ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.05.2015
ÎNSCRIS: 16.05.15
MAY-2015

Foarte bine

Am ales Cipru ca destinatie de relaxare dupa o perioada destul de solicitanta la birou. Plaja in luna Mai a fost tot ce imi doream :)

Am ales Aya Napa ca si destinatie, drumul din Larnaca pana acolo insumeaza cam o ora cu masina proprie (pe noi ne-a asteptat un prieten) dar daca alegeti transportul in comun, trebuie sa stiti ca acesta este fragmentat: Larnaca aeroport - Larnaca si de acolo spre Aya Napa, ca timp, luati-va doua ore cu tot cu schimbatul masinilor. Pretul ajunge cam la 5-6 euro/persoana.

Cazarea la A Maos Hotel a fost facuta prin intermediul Booking.com iar check-inul si durata cazarii s-au desfasurat fara probleme.

In lobby-ul hotelului este Wi-Fi gratuit, camerele sunt dotate cu chicineta complet utilata, ai nevoie doar de ulei si carne :) Sunt pahare pentru cel putin 3 sortimente de bauturi, vesela, detergent de vase etc.

In privinta curateniei, se face zilnic, prosoape sunt la discretie. Cazarea se face in ap cu dormitor si zona de dining + bucatarie, insumand in total un pat matrimonial si doua canapele extensibile. Balconul este spatios si mobilat cu o masa si 4 scaune.

Hotelul are piscina si bar unde se pot servi bauturi si sandwishuri foarte bune, pretul este mai mult decat ok fata de restul ofertei din statiune. Locatia hotelului iti perimite ca in maxim 5 minute sa ajungi la statia de autobuz spre Nissi Beach (maxim 10 minute de mers cu autobuzul 102 - dedicat Nissi Beach - sau 711 - spre larnaca, 1.5 euro/persoana). Va recomand cursa de la 8:40, pentru luna Mai era in regula, gaseam sun beads in primul rand spre plaja. O alta varianta de deplasare spre Nissi Beach este cu taxiul, orice cursa in interiorul Aya Napa, fie ea si de 5 m este taxata cu 8 euro.

Tot de la hotel puteti ajunge in 5 minute spre principala artera comerciala unde veti intalni terase, magazine si supermarketuri.

Ca tot am pomenit de supermarketuri, trebuie sa stiti ca acestea se bazeaza exclusiv pe bautura, produse din carne sau congelate gasesti extrem de rar. Daca nu vreti sa dati bani pe mancarea din statiune si alegeti un self catering, va recomand sa va luati toate cele necesare din Larnaca.

Personal, am ales sa evit sa gatesc, am avut nevoie de relaxare, nu de cratita :) am stat 4 nopti in Aya Napa, am mancat de la terasele cu regim take away unde nu dadeam mai mult de 5-7 euro/persoana.

Cum plecarea spre aeroport a fost sambata, traficul nu a fost unul tocmai optim, nicio combinatie nu se potrivea cu orarul zborului. Am solicitat ajutorul celor de la receptie care ne-au rezervat locuri la un shuttle direct, 11.5 eur/persoana, un pret mai mult decat ok, taxiul pana la aeroport iti ia cam 50 euro.

Sejurul la A. Maos Hotel a fost minunat, locatia iti permite sa faci o plimbare de seara prin centrul statini, sa ajungi la cea mai frumoasa plaja in 10 minute cu bus-ul sau la urmatoare plaja ca si frumusete, Limanaki, in 10 minute de mers pe jos. Tot aici se afla si portul de unde se pot lua vaporase (preturi intre 10-35. euro) / persona care te duc in largul marii pt diferite activitati: innot, vizitarea pesterilor sau vizionarea vietii subacvatice prin intermediul zonei special amenajate, cu titlu de submarin.

Recomand luna Mai si Septembrie pentru plaja, in lunile de foc mi se pare cam greu de mers pe jos/bus spre plaje unde orcum nu poti sta mai mutl de 4 ore. Noi in aceata perioada, Mai 2015 am stat zilnic de la 9-17 pe plaja, apa a fost calduta si atmosfera superba

Concedii placute tuturor!

Trimis de Daniela M in 16.05.15 23:39:40
Validat / Publicat: 17.05.15 00:14:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 4154 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Daniela M); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.05.15 00:11:36]

@Daniela M: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "A Maos Hotel Apartments, AYA NAPA (AGIA NAPA)" (nou-creată pe sait)

Daniela MAUTOR REVIEW
[18.05.15 09:47:36]

@webmaster21 - Buna ziua, multumesc pentru urari.

Aici este harta exacta oferita de cei de la Booking, imi pare ok si cea setata de dvs. booking.com

Cum imi fac putin timp, o sa revin cu impresii din calatoriile anterioare.

Multumesc,

Daniela