de baut (cred ca numai de aici puteau sa mai scoata si ei profit), insa o bere de 500 ml era 4 euro, la fel si o apa de 1,5 l (tot 4 euro). Eu am cumparat de jena pentru ca fusese foarte ieftin sejurul, dar daca nu vrei sa cumperi nu e nici o problema, ii poti refuza politicos, nu o sa te mai deranjeze pana la urmatoarea masa, insa se vor uita cam urat la tine (dar asta nu doare!!!).

Preturile in supermarket sunt la fel ca la noi (mici diferente in + sau in -)la absolut toate produsele. Cel mai ieftin hipermarket este LIDL - care este si cel mai raspandit in Grecia. Chiar si in Kalithea este unul. Culmea, preturile la citrice sunt duble fata de Romania.

Gyros-ul, un fel de shaorma, la fel de mare si la fel de gustos, in iunie era doar 2 euro (adica mai ieftin decat la noi), dar in august 2008 cel mai ieftin il gaseai la 4,5 euro.

De asemenea, in august 2008, o bere la o terasa era in jur de 5-6 euro, iar cafeaua la taverne era tot 5-6 euro. Este importanta si locatia unde servesti masa. La o taverna foarte faina, undeva pe centura Salonicului, de unde vedeai tot Salonicul si marea, si portul, (zona se cheama Agios Pavlos - adica sfantul Pavel ..tare mai sunt religiosi grecii astia....), cafeaua era de la 8 euro in sus.

Sfatul meu este sa iei bilet cu masa inclusa, pentru ca ajungi muuuult mai ieftin. NU e nevoie sa iei all inclusiv, pentru ca chiar nu poti manca asa mult. E super suficient micul dejun si cina. Si apoi, daca iti place sa te plimbi, nu prea poti sa vii la pranz la prinzi masa.

[11.01.10 12:27:45]

ok... inteles... dar sa zicem in zona hotelului acesta exista un asa zis supermarket de unde poti lua de ex. apa si sucuri??? sa fim seriosi sunt obraznici cu preturile acestea nu-si au explicatia dar in fine te poti aproviziona de la magazin... pana la urma... iar bufet suedez e ok... si in ceea ce priveste perioada ai si tu dreptate pt ca desi sunt renumiti grecii ca sunt ff scartari cu mancarea... sper sa pot gasi ceva sa-mi convina tinand cont ca ai platit doar 99euro... e ok... problema mea ar fi ca as dori o oferta care sa includa si transport, ar fi cazul sa cer... la agentie sau se poate merge separat cu alt ofertant... nu prea stiu... cum se procedeaza pt ca eu am avut numai all inclusiv +transport pana acum... sper sa ma descurc... merci ff tare...

[11.01.10 13:00:16]

Vio, desi acest complex este intre statiuni (unii se pot plange de acest lucru; pe mine chiar m-a incantat lucrul asta! ), nu sunt decat 1, 5 -2 km pana in centrul Kalitheei (cea mai frenetica statiune de pe Kassandra si chiar Sithonia), si inca vreo 500 metri pana la un supermarket mai micut. Daca mai mergi ~ 1, 5 km ajungi chiar la LIDL de care ti-am vorbit.

Transportul cu autocarul ti-l ofera orice agentie la 60 euro dus-intors din Bucuresti, insa mie mi se pare infiorator drumul cu autocarul -face cam 12 ore si opreste cand vrea soferul. Am fost acum 4-5 ani cu autocarul si am jurat sa nu mai repet greseala asta.

Este de preferat autoturismul personal pt ca te poti plimba si pe acolo. Poti inchiria si acolo masina, dar mie mi se pare mult mai comod sa plec cu masina personala.

Drumul de costa aprox 150 euro dus-intors, si daca mergeti 4 persoane ajungeti la jumatate (si bani si timp). Atentie insa la regulile de circulatie si in Grecia si in Bulgaria, ca te jupoaie!!!

[11.01.10 14:27:44]

ok... merci... ai mare dreptate in tot ceea ce ai scris voi urmari ofertele last minute anul acesta si voi decide daca vom merge in aceasta locatie, oricum mi-au fost de folos sfaturile tale... pt a-mi face o idee referitor la ceea ce voi gasi acolo... toate cele bune...

me
    [06.03.10 02:10:24]

Cum se poate ajunge pe jos in Kalithea? Este o alee, un trotuar, sau trebuie sa mergem pe strada pe langa masini? Merci frumos.

PS: Am postat intrebarea si pe alt topic, ptr ca ma grabesc sa iau o hotarare cu rezervarea si e important sa stiu daca hotelul este izolat de Kalithea sau se poate ajunge usor. Nu avem masina.

[06.03.10 07:02:23]

Este trotuar pana in Kalithea.

Vacanta placuta!

mhn
    [06.03.10 19:37:53]

multumesc!

poll
    [31.03.10 21:20:37]

Am facut si eu rezervare aici la Macedonian Sun de pe 29 mai, initial si eu tot la Gerakina Beach vroiam dar nu mai sunt camere disponibile pana in iulie.

me
    [03.05.10 12:10:30]

Si noi mergem la Macedonian Sun de pe 29 mai Plecam cu autocarul, din Iasi.

[03.05.10 13:09:15]

ok... buna again, este adevarat am vazut si eu aceste last minute, inclin sa-ti dau dreptate... dar sti tu... uneori te trezesti ca poate nu gasesti la destinatie ceea ce-ti doreai din motivul asta eu fac sapaturi pt oricare locatie care-mi face cu ochiul... si este normal asa... desi la 99euro... e ok... cred eu un sejur de persoana la 3* cu demipensiune iar agentia are ff multe last minuturi am vazut asta... de pe acum... dar trebuie sa fim cu bagare de seama la ce ne ofera pana la urma... totusi parerea mea...

numai bine... si vara asta voi astepta last minuturile indiferent ce tara... pt ca am vazut diferenta de preturi e imensa fata de martie sau aprilie cu 1saptamana inainte sau cateva zile CORECT!!!...

MERCIC!!!!!....pt detaliile tale...

[03.05.10 18:08:25]

Vacanta placuta tuturor, indiferent de locatia aleasa!!!

poll
    [06.05.10 11:00:32]

me, ma bucur ca mergem in aceeasi perioada, sper sa ne intalnim acolo, tinem legatura.

baranci, Cristina67, marius_vici, me, mhn, poll, VIO
    Alte impresii din această RUBRICĂMacedonian Sun Hotel: