ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.01.2015

Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Extrem de nemulțumit

Nu recomand Imperial Hotel din Nea Skioni

Totul a pornit de la agentul de turism care ne-a recomandat gresit statiunea Nea Skioni si in primul rand hotelul Imperial. Statiunea este un sat micut foarte dragut cu maxim 8 taverne toate cu specific grecesc ce servesc mancare specifica excelenta, o plaja mica cu apa limpede. Statiunea fiind foarte linistita nu ni s-a potrivit noua, unor tineri de 26-28 ani.

Cu toate acestea hotelul a fost cea mai urata parte din acest sejur. Am primit cele mai proaste camere, desi era ocupat doar 30%, cu ferestre ce aveau vedere la casa scarii, una dintre ele fiind prevazuta cu rampa si baie pt persoane cu handicap. Mobilierul a fost ok. Piscina foarte mica. Micul de jun a fost acelasi toata perioada iar la cina primeam 3-4 feluri de mancare tavile fiind schimbate la cateva minute dupa ce se goleau, la deseret fructe cam verzi.

Staful hotelului nu ne-a dat importanta deloc, doar barmanita stiind engleza deaceea ne-a foat foarte greu sa cerem si sa primim explicatii cu privire la camere, in final ne0au cerut cate 50 de euro daca vrem alte camere

Deci daca sunteti tineri nu aveti ce cauta in Nea Skioni iar daca sunteti familie nu va cazati la hotel Imperial

Trimis de cotys in 14.01.15 22:52:52
Validat / Publicat: 15.01.15 07:52:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2611 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cotys); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.01.15 06:48:05]

Mutat în rubrica "Imperial Hotel, NEA SKIONI [Kassandra]" (nou-creată pe sait).

[15.01.15 07:46:11]

[15.01.15 08:30:39]

@webmasterX - Coordonatele si pozitionarea hotelului sunt ok

[15.01.15 09:14:01]

@cotys -

Micul dejun a fost acelasi toata perioada iar la cina primeam 3-4 feluri de mancare tavile fiind schimbate la cateva minute dupa ce se goleau

Înțeleg nemulțumirea față de locație, stațiune, etc. dar nu înțeleg de ce ai dat numai 50% pentru masă. Oare pentru că MD a fost același toată perioada? Cumva acasă schimbați meniul în fiecare zi? Sau, poate din cauza că

la desert fructe cam verzi.

Cred, totuși că ai notat un pic la supărare... În rest, îți recomand să alegi destinații mai atrăgătoare/animate data viitoare... Într-adevăr, Nea Skioni nu vi s-a potrivit și te-am înțeles în rest...

[15.01.15 11:28:19]

am pus 50% pt masa pt ca la tavernele din statiune mancarea era super (20-30 euro 2 pers.) si totul era proaspat

si acasa la micul de jun nu mananc in fiecare zi oua ochiuri cu cascaval si crenvusti, cum am primit acolo

pentru 2015 as alege statiune Hanioti pe care am vizitat-o atunci (am fost cu transport individual) si este mult mai animata

ca sa explic totul trebuia sa scriu foarte mult... iar eu am vrut sa scriu la obiect ca Nea Skioni si mai ales hotel Imperial nu este pt tineret (fraza de la finalul review-ului)

[15.01.15 13:19:17]

@cotys - Ideea ta cu Hanioti nu e rea, o altă alternativă ar fi și Kallithea, tot o stațiune animată care sigur vi s-ar potrivi mult mai bine.

Dacă, totuși, vă hotârâți să schimbați brațul Kassandra cu Sithonia (care este ceva mai... sălbatică), îți recomand Neos Marmaras.

Și încă ceva... caută cazare self catering... cred că e mai bine atât pentru buna dispoziție cât și pentru buget.

[15.01.15 14:40:43]

@johnnyredlabel - am fost intr-o croaziera de 1 zi tot in sejurul despre care vorbim si am vizitat Neo Marmaras, dar tot mai mult ne-a placut Hanioti

self catering nu ne avantajeaza pt ca vrem mancaruri traditionale grecesti

imi recomanzi vreun hotel din Hanioti, acceptabil ca pret si conditii?

[15.01.15 14:46:48]

@cotys - Eu nu am zis self catering în ideea să mâncați doar la cameră. Mic dejunul îl rezolvi cu ceva de la supermarket (și nu mai ai același meiu în fiecare zi-deci scapi de un stres), în rest, aveți liber la ORICE, de obicei seara se încheie la taverne. Dacă luați cu mese, să nu fii sigur că ceea ce vei primi la hotel sunt neapărat preparate tradiționale grecești, pe alea le găsești în cvasi-totalitate la taverne.

Deși n-am stat în Hanioti (cum ziceam, am ales Kallithea și Neos Marmaras în Halkidiki), uite aici un review scris de cineva de încredere vezi impresii. Citește și vezi dacă vi se potrivește

[15.01.15 15:37:37]

@johnnyredlabel - este un hotel de 5 stele, mi-a placut si mie si am cerut la 2 agentii oferte pentru el si inca alte 2 hoteluri.

multumesc pt info

Lyssys
[16.01.15 17:22:27]

@cotys -

... Pentru astfel de situații prefer să-mi fac singură alegerile.

Pentru că sunteți mai tineri, acceptați ce voi scrie în continuare ca sugestii pur-și-simplu:

-când alegeți stațiunea, "sâcâiți-l" pe agent cu atâtea întrebări sau cerințe câte considerați că sunt necesare până vă oferă ce v-ar plăcea (ce căutați). Chiar dacă apelați la serviciile unei agenții însă, un mic studiu individual prealabil vă sporește șansele de a face o alegere bună. Pe o zonă litorală pot fi mai multe stațiuni, dar nu toate pot fi în portofoliul agenției respective, ori ei vând ce au...

-despre alegerea hotelului, după ce v-ați edificat îndeajuns asupra concordanței dintre numărul de stele și cerințele dv. de confort, la fel, pentru mai mare siguranță, faceți un pic de investigații pe site-urile gen tripadvisor, booking etc. - veți găsi o notă sau o clasificare gen "al 5-lea/25 hoteluri din X" și opiniile celor care au făcut acele aprecieri.

Apoi vedeți care sunt prețurile pentru acea locație, de pe site-ul hotelului și eventual din ofertele altor agenții, o să vedeți că sunt și diferențe apreciabile. Iar atunci, trebuie întrebat agentul ce camere au contractate. Și asigurați-vă dacă vă pot garanta că nu veți primi o cameră la parter, demisol, sau la ultimul etaj etc. dacă nu vă surâd asemenea posibilități. Sunt și cazuri în care agenția pentru aceste tipuri de camere din hotelul respectiv are contractări!

-despre regimul de masă, cum sunteți tineri și încă numai 2, ce vă trebuie cu mese incluse??! Aș înțelege să căutați o cazare cu chicinetă, dar dacă vreți mâncare grecească, bine făcută și servire bună, căutați tavernele la care este clientelă. Nu veți da greș niciodată.

-despre corelarea (raportul) ofertă/preț: Credeți în chilipiruri?! Eu NU! Aritmetic, am obținut 45euro/zi, pentru cazare + 2mese, pentru 2 persoane!!! Micul dejun se cam învârte în jurul a 5 euro/persoană/zi, un prânz sau o cină, cum bine scrieți, cam pe la 20 euro, deci ar cam rămâne 15 euro/zi pentru cazare, o cameră dublă într-un hotel de 3 stele! Așa ceva nu există, cum se spune în bancurile cu olteni! (Sunt olteancă, așa că să nu se ofenseze nimeni!).

Ei, sper că nu mă urâți, am scris cu cea mai bună intenție! Am eu însămi un băiat, frumos și deștept, care are o prietenă tot frumoasă și deșteaptă, dar care și-au luat o țeapă de 465 euro anul trecut! Asta ca preambul la incheierea sfaturilor: căutați pe internet, sunt informații, oferte, multe, dar aveți grijă! Uneori greșeala este la un click distanță (o clonare de adresă...).

Știu că sunteți generația în cea mai mare criză de timp, dar când vă alegeți vacanța după un an solicitant, făceți-o cu chibzuință! Alocați suficient timp pentru organizarea ei!

Dacă unele din cele spuse de mine le-ați făcut atunci când ați rezervat biletul, atunci schimbați degrabă agenția!

Oricum, la prețul ăsta ei știau ce oferă!

Vacanțe de vis vă doresc!

PS: Da, vi s-ar potrivi Hanioti! Este o stațiune animată, am fost acolo vara aceasta! La Hotel Hanioti, 2**, 50 euro/zi BB...

PS2: Mai ales în Grecia, să fiți expliciți și la cerințele despre plajă și intrarea în apă! În Hanioti, plaja este îngustă, nisipul nu din cel mai fin, iar apa se cam adâncește repede... -adică la mică distanță de mal! Dar e super stațiunea, soțul meu a fost încântat!

[20.01.15 09:14:41]

@cotys - salutare, intre statiunile Hanioti si Paralia ce mi-ati recomanda?

suntem 4-5 cupluri cu varste inte 26-30 ani

cotys, Lyssys