ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.12.2009
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 25.04.08
JAN-2009

Animale periculoase in Grecia / Ca sa stiti de ce sa va feriti

Am sa incerc aici sa va d-au cateva detalii despre unele din vietatile considerate periculoase care pot fi intalnite in zona Halkidiki si in majoritatea zonelor din Grecia.

Aricii de mare - se gasesc in majoritatea zonelor pietrose la intrarea in mare, rar de tot am vazut cate un arici de mare ratacit in nisip. Pot fi luati in mana, desi isi misca tepii nu e nici un pericol daca nu calcati desculti pe ei. Pericolul este atunci cand ii calcati si vi se rup tepii in picior. Locul intepat se infecteaza si este foarte dureros. Uneori e nevoie de incizii pentru a scoate tepii rupti din picior.

Scorpionul - poate fi intalnit in special pe pantele de pe Sithonia printre stanci si pe sub bolovani in locurile umede. Nu este agresiv nu ataca decat daca este calcat sau se incearca prinderea lui. Se spune ca veninul lui este periculos la copii si la oamenii bolnavi.

O specie de meduza Pelagia este singura specie periculoasa din apele Marii Egee - asta admitand faptul ca expansiunea areealului galerei portugheze din mediterana nu se va extinde si in apele Marii Egee. Pelagia este o meduza relativ mica 15-20cm si poate fi adusa de valuri spre mal. Contactul cu tentaculele meduzei provoaca arsuri pe piele destul de dureroase. La intepaturile de meduze un calmant eficent este aplicarea urinei pe locul arsurii.

Vipera comuna poate fi intalnita in zonele ruinelor, pe stancile expuse la soare, si anul acesta si anii trecuti am vazut o multime pe soseaua spre Hroussou in sudul Kassandrei, unde ieseau la soare pe mijlocul soselei. Se spune ca veninul lui este periculos la copii si la oamenii bolnavi, dar e bine pentru oricine sa se fereasca de ele.

Cea mai periculoasa vietate care poate fi intalnita in zona - exceptand omul - este vipera cu corn a carei muscatura poate fi mortala pentru om. Personal nu am vazut vreuna, dar anul trecut in toamna in gradina unei scoli din Valta - in apropiere de Kassandria - un baiat a fost muscat de o vipera cu corn. Stiu ca a fost transportat in coma la spitalul din Poligiros de unde a fost transferat la Salonic pentru serul antivenin.

Si ar mai fi si altele dar acestea sunt cele mai importante. Localnicii care pescuiesc pe mare spun ca au intalnit si rechini in largul marii dar se pare ca acestia nu se apropie de tarm.

Trimis de Andc in 30.12.09 16:59:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 57137 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Admin [14.02.10 03:47:47] »

mutat la 'MustSee Halkidiki', rubrica generala pentru impresii 'de calatorie' din aceasta destinatie

coccolino* [03.04.10 14:33:50] »

Util review, ne arata si partile mai putin placute, desi parca m-a si speriat putin. Acord totusi un vot.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [03.04.10 17:20:56] »

Coccolino de ce sa te sperii, Grecia e mult mai putin periculoasa decat Romania, acolo nu traieste cocalarul, manelistul si nici copilul de bani gata cu pistol si maserratti, si nici ursi nu prea sunt decat in rezervatii, deci n-are cine sa te hacuiasca, n-are cine sa te fure, si atunci de ce te sperii de un arici?

Vipere sunt si la noi, eu am stat anul trecut 36 de zile in Grecia si nu am vazut sarpe si nici vipera, si sa stii ca le-am cam cautat pt ca am o frica instinctiva de serpi ingeneral si am fost si in Thasos si in Halkidiki.

Deci stai linistit , du-te foarte increzator in Grecia e mult mai sigura decat locul unde traiesti acum.

adryana [08.08.10 11:28:16] »

pentru Andc, sincera sa fiu m-as fi bucurat sa spui si ce culori au aceste vietati, daca le-ai si vazut tu personal, ca nu reiese acest lucru, ... deoarece pe meduzele acelea portocalii si cu tentacule mov am pus mana si eu si copiii, ne-am jucat cu ele, in 2008, si nu am patit nimic, si erau uriase...

apoi anul acesta 2010 fiind cazati la Lagomandra am zarit pe sosea, chiar in fata masinii un sarpe, cam de 50 cm, era viu, se misca, cred ca vroia sa traverseze, a trebuit sa il ocolesc cu masina, avea culoarea galbena-portocalie.

De asta ziceam, tu daca ai vazut asemenea lighioane era bine sa specifici si ce culori aveau, sa stim de ce sa ne ferim, macar de acum incolo.

shadyarva [28.07.13 10:41:37] »

@ionescunic: Daca ai cautat serpii si nu i-ai gasit in thassos inseaman ca nu stii sa cauti, ia dute in zona unde e piscina naturala giola si ai sa gasesti o gramada pe potecile alea... eu am fost si intr-o zi am vazut doua vipere, unu se plimba linistit pe poteca iar celalalt sarpe a fost cat pe ce sa il calc, noroc ca a sarit in partea opusa si nu cu coltii in mine. Daca e sa mergi prin orase, drumuri mai circulate nu prea are rost sa iti faci griji, daca mergi pe potecute, boscheti, tufe stanci etc, uita-te pe unde calci!

Dragoș_MD [28.07.13 11:20:56] »

Șarpe n-am văzut, dar am întâlnit pe lângă ruinele de la Nicopolis urmele inconfundabile prin praf ale unuia. Iar pe șoseaua ce ducea într-acolo, era unul în chip de road-kill.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [29.07.13 13:54:38] »

@shadyarva: se pare ca esti noua pe aici, eu am fost de doua ori acolo, la Giola, am si martori de aici de pe AFA, iar in Thassos am fost de 3 ori si repet, nu am vazut nici urma de serpulet macar, soparle cate vrei dar sarpe nu am vazut. Asta nu inseamna ca nu exista, insa te rog nu ma trimite unde am mai fost deja, ca si asa am dedicat mult prea mult timp, insulei respective, din viata mea.

Primul sarpe pe care l-am vazut in Grecia a fost anul asta in zona Ouranopoli, pe niste dealuri, mi-a taiat calea pe sosea.

shadyarva [30.07.13 00:40:18] »

@ionescunic: Ce vrei sa spui ca nu merita sa dedici timp insulei? Eu urmeaza sa merg in 2 saptamai acolo (sper).

Si sincer nu stiu cum se poate rata, ori a fost nesansa ori nu ai fost atent dupa ei... ce am vaz eu erau destul de mari... si ca de exemplu am facut o iesire duminica la munte si ghici ce... iar am vazut doua vipere

Da sunt nou, am vrut neaparat sa iti scriu. Mai citesc siteul asta din cand in cand, da nu m-am gandit nicio data pana acuma sa ma inscriu

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [30.07.13 06:38:31] »

@shadyarva: mai citeste odata, am dedicat prea mult timp din viata mea acestei insule, ti se pare greu de inteles?

Viata e scurta si locuri superbe sunt multe pe lumea asta, iar eu sincer... Grecia mea arata altfel si se afla in cu totul alta parte.

Mai citeste, ce am scris si pe unde am fost poate vei intelege, urasc sa ma intorc in aceleasi locuri, mai ales unde nu ma atrage sufletul, uneori trebuie sa faci compromisuri, insa promit ca pe viitor sa numai existe compromisuri de acest fel.

Iar cu serpii care e problema? Nu am vazut si punct, daca insinueazi ca stau prost cu vederea, ai dreptate desi in 2009 nu purtam inca ochelari, dar de fiecare data am fost cu alte persoane care ar fi tipat ca din gura de... daca ar fi zarit macar o coada de sarpe, dar nu a fost cazul.

Si ca sa nu te mai intrebi, am fost pe jos si pe Ypsario, nimic, nici urma de sarpe desi acolo ma asteptam mai mult.

shadyarva [30.07.13 20:24:12] »

@ionescunic: Scuze nu vroiam sa sune chiar asa

elegance [10.07.15 16:47:12] »

@coccolino* - Noi am avut probleme anul acesta in thassos. Ceva a intepat-o pe fetita noastra in apa, pe langa niste stanci si imediat s-a umflat piciorul in dreptul genunchiului cam 5 cm. Dupa ce i-am dat de la o farmacie cu o crema s-a desumflat dar au ramas niste firisoare rosii imprastiate si vizibile in acea zona. Stie cineva ce ar putea fi? S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? multumesc

adryana, coccolino*, elegance, ionescunic, shadyarva
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Halkidiki: