ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.12.2009
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 25.04.08
JUN-2009

Croaziera la Muntele Athos

Croazierele spre Muntele Sfant Athos pleca zilnic din Ormos Panagios, localitate situata la intrarea pe bratul Sithonia partea vestica, pe soseaua care merge spre Vorvourou - Sarti. Sunt mai multe nave care pleca zilnic spre Athos: Menia Maria I si III, Spirit of Athos, etc. Eu am sa va descriu incontinuare croaziera cu Menia Maria III, una dintre navele cele mai mari si mai animate, o veritabila copie dupa o corabie de pirati. Vasul pleaca la ora 9, dar e bine sa ajuneti cel putin la ora 8. 30 pentru a va cumpara bilete si a va ocupa un loc bun la umbra - esential! Chiar la urcarea pe nava stau cei de la Meli Tour si vand bilete cu 30-35 euro de persoana. Dar daca mergeti la agentia de turism situata chiar in piata centrala din Ormos, va puteti cumpara bilete cu 25 euro.

Nava are trei punti cu bancute si mese si afara in aer liber si in cabina si pe o terasa acoperita. Pe nava este bar la fiecare nivel unde se pot servii bauturi, produse de patiserie si pizza dar la preturi de croaziera: o bere 4 euro, un corn 2 euro, o pizza 6 euro. E bine sa aveti cu voi apa si mancare, nava va ajunge in Ouranopolis doar pe la ora 14.

Deci, la ora 9 nava iese din port cu directia extremitatea sudica a Muntelui Athos. Ghizii va vor descrie traseul si va vor spune istoria Muntelui Sfant si cate ceva despre cele mai importante manastiri pe langa care se va trece. Dupa plecare, va aparea un personaj pitoresc, piratul Alexandros, costumat in pirat veritabil cu ochi acoperit, cu sabii si pistoale, care se va lega de fiecare turist de pe vas. Pe fete le va trage de par, sau le va strange in brate pe barbati ii va impinge, iar in timpul acesta asistenta lui va face poze. Toate pozele vor fi expuse la iesire si fiecare isi va putea alege poza cu el - daca vrea la pretul de 4 euro bucata.

Nava coboara spre sud pana la poalele Muntelui Athos, iar apoi va urca spre Ouranopolis urmarind tarmul cu viteza mica si trecand pe langa cateva din cele mai importante manastiri. Ghizii vor explica istoria manastirilor si daca aveti noroc sa fie si pelerini pe nava care vor merge la Athos, veti putea vedea calugari care vor venii cu salupele si vor acosta langa nava pentru a-i lua pe pelerini.

Dupa cateva ore de croaziera nava va acosta in portul Ouranopolis, unde veti ramane cam doua ore pentru a lua masa - fiecare pe cnt propiu si pentru a vizita orasul sau a face baie si plaja.

De la ora 15-16, Menia Maria paraseste portul Ouranopolis cu directia Ormos. Timp de o ora - o ora si jumatate cat dureaza ultima parte a calatoriei, piratul Alexandros, in costum popular grec de data aceasta, impreuna cu frumoasa lui asistenta - care apropo in vara era o bruneta, iar in toamna o blonda sic! - vor dansa pe muzica greceasca si ii vor lua si pe turisti la dans.

In jurul orei 17 se ajunge in portul Ormos si se termina croaziera.

Trimis de Andc in 27.12.09 21:04:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 8009 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 de aici se cumpara bilete la prima mana
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[28.12.09 22:23:20]

Eu am cumparat cd-ul cu muzica interpretului de pe vasul Menia Maria III , si nu stiu cum sa facem sa atasam o bucata aici si nici nu stiu pe care. Sunt 10 piese dar cea mai reprezentativa e piesa nr2 care e un fel de mixaj intre trei bucati diferite chiar placute. Am ascultat multe bucati grecesti mai noi sau mai vechi dar parca nici una nu suna ca si muzica lui Chris Buzouki de pe Menia maria III.

Si noi am fost de doua ori insa partenera piratului dansator era aceeasi , o bruneta cu parul impletit in codite probabil cu extensii. Utima data a fost in mai 2009.

Rog webmasterul sa ma contacteze pentru melodie.

[28.12.09 22:28:08]

prezent!

- cea mai buna modalitate pentru a atasa o melodie ar fi sa o incarcam pe trilulilu (sau un alt site care ofera facilitati de acest gen) - NU am in acest moment (si foarte probabil nu o sa am nici pe viitor) un player propriu corespunzator pe site (si nici nu merita sa inventez roata in aceasta privinta)

- daca ai cumva melodia in format mp3, trimite-mi-o te rog pe adresa cornel - at- amfostacolo -punct- ro.

- de fapt, si daca nu e in acest format te-as ruga sa mi-o trimiti, cumva. Ma ocup eu pe mai departe

AndcAUTOR REVIEW
[28.12.09 22:29:28]

DA in iunie 2009 asistenta era bruneta, iar in toamna la inceputul lui septembrie am fost din nou si era o blonda - poate bruneta era in concediu si blonda era in practica...

Eu l-am filmat pe Chris Buzouki cand canta live si e un spectacol pe cinste, toata lumea il asculta incremenita. Am sa incerc sa pun pe youtube cand am ceva timp si sa pun aici link-ul.

[29.12.09 08:49:55]

Am reusit sa uloadez melodia pe trilulilu :

Daca se poate atasa va rog.

[29.12.09 09:03:31]

Adaugat ilustratia muzicala propusa. Multumesc ionescumic.

[29.12.09 10:32:26]

Acu ce sa fac imi pun cenusa in cap, dupa ce am vazut din nou fimulete si poze parca duduia e blonda dar totusi culoarea e nedefinita insa bate in blond totusi, pentru exemplificare am pus un filmulet aici: bywebmaster: filmarea nu mai e disponibilă pe saitul pe carea fost încărcată...

Filmarea e facuta cu un ap foto micut deci calitatea nu e super dar merge. Filmarea e facuta in octombrie 2008

[29.12.09 11:02:45]

blonda?bruneta?roscata? e prea important subiectul pentru a nu include clipul in ecou

Glumesc, desigur - l-am inclus pentru ca atmosfera prinsa in el chiar merita.

[16.01.10 19:41:11]

Locul de plecare al vasului Menia Maria III si vasul se pot vedea aici.

Restul site-ului e si el foarte important, gasiti multe descrieri de statiuni, orasele, istorie, si mai ales multe cazari la vile, studiouri si apartamente.

Uneori mai ales iarna trag vasul mai intr-o parte si nu se mai vede. Menia maria III este cu cel cu trei catarge, mai este unul cu doua catarge Menia Maria I cu care se fac croaziere numai cand sunt putini turisti primavara.

[17.01.10 12:52:05]

mutat review-ul si pozele atasate in rubrica "must see halkidiki', imi pare mai util (mai la-ndemana) acolo

[02.04.10 14:20:04]

Webmaster te rog ataseaza din nou melodia de aici :

scuze pentru munca in plus dar din greseala am sters vechea pozitie a melodiei fara sa ma gandesc ca e atasata la acest review.

[14.07.14 08:51:22]

Mutat în rubrica "Descopera Muntele Athos, #EXCURSII și CĂLĂTORII" (nou-creată pe sait)

[27.07.16 20:18:24]

pt conformitate: Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii la Muntele Athos, OURANOPOLIS [Athos]" (deja existentă pe sait)

[28.03.17 18:24:09]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii opţionale din Hanioti, HANIOTI [Kassandra]" (deja existentă pe sait)

Andc, ionescunic
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opţionale din Hanioti: