ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.12.2009
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
JUN-2009

Porto-Katsiki beach

"Muzica greceasca - Album 04 2007"

Insula Lefkada nu este o destinatie foarte cautata de romani, ca alte statiuni grecesti. Se ajunge cel mai usor cu masina pe autostrada Egnatia Odos. Insula este legata printr-un mic pod de continent. E o insula muntoasa, cu natura salbatica, linistitoare, chiar tulburatoare uneori. Se afla in vestul Greciei, la Marea Ionica, in sudul insulei Corfu. Cea mai admirata plaja din insula este Porto Katsiki.

Am fost acolo de 3 ori, O data pe sosea, o data pe apa si intr-o seara ca sa vedem un apus de soare la Porto katsiki, tot cu masina!

Pe sosea se poate ajunge cu masina proprie sau cu... altceva pe 2 roti, pe un drum pitoresc, destul de ingust, plin de serpentine, destul de bunicel, nu atat de infiorator ca altele din Lefkada. La un moment dat chiar m-am uimit ca erau si balustrade. Se ajunge din satul Athani, adica se tot coboara, pentru ca in vestul insulei sunt munti mari, iar altitudinea scade uneori destul de brusc. Cand deja mai ai putin pana la nivelul marii si incepe sa se zareasca... nu se poate sa nu te incerce un oarecare fior de bucurie, pentru ca plaja Porto Katsiki [adica-Portul Caprei ] e considerata cea mai impunatoare din insula.

Si... ca sa justific cele spuse, voi atasa o fotografie cu cele care populeaza aceste locuri [cu capritele negre]!

Cand ajungi poti lasa masina in parcarea gratuita. Daca vii mai tarziu si acolo nu mai gasesti loc este un fel de tarc special amenajat unde o poti lasa si contra cost. Acolo sunt cateva chioscuri de unde poti cumpara cate ceva de mancare sau sucuri, tigari, suveniruri, dar foarte sumar aprovizinat.

Apoi, de sus o poti admira in voie... In dreapta e o stanca mare de forma unui arc care parca vrea sa inchida marea ca intr-un golf imens. In stanga se inalta o alta stanca abrupta, care parca sta sa pice-n apa, iar in mijloc... o nesfarsita apa albastra, asa cum numai in vestul Greciei poti intalni.

Am coborat cu multa emotie, pe o scara din piatra pana la tarm. Daca vii inainte de ora 11 nu poti face plaja, deoarece e in vest si soarelui ii trebuie ceva timp sa ajunga pana aici! Plaja e cu pietricele bine slefuite, dar care nu deranjeaza la mers. Apa... la 4-5 metri de la mal deja iti trece de cap. De fiecare data cand am fost au fost valuri, de fapt aici am vazut cele mai mari valuri din viata mea... si... am cam vazut cateva!

Plaja mi-a placut mai mult cum arata de sus, in special din partea dreapta. De acolo, de la capatul stancii sub forma de arc, o poti cuprinde intreaga cu privirea! Si-mi vin in minte cuvintele unui coleg -''asta nu-i plaja, e opera de arta! ''

De pe mare o vezi din alt unghi. Cu toate ca ii stiam toate detaliile din poze, cand vii pe mare si-ti apare in fata, nu poti sa nu simti o anumita tresarire, pentru ca arata chiar ca un monument. La coborare a trebuit sa ne udam vrei-nu vrei, erau valuri atat de mari! Albe, ca de ceara!

Ne placea la nebunie apa ''enervant'' de albastra, de adanca, valurile care te faceau sa te simti ca un copil, nisipul care uneori era un dar adus de mare, pentru ca a doua zi nu mai era, erau pierte mari si mici, dupa cum dorea marea sa se joace cu noi! Dar melodia care o compuneau valurile... asta chiar nu stiu cum sa va fac sa o percepeti! Trebuie neaparat sa mergeti voi ca sa ma intelegeti! De obicei dupa ora 11 faceau prima oprire vasele de croaziera, pentru o ora de baie si plaja, in rest nu era foarte aglomerat in iunie, cand am fost noi.

Pentru mine astea sunt adevaratele bucurii, pentru care se merita sa faci 2 zile pe drum si la care sa visezi un an intreg pana ajungi acolo sa te bucuri inzecit!

Am vazut Porto Katsiki- dupa ce am vazut golful Navagio, din insula Zakhynthos, iar acum... totul fac prin comparatie! E frumos, si Porto Katsiki, nu degeaba i-am facut 3 vizite, una chiar la asfintit, dar mie imi plac si lucrurile mai simple! Spre exemlu in insula Lefkada mi-a placut mult si plaja Milos, care nu are nimic spectaculos, dar are acel ceva care in limbaj popular ar suna cam asa -, , il are pe vino-'ncoace''! Dar despre Milos Beach... la anul!

Trimis de georgiana in 30.12.09 18:22:50

VIZUALIZĂRI: 18418 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Porto Katsiki

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [02.01.10 02:00:14] »

nu pot sa raman indiferent cand este vorba de Grecia, iar stilul georgianei trebuie sa recunoastem este deosebit, insotit de poze pe masura. asa ca nu lipseste decat muzica pentru ca totul sa fie aproape perfect!

Admin [03.01.10 23:26:32] »

adaugat propunerea muzicala facuta de cristian ca fond sonor al impresiilor.

Cristian_h*
Alte impresii din această RUBRICĂPlaje în Lefkada: