ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.03.2015
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 15.01.09
JUL-2013

Cascada Kitzloch din cheile cu acelaşi nume, sau puțină aventură nu strică niciodată...

De ce aventură? Pentru că nu știam ce mă așteaptă… Am luat-o ca pe o provocare, tot eram prin preajmă, după incursiunea de la cascada Krimmler, ce-ar fi în continuare să vedem și cheile și cascada Kitzloch? Zis și făcut.

Traseul a rulat prin aceeași zonă atractivă cu priveliști pe partea dreaptă a șoselei care te invită să li te apropii!

Drumul alpin Grosslockner și rezervoarele alpine din preajma Kaprunului aveam să le vizităm într-una dintre zilele următoare, iar ghețarul Kitzsteinhorn cu înălțimi de peste 3000 m era deja bifat pe lista călătoriilor mele.

Lăsând pe partea dreaptă Kaprunul, fără să intrăm prin localitate, am mers mai departe pe direcția est, spre Gries și Taxenbach, de unde se face intrarea în defileu, apoi pe o șosea îngustă, am urmat indicatorul Kitzlochklamm.

Ascunsă undeva pe drumul spre Rauris, făcând și ea parte din Parcul Național Hohe Tauern, cascada Kitzloch din cheile cu acelaşi nume este o oază de frumusețe și sălbăticie, din păcate, mai puțin cunoscută de turiști… Sigur, nu este cea mai mare cascadă din zonă, dar are o frumusețe unică…

Puteți s-o admirați în fotografii, dar s-o străbați cu piciorul, este totuși o încântare!

De milenii, gheața, apa de ploaie și toate bucățile de stâncă antrenate de apele râului Rauris au forat cu sârguință, dând naștere unui defileu bizar.

Taxa de acces în zonă este de 5 euro pentru adulți și gratuit pentru posesorii cardului Hochkonig.

Locurile de parcare, ușor de găsit și sunt gratuite.

Turul începe cu o călătorie printr-o zonă împădurită, semi-umbrită și se poate prelungi adânc în spectacolul fabulos al cheilor înguste.

Traseul în sine este sigur. Doar picioarele să te țină, pentru că trebuie să luați în calcul ascensiunea a sute de trepte… Drumul nu este ușor, dar fiecare pas a meritat! Ești atât de preocupat să privești peste tot, încât parcă nici nu simți oboseala urcușului.

Urcarea spre cer se face în zigzag, pe lângă pereții stâncoși, pe trepte de lemn care adesea sunt umede și alunecoase.

Într-un anumit tronson există un tunel prin munte, atât de îngust încât două persoane abia se pot strecura una pe lângă cealaltă.

De-a lungul traseului sunt poduri și pasarele de unde se poate observa cascada de la diferite nivele.

În partea superioară podurile de vizualizare sunt atât de apropiate de cascadă, încât de multe ori te poți aștepta la un duș, mai ales dacă adie și vântul, dar este un lucru aproape plăcut, excitant, pentru că este neașteptat și nu i te poți opune. Și, doar faci parte din spectacol…

Aici nu reziști tentației, deschizi larg brațele și dacă nu este nimeni prin preajmă, strigi cât poți de tare luându-te la întrecere cu zgomotul hohotitor al cascadei.

Există o variantă de traseu spre peștera Sprint, evaluată ca fiind extrem de dificilă și numai fiind însoțiți de ghid o vizitați.

La un moment dat am observat un incident. Mai mulți alpiniști se cățărau pe un perete abrupt de stâncă, când deodată unul dintre ei a alunecat și s-a prăbușit în coardă. Norocul lui a fost că nu s-a lovit, ba chiar bravând, a făcut un semn către ceilalți și și-a continuat urcușul…

Pe acești alpiniști îi numesc ”frumoși nebuni” ce-și pun viața în pericol în orice clipă…

La capătul traseului aveam să întâlnim o placă comemorativă cu niște nume trecute pe ea. Ca orice lucru înfăptuit de mâna omului, care-și cere și tributul și aici se împlinise acest fapt…

În iulie 1974 a avut loc o tragedie. O clasă formată din 30 de fete au făcut o excursie la cascadă. După ce au ajuns la ultimul pod, au vrut să imortalizeze momentul făcând o fotografie de grup. Podul n-a rezistat greutății și toate fetele s-au prăbușit în gol. Opt dintre ele și-au pierdut viața, altele au suferit leziuni grave… Traseul a fost redeschis abia după doi ani, în 1976 și de atunci se vizitează doar în perioada mai-octombrie.

Mai relevante decât scurta mea descriere, poate vor fi fotografiile și filmulețul atașat.

Revăzându-le, parcă nici nu-mi vine să cred că am călcat pe acolo.

Totuși, AFA…

Trimis de Alina53 in 08.03.15 17:52:05
Validat / Publicat: 08.03.15 22:02:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 2868 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 În drum spre cascada Kitzlochklamm. În fundal se văd culmile înzăpezite ale Kitzsteinhorn-ului

[08.03.15 17:54:58]

Webmaster, te rog să atașezi clipul următor: https://www.youtube.com/watch?v=nE-ITZlVq00 Mulțumesc frumos!

[08.03.15 22:14:54]

@Alina53 - Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu)

saxonul
[09.03.15 09:27:32]

Am citit cu placere articolul, iar fotografiile m-au purtat prin cheile mele preferate din Austria , pe care le-am strabatut si eu in 2012.

Dragoș_MD
[09.03.15 09:36:29]

@Alina53 - de fapt, cred că ar fi mai bine ales titlul „Cheile Kitzloch” (Klamm în germană asta înseamnă - chei; la fel cum NU e chiar OK să spunem Cascada xxxxWasserfall).

Deși pe traseu chiar sunt multe cascade, este totuși vorba despre un traseu turistic prin cheile unui râu.

tata123 🔱
[09.03.15 10:00:48]

Spectaculoasă zonă, un superbonus pentru fotografii. Avem și noi în țară destule chei și cascade, păcat că nu sunt amenajate la standarde decente.

[09.03.15 10:41:28]

@Dragos -

Ai dreptate, Dragoș, sper că n-am folosit totuși un pleonasm - e vorba de cascada Kitzloch din cheile cu același nume. Ar putea un webmaster să schimbe titlul? Vă mulțumesc!

[09.03.15 10:50:40]

@saxonul - Mie-mi vine greu să spun că am locuri preferate în Austria... Oricare dintre ele are un farmec anume. Și câte mai sunt de descoperit...

[09.03.15 11:13:59]

@tata123 - Mulțumesc! Da, din păcate, nu vom ajunge niciodată la acele standarde...

[09.03.15 12:41:36]

@Alina53 -

Ar putea un webmaster să schimbe titlul? Vă mulţumesc!

A putut. Și într-un loc din text.

PS nu era pleonasm, dar pentru cineva care pricepe puțin germana, suna oarecum eronat.

[09.03.15 17:56:04]

@webmasterX - Mulțumesc!