ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.04.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 28.07.08
STATUS: ADM

Propunere de 'bis' 2015 - Macedonia, all-in-one :), 7 zile, transport inclus!

Ne place-place-place să ne întâlnim, ne face bine, ne mai dorim. Cam astea au fost concluziile, foarte pe scurt, după Predeal 2015. Şi cum s-a nimerit o foarte bună (zic eu) oportunitate, de ce să nu încercăm o... "altă daaatăă, altă daaatăăă, ŞI MAI laaaatăă"? :D

Foarte pe scurt, deocamdată la stadiul de propunere — contează mult şi disponibilitatea voastră, poate mulţi au în august programat altceva. Dacă e cazul, concretizăm.

Ce ziceţi de-o a doua (mini) Întâlnire AFA între 21-29 august, în MACEDONIA (!), pe malul *spledidului* lac Ohrid? :)

Am găsit ceva chiar "apetisant" - 7 nopţi cu MD la un *splendid* hotel de 5 stele PLINE - Izgrev Hotel Spa & Aquapark STRUGA (Ohrid) — aquaparkul este PESTE "standardul Antalya"; de fapt, *tot hotelul* — cu proprietar turc (!) — este absolut comparabil unui nivel de 5 stele medium-superior din Antalya!.

Preţ = 299 euro / pers, cu transport autocar inclus (din Bucureşti şi Arad-Timişoara) !!

Am stat câteva zile acolo şi... de-abia puteam pleca de pe balcon :). La 20-30 m în faţă = lacul, superb; *Imediat* dincolo de lac — munţi înzăpeziţi în partea superioară (aprox 2700 m). În dreapta (privind spre lac), la 10 km = Albania!

Pachetul de 7 zile va fi, estimez, insuficient ca timp pentru

- plajă şi bălăceală în lac

- "minisejururi" :)) la aquapark - unul supeeerb

- socializare (inclus "mini-seară-festivă" + mini-nopţi albe, fără nr! lol)

- vizite în Ohrid şi împrejurimi (detalii mai jos)

- croaziere pe lac

- "descoperă Albania!" :)

Ohrid este considerat de macedoneni (şi nu numai!) ca adevăratul leagăn şi loc de naştere a civilizaţiei şi culturii ortodoxe!

CE PUTEM VEDEA / VIZITA în zona Ohrid (pe scurt):

• satul cu 14 izvoare = Vevcani (Vevcani Springs) = are o poveste foarte interesantă, vă las s-o descoperiţi! :)
  • castelul din Ohrid — *superb* şi bine păstrat
  • amfiteatrul din Ohrid
  • portul din Ohrid (cu statuile celor MARI 2 Sfinti "localnici" — Constantin-Chiril si Metodiu)
  • Manastirea St Naum - categoric un "MUST see"!
  • plaja St Naum (cea mai bună din zonă! cu nisip "integral", intrare lină în apă etc)
  • Museum on water / Bay of the bones
  • Parcul natural Galicica
  • Madonna Neagra
  • Icoanele din orasul vechi – a patra colectie din lume

Bonus: Albania, la 10 km distanţă de hotel!

CHESTIUNI "TEHNICE"

- vor fi două autocare - unul care pleacă din Bucureşti, şi unul din Arad — via, ofcorse :D, Timişoara.

- am deschis o listă de înscrieri DE PRINCIPIU; totul depinde de interesul şi disponibilitatea voastră — am putea conta pe vreo 40 de camere (şi 80 de locuri la autocare)

- cei mai "hotărâţi din fire" :) — e necesar un avans de 50%, plătibil până cel târziu în 1 mai.. Diferența trebuie achitată până în 01.08.

- există şi o alternativă de 3 stele, la 245 euro/ pers, cu FULL acces la aquapark Izgrev, dar e la 6-8 km de Struga (localitatea unde e resortul Izgrev) — hotel Sileks. Un hotel BUN, însă... mai bine, zic eu, mai puneţi 100 de euro / fam şi vă *răsfăţaţi* (GARANTEZ!) la 5 stele;

- transportul (autocar) = oferit ca bonus de AFA, astfel că cei care ar veni cu transport individual nu vor obţine nicio reducere!

- cine doreşte, poate opta pentru DEMIPENSIUNE, plătind suplimentar aprox 50-60 euro / pers;

- [adăugat ulterior] demipensiunea include, la cină, doar apă şi sucuri!, şi e bufet suedez.

- REGIMUL COPIILOR: copil pana la 7 ani = 75 euro; 7-12 ani = 231 euro; peste 12 ani este adult si plateste 240 euro. (e "preţul de listă"; aici e POSIBIL să obţinem ceva reduceri); [le] preţul pentru copii e MARE pentru că, din câte realizez, copiii plătesc transportul (75 euro, dus-întors, indiferent de vârstă); diferenţa = c/v meselor...

- [adăugat ulterior] pentru copiii sub 2 ani nu se plăteşte nimic (nici cazare, nici ptr eventuala demipensiune)

- preţ SINGLE: 397 euro;

- RETRAGERI:

• cu găsirea unui înlocuitor = fără nicio penalizare (până la check-in);
  • fără găsirea înlocuitor: - până în 01.07.2015 = fără nicio penalizare;
    - 50% penalizare până în 01.08.2015;
    - 100 % penalizare după 1 august.
  • NB: Ca în cazul oricărui alt sejur, AFA.Travel vă oferă posibilitatea încheierii unei poliţe storno , prin care puteţi acoperi orice risc de retragere.

Încarc câteva poze cu hotelul. Împrejurimile — vă las să le descoperiți singuri! :)

Trimis de Admin in 10.04.15 11:04:18
Validat / Publicat: 11.04.15 15:46:20

VIZUALIZĂRI: 22223 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Hotel Drim, Struga — Ei, - uite şi vegetaţiiaaa cu care ne "speria" Deborah77... Doar că, precum la radio Erevan, e din aia "cu plus" :P. Părerea mea.
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2046 PMA (din 46 voturi)

ECOURI STICKY: importante, "concluzii" etc
NOTĂ: ecourile STICKY sunt "extrase" şi afişate prioritar, la începutul şirului de ecouri; ele se regăsesc, totuşi, ŞI în succesiunea cronologică, "normală" a şirului de ecouri
10-04-2015, 13:56 - Admin

Lista încrierilor amfostacolo.ro/intalniri-afa.php?id=19 (ecoul va fi STICKY)

16-04-2015, 13:28 - webmaster

Şi pentru că am primit un feedback impresionant şi entuziat (şi) în această privinţă:

Acei dintre voi care aţi fi interesaţi, dar nu puteţi ajunge în perioada aleasă (22-29 august) - puteţi face o solicitare de ofertă aici

Preţul = acelaşi, INDIFERENT de perioadă!

Ecoul va fi setat STICKY (îl puteţi găsi imediat sub textul "articolului", pe viitor)

17-04-2015, 16:28 - AmFostAcolo.Travel

Am o rugaminte pentru cei care trimit datele pentru factura proforma si rezervarea ferma.

Trebuie sa trimiteti urmatoarele date:

- numarul de persoane, adulti si copii ( varsta copiilor)

-nume/prenume (exact cum apare in CI/pasaport), CNP pentru toate persoanele, inclusiv pentru copii

-adresa si un nr. de telefon unde puteti fi contactati in caz de urgenta.

-username-ul cu care v-ati inscris in lista de participare. (pentru evidenta)

- de unde vreti sa plecati (Bucuresti, Arad sau Timisoara) si tipul de masa (mic dejun sau demipensiune)

Trimiteţi, pe cristi[@]amfostacolo.ro aceste date.

- veţi primi o factură proforma, pe baza căreia puteţi plăti avansul (prin depunere în conturile indicate acolo)

- orice avans plătit şi confirmat = rezervare "SIGILATĂ" (garantez asta).

Platile se fac in euro.

Cine vrea sa platesca in lei sa specifice acest lucru in mail insa atentie este mult mai dezavantajos deoarece se calculeza la cursul BNR+2%

21-04-2015, 18:28 - webmaster

Am primit şi răspunsul pentru familiile "XXL" (cu vedere la lac SAU parc). Sunt disponibile camere dbl large room = încap 4 paturi sau 1 dublu si 2 twin, cu următoarele configuraţii / preţuri

3 adulti + 1 chd de până la 6.99 ani: 972 euro

3 adulti + 1 chd 7 - 11.99 ani: 1128 euro

2 adulti + 2 chd pana la 6.99 ani: 1002 euro

2 adulti + 1 chd pana la 6.99 ani+ 1 chd 7 - 11.99 ani: 1002 euro

2 adulti + 2 chd 7-11.99 ani: 1158 euro

Preţurile sunt pentru 7 nopţi cazare cu MD (transport autocar inclus); pentru demipensiune se adaugă un supliment de 60 euro / pers (inclusiv copiii!!!)

24-04-2015, 12:55 - webmaster

au mai intrat câteva avansuri; situaţia rezervărilor (înverzirilor) o puteţi vedea în lista de înscrieri

Şi-acum, o veste bună şi una... mai puţin (a doua = doar pentru cei de "dincolo de Carpaţi", privind dinspre Timişoara)

Vestea bună e că mai avem camere - se mai pot face rezervări; cea mai puţin bună e că sunt cu plecare doar din Arad/Timişoara. Autocarul "de Bucureşti" poate fi considerat PLIN pentru plecarea din 21 - 29 august...

În concluzie:

1. puteţi solicita încă facturi pro-forma pentru 21 - 29 august, însă doar cu plecare din Timişoara (nici măcar individual spuneau cei de la agenţie, până nu se asigură un grad minimal pe autocarul din Timişoara, toate camerele încă disponibile sunt rezervate pentru aceste variante!)

2. se acceptă încă solicitări şi cu plecarea din Buc (ori individuale), dar cu intrare în 15 august!

Poate fi considerat, deci oficial anunţul că dăm startul înscrierilor oentru SERIA 0 a Întâlnirii de la Izgrev, Ohrid, Macedonia - cu intrare în 15 august (plecarea va fi în 14 seara, returul în 23 august)

3. Dacă dintre cei înscrişi deja sunt persoane care doresc să fie mutaţi pe 15-22 august -- solicitările sunt BINEVENITE! (fac loc altor posibil doritori, care pot doar în 22-29 august, şi care nu au mai prins locuri)

sfârşit listă ecouri STICKY; mai jos găsiţi ecourile în ordinea cronologică, "normală"

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 20

se afișează ecourile [1 - 30] din total 588
Admin [10.04.15 13:56:30] »

Lista încrierilor amfostacolo.ro/intalniri-afa.php?id=19 (ecoul va fi STICKY)

adri-nico [11.04.15 16:10:37] »

Cind am dat de lista de inscriere, m-am bagat cu capu'nainte!

Cind am vazut ca tre' sa decartam niste bani pina la 1 mai, imi vine sa ma retrag.

Poate vine iepurasul, la noapte... (oricum, cuminte nu am fost!)

Dar imi plac pozele, minunateee! ~

(un brunet in halat nu ai gasit? in loc de blonda aia?)

Admin [11.04.15 16:17:08] »

@adri-nico - înscrierile, rezervările şi plăţile se vor face prin agenţia noastră, a tuturor = a comunităţiiAmFostAcolo.travel.

Asta înseamnă, hmm... şi ceva POSIBIL loc de "manevre", pile etc . Poate măcar în privinţa termenului de plată a avansului... putem fi un pic... flexibili... - ce zici, d'nu director economic?

adri-nico [11.04.15 16:23:00] »

@Admin - Toate "fonctiile" mele au fost de director de productie. N-am nici o treaba cu economia... caci daca aveam, nu ma mai codeam pe acilea.

Eu ramin in lista! (pina cind o fi cazul.

Larissa [11.04.15 16:23:38] »

Arată super bine, altă viață, iar prețul e ok, dacă e AI! Doar că eu am obiceiul să îmi planific vacanțele cu multe luni înainte, astfel încât perioada respectivă e ocupată cu altceva!

Mi-aș fi dorit să vin, sper ca, pentru la anul, să aflăm de miniîntâlniri măcar în decembrie!

Dar nu-i bai, sigur sunt useri care pot să meargă iar eu îi invidiez deja... !

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Nasshu [11.04.15 16:25:56] »

Păi nașa să meargă singură? Hop și eu al doilea!

P.S.

Știe cineva cât mai e reportul la Loto 6/49 ?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
maria55 † [11.04.15 16:29:08] »

@Admin, vezi ce faci cu directorul ala economic!

Ganditi-va oleaca si la pensionari... la cei cu minim-minimorum... ca le am arvunite pana in iunie

Admin [11.04.15 16:34:46] »

@maria55

@Admin, vezi ce faci cu directorul ala economic!

pfff... îi vedea. Dar e unu' cam de 2x cât mine (la... kg, ofcors), cam greu să-l... conving

Bujie [11.04.15 17:07:32] »

Mmmm, suna bine-bine! Felicitari pentru initiativa. Suntem interesati de propunere dar, as vrea sa ma lamuresc : noi suntem din Pitesti; autocarul din Bucuresti trece prin Pitesti? Daca da, continua spre Timisoara sau de acolo pleaca alt autocar?

Toate cele bune si Sarbatori fericite!

crismis [11.04.15 17:12:07] »

Super-tare oferta! Doar ca... eu trebuie sa zic "pas". Concediul nostru se va intinde pe ultima saptamana din iulie si prima din august, rezervarile sunt facute si ras-facute, si-asa "am facut o aroganta" si m-am lafait pe 2 saptamani, timp in care voi pune lacat job-ului meu. Sa mai lipsesc si ultima saptamana din august ar fi prea de tot!... Poate data viitoare se va brodi altfel...

Oricum, invidiez inca de pe acum toti participantii!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Admin [11.04.15 17:13:36] »

@Bujie - despre autocare (vor fi 2, cu trasee diferite - vezi mai jos)

Primul autocar pleacă (doar din) din Bucureşti, şi "taie" Bulgaria - Macedonia. "Transferul" Ploieşti - Buc (sau din oricare alt oraş înspre Buc sau Tmş/Arad, vezi mai jos) trebuie rezolvat "manual", pe cont propriu.

Al doilea autocar pleacă din Arad, trece prin Timişoara şi străbate Serbia-Macedonia

Andox [11.04.15 17:40:22] »

@larissa2015: unde ai vazut AI??? Scrie clar MD. In traducere mic dejun.

Dragoș_MD [11.04.15 17:45:55] »

@Andox - a indus-o în eroare titlul cu „all in one”...

maria55 † [11.04.15 17:45:55] »

Hotel Sileks, apare ca find de 4*, nu 3*! O fi pe doua categorii?! Ori m-am uitat gresit!

Larissa [11.04.15 17:59:48] »

@Andox - După cum zise Dragoș, titlul m-a indus în eroare iar faza cu MD nu am sesizat-o! Mulțam pentru traducere, oricum...

Bujie [11.04.15 18:09:37] »

@Admin: E OK, e bine de stiut! Ms.

Admin [11.04.15 18:12:25] »

@maria55

Ştiu că are el 4 stele "în acte", dar în realitate sunt aşa... mai... albe-gălbui )

Mai bine să vă aşteptaţi la 3* şi să fiţi, eventual, plăcut-suprinşi, decât să mergeţi "pe 4*" şi să fiţi, cine ştie, dezamăgiţi :-). Corect? Corect.

Dan&Ema [11.04.15 18:27:41] »

Super interesanta initiativa si oferta. Pozele vorbesc de la sine.

Din pacate la mine concediile se stabilesc la inceputul anului pentru tot anul asa ca nu lasa nicio portita. Daca alta data se va putea sti de asemenea oferte la inceput de an, pt mine ar fi fain. Nu pot avea insa pretentii absurde, ba din contra ma bucur pt ei ce se vor bucura de aceasta initiativa si te felicit inca o data, Cornel.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Dan&Ema [11.04.15 18:35:02] »

Sarbatori fericite de Sf. Pasti, sanatate si numai urari de bine tuturor AFA-istilor va ureaza Denisa, Emi, Ema si Dan

Admin [11.04.15 18:59:36] »

Pff... deşi nu-s deloc sigur că voi "scoate cămaşa", până în 01.05, cu jumătate din 904 euro, m-am înscriiiis şi eu

Măcar... "pun presiune" , aşa, pe "dnu director economic" , să găsească soluţii

andreea_c [11.04.15 19:04:57] »

Super tentant. Vreau si eu sa ma inscriu dar depind de un examen care va fi undeva la sf lui august, dar nu am sa stiu decat prin iulie data exacta... Asadar, daca vor mai fi locuri libere in iulie (cand voi afla daca pot sa vin sau nu), poate o sa ma primiti si pe mine/noi!?

maria55 † [11.04.15 20:02:39] »

@Admin - Presiune, ca presiune... da' de vorba buna dnu director nu intelege?! Sunt convinsa ca sunt multi cei ce-si doresc o a doua intalnire, mai ales intr-o asemenea locatie... si eu ma numar printre ei, nu am examene, nu am nevoie de programari pt concediu, nici macar de bilet de voie de la copii... doar de bunavointa acestui "sef de sef" care-mi incurca rau socotelile!

Sunt cat se poate de sincera cand spun ca pensia o am antamata... 1mai/Bulgaria, 26 Mai/Lefkada, acum apare si minunatia de oferta intr-un loc in care-mi incanta privirea, doar cand intru sa vad pozele...

Daca insa regulile sunt reguli, inteleg si ma retrag

... ca nici nu m-am inscris!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Admin [11.04.15 20:11:01] »

@maria55 - Încrie-te, Maria!! Că oricum nu te costă, acuma, nimic

Apoi = mai vorbim, mai vedem. Important să ai locul "antamat", cumva

maria55 † [11.04.15 20:18:07] »

@Admin - Cu multumiri, recunostinta si bucurie!

Pupam conducerea AFA!

puiutea [11.04.15 21:01:19] »

@Dan&Ema - Mulțumesc mult pentru urare și vă doresc și eu din tot sufletul multă, multă sănătate, bucurii și toate cele dorite!

Admin [11.04.15 21:12:01] »

şiii..., de la Zoazore citire...

Dar pentru Macedonia nu trebuie pasaport?

Nu e necesar paşaport pentru Macedonia. CI/BI e suficient, atât acolo, cât şi pe drum (Serbia / Bg etc). Şi chiar şi-n Albania - din câte ştiu.

andreea_c [11.04.15 21:14:06] »

@Admin - admin CI e ok, dar din cate stiu eu BI nu merge...

Admin [11.04.15 21:17:01] »

@andreea_c - atunci rectific şi "OFICIAL" = doar CI (sau paşaport)

Jumătate dintre cei care-am fost (şi-am tot fost, vreo 3 autocare) au intrat în Macedonia cu CI.

Adevărat, BI nu a avut niciunul.

andreea_c [11.04.15 21:19:59] »

@Admin - Da, eu am fost de multe ori in macedonia pana acum, si de fiecare data cu CI (de vreo 6 ani incoace la fel si la sarbi) cu exceptia copiilor care pot doar cu pasaport.

Dragoș_MD [11.04.15 21:55:15] »

@andreea_c -

cu exceptia copiilor care pot doar cu pasaport.

Nu chiar - doar cei minori; după 14 ani, pot și ei să treacă ori cu pașaport, ori cu C. I.

45 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
adeadeadeluta, adri-nico, andromeda, ARA, balasa violeta, Bujie, buretzash, cezar22, cporumbel, crismis, Dan&Ema, danamaria13, danda23, dandana, Deborah77, delmon01, diana2015, DODO14, elenuca, expertu, fanespoitorul, gabipuf, geodina, georgetap, grecudoina, hlli, iulian68, iulianic, kelyboy, maria55, mavrescu magda, monyka, nirolf72, ovipas, Paty, radulian, redmari108, Rodel, rodicalavinia, roth, ungureanica, violeta leanca, vulpe mihaela, Yolanda, zschortau
Alte articole din această RUBRICĂ2015 bis? Macedonia...: