ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.12.2009
ÎNSCRIS: 25.04.08
AUG-2008

ARTICOL ARHIVAT

Anna Xofi - Trani Ammounda

La cateva sute de metri de Trani Ammouda - una dintre cele mai frumoase plaje din Halkidiki este este situate Pensiunea Anna Xofi. Un loc linistit aproape de malul marii. Sunt doua corpuri de cladire cu apartamente si studiouri cu doua pana la patru paturi, baie si bucatarie pentru gatit dotata full, aer conditionat si televizor. Toate studiourile au balcoane mari cu vedere spre mare sis pre Muntele Athos. In gradina pensiunii este un amenajat un loc de joaca pentru copii si un grill cu o bucatarie de vara care poate fi folosit zilnic de catre toti oaspetii pensiunii. Portul Ormos Panagias este situate la cateva sute de metri departe, iar de acolo sunt vapoare care fac zilnic croaziere la Muntele Athos.

Plaja Trani Ammounda – in greaca plaja lunga si nisipoasa este in apropierea pensiunii. Intrarea in apa este lina si pe fundul marii este nisip. La capatul plajei sunt ruinele antice de la Livrohio.

Rezervarea camerelor se poate face pe internet, proprietarul Panthelis este un tip foarte de treaba, el si parintii lui se ocupa de pensiune. Pretul unui studio este ultrarezonabil pentru conditiile din camera si pentru locul strategic unde este amplasata pensiunea la intrea pe Sithonia la 10 km de Vourvorou si 30 km de Neos Marmaras. Anul trecut am platit pentru o camera de 3 persoane 25 euro pe zi la sfarsitul lui august. In Nikiti la 10 km de Ormos este Lidl de unde se pot cumpara provizii la preturi rezonabile si in Nikiti in fiecare vineri se organizeaza un targ traditional de tara, de unde pe pot cumpara suveniruri, haine, mancare, peste proaspat, miere, masline, etc.

Trimis de Andc in 28.12.09 14:54:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6881 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 rasarit de soare la Anna Xofi

rezan.mircea
[27.02.11 12:01:42]

Foarte util si bine scris... ma intereseaza daca mai aveti fotografii din aceasta locatie precum si recomandari pentru taverne, plaje, etc. Va multumesc anticipat, Mircea.

aliantasudului
[07.05.11 09:53:18]

Ai platit vreun avans?

Toate camerele au vedere la mare? ...

[07.05.11 15:49:29]

Panthelis, proprietarul, a cerut 30% avans, am platit prin PayPal. E super daca ceri camera la etajul 1 in al doilea corp de cladire, cel dinspre mare. Nu toate camerele au vedere la mare, iar cele de la parter nu sunt asa de bune ca cele de la etaj, in plus sunt si multe insecte la parter.

In septembrie tot 25 E am platit si eu pentru 7 nopti, nu stiu daca pentru mai mult se poate negocia, incearca.

Foto cele mai evidente le-am pus aici, e asa cum se vede din ele.

Plaja e la 50 m si e f OK, Trani Ammounda, o plaja cu nisip fin, apa curata si intrare lina in mare. Ormos-ul e la cateva sute de metri, peste deal, iar la Lidl-Nikiti se ajunge in 10 minute cu masina.

Am vrut sa merg si anul acesta din 1 iulie, dar Pandele mi-a cerut 40 Euro si am gasit un apartament in Vourvourou cu doua camere la 32 euro pe noapte.

Daca te mai pot ajuta cu alte sfaturi nu ezita sa imi scrii.

Iti doresc o vacanta reusita,

Calin

Ciobi
[10.03.12 08:46:36]

Salut!

Cum sunt terasele de la Ormos Panagias?

Noi vrem sa mergem in ultima saptamina a lunii iulie la Vourvourou. Ati putea sa ne dati numele vilei, unde ati gasit un apartament cu 2 camere din 1 iulie?

[10.03.12 09:13:33]

Am stat la villa Dallas din Vourvourou, halkidiki.com/villa-dallas/index.htm

este ok mai putin faptul ca este la strada principala. Am platit 350 euro ptr 11 nopti incepand cu 1 iulie.

Terase nu sunt foarte multe in Ormos, doar cateva in piata centrala.

[20.11.12 11:13:40]

@Andc: te salut si te felicit cu un vot maxim

Sunt in discutii avansate cu d-ul Panthelis, inca mi se pare scump, de aceea te rog sa ma ajuti cu alte variante de rezerva self catering curate, utilate, sea view. La ce apartament din Vourvourou te-ai referit? Mai ai si alte recomandari pt mine?

Multumesc si vacante frumoase

[20.11.12 11:19:21]

@tirol: @tirol: Salut, da... pretul este unul dintre motivele pentru care am renuntat si eu la Pathelis... in rest chiar nu am de ce sa ma plang.

Dupa aceea am stat in Vourvourou la Vila Dallas (vezi mai sus) iulie 35 Euro / noapte si la Vila Rena House august 50 Euro / noapte, la ambele in apartamente fara masa. Nu sunt pe plaja dar sunt relativ aprroape si sunt ok, oameni primitori, curte, grill, etc.

Adresele pentru ambele vile le gasesti pe halkidiki.com.

toate cele bune!

[20.11.12 11:30:53]

@Andc: te rog::

daca ar fi sa te intorci in zona... ce ai alege de pe halkidiki.com?

raport calitate/pret, locatie, curatenie, confort, etc

ma intereseaza pt 4 adulti, doua bai, doua dormitoare separate, o bucatarie complet utilata

iti multumesc pt support!

[20.11.12 11:35:05]

@tirol: Dallas, vila are 4 apartamente formate din un dormitor, o bucatarie separata, baie, hol de trecere, balcon la etaj si terasa la parter.

[20.11.12 12:39:00]

@Andc: multumesc, din nou.

dar ai evitat un raspuns franc: aceasta locatie este o recomandare? daca nu, imi poti face una? o cazare self catering din Halkidiki, Sithonia?

Iti multumesc din nou,

aliantasudului, Andc, Ciobi, rezan.mircea, tirol