ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.05.2015
ÎNSCRIS: 19.05.15

Cum am fost furat la Paris

Buna ziua,

M-am intors de la Paris de 2 zile si doresc sa impartasesc cu voi o experienta mai putin placuta din care sper sa invatati cu totii care veti merge acolo si sa va puteti feri sa nu fiti furati cum am patit eu. Cu toate astea, din fericire aceasta experienta nu a stirbit deloc frumusetea excursiei ci doar mi-a intarit simturile si atentia a ceea ce se intampla in jurul meu.

Am plecat catre Paris cu avionul de dimineata de la BlueAir. Am aterizat in Beauvais si am luat autobuzul catre Porte Mailot Paris. Ajuns acolo am intrebat cu se ajunge la Metrou. Cand am coborat la Metrou m-am dus la biroul de informatii si am intrebat-o pe doamna de acolo cum ajung la statia Porte de Clichy, unde se alfa hotelul unde eram cazati. Foarte draguta mi-a printat un itinerariu. Apoi am intrebat-o cum pot sa cumpar bilete si mi-a zis ca se pot cumpara de la tonomatele de bilete cu monezi sau credit card. I-am zis ca nu am monezi si daca poate sa-mi schimbe o hartie de 5 Euro. A zis ca nu are monezi, si sa incerc sa ies la suprafata sa gasesc pe cineva care poate sa-mi schimbe. Mi-a mai zis sa am grija ca se fura din buzunare.

Am iesit la suprafata, am intrebat la trecatori, am intrat in magazinele si barurile din jur, nimeni nu avea monezi sa schimbe 5 Euro. Stiam ca poti lua biletele doar cu monezi insa din Romania nu poti cumpara monezi de Euro, decat bancnote.

Am revenit la Metrou unde ma astepta sotia si fetita plus bagajele fara sorti de izbanda. La un momentdat doamna de la biroul de info a disparut. In 2 minute au aparut 2 fete albe si un baiat mulatru, la 20-23 ani, frumosi imbracati si cu ecusoane de Metrou. Erau mai multe grupuri de turisti jos la Metrou, italieni, nemti, toti cu aceeasi problema ca si mine. Cei trei s-au dus la nemti, i-au intrebat unde vor sa ajunga, cati sunt, cate zile stau, le-au facut un plan tarifar pe tonomatul de bilete, le-au luat banii si le-au dat biletele. La fel s-a intamplat si cu grupul de italieni. Apoi am urmat noi. 2 Adulti si 1 copil, 3 zile + 1 gratis (asa au zis ei) zona 1 si 5 (vroiam si 2 zile la Disney) 125 Euro. Am platit, mi-au dat biletele, mi-au mai dat inca odata indicatii cum sa ajung la Hotel si mi-au urat o zi superba...

M-au furat in cel mai elegant mod auzit si intalnit de mine vreodata (doar la Discovery am mai vazut emisiunea cu maestrii hotiei cu scamatorii la fel de ingenioase)...

Ce au facut defapt: cand planul tarifar a fost facut pe tonomat mi-au distras o secunda atentia, au dat cancel si au scos din maneca 3 bilete de 1.8 EUR bucata ca si cum le-ar fi scos din tonomat. Mi-am dat seama de scamatorie cand am plecat de la hotel in aceeasi zi ca sa vizitam Parisul.

Am mers la biroul Metrou de langa Hotel, mi-au zis ca e o adevarata Mafie acolo, ca politia ii tot prinde si le da drumul si ca trebuia sa ma duc la Politie sa-i reclam. Le-am zis ca si angajata de la biroul de Info din Porte Mailot este implicata, ptr ca a disparut exact cand au ajuns scamatorii si ca Politia oricum nu are cum sa-mi dea banii inapoi, si-mi mai stricam si concediul pe la Politia Franceza.

Cum va spuneam, aceasta experienta pe care o impartasesc cu voi mi-a intarit simturile, am evitat urmatoarea zi sa fim furati in Parc la Disney de o vanzatoare din magazinul oficial cu 30 Euro, serifa refuza sa ne dea rest la lucruri cumparate in valoare de 27 Euro ptr care i-am dat 57 Euro. I-a bagat in casa si a zis "Merci". Pai Merci Merci dar da-ne 30 Euro rest. Se facea ca nu intelege si dupa ce au venit 2 manageri si au facut casa am primit cei 30 Euro inapoi...

SI SA MAI ZICA EI CA ROMANII SUNT HOTI!!!

Trimis de aquilis in 19.05.15 20:14:49
Validat / Publicat: 19.05.15 22:23:38

VIZUALIZĂRI: 1909 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2025 PMA (din 27 voturi)

[19.05.15 21:56:36]

Ne pare rău că debutul tău pe AmFostAcolo s-a făcut astfel. Cu toate astea îți spunem:

@aquilis: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mulţumim pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare, sperăm frumoase, sau în niciun caz ca cea relatată mai sus.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "AVERTIZĂRI" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

puiutea
[20.05.15 10:48:06]

.....

din Romania nu poti cumpara monezi de Euro, decat bancnote

. Îmi pare rău, cine caută - găsește! Și eu am avut nevoie de monede de unu/doi euro și am umblat pe la 2-3 bănci, la una din ele a rupt FIȘICURILE de 1 și 2 euro și am schimbat, bine mersi! Curios, totuși, la întoarcere am vrut să le schimb înapoi, în lei, și au cam mârâit, că nu primesc monede... etc.

Deci, dacă te pregătești din timp, găsești, totuși! Toate cele bune!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
krondia*
[20.05.15 11:36:39]

Se pot cumpăra euro în monede şi de la casele de schimb, cel puţin la Braşov nu am avut niciodată nicio problemă. Eu mereu plec cu ceva mărunţiş tocmai pentru a evita astfel de neplăceri.

abancor
[20.05.15 11:47:07]

Iar pentru cei care rămîn cu mărunt după o călătorie în străinătate iată un motiv în plus să îl păstreze pentru următoarea dată.

Michaell
[20.05.15 13:27:21]

@aquilis - Paris-ul e renumit ptr. asemenea intimplari. Imi pare rau ca trebuie s-o spun atit de clar dar din pacate asta-i adevarul. Am fost doar odata dar mi-a ajuns. Am ramas cu impresia unui oras satul de turisti, nejustificat de scump si pus doar pe smechereala.

In momentul de fata as spune ca Bucuresti-ul este mai sigur decit multe orase occidentale.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
dianamea
[20.05.15 20:31:44]

@aquilis: Am avut si noi intamplari neplacute in Italia, despre care am scris pe acest site pentru avertizarea turistilor.

Politica privind numerarul in valuta la toate bancile este sa puna la dispozitia clientilor si sa primeasca la depunere monede de 1 eur si 2 eur, dar nu si monede fractionare, adica centi. Daca mergeti la ghiseu si va spun ca nu au monede pe moment, faceti cerere si vor alimenta a doua zi special pentru dvs.

Este important si pentru cei care merg cu autocarul, sa aiba maruntis pentru opririle la toalete.

In Elvetia este necesar sa aveti franci elvetieni in monede, caci nu primesc eur la toalete, sunt turnicheti ca la metrou cu fise de 1 franc. La unele case de schimb, pentru vanzarea sau cumpararea de monede se percepe un comision, alte case de schimb nu au decat bacnote, de aceea mergeti la banci.

In ceea ce priveste cardul, sa aveti doua tipuri de carduri, caci s-ar putea ca un anumit tip de card sa nu fie primit, ceea ce mi s-a intamplat si in Bulgaria la statia de benzina, dar si in Germania si Italia la magazine, desi sigla cardului era afisata ca se primeste la plata.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
dorgo
[01.07.15 19:13:02]

@aquilis, din cate tin eu minte, cand cobori la metrou, exista pe stanga de obicei 1-2 ghisee cu vanzatori de bilete sau seturi de bilete pt. metrou sau "pass"-uri avantajoase pt Paris. Poti cere cateva bilete si vanzatorii (de obicei maghrebieni), iti vor da 1,2, 5,10 bilete de metrou si restul de bani inapoi... poti folosi si tonomatul, care e de obicei pe dreapta dar trebuie sa ai bani potriviti sau monede. Cei de la "info" sunt mereu amabili dar au sarcini limitate.

Odata, in mareatza gara Montparnasse, nu dadeam nicicum de gara secundara Veaugirard si m-am dus la "Info", un creol din DOM-TOM, mi-a zis, mi-a zis, dar degeaba, nu m-am orientat, atunci mi-a desenat pe o hartie cum s-ajung.

De fiecare data cand merg la Paris, duc bani lichizi, nu folosesc deloc cardul. Inca de-acasa iau bancnote de 5,10,20 de euro... primul lucru ce-l fac acolo, cand ajung in statia de metrou de la Porte Maillot, unde incepe totul pentru noi, cumpar un set de 10 bilete de metrou. Daca iei mai multe, e mai ieftin, iti vine sub un euro biletul.

Atentie mare noaptea prin Paris, in zonele marginase! Nu mergeti singur si pe jos. E plin de nord-africani din fostele lor colonii, (ce populeaza mai toate cartierele din jurul orasului vechi) ce actioneaza in grupuri. Amicul meu JM, parizian, mi-a zis ca acestia te infunda intr-un gang, unul dintre ei te strange de gat sau te ameninta cu un briceag, altul te fixeaza de un perete si al treilea iti cere cardul si codul PIN (!!!). Tu-l dai, doar nu vrei sa-ti lasi oasele intr-un gang intunecos al "orasului- lumina". Dupa ce-ti goleste cardul, zambind, ti-l restituie si-ti sopteste un politicos "Merci monssieur" si-ti ureaza concediu placut in continuare.

La Paris, primaria generala a pus, in locurile aglomerate, care sunt de obicei cozile de la obiectivele turistice, (unde vom ajunge cu totii, fara doar si poate), afise mari, cu "Atentie la buzunare".

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]

dianamea, dorgo, krondia*, Michaell