ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.02.2015
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 06.03.12
JUL-2014

Grindelwald, o stațiune montană de top în Alpii Bernezi

Reveniți în șoseaua spre Interlaken, după vizita nereușită din satul Isenfluh, am mai coborât vreo 2 km și am luat-o la dreapta pentru a vizita un alt sat turistic din Alpii Bernezi, Grindelwald, o stațiune de munte aflată la altitudinea de 1034 de metri și unde turiști din toată lumea (am văzut aici și mulți asiatici) își petrec vacanțele indiferent de anotimp.

În timpul iernii turiștii se pot bucura de zecile de km de pârtie aflate, atât în Grindelwald, cât și în Kleine Scheidegg sau Wengen, alte două sate turistice din apropiere. Vara această zonă este una dintre cele mai populare destinații pentru drumeții montane. Numeroase telescaune și telecabine asigură transportul turiștilor pe pârtiile de schi sau în zonele montane mai greu accesibile.

Un tren de munte, asemănător cu cel din Lauterbrunnen, urcă până la Wengen, iar la Kleine Scheidegg se face conexiunea pe o altă linie de tren, Jungfraubahn și se ajunge la Jungfraujoch, șaua situată între vârfurile Monch și Junfrau . De-a lungul traseului trenul urcă prin tunelurile săpate în munții Eiger și Monch până la altitudinea de 3454 de metri unde se află cea mai înaltă stație de tren din Europa.

La fel ca Lauterbrunnen, satul Grindelwald este de fapt o municipalitate, împărțită în mai multe comunități montane. Este înconjurat de numeroși munți, cei mai impresionanți fiind Eiger, Wettehorn și Faulhorn. La poalele munților Eiger și Wettehorn sau format ghețari mari, unul dintre ei se poate vedea ușor în partea de sud-est a satului.

Zona de schi se află în centrul turistic First situat la poalele muntelui Faulhorn. Pentru cei care nu practică sportul cu schiurile sunt și pârtii speciale pentru săniuș. Centrul turistic First este împânzit de mijloace de transport prin cablu și de aici pleacă numeroase trasee pentru drumeții montane.

Drumul care pleacă din șoseaua principală spre Grindelwald (vreo 12 km) este unul deosebit de frumos, care la început trece printr-o vale asemănătoare cu cea de la intrarea în Lauterbrunnen, printre păduri de brad și poienițe curate, de un verde intens și plăcut ochiului.

Șoseaua străbate un traseu aproape paralel cu râul Lutschine, alternând poziția prin trecerea unor poduri. Este un râu de munte care își are izvorul în ghețarii de sub poalele muntelui Wettehorn. Pe parcurs adună foarte mulți afluenți și se varsă în lacul Brienzersee.

Când am citit pe un pliant o scurtă prezentare a râului Lutschine, am avut o tresărire; denumirea vine de la celți și se traduce ca „strălucitor” (leucos - leuca, adică numele meu de familie). Să fi fost strămoșii mei de neam celtic și eu să nu știu? :))

Mai sus de această vale șoseaua devine mai abruptă, trecem prin locuri cu pajiști verzi și întinse, ceva în genul Bucovinei noastre, apoi întâlnim primele hoteluri, semn că ne-am apropiat de Grindelwald. În partea dreaptă ne face cu ochiul silueta impunătoare a muntelui Eiger, încins cu un brâu de ceață pe mijloc. În apropierea unui hotel facem un mic popas, admirăm frumusețea muntelui, a peisajele din jur și facem primele poze.

Deși suntem în luna august, și soarele dogorește puternic, pe crestele superioare ale muntelui zăpada nu vrea să se topească. Muntele pare atât de aproape de noi și parcă ne îndeamnă să-i accedem minunatele, dar în același timp periculoasele înălțimi.

Este supranumit „Căpcăunul” și nu știu dacă aceasta se datorează înălțimii sale de aproape 4000 de metri sau a numeroaselor accidente care au avut loc pe peretele nordic al acestui munte:(. Din această cauză peretele ucigaș a fost numit Mordwand (zidul morții).

Căutat de alpiniști din toată lumea, muntele Eiger este considerat printre cei mai periculoși din lume și are la activ numeroase victime. Una dintre ele are însă o istorie aparte și mi-a captat atenția. Acum aproape 50 de ani a fost împușcat, în timpul unei ascensiuni, un pilot american, alpinist amator, din motive rămase neelucidate până în ziua de astăzi. Despre această tragedie fiul său a scris o carte și a fost inițiatorul filmului documentar Alpii, nominalizat în 2007 la premiul Oscar.

Și tot legat de film, scenele din The Eiger Sanction ( Pedeapsa de pe muntele Eiger) au fost filmate în această frumoasă regiune a Alpilor Bernezi. În rol principal actorul Clint Eastwood, idolul tinereții mele din filmele cu „pumni de dolari găuriți”

Următoarea oprire am făcut-o în centrul satului, unde am fost încântați de arhitectura alpină specifică clădirilor din această regiune. Hotelurile aveau balcoanele pline de flori, iar fațadele erau împodobite cu zeci de stegulețe și stindarde helvete cu ocazia Zilei Naționale . Din acest loc se poate admira masivul Wetterhorn și ghețarii Grindelwaldului, care din cauza încălzirii globale își micșorează dimensiunile în fiecare an.

Wetterhorn este unul dintre cei mai cunoscuți munți din Alpii Bernezi și are un vârf înalt de 3704 m, Mittelhorn. Alături de Eiger, Wettehornul este un obiectiv turistic căutat de mulți alpiniști, dar și de turiști iubitori de înălțimi montane. Printre cei care au urcat pe muntele Wettehorn se numără și celebrul prim-ministru britanic Winston Churchill.

Pentru a putea admira mai de aproape frumusețile Wettehornului, am urcat cu mașina până la marginea din vestul orașului. De aici accesul auto nu a mai fost posibil, am parcat mașina lângă hotelul Wettehorn și am coborât pe o potecă cât mai aproape de poalele muntelui.

După ce ne-am relaxat și ne-am săturat privirea cu peisaje atât de frumoase, ne-am întors la mașină și ne-am continuat drumul spre alte obiective turistice din Alpii Bernezi.

Vacanțe cât mai frumoase!

Trimis de traian.leuca † in 11.02.15 14:43:32
Validat / Publicat: 11.02.15 19:01:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ELVEȚIA.

VIZUALIZĂRI: 7020 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Imagine din zona centrală a satului turistic Grindelwald din Alpii Bernezi, Elveția.

Michi
[12.02.15 07:42:57]

Foarte frumos review şi de aducere aminte. Am plecat din Berna pentru Interlaken şi de acolo am luat trenul spre Jungfrau. Ne-a costat enorm biletul care era valabil o săptămână aproape 100 eu. dar am acceptat ptcă voiam să vedem Top of Europe. Sus era o clădire de piatră rezistentă la vânt la fel ca cea de la Aiguille du Midi la care ne-a condus un lift rapid până la 3571m. Înafara ei tineri bronzaţi fără hanorak sau cămaşă, skiau. În faţa noastră se desfăşura în întreaga lui frumuseţe Jungfrau 4158 m. Am fostacolo acum 9 ani dar orişicât...

TraianS
[12.02.15 09:20:41]

Căutat de alpinişti din toată lumea, muntele Eiger este considerat printre cei mai periculoşi din lume şi are la activ numeroase victime.

In filmul North Face (imdb.com/title/tt0844457) cred ca e vorba despre acelasi munte.

Foarte interesante locuri.

Sper sa ajung si eu pe acolo.

traian.leuca †AUTOR REVIEW
[12.02.15 11:22:26]

@Michi - Mulțumesc pentru apreciere!

Sunt uimit să constat că ați fost și la Jungfraujoch. Într-adevăr excursia Top of Europe este destul de scumpă, dar merită să ajungi pe „Acoperișul Europei”. Între timp s-a scumpit și biletul (citeam undeva de 170 CHF) și francul.

Există și variante mai ieftine prin Lauterbrunnen sau Grindelwald. Din Lauterbrunnen se poate urca pe jos până la Wengen -Kleine Scheidegg (un traseu de vreo două ore) și de acolo cu trenul până în Jungfraujoch.

@TraianS-Mulțumesc pentru vizită!

Așa este, filmul North Face este inspirat de o poveste adevărată petrecută la muntele Eiger. Parcă și grecii au făcut un film în legătură cu acest munte (Alpii.

Sper sa ajung si eu pe acolo.

Îți doresc de pe acum un sejur de excepție în regiunea Alpilor Bernezi!

Michi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Grindelwald: