ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.01.2015
ÎNSCRIS: 09.01.15
JUN-2014

Summer Dreams Studio - locatia potrivita

Rezervarea am facut-o la sfarsitul lui martie sau inceputul lui aprilie (numai tin minte exact) pe Booking, totul a decurs foarte bine, inclusiv faptul ca am gresit rezervarea. Uitasem de plecarea din weekendul de dinainte din Budapesta si se suprapuneau, dar s-a rezolvat totul cu cateva mail-uri si un telefon primit de cei de la booking in care ne confirmau ca s-au schimbat datele rezervarii.

De ajuns este usor, se afla pe drumul principal ce merge spre sudul insulei. Se trece de Potamia, atentie ca aici in centrul orasului sunt foarte stramte strazile, dupa care se merge in continuare spre Skala Potamia unde se afla locatia pe partea stanga. De preferat sa mergeti putin mai incet sa o puteti observa. (Coordonate 40.710197,24.753611)

Odata ajunsi aveti in interiorul locatiei 3 locuri de parcare, dar se mai poate parca si vis-a vis sau intr-o parte a pensiunii. Noi o singura data am parcat afara o noapte si n-au fost probleme. Recomand in parcarea din interior, daca se poate sa bagati masina cu spatele pentru ca iesirea din parcare da direct in sosea si cu spatele nu se stie peste ce scuter puteti da.

Gazdele foarte primitoare, marea parte a comunicarii se face cu Anastacia. Parintii ei nu vb engleza si e putin mai greu cu ei, dar e imposibil sa nu va descurcati si cu ei daca aveti nevoie de ceva.

In afara de parcarea pentru 3 masini mai sunt si gratar, loc de joaca pentru copii si balansoar.

Camera a fost ok, n-am avut nimic de reprosat. Este o camera principala, dotata cu telvizor, sifonier, noptiere si patul care e intradevar dublu si nu cum am mai intalnit, facut din 2 paturi. Cum se intra pe usa de la intrare in dreapta este chicinea utilata si functionala. Acum as pune ca punct slab (desi nu cred asta, dar trebuie mentionat), daca merge cineva sa faca friptura sau carnati prajiti, va mirosi toata camera si toate hainele dupa. Baia este incapatoare si curata, iar aerisirea se face cu un geam micut, dar suficient. Totodata, geamurile aveau plase de tantari, inclusiv la usa de la balcon (era rabatabila).

Mie unul cel mai mult mi-a placut balconul. Acesta era si locul unde luam micul dejun. Era dotat cu masa si 2 scaune plus uscator. In plus avea si o umbreta ce se putea deschide, pentru a sta linistit la umbra si a ne putea bucura de peisaj. Dar privelistea catre munte era... priceless. Greu ma impresioneaza pe mine lucruri de genul dar aici m-a fascinat putin.

Pentru luat masa in camera, noi luam micul dejun, la 3-4 minute era un mini market, iar pe drumul spre plaja mai era si un Carrefour Market. Recomand sa cumparati de la mini-market-urile locale pentru ca erau mai bine dotate.

Plaja e la circa 10 minute de mers pe jos, dar n-am prea frecventat-o decat in cateva zile cand ne intorceam din alte locatii si eram ori cu masina ori cu scuterul.

Concluzie:

Ne-a lasat o impresie generala foarte buna, fara minusuri pentru noi si ramane un loc unde am reveni cu mare placere.

Trimis de Sindrom in 15.01.15 12:24:45
Validat / Publicat: 15.01.15 17:13:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Zakynthos

VIZUALIZĂRI: 3602 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sindrom); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera principala
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 15 voturi)

[15.01.15 13:50:42]

@Sindrom - rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=40. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click-dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • SindromAUTOR REVIEW
    [15.01.15 14:32:06]

@webmaster26 - acestea sunt coordonatele 40.710197,24.753611

validaniela
    [28.01.15 12:25:28]

@Sindrom - as vrea sa stiu cum e vream in iunie şi mai ales cum e apa, noi vrem sa mergem dupa 20 iunie si avem copii mici. Multumesc mult

[28.01.15 12:54:00]

@validaniela -

In partea de est a insulei, ma refer la Skala Potamia, Potamia, etc

Cum se merge spre Aliki, Potos, apa se raceste si am observat ca e si mai agitata. Nu foarte mult dar sesizabil. Noi am prins si 2 zile cu 18-20 de grade cu o ploaie marunta, dar per total cand afara temperatura se ducea spre 30 de grade nu erau probleme cu apa.

validaniela
    [29.01.15 13:01:10]

@Sindrom - Buna, revin cu doua intrebari, daca poti sa-mi raspunzi, prima cat ai dat pe camera in iunie cand ai fost tu si a doua intrebare daca ai platit un avans cand ai facut reyervarea. te intreb pt. ca mie imi cere un avans si vreau sa stiu daca e in regula. Multumesc, o zi buna

[29.01.15 19:01:08]

@validaniela - 186E am platit pentru 7 nopti. Iar de platit, noi am achitat integral cand am facut rezervarea pe booking. Era cu vreo 20-25E mai ieftin

liza
    [11.06.16 23:48:47]

Imi puteti lasa o adresa de email sa vorbesc direct cu proprietarii?

Cum este plaja in aceea zona?

Multumesc!

Notă webmaster: Datele personale se pot trimite doar prin intermediul mesajelor private.

IulianPetru
    [23.01.17 22:46:15]

Hello,

Doua intrebari va rog: plaja era accesibila si pentru copii? adica era intrarea lina? exista prin zona unde se poate strange lumea la masa in cadrul complexului (noi suntem vreo 14 persoane cu totul):-)

[24.01.17 09:57:55]

@IulianPetru: In spatele vilei au in spatiu de joaca si un gratar, dar cred insuficient pentru 14 persoane.

Plaja este mega ok pt copii, dar aveti ceva distanta. Pentru adulti nu e complicat, dar pt copii, e mai greu cu deplasarea tuturor obiectelor necesare.

IulianPetru, liza, Sindrom, validaniela
    Alte impresii din această RUBRICĂSummer Dreams Studios: