ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.02.2015
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    AUG-2012

Parcul Vigeland - O calatorie intr-o lume dezlantuita

Astazi este Vineri, 13! Sper ca nu sunteti superstitiosi, nu? :) Pentru mine e o zi ca oricare alta. Sper ca si pentru voi sa fie o zi frumoasa, mai ales ca vine un alt week-end, dupa o alta saptamana de munca. Ei bine, m-am gandit ca astazi sa va scriu despre un loc absolut fabulos din punctul meu de vedere, un loc cu o incarcatura emotionala speciala, pe care il are capitala Norvegiei. Este vorba despre Parcul de Sculpturi Vigeland. Asa cum am mentionat la impresiile mele despre Oslo, parcul a fost primul obiectiv turistic vizitat in primele ore ale unei zile insorite si calde, care pentru noi a ramas o zi turistica memorabila.

Parcul de Sculpturi Vigeland reprezinta unul dintre cele mai cautate si apreciate obiective turistice din Oslo. Este situat in partea central-vestica a orasului si face parte din imensul Parc Frogner. Parcul a fost conceput si creat de Gustav Vigeland (1869-1943), unul dintre cei mai mari sculptori norvegieni si ii poarta cu mandrie numele. Dupa 40 de ani de munca titanica pentru realizarea acestuia, din nefericire, Vigeland n-a mai apucat sa-si vada opera terminata si sa se bucure de imensul sau succes, prin crearea unei lumi cu totul aparte, o lume in care se intalnesc si se unesc toate starile si sentimentele umane.

La intrarea in parc ne-au intampinat niste porti uriase. Din start am avut o presimtire ca voi pasi intr-o lume cel putin ciudata si al naibii de incitanta. Pentru mine, parcul a fost ca o revelatie, cu puterea unui magnet care m-a atras si m-a invitat sa-l cunosc si mai ales sa il inteleg. Parca mi-a soptit: “Hai, intra in lumea mea. Cunoaste-o si o vei intelege! ” Oare asa sa fie?! Cu o dorinta febrila am patruns in lumea dezlantuita a renumitului parc Vigeland. In zare, la o prima vedere, am reusit sa vad cam ce cuprinde acest parc devenit pe drept cuvant un mare si interesant obiectiv turistic foarte iubit si cautat de turisti dar si de localnici. Acestia se mandresc tare mult cu parcul lor!...

Parcul este construit pe o axa lunga ce cuprinde: intrarea cu Poarta Principala, maiestrita din piatra si fier forjat. Apoi am calcat pe alei betonate, care strapung in linie perfecta, de o parte si de alta peluzele cu iarba taiata la mm. Am trecut un pod din piatra peste un lac cu o apa extrem de cristalina, situat intr-un peisaj de poveste, cu umbrare misterioase alternand cu splendide zone florale. Ei, si de aici incepe adevarata lume a lui Vigeland: in fata mi s-a asternut un tablou terifiant si totodata extrem de fascinant si tulburator. Pe podul lung, de o parte si de alta se insira statui din bronz, reprezentand femei, copii, barbati, fie singuri sau interactionand in diferite relatii interumane. Statuile sunt separate din loc in loc de felinare de epoca. Imi inchipui ce atmosfera extraordinara trebuie sa fie aici noaptea... Deodata am simtit ca patrund pe un taram total necunoscut de mine pana atunci. M-a cuprins fiorul curiozitatii maxime si dorinta de a vedea si intelege unde ma aflam de fapt si ce era in jurul meu; eram inconjurata de un peisaj cutremurator de fascinant, in care m-am pierdut complet timp de vreo 2 ore. La finalul plimbarii mi-as fi dorit sa raman aici inca mult timp, nu stiu cat dar as fi vrut sa reiau turul si sa tot privesc in jurul meu... pana ma satur! :) In partea inferioara a podului, Vigeland a creat un spatiu de joaca pentru copii, in forma circulara, unde se gasesc alte 8 sculpturi reprezentand copii.

Patrunzand si mai mult in lumea ciudata a lui Vigeland, a intalnit o alta atractie a parcului: Fantana. Aceasta este o lucrare cu totul speciala, pe care din nefericire, atunci cand am vizitat noi parcul, fantana nu a functionat. Aranjamentul sculptural ia forme de copaci formati din trupurile umane. Sub coroana copacilor se cladeste necontenit ciclul vietii eterne al omenirii. Ulterior am vazut poze cu fantana in functiune si este un vis; curgerea apei printre statuile cu trupuri de copaci-oameni mi-a semnificat intr-adevar scurgerea vietii omului prin timp spre vesnicie...

In mijlocul parcului, de la departare iese in evidenta o coloana foarte inalta, asezata pe un platou circular, ridicat pe scari tot din piatra. Acest uimitor ansamblu este de fapt punctul culminant al parcului, numit Monolitul. Este o lucrare grozava, gigantica, formata dintr-un singur bloc imens de piatra, in care ingeniosul artist Vigeland a sculptat nu mai putin de 121 de trupuri de barbati, femei si copii inlantuiti pentru totdeauna. Un trup se leaga de celalalt, in dorinta fiecaruia de a nu se desparti niciodata de celelalte si de a ramane lipite intru eternitate. Se disting clar sculpturi de trupuri umane; copii si adulti la un loc, uniti intr-o iubire nemuritoare, intr-un zbucium etern, care, cred eu, reprezinta insasi esenta vietii. Semnificatia grandioasei lucrari ar fi, printre altele, incercarea omului de a se rupe de viata pamanteasca si de a tinde spre viata spirituala. Monolitul este considerat cea mai inalta constructie in granit din lume, avand o inaltime de 14 m. O munca titanica, dupa parerea mea dar si ce realizare impresionanta!

Ajungand in dreptul Monolitului am ramas muta si uimita. Practic altceva chiar nu poti face decat privind-o si iar privind-o indelung, intr-o tacere absoluta. Sincera sa fiu, mi s-a zbarlit pielea pe mine cand am studiat mai bine acest ansamblu artistic total iesit din barierele intelegerii normale, obisnuite. Monolitul triumfa prin nazuinta omului spre spiritualitate si divinitate. Daca veti privi mai bine, veti putea interpreta unirea trupurilor de pe Monolit, ca o ascensiune spre rai, spre viata eterna, cuprinsi de iubire si speranta ci nu de tristete si deznadejde. Monolitul este incercuit de 36 de grupuri statuare din granit perfect lustruit, iintrupand femei, copii si barbati in momente diferite ale vietii.

Pasind in acea lume, am inceput treptat sa deslusesc si sa inteleg ce fel de parc este acesta si din ce este alcatuit. Intins pe o suprafata foarte mare in inima capitalei norvegiene, Parcul Vigeland cuprinde un amalgam de statui unice care explica in piatra dura ciclul complex al vietii. Toate statuile reprezinta trupuri umane ce definesc conceptul de familie: fiecare grup statuar ii prezinta pe parinti, fie mama sau tatal, sau chiar impreuna, aflati in diverse ipostaze ale vietii impreuna cu copiii lor. Sunt statui care ii prezinta doar pe parinti sau chiar pe varstnici in tot felul de actiuni cotidiene. Important aici mi s-a parut ca fiecare grup statuar in sine este de fapt o impresionanta opera de arta, care mi-a insuflat atat afectiune dar si crampeie din nebunia si zbuciumul uman. Am simtit in acele pietre reci la atingere, cum emana si transmit o caldura aparte cum n-am mai simtit pana atunci cand am atins alte statui. Nu stiu, poate tocmai ca mesajele personajelor intrupate in aceste statui sunt atat de pregnante si au reusit sa ajunga acolo unde cu siguranta a dorit autorul: in inima si in mintea celui ce le vede si le simte. Si apoi le intelege. Eu le-am inteles... in cele din urma!...

Mergand spre capatul parcului, cocotata pe o culme se gaseste, zic eu, chintesenta mesajului lui Vigeland: acolo este Roata Vietii. Grupul statuar reprezinta o femeie, un barbat si un copil, inlantuiti intr-un cerc inchis pentru totdeauna. Aceasta opera cuprinde intreaga tematica a parcului: drumul pe care il strabate omul prin viata, din leagan, copil fiind, devenind apoi adult si intr-un final mergand spre moarte, aflandu-se intre fericire si suparare, intre iluzii si vise, intre nadejde si speranta spre nemurire. Un mesaj filozofic pe cat de infiorator si meditativ pe atat de crud si adevarat...

In Parcul Vigeland am trait o experienta turistica unica, ce mi-a lasat o senzatie extraordinara, pe care nu o voi uita niciodata. Am vazut in Parcul Vigeland o fantezie cu totul iesita din cotidianul tern si plictisitor al vietii reale; am vazut un amestec nebun al simtamintelor umane, regasite in fiecare grup statuar de o profunzime si acuratele ce intrece orice imaginatie. In acest loc magic se petrece o adevarata dezlantuire a starilor sufletesti prin care trece omul de-a lungul tumultoasei si efemerei sale existente.

Per total, Parcul Vigeland cuprinde 200 de statui in granit, bronz si fier, din care practic explodeaza viata si moartea, provocarile si erosul, sperantele si idealurile, curajul si temerile, iubirea si ura, bucuria si agonia. O lume atotcuprinzatoare a tuturor sentimentelor umane este redata artistic si unic, prin aceste statui pe care daca le privesti atent din interiorul tau, ele devin fiinte vii si daca ai rabdare sa le asculti, iti vor sopti povestea lor... Fiecare are cate o poveste aparte.

In Parcul Vigeland am trait clipe de fericire dar si de uimire dusa la paroxism, privind acele statui ce pot rasturna valori, statui bizare si nehotarate, statui impunatoare si fermecatoare, care privesc trecatorul in calatoria sa prin parc. De fapt este calatoria prin viata a fiecaruia dintre noi. M-am minunat privind statui cu trupuri goale, din care putem invata ca orice corp, fie el de femeie sau de barbat, poate fi frumos, indiferent de varsta; am inteles ca frumusetea se defineste prin dragoste, imbracand haina erotismului sau a inocentei. Am privit cu indarjire la statui ce reprezinta momente de fericire dar si de disperare si deznadejde si le-am inteles zbuciumul interior... chiar daca sunt reci, din piatra perfect netezita. Mi s-a incalzit sufletul cand am privit zambind la cele care ii reprezinta pe mama si copil, simtind cum palpita de bucuria si renasterea vietii in jocul inocentei incremenite chiar si in granitul dur. Si am vazut ca tatii pot fi foarte afectuosi si se pot juca impreuna cu copiii lor, chiar daca acolo, in acel loc, sunt cu totii impietriti. Am simtit intelepciunea adunata intr-un trup gol si rece de batran, ce sta si gandeste profund la miracolele vietii, privind increzator spre moarte. Am invatat inca o data ca nu ambalajul conteaza, ci ceea ce exista dincolo de aparentele reci si dure ale existentei. Iar aici, in uimitorul parc Vigeland am invatat ca viata este un complex de nebunie frumoasa si creatoare, amestecata cu nebunia si dezlantuirea sentimentelor de tot felul dar si cu inocenta si cumintenia puritatii umane.

Parcul Vigeland m-a impresionat la maxim, atat prin consistenta sa artistica deosebita cat si prin ceea ce m-a facut sa simt si sa inteleg despre menirea si natura umana. Statuia marelui creator Gustav Vigeland, priveste de undeva de pe partea dreapta a parcului, pe axa de intrare, inconjurata de o gradinita superba cu flori. Prin succesul pe care il are opera sa, marele artist a invins moartea peste timp. Parcul Vigeland este un obiectiv turistic extrem de vizitat si iubit in Oslo. Este deschis in permanenta si intrarea este libera.

Cu prezentarea parcului si cu ceva filozofie, cam asa am perceput eu Parcul Vigeland din frumoasa capitala norvegiana. Sfatul meu este sa vizitati neaparat acest obiectiv turistic foarte important si interesant, iubit de norvegieni si nu numai (acum ma numar si eu printre ei!). In acest loc am trait cateva momente speciale din viata mea intr-o lume de neinteles la prima vedere dar care, privind-o, patrunzand in interiorul sau si simtind-o, am inteles-o poate mai bine decat lumea inconjuratoare banala si aparent minunata in care traiesc. Minunatia vietii consta tocmai in intelegerea ei prin toate formele de exprimare. Consider Parcul Vigeland un autentic must see si un necesar must feel pentru inima si cugetul fiecarui calator ce poposeste pe cararile sale pret si doar de cateva momente din viata sa. In fond, mesajul operelor din Parcul Vigeland reprezinta de fapt mesajul modului de intelegere a vietii.

Vacante de vis oriunde si oricand!

Trimis de ileanaxperta* in 13.02.15 15:44:42
    Validat / Publicat: 13.02.15 17:02:46
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ȚĂRILE SCANDINAVE.

VIZUALIZĂRI: 5878 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P23 Sentimente umane intrupate in granit... la parcul Vigeland

mireille [13.02.15 17:37:11] »

@ileanaexperta... superbe poze despre un parc tematic unic, e incredibil, impresionant si puternic. Am lecturat cu placere articolul, si prin intermediul statuilor gigantice, am trait parca o poveste tacuta a relatiilor dintre oameni... desi masive, am impresia ca sculpturile au si un mesaj delicat despre valorile umane... Artistul a realizat minunate ipostaze in care omul e surprins in diferite faze ale vietii... mi-a placut obiectivul turistic prezentat de tine, o adevarata provocare... cine stie, poate ajung vreodata si eu acolo... multumim.

Larissa [13.02.15 18:08:15] »

@ileanaxperta - Dar ce frumos stii tu sa povestesti, parca vad cu ochii mintii parcul insorit asa ca nu conteaza ca astazi este vineri 13, maine e Valentine's Day.

Vad ca ai avut frumoase experiente in tarile nordice, sper sa nu te opresti din postat review-uri, mie imi plac ale tale mult.

O zi frumoasa maine si astept, cu nerabdare, continuarea!

ciprian.dima [13.02.15 19:36:08] »

Frumoase poze, iar parcul e o minunăţie. Mulţumim pentru review. Şi uite aşa mai completăm lista locurilor de vizitat. Oare o să ajung să le văd pe toate?!

msnd [14.02.15 00:14:11] »

Mă bucur că am dat aceiași interpretare acestui obiectiv turistic de excepție.

Deși sculptorul nu a precizat-o niciodată în mod clar, tematica parcului vrea să acopere toate aspectele vieții, din copilărie până la moarte, cu toate sentimentele, trăirile și întâmplările dintr-o viață normală. Sunt prezente astfel bucuria, mândria, dragostea, dar și gelozia, supărarea și stările conflictuale. Personal am impresia că sunt cam multe exponate ce ilustrează violența. Foarte multe personaje sunt copii. Între aceștia se pare că iese în evidență ”Copilul mânios” (sau „supărat”), o statuie de mici dimensiuni, relativ puțin pusă în evidență, pe partea stângă, la mijlocul podului ce traversează lacul, care a devenit unul din simbolurile orașului. Mie nu mi s-a părut deosebită, am descoperit că nici măcar nu am fotografiat-o, și consider de fapt că este „copilul răzgâiat și irascibil”, care face o criză de nervi că nu a obținut ceea ce dorea. Mult mai mult mi-a plăcut „părintele care se joacă cu cei 4 copii ai săi” (titlul îmi aparține).

Fântâna, cel mai vechi exponat al parcului, creată între 1906 și 1914, este o imensă cupă (sau farfurie) susținută de 6 giganți, din care curge apă către „viață, natură și omenire” (citat din ghid). Fântâna este înconjurată de un număr (nu l-am reținut) de „arbori ai vieții”. Aceștia, la prima impresie, par a fi sursa de inspirație pentru unii din copacii din filmul Avatar. Priviți mai atent, se observă că de trunchiurile lor sunt sprijiniți sau agățați un număr de personaje umane de vârste diferite, de ambele sexe, de la copilărie până la bătrânețe. Probabil că de aici le vine și numele.

Un exponat mai puțin menționat până acum este în spatele Monolitului, tot axial aleii, un ceas solar, confecție metalică, amplasat pe un soclu ce ilustrează semnele zodiacale. Totodată, un grup de 7 corpuri îngemănate, din trei generații, ilustrează ciclul complet al vieții.

Cred că vizita într-un asemenea loc îți rămâne în amintire toată viața.

Felicitări pentru articol și excursia făcută.

ileanaxperta* [14.02.15 21:58:41] »

Ma bucur, oameni buni, ca mai exista turisti-calatori carora le plac astfel de obiective turistice mai speciale. Merita cu prisosinta vizitate si recomandate si altor pasionati de astfel de locuri.

Va multumesc mult pt. ecouri si aprecieri si va doresc numai vacante de vis oriunde si oricand!

ileanaxperta* [15.02.15 19:19:36] »

Mi-am amintit ca la intrarea in parc exista un centru de informare si un magazin cu suveniruri. Alaturi este si o cafenea. Norvegienii adora jogging-ul, ca fiind sportul lor preferat iar Parcul Vigeland este unul dintre cele mai frecventate locuri pt. practicarea acestui sport.

De asemenea, parcul detine anumite zone special amenajate pentru picnicuri, fiind cel mai mare parc din Oslo. Deci, Parcul Vigeland nu reprezinta doar o lectie de viata data calatorului care paseste in lumea sa sau o meditatie asupra conditiei umane si a vietii. Parcul este si un excelent loc verde si atat de curat si linistit, perfect pentru relaxare si agrement. Parcul Vigeland este cea mai mare expozitie de statui in aer liber din lume. Nu degeaba este atat de apreciat si iubit de catre norvegieni si turistii care ii calca potecile... Este, intr-adevar un cu totul altfel de loc. Vizitati-l si imi veti da dreptate... sper!

Michi [16.02.15 09:20:20] »

@ileanaxperta - Mă bucur că ai scris despre parcul Vigeland. Noi l-am vizitat fugitiv cu grupul- intrat, ieşit, făcut câteva poze- dar nu am avut timp sau ocazia să mă documentez asupra lui. Reviewul tău şi ecoul lui Msnd completează această lacună şi abia acum pot spune că am vizitat parcul Vigeland.

ciprian.dima, ileanaxperta*, Michi, mireille, msnd
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Oslo: