ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2010
DIN: Jilava [IF]
ÎNSCRIS: 08.09.08
DEC-2009

Un revelion 2010 dragut

Am facut rezervarea pe 28 12 2009 si a doua zi eram cazati in hotel. La receptie personalul foarte dragut. Nu ne-am documentat prea mult la plecare, asa ca am aflat care erau facilitatile hotelului: 2 Restaurante, Bar, Camere izolate fonic nefumători cu seif si aer condiţionat, Camere/Facilităţi pentru persoane cu handicap, 2 Lifturi - Saună – Sală de fitness – Masaj – Piscină interioară - nu am fost

Servicii

Room Service – Săli de conferinţă şi petreceri – Business Centre – Spălătorie – Curăţătorie chimică – Bărbier-Salon de frumuseţe – Mic dejun în cameră – Serviciu de călcat îmbrăcăminte – Apartament nupţial – Schimb valutar – Închirieri maşini – Fax/Copiator – Serviciu de vânzare bilete

Internet -Internet wireless este disponibil în zone publice şi este gratuit.

Internet prin cablu este disponibil în camerele hotelului şi este gratuit.

Parcare gratis langa hotel -Este posibilă parcarea privată în incintă şi se aplică taxe (10 euro/zi), dar noi am parcat la intrarea in curtea hotelului si a fost OK.

Asa de mult am vrut sa vad cum se distreaza grecii la cumpana dintre ani, dar am fost dezamagiti pentru ca in seara de revelion am vazut ca noi am fost condusi intr-un restaurant iar grecii in altul.

In restaurantul nostru era bufet suedez, ce-i drept bine organizat, iar dincolo (m-am dus sa trag cu ochiul) grecii erau serviti la masa.

Ca bauturi am avut vin alb, roze, rosu si sampanie.

Nu prea a fost distractie decat dupa ce s-au imbatat bulgarii care erau in numar destul de mare.

Salonicul este destul de frumos iarna, de fapt au fost 17 grade. M-au impresionat portocalii si mandarinii plini de fructe de care nu se atingeau nimeni.

Pe 31 de dimineata si pana seara grecii erau la terase si petreceau sau pe la cumparaturi. Erau toate strazile pline si traficul infernal, pana si politistii erau depasiti. Masinile parcate peste tot.

Pe 01 01 2010 am plecat la plimbare in oras. Pe faleza era foarte multa lume, iar restaurantele nu toate deschise. Am intrat sa mancam si am nimerit intr-un restaurant cu specific cipriot unde la sfarsit am cam fost trasi pe sfoara. Preturile de pe nota nu corespundeau cu cele din lista de preturi din meniu. Am intrebat de ce si ospatarul ne-a spus ca practica o taxa pentru ca restaurantul e deschis in prima zi a anului. Nu ne-a placut deloc tipul asta de furt pe fata.

Ne-am propus sa ocolim alta data acest restaurant cipriot si de aceea am relatat mai pe larg aceasta experienta, plus ca unii dintre noi s-au ridicat flamanzi de la masa pentru ca nu le-a placut mancarea.

Salonicul este un oras frumos.

Trimis de kmy in 06.01.10 17:15:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: kassandra- nea moudania

VIZUALIZĂRI: 1931 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kmy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 GRAND HOTEL PALACE

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[06.01.10 20:17:27]

Portocalele si mandarinele sunt coapte in decembrie, dar ca sa fie si bune de mancat trebuie ca pomii sa fie altoiti altfel fructele sunt amare. Special pomii din orase nu sunt altoiti pentru a nu fi devastati de turisti. Daca pomul se afla in curtea cuiva sigur are fructe bune de mancat, insa pe strada SIGUR sunt salbatici.

kmyAUTOR REVIEW
[04.02.10 13:09:46]

vreau sa mai adaug despre hotel ca este cam la capatul Salonicului. De la Hotel se ajunge in centru cu autobuzul, bilete se pot procura din autobuz. Costa 60 eurocenti calatoria.Trebuie sa aveti monezi de 10 si 50 eurocenti pe care le puteti procura de la receptia hotelului. In jurul hotelului e cam pustiu si dezolant. Daca va place luxul si aveti masina totul e OK. daca nu, nu prea e placut in zona. Sunt foarte multe ateliere de reparat masini, doua outleturi addidas si nike cu preturi ca la noi in magazine- adica pret real, nu am vazut reducerile...si cam atat in acea zona.

Imediat langa hotel si cu o parcare libera (unde am parcat si noi ca sa nu platim taxa la hotel de 15 euro) este un outlet mothercare-chestii pentru copii. Nu am copii si nu prea m-am priceput la comparat preturi, dar am intrat si mi s-a parut destul de aprovizionat.

Cam atat despre hotel - cazare si conditii de 5 stele, imprejurimi dezolante. Nu am facut fotografii pentru ca mi-a zis sotul ca le-ar putea vedea vre-un cunoscut si ne facem de ras. ha! ha! ha!

valy1c
[13.03.10 12:29:44]

as manca niste portocale de pe aleele alea!

[04.04.10 22:30:52]

si aici daca melodia atasata nu corespunde putem schimba!

ionescunic, kmy, valy1c